Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 446023 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1365 dnia: Października 25, 2020, 02:21:38 pm »
Uprzejmie zawiadamiam zainteresowanych, że dziś do łamania poszedł trzeci zeszyt "Mojego Lemorum", czyli wpisy z zakresu 7350-8756 (poprzednie dwa obejmują lata 2009-2017,
patrz: http://remuszko.pl/forum-lemorum/).
Zeszyt liczy netto 124 strony A-4. Mam nadzieję, że z papierową edycją zdążę do końca listopada 2020.

R.
licznik: 186100.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1366 dnia: Listopada 02, 2020, 04:22:16 pm »
Dobro i zło są zazwyczaj pojęciami względnymi. To, co dla jednych jest dobrem, dla innych może być złem, i na odwrót. Nie ma uniwersalnych (powszechnie uznawanych) narzędzi, które potrafiłyby te fundamentalne wartości zmierzyć i porównać. Takie narzędzia (kryteria) nie istnieją.

Ludzkie biologiczne życie zaczyna się w trwającej kilka sekund chwili połączenia plemnika z jajem w jedną komórkę, zwaną zygotą. Wskutek złożonych procesów biologicznych, trwających minuty, godziny i dni, zygota dzieli się na coraz więcej komórek. Z czasem następuje różnicowanie kolejnych komórkowych pokoleń.

W wyniku tych mnożeń, dzieleń, różnicowań i przekształceń, z pierwotnej pojedynczej ludzkiej zygoty w ciągu mniej więcej miesiąca powstaje dość złożony twór, umownie zwany zarodkiem lub embrionem. Wskutek dalszych przeobrażeń, po mniej więcej 11 tygodniach liczonych od poczęcia zygoty, zarodek przemienia się w jeszcze bardziej skomplikowany organizm, umownie zwany odtąd płodem. Tak określone terminy („miesiąc”, „11 tygodni”) oraz pojęcia („zarodek”, „płód”) mają charakter nieostry, umowny i orientacyjny. Mniej więcej po 9 miesiącach ciąży płód opuszcza matczyne łono (poród) i – jako ludzkie dziecko – rozpoczyna odrębne biologiczne życie.

Aborcją potocznie nazywa się przerwanie biologicznego ludzkiego życia w fazie zarodkowej. Sedno sporów na temat aborcji sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy usuwany zarodek – co do swej istoty – jest człowiekiem. Aborcja – jako świadome przerwanie życia człowieka – jest klasycznym morderstwem z premedytacją, które zasługuje na najwyższy wymiar kary. Aborcja – jako świadome przerwanie życia nieczłowieka – jest kryminalnie obojętna, tak jak wyrwanie zęba czy zabicie muchy.

Różni ludzie, różne środowiska, różne państwa świata i różne religie zajmują różne postawy wobec aborcji. W Polsce aborcja jest dziś prawnie dopuszczalna w trzech wypadkach: gdy ciąża zagraża życiu matki, gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa, gdy zarodek/płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Na temat aborcji każdy musi własne zdanie wyrobić sobie sam, we własnym rozumie, sercu i sumieniu. Ja osobiście jestem za utrzymaniem obecnego stanu prawnego bez zmian.

*   *   *

Powyższe słowa napisałem w marcu 2018. Ale w październiku 2020 Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję za sprzeczną z naszą ustawą zasadniczą, co obróciło się w uliczne masowe protesty. Nie wiadomo, co z tego wyniknie, bo protestanci chcą obalić rząd, a dwustu emerytowanych generałów właśnie ogłosiło apel ostrzegający przed przelewem krwi. Takich społecznych wydarzeń nie było po zmianie ustroju 31 lat temu.

Zanim w Polsce dojdzie do wojny domowej, powiem swoje.

Po pierwsze, uważam każdą aborcję za moralne zło.

Po drugie, zwracam uwagę, że aborcja jest procederem starym jak świat [składając 2500 lat temu  przysięgę Hipokrytusa, lekarz zobowiązywał się m. in. „nie podać niewieście środka poronnego”], którego to zjawiska nadto nie da się uniknąć.

Po trzecie, zawsze należy dbać o minimalizację cierpień (nawet ucinając łeb rosołowej kurze).

Po czwarte, pochwalam wszelką antykoncepcję.

Po piąte, wprowadziłbym obowiązkową szkolną edukację seksualną (wyższość profilaktyki nad terapią).

R.

[187 523]
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1367 dnia: Listopada 12, 2020, 10:07:12 pm »
Dziś rozstałem się z „Gazetą Wyborczą”. Dla starszego pana to wielkie przeżycie, skoro był przy niej od początku, a nawet wcześniej. W pewnym sensie to tak, jakby rozwieść się po czterdziestu latach małżeństwa.

Niestety, świat zmienia się czasami PONAD moją wytrzymałość. W odniesieniu do GW chodzi o trzy konkretne powody.
 
Po pierwsze – fatalna ewolucja czysto dziennikarska. Czytelnik solidnej gazety powinien mieć do niej jakie takie zaufanie. Niestety, w GW coraz  bardziej fejk pogania fejkiem, królują anonimowe źródła, i trzeba się napracować, by dotrzeć do jakiej takiej prawdy. Choć utrata wiarygodności dotyczy całej prasy, to dlaczego miałbym za to jeszcze płacić jako prenumerator?

Po drugie – objawia się coraz większa różnica tzw. ogólnych poglądów, schowana w każdej czcionce, wersie czy szpalcie. Dla mnie fundamentem jest pluralizm, mnogość opinii, a przynajmniej równoprawna prezentacja tenoru drugiej strony. Dla GW - jakby na odwrót. Jednolita wykładnia świata. Jedno kopyto postępu. Jeden NYT. Jedna poprawność polityczna. Monolit.
Wczoraj Polsat w głównym wydaniu swych „Wydarzeń” dał wypowiedzieć się przywódcy Marszu Niepodległości. Brawo "Polsat"! Nie za wygłoszone publicznie opinie, tylko za możliwość ich wyrażenia!!! W GW za taki wybryk wyrzucono by z pracy chyba samego Michnika.

Po trzecie: język.
Pamiętam, że w okolicach Okrągłego Stołu (wciąż bronię go jak Niepodległości!) pan profesor socjologii (Antoni Rajkiewicz?) napisał albo powiedział gdzieś w telewizorze, że ZACZĄĆ naprawę Rzeczpospolitej trzeba od naprawy semantyki. Od przywrócenia słowom ich starych znaczeń, na których się wychowaliśmy. Uważam, że miał świętą rację.
Od lat GW narzuca odbiorcom własną semantykę, inną niż ta z EPWN. Zmienia znaczenie elementarnych pojęć - wprost lub kontekstowo. Kontekst, to ponoć 90% znaczeń. Kto czyta, ten wie.

Jeszcze ostatni aspekt - chamstwo. Chamstwo w rozumieniu EPWN z czasów PRL, z czasów przedwojennych, a może i przedrozbiorowych. Cham chamem, rzekł, budząc się nagle, pan Zagłoba (herbu Wczele). Różne są wyrazy bliskie, pokrewne lub powinowate, ale teksty z wyrazami rwa, uj, zda, jeć, dolić NA PEWNO są odzwierciedleniem redakcyjnego językowego chamstwa. Z tym sposobem wyrażania GazetoWyborczych emocji nie chcę mieć nic wspólnego. Odraza i wstręt.

R.

[189 555]
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1368 dnia: Listopada 13, 2020, 10:26:13 am »
A co polecasz zamiast?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1369 dnia: Listopada 14, 2020, 01:42:25 pm »
@ maziek

Przypuszczam, że nie ma takiego tytułu. Może Ty byś coś polecił?

R.

pjes: papierowe dzienniki ogólnoinformacyjne są bodaj trzy. GW, Rzepa i DGP. Główne zaś portale tego typu, to Onet, WP oraz Interia. Żaden z nich nie spełnia w dostatecznym stopniu moich wspomnianych oczekiwań. Chyba na starość przestanę czytać bieżące doniesienia w ogóle.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1370 dnia: Listopada 14, 2020, 02:23:28 pm »
/.../
Jeszcze ostatni aspekt - chamstwo. Chamstwo w rozumieniu EPWN z czasów PRL, z czasów przedwojennych, a może i przedrozbiorowych. Cham chamem, rzekł, budząc się nagle, pan Zagłoba (herbu Wczele). Różne są wyrazy bliskie, pokrewne lub powinowate, ale teksty z wyrazami rwa, uj, zda, jeć, dolić NA PEWNO są odzwierciedleniem redakcyjnego językowego chamstwa. Z tym sposobem wyrażania GazetoWyborczych emocji nie chcę mieć nic wspólnego. Odraza i wstręt.

R.

[189 555]
Ale nie wiedziałeś że tak jest? Nosz nie wierzę normalnie.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1371 dnia: Listopada 14, 2020, 02:51:29 pm »
Panie Smoku, nic mi do Pana wiary/niewiary :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1372 dnia: Listopada 14, 2020, 03:24:50 pm »
Towarzysz Lenin pouczył nas o mądrości etapu: mądrość ma swoje etapy i każdy z tych etapów ma swoją prawdę, która różni się od prawdy innych etapów, na ogół prawda jednego etapu jest wprost sprzeczna z prawdą drugiego etapu.
Lem opisał ten mechanizm na gruncie personalnym we Wizji Lokalnej, nie opisał na gruncie ideolo:
teksty z wyrazami rwa, uj, zda, jeć, dolić już nie są wulgarnie i niedopuszczalne. Niedopuszczalne to jest nazwanie kogoś Julką z Tłitera.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1373 dnia: Listopada 14, 2020, 09:52:45 pm »
No cóż, generalnie czytam Wyborczą, czasem próbuję inne tytuły i aczkolwiek podzielam Twoje zdanie, że Wyborcza w ciągu kilku lat się bardzo spolaryzowała i też mi to przeszkadza - to mimo wszystko zdaje mi się najbardziej obiektywna i daje się czytać, przynajmniej w warstwie faktów, z opiniami to już różnie bywa. Prasy prawicowej nie da się czytać, podziwiam ludzi, którzy są w stanie przebrnąć przez coś takiego od deski do deski nie będąc pozbawionymi obiektywizmu.


Może już nie może istnieć obiektywna gazeta? Może to odbicie tej niespotykanej (w każdym razie przeze mnie, jak dotąd) polaryzacji i antagonizmów między ludźmi? Generalnie polecam to co zawsze - Świat Nauki i Wiedzę i Życie. Choć... Świat Nauki ostatnio też zaczyna być mocno "lewacki", że użyję tego kodu, w każdym razie pełno w nim było ostatnio komentarzy anty-trumpowych (a i ze dwa artykuły stricte naukowe w temacie jak wpłynął na ograniczenie badań naukowych). Częściowo zasłużonych, ze względu na jego postawę wobec covida, ale jakoś tak z za dużą żarliwością to było napisane jak na luźne komentarze w zasadniczo naukowym piśmie. Widac było, że Trump be. Zaś WiŻ, jak przeczytałem w ostatnim numerze, zmieniła właściciela. Już nie Pruszyński tylko Polityka, więc jeśli nazwa wydawcy zobowiązuje... ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1374 dnia: Listopada 14, 2020, 10:17:00 pm »
Cytuj
Może już nie może istnieć obiektywna gazeta? Może to odbicie tej niespotykanej (w każdym razie przeze mnie, jak dotąd) polaryzacji i antagonizmów między ludźmi?

Teraz muszę jeszcze coś ważnego zrobić, więc przepraszam za zwięzłość. Przypuszczam, że jest tak, jak Ciebie cytuję. Dodam tylko, że normalne lustro nie wzmacnia ani nie osłabia. Tu jednak jest inaczej, i nie można "inaczej" robić niechcący, bezwolnie ani przypadkowo. Trzeba chcieć. Świadomość. Inteligencja. Wolna wola.

Dobranoc :-)

R.
   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1375 dnia: Listopada 17, 2020, 11:37:31 pm »
Gdybym był Elżbietą Drugą, to bym wkrótce abdykował, śladem Benedykta XIV.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1376 dnia: Listopada 19, 2020, 08:26:54 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg84945#msg84945

Uprzejmie informuję zainteresowanych, że z drukarni przyjechał nakład. Zostało z niego 10 egzemplarzy do rozdysponowania. Cena 20 zł. Bardzo ciekawe i pouczające :-)

Chętnym Forumowiczom sugeruję, aby - jeśli mają ochotę pozostać anonimowi - niech poproszą kogoś ze swoich zaufanych znajomych, który wyśle do mnie mejla ze swoimi prywatnymi namiarami pocztowymi i wpłaci te dwie dychy.
No, niestety, wpłacić anonimowo się nie da, ale to nie mój wymóg tylko banku.

R.

[remuszko@gmail.com, 504-830-131, SR, Warszawa,
numer konta: 69 1240 1125 1111 0010 8810 4095]

190 898



 
« Ostatnia zmiana: Listopada 19, 2020, 09:52:47 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1377 dnia: Listopada 25, 2020, 02:30:23 pm »
Jeśli się nie mylę, ostatni raz skrobnąłem tu parę słów tydzień temu, a gdy zajrzałem dziś – odkryłem miłą niespodziankę: średnio przez ten tydzień piętnaście wizyt na godzinę („Ja, Remuszko”) plus dwanaście wizyt na godzinę („Kwiz”). Dziękuję  Życzliwym Forumowiczom :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Nikto

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1378 dnia: Listopada 27, 2020, 04:02:14 pm »
No też się zdziwiłem. Ale po chwili pojąłęm, że sam klka razy otwierałem powyższego posta. Myślałem, że go źle odczytałem. I w końcu zrozumiałem, że nie moge pojąc, po co wydawać coś takiego. I jeszcze ktoś to kupuje?
Niezgłębione są meandry niezrealizowanej publicystycznej ambicji.
PS. Niezmiernie ciekawym, czy mój post zakorkuje Pana Stanisława tak jak to się stało w wątku katastrofy i niemieckojęzycznym.
Żyjemy by śnić i śnimy, by żyć.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1379 dnia: Listopada 28, 2020, 02:28:27 pm »
Zapałka na czworo, a Lem na sześcioro.

https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=listaglos&IdDnia=1814

Sejm RP późnym wieczorem uchwalił wczoraj, że rok 2021 będzie rokiem (w kolejności głosowań):

Konstytucji Trzeciego Maja,
Księdza Kardynała Prymusa Stefana Wyszyńskiego,
Stanisława Lema
Cypriana Kamila Norwida
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Tadeusza Różewicza

Może choć wrzesień solo dałoby się dla Mistrza wyekstrahować z tej pandemii?

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg83856#msg83856

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )