Autor Wątek: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….  (Przeczytany 10894 razy)

Ogrod Doswiadczen

  • Gość
dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« dnia: Czerwca 23, 2008, 12:11:23 pm »
dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada …. – to imprezy  poświęcone Stanisławowi Lemowi, które chcemy w najbliższym czasie zorganizować w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Chcemy je adresować do różnych grup wiekowych (dzieci, licealiści, dorośli). Zwracamy się do uczestników Forum z pytaniem co Ogród według Was powinien uwzględnić w programie tych imprez (filmy, odczyty, wykłady, spotkania), jakich gości zaprosić. Chcielibyśmy również ustalić ciekawe miejsca w Krakowie, gdzie moglibyśmy zorganizować planowane spotkania – proponujemy np. aule UMK, aule krakowskich uczelni, pawilon Wyspiańskiego, a szczególnie przestrzeń Ogrodu Doświadczeń w miesiącach letnich, zwłaszcza wieczorem, po zamknięciu Ogrodu (po godz. 19-tej), kiedy to przy bardzo ciekawie zaprojektowanym oświetleniu można w niezwykłej atmosferze prowadzić spotkanie, a nawet wyświetlić odpowiedni film.
Zapraszamy na naszą stronę www.ogroddoswiadczen.pl

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 23, 2008, 12:56:29 pm »
Pytania tak poważne, że pomyślę trochę nad odpowiedzią, by nie palnąć nic głupiego. Póki co odpowiem tylko kogo proponuję zaprosić, bo to dość oczywiste. Ze specjalistów od Lema proponuję Stanisława Beresia, Andrzeja Stoffa, Marka Oramusa i Wojciecha Orlińskiego. Z pisarzy SF Jacka Dukaja, który zdaniem wielu krytyków stara się kontynuować dziedzictwo Mistrza (ew. można także pomyśleć o takich twórcach jak Marek S. Huberath, Rafał A. Ziemkiewicz czy Andrzej Zimniak; dwaj z nich zresztą to pisarze-naukowcy, więc mogą wypowiadać się na różne tematy). Z przyczyn oczywistych na liście gości powinien znaleźć się też Tomasz Lem (jeden z Adminów tego Forum zresztą).

To na razie tyle. I życzę powodzenia w tak szlachetnym dziele.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 23, 2008, 07:01:30 pm »
Ja bym sprzedał swoją ideę fix czyli zestawienie pionierskich wizji Lema z ich późniejszą realizacją, mikropy, wojna informacyjna, VR itd. Niedługo nie da się tego zrobić...

edit: oczywiście z datami kiedy Lem, kiedy świat...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 23, 2008, 09:26:37 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 23, 2008, 09:04:31 pm »
Doskonały pomysł i powinni się tym zająć naukowcy rozkochani w twórczości Lema (niestety nazwisk nie podpowiem; z w/w może Zimniak?).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 24, 2008, 12:28:16 am »
Podoba mi się, że wyszliście z inicjatywą do ludzi. Co można? Wszystko można - tylko wyobraźnia jest ograniczeniem - i w tym problem (i budżet oczywiście). Do ewentualnie zaproszonych dorzuciłabym dwa nazwiska: Jarzębski (z oczywistych względów), Miodek (od strony językowej, kiedyś pisał coś odnośnie Lema - nie pamiętam dokładnie, nie mam książki pod ręką). Odczyty wykłady, jak najbardziej - pomysłów na tematy chociażby na samym forum nie powinno zabraknąć. Filmy, czemu nie - jeśli chodzi o te inspirowane twórczością Lema, to większość z nich byłaby gratką niestety tylko dla pasjonatów; do tego filmy biograficzne. Może wystawy: rysunków, zdjęć, okładek... Albo aukcja przedmiotu należącego do pisarza. Dla młodszych możnaby było wystawić jakiś dramat Lema, znane osoby mogłyby czytać fragmenty książek, do tego konkursy: kto narysuje najładniejszego Kurdla albo ze znajomości dzieł. A wszystko to pod przewodnią myślą rozwoju technologicznego. Nie jestem z Krakowa, więc miejsc nie jestem w stanie zaproponować. Luźne skojarzenia, zupełnie nie wiem czy o to chodziło.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 24, 2008, 09:38:22 pm »
Filmy, czemu nie - jeśli chodzi o te inspirowane twórczością Lema, to większość z nich byłaby gratką niestety tylko dla pasjonatów

Ja wiem? "Milcząca gwiazda" w końcu lata temu furorę robiła, a "Ikarie XB1" chyba nawet nie była u nas wyświetlana, a jest to ceniona ongiś klasyka SF.

do tego filmy biograficzne.

A'propos filmów. Ciekawe dokumenty o Lemie i z lemowym udziałem kręcił Adam Ustynowicz. Może zaprosić go do współpracy (no i w roli gościa)?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 24, 2008, 10:49:17 pm »
Miłośników Lema mogłyby zainteresować odczyty/wykłady/spotkania związane nie tylko z literaturą, czego najlepszym dowodem jest to forum  ;D

Tak poza tym pomysł bardzo ciekawy, zwłaszcza z filmami.

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 24, 2008, 11:30:17 pm »
Ja wiem? "Milcząca gwiazda" w końcu lata temu furorę robiła, a "Ikarie XB1" chyba nawet nie była u nas wyświetlana, a jest to ceniona ongiś klasyka SF.

Widziałam oba filmy, znam recenzje, jednak zostanę przy tym, że komuś, kto nie jest miłośnikiem gatunku raczej nie przypadłyby do gustu. W czasach, kiedy powstały robiły pewnie wrażenie. A dzisiaj, cóż, wygląda to wszystko dość komicznie – taki los tego co prekursorskie, ale od czegoś trzeba było zacząć. Ogólnie to na pewno eksponaty wartościowe... ale z muzeum. Żeby nie było, piszę tylko odnośnie strony technicznej. Poza tym trudno mi sobie wyobrazić osobę znającą współczesne kino SF i oglądającą wyżej wymienione filmy z fascynacją, tutaj w grę wchodzi co najwyżej sentyment...
Jak wygląda "Ikaria" i "Milcząca gwiazda" w porównaniu, dajmy na to z "Blade Runner’em" (około 20 lat różnicy między filmami; tylko, aż)? Słabo. Chociaż to już też klasyka, ale wydaje mi się, że nie ma potrzeby sięgać po późniejsze przykłady. Przy czym nie krytykuję, stwierdzam tylko fakty ;).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 25, 2008, 08:45:12 am »
Lil mnóstwo fajnych pomysłów :)

A zestawienie wizji Lema z osiągnięciami obecnej nauki wymyślony przez maźka to mógłby być bardzo fajny panel dyskusyjny.

Z postaci nauki proponowałabym jeszcze prof. Ryszarda Handke - popełnił kilka książek o sf, w tym co najmniej jedną o Lemie, mi osobiście bardzo się podobały.

Jeżeli chodzi o filmy, to - niezależnie od naszych ocen - na pewno dla wielu osób będą większą atrakcją niż rozmowa z jakimś panem, co książki pisze ;) Myślę, że pokazanie np. obu Solarisów byłoby niezłym wabikiem.

Terminus

  • Gość
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 25, 2008, 09:49:29 am »
Biorąc pod uwagę Wasze starania o patrona, a jednocześnie pełną eksperymentalnych urządzeń przestrzeń ogrodu, widziałbym przede wszystkiem uroczystość polegającą na uroczystym odsłonięciu pełnowymiarowego (4 piętra), funkcjonalnego pomnika Klapaucjusza. Lub Trurla. Mógłby być mniejszy, a funkcjonalny, np.
Myślę, że za wszelką cenę warto byłoby zastanowić się nad takim zastosowaniem eksperymentalnej aparatury Ogrodu, by dało się jakoś zilustrować któreś ze zjawisk opisywanych przy jakiejś okazji przez Lema. Czy na przykład nie byłby ciekawy wykład o falach, jako takich, które jako promieniowanie elektromagnetyczne warunkują praktycznie całe nasze poznanie, gro zjawisk przyrody, warunkują nawiązanie kontaktu z obcymi cywilizacjami, że się tak eufemistycznie wyrażę. Odniesienia do niektórych dzieł Lema, jak Głos Pana, sypnęłyby się licznie, a pokazywane w Ogrodzie machiny do wydobywania dźwięku, cymbały, gongi, czy operujące innymi falami kalejdoskopy zyskałyby nowy wymiar. Ba - możnaby nawet przy każdym ze stanowisk eksperymentalnych ustawić tablice, na których związek Proza Lema - Dany Fakt Fizyczny mógłby być w zabawny sposób opisany.
Związek między doświadczeniem a światem rzeczywistym, jak zapewne wiecie, to podstawa - powinien być najsilniej eksponowanym elementem każdego pokazu... a jeśli można także pokazać istnienie powiązań z prozą Lema, tym lepiej.
Dzieciarnia na  pewno byłaby radosna.

Powyższe oczywiście dotyczy samej "funkcji głownej" ogrodu. Jeśli chodzi o zdarzenia kulturalne o charakterze pobocznym, to po rozległych propozycjach koleżanek i kolegów nie czuję się na siłach podać coś istotnie innego. Szczególnie pomysł panelu dyskusyjnego podoba mi się. Koniecznie  w odpowiedniej scenerii.
Jesli chodzi o filmy, to uważam, że starociom, typu "Test Pilota Pirxa" Marka Piestraka brakuje tyle do "nowoczesnych" filmów, co taśmie perforowanej stosowanej przez bohaterów Lema do pamięci Flash używanych we współczesnych pendrive'ach - technicznie nieporównywalne, ale klimat tworzą boski. Zatem nie zawahałbym się ich prezentować.

Pozdrawiam.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 25, 2008, 06:38:23 pm »
Jak wygląda "Ikaria" i "Milcząca gwiazda" w porównaniu, dajmy na to z "Blade Runner’em" (około 20 lat różnicy między filmami; tylko, aż)? Słabo. Chociaż to już też klasyka, ale wydaje mi się, że nie ma potrzeby sięgać po późniejsze przykłady. Przy czym nie krytykuję, stwierdzam tylko fakty ;).

Lil. Ty lepiej porównaj "2001 Odyseję kosmiczną" i "Planetę małp" - obie pochodzą z tego samego roku, nie do uwierzenia, prawda?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 25, 2008, 07:57:47 pm »
Wiem, pomysł Terma, żeby skonstruować konstruktora nasunął mi myśl, aby stworzyć replikę Elektrybałta, ale potem sobie pomyslałem, że skończy się jak z radziecką maszyną do obierania ziemniaków - więc może tylko turniej o złotą lampe Elektrybałta, w szranki staną wierszokleci a zadania będą typu o miłości językiem wyższej matematyki i wszystko na cy... ;-)?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 25, 2008, 09:51:20 pm »
Tak Q, już idę ale porównywać prawo finansowe z postępowaniem cywilnym, a jak skończę ułożę jakiś wiersz na ten konkurs, co to go Maziek wymyślił... Zresztą może niejasno się wyraziłam, nie chodziło mi o porównywanie epoki kamienia łupanego z teraźniejszością, ani nawet nie neguję sensu wyświetlania w/w filmów, przeciwnie. Znam po prostu reakcje ludzi nie siedzących w tematyce SF, którzy z seansu wychodzili z dziwnymi minami, albo ze łzami w oczach (ze śmiechu – oj, nie przystoi! chociaż czasem naprawdę trudno zachować powagę). No, ale że na rzeczonej imprezie będą, jak mniemam, tylko zainteresowani, cofam powyższe – napisane z rozpędu. Poza tym u mnie pogoda ładna. Pada.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 30, 2008, 09:18:51 pm »
pomysł Terma, żeby skonstruować konstruktora nasunął mi myśl, aby stworzyć replikę Elektrybałta, ale potem sobie pomyslałem, że skończy się jak z radziecką maszyną do obierania ziemniaków - więc może tylko turniej o złotą lampe Elektrybałta, w szranki staną wierszokleci a zadania będą typu o miłości językiem wyższej matematyki i wszystko na cy... ;-)?

1. Ciekaw jestem czy na podstawie opisów tego Elektrybałta (wraz z przystawką) da się wyobrazić sobie nawet, choć jeśli nie tym większe pole do popisu dla kreatywności - czyli pomysł znakomity.

2. Konkurs na wiersz jeszcze znakomitszy.

Ech, jak tak Was czytam to myślę, że chyba w tym roku pojadę ponownie do Krakowa (piękne miasto zresztą).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: dyLEMaty, poLEMiki, LEMoniada ….
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 30, 2008, 09:20:49 pm »
Znam po prostu reakcje ludzi nie siedzących w tematyce SF, którzy z seansu wychodzili z dziwnymi minami, albo ze łzami w oczach (ze śmiechu – oj, nie przystoi! chociaż czasem naprawdę trudno zachować powagę).

Czemu? Mistrz miał znakomite poczucie humoru więc salwy homeryckiego śmiechu na pokazie w/w filmów (także wiadomego "Testu...") nijaką profanacją nie będą. Śmiech to zdrowie w końcu.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki