Ankieta

Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek (o ile ten ostatni je posiada) powinni stracić uprawnienia administracyjne/moderatorskie?

TAK
2 (25%)
NIE
6 (75%)

Głosów w sumie: 8

Autor Wątek: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?  (Przeczytany 119816 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpnia 07, 2018, 11:26:13 am »
Cytuj
„Może jednak lepiej trop dalej spiski w USA, wróżę karierę.”
Nie miałem na myśli Remuszki tylko to co napisałem - prokuratorzy tropią, ale ty relacjonujesz tutaj.
Zresztą są różne opinie na temat słusznych i niesłusznych tropów tego tropienia
https://www.rp.pl/Polityka/180739919-Chomsky-Rosja-To-Izrael-miesza-sie-w-polityke-USA.html

Wracając do Remuszki, krótko napiszę co uważam
- Remuszko nie prezentuje faktów a opinie. Ma do tego prawo, nawet jeśli nie są prawdziwe.
- ja z tymi opiniami (głównie politycznymi) najczęściej się nie zgadzam, ale nie widzę sensu polemiki. Tak jak nie polemizuję ze zwolennikami płaskiej ziemi (chyba że w żartach) i jak sądzę absurd niektórych opinii widzą wszyscy na forum, i z podobnych moim powodów też nie odpowiadają. Główny powód ten - że to byłaby nobilitacja dla absurdów, podejmowanie z nimi dyskusji oraz propagacja tychże bo zaraz zajęłoby to kilka stron, a po co?
Natomiast, gdyby ktoś jednak zechciał o tym gadać - nic mi do tego.
Choć w świetle powyżej napisanego, może wynikać, że jesteś jego najlepszym sojusznikiem - odgrzewając, powielając ten nieświeży kotlet.
- wywiad dla rosyjskiej gazety, może być mi przykro ale nic więcej - jasne, że gazeta wykorzysta to dla swoich celów, ale tak robią niemal  wszyscy dziennikarze, politycy i nie tylko, zwłaszcza ostatnio.
Czym np. Remuszko, poza oczywistościami, różni się od pewnej Wysokiej Sędziny która udzieliła wywiadu dla FAZ? Czy napiszesz, że rzeczona Sędzina jest agentką BND? Lub pożyteczną...
To chyba tyle, raczej nie zamierzam wracać do tematu
Cytuj
Bo jest planktonem Gerasimowa.
Jest dopuszczalny taki punkt widzenia z którego każdy jest czyimś planktonem.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpnia 07, 2018, 11:28:50 am »
DO RZECZY moiściewi, do rzeczy, na miłość boską (czy czyjąkolwiek inną, w zależności od tego, kto kogo tam sobie czci). Ileż można?

Zaprawdę czasem wydaje mi się, że lepiej było w średniowieczu. Wtedy jeden dżemtelmen z drugim dawali sobie po ryju na uboczu i był spokój.

Ale zaraz potem przypomina mi się, że wtedy nie mieli toalet i srali po kątach, nieważne hrabiowie czy chłopstwo. Więc nie tak różowo jednak.

(nota bene "chłopstw" to najdłuższy polski wyraz z literkami poukładanymi alfabetycznie)

Tak że tego, ten.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpnia 07, 2018, 01:44:50 pm »
Wracając do Remuszki, krótko napiszę co uważam
- Remuszko nie prezentuje faktów a opinie. Ma do tego prawo, nawet jeśli nie są prawdziwe.

To, że prezentuje opinie to pół biedy, to by mi nie przeszkadzało (choć nie lubię za wysokiego stężenia subiektywizmu zazwyczaj).
Problemem jest odstrychnięcie wielu z tych opinii od obserwowalnych faktów w stopniu - jak sam przyznajesz - właściwym dla tez zwolenników płaskiej Ziemi, i to, że pod wpływem w/w faktów (nawet gdy te naszemu szczególnemu userowi kto pod nos pcha) modyfikacji nie ulegają* (choć teoretycznie S.R. deklaruje przywiązanie do myślenia naukowego, Brzytewki, itd.).

* Pojawia się wtedy "nie wiem", "nie czytałem", "angielskiego nie znam" (ledwo zamaskowane "z pozycji mojej dumnej niewiedzy mam prawo tak sądzić"). Jednym słowem widać, że "pogląd" (choc to w tym wypadku za duże slowo) istotniejszy jest od - jakby jej nie definiować - rzeczywistości. (A chyba wszyscy się zgodzimy, że nie taka powinna być hierarchia ważności - najpierw empiria, potem nadbudowa teoretyczna zwrotnie z tą pierwszą sprzężona, a miejsce na poglądy tylko tam, gdzie nic pewnego powiedzieć się - stale lub chwilowo, jakkolwiek to rozdzielić - nie da.)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2018, 01:58:45 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpnia 07, 2018, 02:00:28 pm »
Ileż można?
No cóż, w zasadzie komu szkodzi, że jest taki jeden wątek? W zasadzie dwa, bo i organizacyjny, ale niechby. Nikt nie wyjeżdża poza tę ramkę. Na priv można rzeczy że tak powiem bilateralne, a tu jest więcej stron. Każde forum ma taki kątek i póki to rzeczywiście kątek to nikomu nie powinno wadzić. Widocznie jest taka potrzeba, żeby był, skoro jest. Czasami, choć bardzo rzadko wg mego doświadczenia, jak ludzie sobie nagadają to im przechodzi albo zmieniają nastawienie. Ale na pewno lepiej gadać w jednym miejscu o takich fizjologicznych sprawach niż roznosić to wszędzie.

Cytuj
(nota bene "chłopstw" to najdłuższy polski wyraz...
A jest taki polski wyraz ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpnia 07, 2018, 04:20:22 pm »
Cytuj
(nota bene "chłopstw" to najdłuższy polski wyraz...
A jest taki polski wyraz ;) ?

https://sjp.pl/ch%C5%82opstw

https://sjp.pwn.pl/szukaj/ch%C5%82opstw.html

http://marcinmilkowski.pl/pl/sownik-ortograficzny-topmenu-33?option=com_content&view=article&id=22&Itemid=33&word=ch%C5%82opstw&do=Sprawd%C5%BA

Trzy niezależne źródła mówią, że jest.

Nota bene w drugą stronę (czyli alfabetycznie od końca) najdłuższych wyrazów jest sześć. Sposób wyszukania tutaj: https://xpil.eu/pchelki-sql-odcinek-8-chlopstwo-gora/ (używam słownika do gier ze strony sjp.pl)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpnia 07, 2018, 06:26:59 pm »
Dwa pierwsze nie mają słowa "chłopstw", tyko chłopstwo, które oczywiście istnieje. Ostatni nie jest słownikiem w tym sensie, w jakim nim jest Słownik Języka Polskiego.

Chłopstwo wg mnie jest niepoliczalne jak masło i w związku z tym zasadniczo nie ma liczby mnogiej. Co prawda niektóre z takich rzeczowników mają taką formę (np. kup dwa masła - w znaczeniu dwa opakowania).

Jakby się uparł, to można powiedzieć "znam wiele chłopstw - chłopstwo polskie, angielskie...", ale jakoś mi to zgrzyta w uszach. Raczej powiedziałbym, że "znam chłopstwo w Polsce, Anglii..." Wg mnie pierwsza wersja nie jest do końca po polskiemu, bo chłopstwo nie jest pakowane ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpnia 07, 2018, 06:35:38 pm »
Chłopstwo wg mnie jest niepoliczalne jak masło

Na świecie jest ponad siedem miliardów ludzi, każdy z nich może mieć własne zdanie na ten temat i nikogo za taki stan rzeczy nie winię. Oficjalne źródła są po to, żeby przedstawiać stan uznany za prawdziwy przez autorytety poszczególnych dziedzin. Jeżeli będę tworzył nową grę słowną, powinienem Twoim zdaniem sięgnąć do oficjalnych źródeł, czy raczej zapytać o opinię każdego człowieka?

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpnia 07, 2018, 06:38:45 pm »
Dwa pierwsze nie mają słowa "chłopstw"

Mają. Właśnie dlatego Ci je podesłałem.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpnia 07, 2018, 06:44:26 pm »
Jeszcze a propos:
Gerasimowa.

Od dłuższego czasu zastanawiam się czy ten pan nie jest przypadkiem pilnym czytelnikiem Lema (nie, żebym go przez to polubił), bo jego "nieistniejąca" (jak edeńskie władze ;)) doktryna, to przecież jest przełożenie na dostępne dziś środki Mistrzowych rozważań o działaniach kryptomilitarnych...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpnia 07, 2018, 06:56:53 pm »
Moim zdaniem powinieneś się oprzeć na słowniku poprawnej polszczyzny. Albo spytać ogólnie poważanego autorytetu z odpowiednim, to jest kierunkowym wykształceniem i dorobkiem, jak dajmy na to prof. prof. Bralczyk, Miodek itepe. Oczywiście  - nie na moim. Przedtem pisałem na czuja - teraz sprawdziłem - Słownik języka polskiego PWN Warszawa 1983 podaje, że wyraz chłopstwo nie ma liczby mnogiej. I tego będę się trzymał, chyba, że po 1983 autorytety uznały, lub uznają w przyszłości, że nastąpiła zmiana i jest to chłopstwo  - ale także te chłopstwa.

Ponadto nie sądzę, aby "każdy mógł mieć zdanie". Poza dość wąską strefą przejściową, w której znajdują się neologizmy, które trafią z czasem do słownika, reszta jest niepoprawna. I mieć inne zdanie to nic innego jak niepoprawnie mówić lub pisać po polsku. Tak jak mieć inne zdanie niż że 2 a 2 to 4 (dajmy na to SIEDEM). Poza oczywiście określonymi sytuacjami, kiedy neologizm jest używany jako środek artystyczny, żartem, itp.

PS - faktycznie wygląda, że chłopstw istnieje w pierwszych dwóch słownikach - ale nie jestem do końca przekonany, bo co do pierwszego, poza myląca nazwą, to nie jest słownik, tylko zbiór wyrazów kompletowany przez hobbistów, a co drugiego, bo brak przykładu na zastosowanie tego słowa w tej formie. Podane przykłady dotyczą wyłącznie dobrze mi znanego słowa "chłopstwo".
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2018, 07:05:15 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpnia 07, 2018, 07:12:54 pm »
Cytuj
ale nie jestem do końca przekonany, bo co do pierwszego, poza myląca nazwą, to nie jest słownik, tylko zbiór wyrazów kompletowany przez hobbistów

Znów pudło. To nie słownik kompletowany przez hobbystów, tylko oficjalny słownik do polskich gier słownych, którego zawartość jest weryfikowana w ten sposób, że każde słowo musi znaleźć się przynajmniej w jednym z kilku (wymienionych w regulaminie) słowników języka polskiego. To, że danego słowa nie ma w jakimś słowniku, jeszcze nie eliminuje tego słowa (bądź jego formy).

Inna sprawa, że wielu purystów językowych marudzi na sjp.pl. Pewnie dlatego, że jest zbudowany przez entuzjastów, a nie profesorów po siedmiu habilitacjach na hektar.

No dobra. Może hobbysta ~ entuzjasta. Ale weryfikacja słownikowa zostaje.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2018, 07:16:15 pm wysłana przez xpil »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpnia 07, 2018, 08:09:03 pm »
No dobrze, czyli to jest zbiór słów, które w danej formie są wymienione w jakimś słowniku wydanym po 1990 roku. Nie podważam pracy hobbystów czy entuzjastów, zwłaszcza, jeśli opierają się na miarodajnych źródłach, ale jednak z całym szacunkiem słownikiem w słownikowym tego słowa znaczeniu bym nie nazwał. Poza tym przy danym słowie nie widzę, aby było objaśnienie, w jakim konkretnie źródle rzecz została sprawdzona. Gotów jestem zmienić zdanie co do chłopstw. Chciałbym jednak zobaczyć to hasło na papierze w słowniku. Mnie zgrzyta w zębach jak piach.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpnia 07, 2018, 08:59:30 pm »
występowanie: Słownik ortograficzny: rejestr wyrazów występujących w języku polskim - Muza SA 2001, 2005, 2006 - T. Karpowicz
odmienność:   tak
U   chłopstwa, chłopstwem, chłopstwie, chłopstwu
V   chłopstw, chłopstwach, chłopstwami, chłopstwom

-----------------------

Jak dla mnie koniec tematu. Słownik ortograficzny u mnie wygrywa z opinią jednostki :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpnia 07, 2018, 09:35:04 pm »
Musze się z tym oswoić. Napisałbym do dr Karpowicza, czy to potwierdza, ale nie mogę wymacać adresu. Chwilowo proponuję rozejm i rozejście się do boksów ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpnia 07, 2018, 09:40:34 pm »
Cytuj
Nota bene w drugą stronę (czyli alfabetycznie od końca) najdłuższych wyrazów jest sześć. Sposób wyszukania tutaj: https://xpil.eu/pchelki-sql-odcinek-8-chlopstwo-gora/ (używam słownika do gier ze strony sjp.pl)

A cóż to za pomysł, aby do przejechania przez plik tekstowy zaprzęgać bazę danych?