Autor Wątek: Konrad Fiałkowski  (Przeczytany 10168 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Konrad Fiałkowski
« dnia: Lutego 21, 2020, 03:36:48 pm »
A co tam, pójdę za ciosem i jeszcze  jeden wątek założę... Konrad Fiałkowski, profesor, elektronik, twórca obowiązującej hipotezy antropogenetycznej, UNESCOwska szycha, znajomy Clarke'a i Aldissa, swego czasu najbardziej doceniany/nagradzany w kraju i za granicą polski pisarz SF po Lemie (mawialo się na jednym oddechu: "Lem i Fiałkowski").

Dyskutowaliśmy kiedyś na Forum nad powieścią "Adam, jeden z nas", "Homo divisus" także był przywoływany, ale K.F. specjalizował się głównie w opowiadaniach (których zbyt wiele by je streszczać, zresztą mogłoby to lekturę zepsuć, bo są łatwospoilerowalne przeważnie; z przyczyn sentymentalnych wspomnę więc tylko jedno z nich - "Zerowe rozwiązanie", dające się czytać jako opowieść o mniej zdolnych kolegach Pirxa). Przetrwało co z jego dorobku próbę czasu (Waszym zdaniem)?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 03, 2020, 06:28:08 pm »
Fiałkowski zmarł, jeszcze 23 listopada:
http://www.sedenko.pl/2020/11/27/nie-zyje-konrad-fialkowski/
Względna cisza o tej śmierci pokazuje jak bardzo został zapomniany.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lembit Staan

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 03, 2020, 09:59:57 pm »
Fiałkowski zmarł, jeszcze 23 listopada:
Dodalem to do English wikipedia. Poniewaz tam nie lubia cytaty z blogow, przeszukalem nowiny. Ani mru-mru. Smutne.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 04, 2020, 01:16:05 am »
Smutne.

Nawet bardzo. Dobrze, że przynajmniej pamięć o Lemie trwa.

Poniewaz tam nie lubia cytaty z blogow

Może źródło medialne łatwiej zaakceptują?
https://www.fahrenheit.net.pl/aktualnosci/nie-zyje-konrad-fialkowski/
(Mniejsza, że spłodziłem je bazując na w/w blogu i... Wikipedii, polskiej ;).)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lembit Staan

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 04, 2020, 02:51:22 am »

Może źródło medialne łatwiej zaakceptują?
https://www.fahrenheit.net.pl/aktualnosci/nie-zyje-konrad-fialkowski/

Thanks, I will update right now.

Mimochodem, zauwazylem ze w en:wiki nie ma   artykulu o Polskim magazynie "Fahrenheit". Natychmiast istnjeje w Polskiej wikipedii. Niestety w tamtej brakuje niezależnych odniesień.
Czy ktos podpowie mi jakichs odniesien to aftykulow o tym ezinie?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 04, 2020, 10:45:08 am »
Thanks

Your welcome, i tak bym to napisał ;).

Czy ktos podpowie mi jakichs odniesien to aftykulow o tym ezinie?

Skoro jesteś tak miły, że chcesz stworzyć anglojęzyczne hasło o "F.", może to wystarczy?
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.hdl_11089_2339/c/06-olkusz.pdf
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 04, 2020, 11:38:26 am »
Fiałkowski zmarł, jeszcze 23 listopada:
http://www.sedenko.pl/2020/11/27/nie-zyje-konrad-fialkowski/
Względna cisza o tej śmierci pokazuje jak bardzo został zapomniany.
Czy również u cybernetyków ?

Publicznie nie był wywiadowany, ja go widywałem chyba jedynie w sąsiedztwie Ryszarda Tadeusiewicza.
Powiedzmy że nieco kojarzy mi się z pokoleniem Bogdana Misia ( i z telewizora i z publikacji).

PS.
Czesław Chruszczewski również  jest kompletnie nieobecny.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 04, 2020, 08:21:47 pm »
Czy również u cybernetyków ?

Ze smutną ironią: jeśli nie, to musieli posłużyć się wyższą cybernetyką, by zamaskować swoją pamięć przed algorytmami Gugli:
https://www.google.com/search?q=konrad+fiałkowski&tbs=qdr:m
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lembit Staan

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 05, 2020, 11:38:46 am »
chcesz stworzyć anglojęzyczne hasło o "F."

Prosze zobaczyc: "Fahrenheit (fanzine)"  Czy mozna dodac cosik jeszcze ciekawego?

Dotogo dobrze byłoby do artykulu dodać zdjęcie okładki: cos podobnego.
Gdyby ktos z redakcji Fahrenheitu mogl oficialnie wrzucić plik do "Wikimedia Commons" na podstawie jednej z licencji "Creative Commons Attribution", do wyboru w Upload Wizardzie. Wtedy ja moglby dodac go do oboiga artykulow.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 05, 2020, 11:48:02 am »
Prosze zobaczyc:

Dziękuję :).

Czy mozna dodac cosik jeszcze ciekawego?

Dałem cynk kolektywowi redakcyjnemu, może co zaproponują, albo sami dopiszą ;).

Dotogo dobrze byłoby do artykulu dodać zdjęcie okładki:

Można je chyba wziąć spod w/w linku i podciągnąć to pod fair use?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2020, 11:57:59 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lembit Staan

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 05, 2020, 12:23:05 pm »

Można je chyba wziąć spod w/w linku i podciągnąć to pod fair use?

Pod fair use nie mozna zaladowac do Commons, tylko do indywidualnych Wikipedij.  Ja moge to zrobic w en:wiki, lecz redaktorowie "FH" moga proponowac liepsza okladke. W koncu musza miec w tym interes promocyjny.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 05, 2020, 02:17:05 pm »
Można dodać info od studentów łódzkiej filmówki:

https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1115061
(Wiedziałem, że coś w/w autora oglądałem)
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Lembit Staan

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 05, 2020, 03:34:13 pm »
Można dodać info od studentów łódzkiej filmówki:


Dodalem to do  en:wiki.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 05, 2020, 05:39:29 pm »
Pod fair use nie mozna zaladowac do Commons, tylko do indywidualnych Wikipedij.  Ja moge to zrobic w en:wiki, lecz redaktorowie "FH" moga proponowac liepsza okladke. W koncu musza miec w tym interes promocyjny.

Ok, zatem wszystko w rękach redaktorów (zwanych RedAktorami).
A wracając do tematu... Skoro czynnie upamiętniacie (co b. cieszy), rozumiem, że Fiałkowskiego czytaliście? Podzielicie się wspomnieniami? ;)

Wiedziałem, że coś w/w autora oglądałem

O oglądanym też mogą być ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lembit Staan

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Konrad Fiałkowski
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 06, 2020, 12:02:34 am »
Podzielicie się wspomnieniami? ;)


Wspomnienia... to prosze bardzo. Onie sa po 40-50 latach.  Przepraszam sa za zardzewiala polszczyzne.

Bylem wtedy nastolatkiem, uwielbialem fantastyke naukowa. Opowiadania Fialkowskiego zawsze polykalem z duzym interesem.  I teraz gdy mnie zapytaliscie, mi przyslo do glowy: dlaczego przez ostatnie 37 lat nigdy ne tknalem go tworow do przeczytania. Dlaczego? Od razu odrucilem pomysl ze tamta fantastyka ma byc za przestarzala. To tak. (Przypominam w jednem opowiadaniu czlowiek cotygodniowo ma chodzic gdzies zeby pobrac krystaly pameiciowe s nagraniami obzerwaccij. Teraz wiem 10 sposobow zeby nie robic to :-) Lecz nie tak. Porownalem z Lemem: jak wiece para zagorzalych krytykow Lema tez zarzucali mu ze cos tam u go w szchegolach nie tak jak byc szczegolnie ma. No to co?

Nastepnie mnie pryszlo do glowy ze Fialkowski to mistrz krotkiej fabuly, lecz mozna powiedziec ze wielu go powiastek maja charakter rozprawy matematycznej z elementami detektywistycznymi. Troche napiecja, a w koncu rozwiazanie lub wiekszy problem nie do rozwiazania na danym poziome wiedzy (no, wiece, twierdzenie Godla :-). I kiedy masz na mysli przeczytac to, po raz trzeci juz mowisz sobie : "a, to juz wiem!". Dokladnie jak z teoremem matematycznym: prezeczytales dowod pare razy i to wystarczy. Tak? Nie tak. Prawie to zamo jest prawda dla wiekszosci krotkich opowiadan, skupionych na jednym pomyslie.

I tutaj pryszlo mi do glowy bardzo trafne porownanie, znow z Lemem. Obaj pisarzy maja twor z bardzo ponobnymi poczatkiem i zakonczeniem fabuly (no i oczywiscie niejednakowe slowki pomedzy :-) Mam ma uwage "Terminus" Lema i "Jej glos" Fiala. Bez  szczegolow: na poczatku slychac glosy tam gdzie nie moga byc ludzi, a w koncu - to dla tego ze ludzie tam kiedys zagineli (a scifi version of a haunted place; sorry, "code switching", "nawiedzany"). Lecz dla czego gdy przypominam Terminusa, to slysze glos "Mommmmssssennn..." i smutny dreszczyk mi pobiera , i wole wziac ksiazke i  przeczytac, natychmiast gdy przypominam Jej glos "Tommy,... pomoz mi..", to moj pomysl: "Trudno... masz pecha, kobieto". Dla czego tak, nie mam wprawy krytyka literackiego ani psychologisty zeby wytlumaczyc roznice miedzy prawdziwym mistrzem i wykwalifikowanym robotnikiem.

I teraz mysle ze prawie dlatego jest zapomniany bez wzgledu na go talent i zdolnosci, zarowno w nauce tak i w literaturze. Wykonywal dobra robote na swoj czas. Przeczytalem tutaj (i dopisalem w en:wiki z tego co podpowiedziano tutaj:-) o ekranizacjach opowiadania "Biohazard" i przypominam ze tak, ten watek ma perspektywy i dsizejszy pisarz moze rozwinac go w trzy ksiazki z sekwelami i prekwelami. I problemy tam sa poruszane globalne: techniczne, psyzhologiczne, humanitarne, socjalne, itp.  Ale cos pozostalo niedorobionego mimo tego ze wszystkie luzne konce sa napiete a liny preciete. W tamtych czasach dla naiwnego nastolatka tego wystarczalo, ale dla siwego dzadka to juz nie. :-)

Za duzo liter, nie? :-) (tl;dr)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 06, 2020, 07:56:00 pm wysłana przez Lembit Staan »