Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 695285 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16099
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #210 dnia: Stycznia 13, 2008, 03:30:56 pm »
I zakończenie artykułu:
Cytuj
I jeszcze jeden argument: nasza pozycja na europejskim rynku kosmicznym.

Potentaci, jak Francja czy Wielka Brytania, bardzo uważnie przyglądają się nowym partnerom w programach ESA. Obowiązuje zasada ograniczonego zaufania nawet wobec takich gospodarczych potęg jak Niemcy. [ch8211] Najpierw sprawdzą nas w projektach o niskim zaawansowaniu technicznym, które nie wpływają na bezpieczeństwo lotu statku kosmicznego czy też działania satelity. Zdobywszy zaufanie zostaniemy dopiero dopuszczeni do poważniejszych przedsięwzięć, czyli do prawdziwie kosmicznych pieniędzy [ch8211] tłumaczy Bartosz Buszke, prezes firmy Polspace i zarazem koordynator Polskiej Platformy Technologii Kosmicznych. Dlatego też Niemcy zdecydowały się budować własnego satelitę.

Może więc warto zaryzykować i zainwestować w rozwój tego sektora? Przemysł kosmiczny świetnie łączy różne branże [ch8211] od informatyki poprzez przemysł metalowy aż do elektrotechniki. A ci politycy, którzy pierwsi zrozumieją sens inwestycji w ten innowacyjny sektor, trwale zapiszą się w annałach polskiej nauki i gospodarki.

Żródło: "POLITYKA"
http://wiadomosci.onet.pl/1462103,242,2,kioskart.html
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2008, 03:40:25 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16099
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #211 dnia: Lutego 01, 2008, 08:11:49 pm »
Mamy dziś smutną rocznicę. Mija dokładnie 5 lat od katastrofy promu"Columbia".

(TU strona in memoriam

Wczoraj natomiast upłynęła 50 rocznica wystrzelenia "Explorer 1"-pierwszej amerykańskiej rakiety wysłanej w Kosmos.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #212 dnia: Lutego 09, 2008, 04:45:02 pm »
Był już w tym wątku jeden wywiad z Aleksandrem Wolszczanem, tu jest kolejny. W niewielkim stopniu pokrywa się z poprzednim. (Nie polecam, chyba nie muszę, nazwisko poleca się samo przez się.) Ciekawy fragment o metodach poszukiwania nowych planet.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16099
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #213 dnia: Lutego 09, 2008, 07:17:32 pm »
Cytuj
Był już w tym wątku jeden wywiad z Aleksandrem Wolszczanem, tu jest kolejny.

Co było do przewidzenia ;) interesujący.



ps. Trochę o aktualnej misji Atlantisa:

ze strony NASA i z Wikipedii
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2008, 07:29:01 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #214 dnia: Marca 05, 2008, 08:01:48 pm »
Już chyba było w jakiejś formia, ale przyjemnie popatrzeć (to animacja, trzeba poczekać):

http://ljplus.ru/img4/o/n/ondje_berdy/00010098
« Ostatnia zmiana: Marca 05, 2008, 08:02:15 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16099
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Luca

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 143
  • Odi profanum vulgus et arceo.
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #216 dnia: Kwietnia 23, 2008, 09:04:17 pm »
Notka o wykładzie Stephena Hawkinga z okazji 50. lecia NASA. Wymowa przypadnie zapewne do gustu części forumowej społeczności. Mi najbardziej podoba się ostatnie zdanie z tekstu:-D

http://space.newscientist.com/article/dn13748-stephen-hawking-calls-for-moon-and-mars-colonies.html?DCMP=ILC-hmts&nsref=specrt14_head_Colonising%20space


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16099
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #217 dnia: Kwietnia 23, 2008, 09:13:28 pm »
Człowiek żyjący i mówiący tylko dzięki specjalistycznym urządzeniom, nawołujący do kolonizacji Księżyca i Marsa? To jeszcze kilkadziesiąt lat temu sprzedałoby się jako opowiadanie SF.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #218 dnia: Kwietnia 25, 2008, 10:54:05 pm »
Cytuj
Człowiek żyjący i mówiący tylko dzięki specjalistycznym urządzeniom, nawołujący do kolonizacji Księżyca i Marsa? To jeszcze kilkadziesiąt lat temu sprzedałoby się jako opowiadanie SF.
A jak nazwiesz czlowieka jezdzacego na wozku i piszacego "Wole mocy"?
Na szczescie prof. Hawking mysli samodzielnie i jestem przekonany, ze to w tym wypadku liczy sie najbardziej.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16099
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #219 dnia: Kwietnia 25, 2008, 11:47:02 pm »
Ależ ja z profesora Hawkinga nie kpię. Zwracam tylko uwagę, że to co jeszcze niedawno było fantazją staje się codziennością :).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #220 dnia: Kwietnia 26, 2008, 01:58:59 am »
Hmm, mysle, ze nie w tym przypadku, bo historia zna wiele podobnych "ironii" - po to przypomnialem postac Nietzschego, a mam jeszcze ochote pisac o brzydalu Sokratesie perorujacym o pieknie i wielu innych postaciach, ale temat postu nie ten.
Zacytuje jednak slowa Shakespeara: "Biada podrzednym istotom, gdy dostana sie miedzy ostrza wielkich szermierzy". Mysle, ze bardzo ladnie pokazuje to, o czym dyskutujemy, jak wielkosc jednostki nie zalezy li tylko od przymiotow fizycznych.

Ciekawe czy daloby sie uskuteczniac eksploracje kosmosu w jakis sposob, o ile to w ogole mozliwe, przenoszac osobowosc do jakiejs bardziej niz ludzkie cialo trwalej formy elektronicznej. Bitmapping mozgu i "kopiowanie" danych do krzemu czy innych, doskonalszych nosnikow. Chyba fajny temat dla tworcow SF. A moze ktos juz sie za to wzial, a ja nie wiem?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16099
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #221 dnia: Kwietnia 26, 2008, 08:39:52 am »
Cytuj
Ciekawe czy daloby sie uskuteczniac eksploracje kosmosu w jakis sposob, o ile to w ogole mozliwe, przenoszac osobowosc do jakiejs bardziej niz ludzkie cialo trwalej formy elektronicznej. Bitmapping mozgu i "kopiowanie" danych do krzemu czy innych, doskonalszych nosnikow.

Jeśli tak, ustawię się w kolejce do kopiowania... (Ba, na jej początek się po chamsku wepchnę ;).)

Cytuj
Chyba fajny temat dla tworcow SF. A moze ktos juz sie za to wzial, a ja nie wiem?

Wziął się, wziął. Dave Hutchinson ze swym opowiadaniem "Sen o lokomotywie" ("A Dream of Locomotive"; opublikowanym w "Fenixie" 4/1995). Poniekąd podciągnąć też pod to można "Dywany Wanga" (i całą "Diasporę") G. Egana.


EDIT:

W TV4 trwa od 20:05 (i właśnie się kończy) "Przymusowe lądowanie" ("Max Q")

Film (łagodnie mówiąc) nieszczególnie ambitny, ale przynajmniej nieźle trzymający się realiów naukowych i nie odżegnujący się od nawiażań do prawdziwego Programu Kosmicznego...

Nawet do obejrzenia.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2008, 11:21:04 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #222 dnia: Kwietnia 27, 2008, 09:40:11 am »
Cytuj
Ciekawe czy daloby sie uskuteczniac eksploracje kosmosu w jakis sposob, o ile to w ogole mozliwe, przenoszac osobowosc do jakiejs bardziej niz ludzkie cialo trwalej formy elektronicznej.
Pogadaj z Lil, może się zgodzi ;).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16099
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #223 dnia: Kwietnia 27, 2008, 11:27:16 am »
Cytuj
Pogadaj z Lil, może się zgodzi ;).

Sądzisz, że Lil., jak Lieserl (z "Pierścienia" Baxtera - kolejny przykład dla Evangelosa zresztą)) była kiedyś człowiekiem, a potem jacyś niegodziwcy jej TO zrobili? :o

Dawać mi tych niegodziwców, też tak chcę! ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #224 dnia: Kwietnia 27, 2008, 02:32:59 pm »
Cytuj

Ciekawe czy daloby sie uskuteczniac eksploracje kosmosu w jakis sposob, o ile to w ogole mozliwe, przenoszac osobowosc do jakiejs bardziej niz ludzkie cialo trwalej formy elektronicznej. Bitmapping mozgu i "kopiowanie" danych do krzemu czy innych, doskonalszych nosnikow. Chyba fajny temat dla tworcow SF. A moze ktos juz sie za to wzial, a ja nie wiem?


Dokładnie wg twoich założeń - osobowość żyjącego człowieka zamknięta w metalu i ruszająca na podbój kosmosu, opowiadanie Kamuflaż H. Kuttnera - nie wiem dokładnie, z którego roku, ale ten pisarz zmarł w 1994, więc stare. A na dodatek niegłupie - trudne rozważania, czy taki człowiek "w puszce" jest jeszcze człowiekiem - ale w otoczce opowiastki sensacyjnej. Polecam :) (w ogóle polecam tego autora, miał fajne pomysły i niebanalne poczucie humoru)