Polski > Hyde Park

Ogóry

<< < (2/98) > >>

liv:
Podczepiam się pod panastanisławowe ogóry.
Dla oderwania od bieżączek tuziemskich i innych actów nierządnych.
Pod wpływem fiaska misji Fobos-Grunt.
Jak było, to niech u-boty zalinkują - gdzie?

Swift, "Podróże do wielu odległych narodów świata".
Napisane w pierwszej ćwierci XVIII wieku.
I w części III, rozdział III (o latającej wyspie Laputan), taki fragment:
"...Astronomowie() odkryli także dwie mniejsze gwiazdy, czyli satelity, krążące wokół Marsa, z których wewnętrzny odległy jest od macierzystej planety o trzy, a zewnętrzny o pięć jej średnic; pierwszy dokonuje okrążenia w 10 godzin, a drugi w 21,5; tak więc kwadraty czasu ich obiegu są bardzo zbliżone w proporcji do sześcianów ich odległości od środka Marsa, co najwyraźniej wskazuje, że rządzi nimi to samo prawo ciążenia, które wpływa na inne ciała niebieskie."
Te księżyce oficjalnie odkryto w 1877roku.

Stanisław Remuszko:
Panią albo Pana (bo to nie wiadomo z formularza) LIV zapraszam do udziału w odpowiedziach na niełatwiejsze kwestie - pod http://www.ogroddoswiadczen.pl/pl.php - a tymczasem Pana(ią) doKARMiłem :-)
VOSM

maziek:

--- Cytat: liv w Stycznia 31, 2012, 09:19:57 pm ---"...Astronomowie() odkryli także dwie mniejsze gwiazdy, czyli satelity, krążące wokół Marsa...
Te księżyce oficjalnie odkryto w 1877roku.
--- Koniec cytatu ---
Ciekawą rzecz wrzuciłeś, poświęciłem temu chwilkę i myślę że znalazłeś prawdziwe science-fiction w czystej postaci :) . Wychodzi mi, że do dnia napisania tego tekstu znane były następujące rzeczy:

- teoria Kopernika - oczywiście - 1543
- I i II prawo Keplera z 1609, a następnie III, mówiące dokładnie to co wyżej o kwadratach okresów i sześcianach promieni, z 1619
- odkryto niewidoczne gołym okiem księżyce: 4 galileuszowe Jowisza w 1610 i 5 Saturna w latach 1655-1686
- w 1687, w trakcie odkrywania księżyców Saturna - Newton podał prawo powszechnego ciążenia

Kepler opublikował swoje prawa na podstawie ruchu planet nim odkryto jakiekolwiek ciało niebieskie niewidoczne gołym okiem - Galileusz odkrywając gwiazdy medycejskie prawa te potwierdził a równocześnie dał materiał obserwacyjny, który umożliwił Keplerowi sformułowanie III prawa - tego, które zacytował Swift. Równoczesny rozwój lunet zaowocował z jednej strony dalszymi odkryciami (księżyce planet stały się niemalże oczywistością) - a z drugiej pozwolił Newtonowi podać jego fundamentalną zasadę - do dziś będącą podstawą nawigacji i wysyłania sond na inne ziemie.

Myślę, że czuło się jeszcze to podniecenie w powietrzu i może też było takie poczucie, że rozum ludzki nie ma granic... stąd taka "wstawka". Z drugiej strony entuzjazm musiał już nieco przygasać, bo po odkryciu Dione w 1686 nastał niemal stuletni zastój aż do roku 1781, kiedy światu objawił się Uran. A potem, to już się posypało, obecnie liczba samych znanych księżyców w Układzie przeszła 170 sztuk :) ...

Nota bene u nas to by tak lekko nie przeszło chyba, bo De revolutionibus papa raczył był zdjąć z indeksu w 1835 roku dopiero...

Stanisław Remuszko:
Papa (bo weźniesz w pape)
Ojciec, nie ojciec. Ksiądz, nie pan.
Z szaconkiem!
No.
VOSM

maziek:
Nie masz racji...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej