Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - utility1

Strony: [1]
1
Witam forumowiczów! Tytułem wstępu: wiem, że istnieje jeden topic na maturę 2009, ale ponieważ tematy są różne - postanowiłem założyć tenże.

"Przedstaw twórczość S. Lema na tle literatury science-fiction posługując się celowo wybranymi przykładami." Temat conajmniej na pracę magisterską. Ale ponieważ jest tylko 15 minut, to trzeba ścieśniać niby w krzyżówce; jedynym problemem przed jakim stoję jest faktycznie dobór utworów, zwłaszcza jeśli chodzi właśnie o to tło s-f.

Od początku: Lem miał kilka nurtów-tematyk swojej twórczości fabularnej (za A. Stoffem): #1 historie przyszłości (Astronauci, Obłok Magellana), #2 'badanie sprawności s-f w podejmowaniu problemów kontaktu' (Eden, Powrót z gwiazd, Niezwyciężony), #3 'literackie próby zilustrowania przekonań o statystycznej naturze świata' (Śledztwo, Pamiętnik znaleziony w wannie, Katar), #4 powieści 'refleksyjno-filozoficzne', Solaris i Głos Pana, czyli kluczowe utwory epistemologiczne. Do tych czterech dodałbym jeszcze kategorię #5: lżejszych dzieł o zróżnicowanych, jak mi się wydaje, tematykach (Dzienniki Gwiazdowe, Cyberiada, Bajki Robotów), oraz dział #6, pół-beletrystyki lub eseistyki, którą zajmował się potem. To razem daje nam sześć kategorii (ogólnych, bez rozdrabniania się) podług których można klasyfikować Lema.

W tym momencie potrzebuję od was pomocy w kwestii doboru utworów innych pisarzy - takich, którzy by pisali w podobnym duchu lub na temat podobny do któregoś z tych sześciu. Z #1 i #5 nie ma problemu, ale: przyznam, że nie czytałem jeszcze utworów z #2 i nie potrafię nazwać ich odpowiedników w światowej literaturze; #3 - ktoś inny w ogóle popełniał książki w takim duchu? Może zamiast statystycznej natury rzeczy: inne, dziwne pomysły na "ogólną teorię wszystkiego"? Wreszcie #4 i #6 to naprawdę wysoka literatura, w której się niestety nie orientuję; jakieś pomysły? Jacyś znani filozofowie nauki beletrystyczni lub eseistyczni których czytacie do poduszki? ;]

Co do tzw. niskiego s-f - nie zapomniałem o nim, wszystko znajdzie swoje miejsce w prezentacji. Potrzebuję jednak przede wszystkim pozycji, które można by na równych prawach porównać z Lemem. Domyślam się, że nie jest łatwe nazwać je z pamięci, w końcu niewielu pisało na takim poziomie ;]


Strony: [1]