Autor Wątek: Polityczna Rzeźba  (Przeczytany 399281 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13367
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #600 dnia: Lipca 08, 2019, 05:45:16 pm »
Wytrzymię.
Wg wiki to są te współrzędne: 49.840833, 24.035278 (ctrl-v do gugla)
Róg Podwalnej i Wałowej pioko. Nieistniejąca obecnie, zwała się Beit Chasidim.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #601 dnia: Lipca 08, 2019, 06:40:29 pm »
Wytrzymię.
Wg wiki to są te współrzędne: 49.840833, 24.035278 (ctrl-v do gugla)
Róg Podwalnej i Wałowej pioko. Nieistniejąca obecnie, zwała się Beit Chasidim.
Beit chasidim jest ale obok - róg Siańskiej (daw. Bóźnicza) i Łaźniewej jak napisali (dla zmyłki?  :) )
https://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_Beit_Chasidim_we_Lwowie
Sęk w tym, ze nie ma takiego rogu  :D Sianska, czyli dawniej Bóżnicza ma swoją synagogę - przedmiejską
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Synagoga_Przedmiejska_we_Lwowie
A przepraszam - jest!  Były dwie ulice Bóżnicze jak się okazuje
Najbliżej tych namiarów co podałeś - jest Synagoga pod Złotą Różą
https://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_Z%C5%82ota_R%C3%B3%C5%BCa_we_Lwowie
A dokładnie w tym rogu Podwalna/Wałowanie widzę żadnej synagogi...znaczy z tych nieistniejących. Jakie masz źródło? Bo moje mówi o synagodze Glanzera ..namiary z wiki do luftu.
https://lwow.info/synagoga-jakuba-glanzera/
Jest taka stronka co przerabia stare nazwy na nowe
http://www.lvivcenter.org/pl/streets/W%C4%99glana/
Ale z takiego artu, gdzie zdjęcie wynikałoby, że Beit Chasidim właśnie, bardzo charakterystyczne  bajery na dachu - i koło się zamyka w sposób nieoczywisty.
https://dzieje.pl/aktualnosci/95-rocznica-pogromu-we-lwowie
Już bardziej - te dwie synagogi Glanzera i Beit Chasidim były dość blisko obok siebie. Zapewne obie ucierpiały. A ta Przedmiejska to trzecia i też blisko.
i tak czuję, że coś namotałem  :D
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2019, 07:52:14 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2420
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #602 dnia: Lipca 08, 2019, 09:49:09 pm »
Dla jasności - ja obiekcje Ukraińców rozumiem. W końcu mamy jakieś analogie, choćby do Szczecina.
Niezadowolenie Polaków z istniejącego stanu rzeczy też można zrozumieć.
Cóż, powiedzmy wprost – na mocy porządku jałtańskiego od 1945 Ukraina włada cudzym mieniem. Jak zresztą i Polska.
Z jednej strony to wstyd.
A z drugiej, tak czy inaczej, porządek musi być. Ordnung muß sein, jak powiadają Niemcy. Nawet niezbyt dobry. Parafrazując przysłowie, lepszy zły porządek niż dobry bezład. Natomiast upadek porządku jest rzeczą najgorszą. Więc, moim zdaniem, niech lepiej już nadal trwa status quo.

W 2014 widzieliśmy już próbę złamania istniejących porozumień międzynarodowych. Mam na myśli okupację Krymu. Oj, przepraszam, powrót prawowitego właściciela na swoją rdzenną ziemię. No, no, zobaczymy. Jeśli chcesz znać moje zdanie, w perspektywie historycznej takie modus operandi nie prowadzi zazwyczaj do niczego dobrego. Zwycięstwo taktyczne może łatwo zmienić się w klęskę strategiczną. Historyczna paralela – zwycięski pochód sowietów na Besarabię i Północną Bukowinę w 1940 i spowodowana przezeń straszliwa katastrofa 41.

ps. Temat offtopiczny i śliski, więc jeśli zdaniem Szanownych Moderatorów wygłosiłem rzeczy niepoprawne politycznie, uprzejmie proszę o usunięcie wpisu :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13367
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #603 dnia: Lipca 08, 2019, 10:27:33 pm »
LA Ty się sam nie oskarżaj. W razie czego fachowcy zrobią to profesjonalnie ;) .

Ta synagoga (chasydzka) chyba rzeczywiście jest źle wskazana (współrzędne). Jeśli stała na rogu Łaziennej i Bóżniczej to stała tu.

Tu jest inne ujęcie:


Budynek na II planie chyba ten.

To w takim razie była synagoga to to miejsce.
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2019, 10:29:32 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #604 dnia: Lipca 08, 2019, 11:22:26 pm »
Cytuj
Budynek na II planie chyba ten.
To w takim razie była synagoga to to miejsce.
No - dzięki za pomoc, bo już mi się we łbie plącze od tych ulic  :) Z tego wszystkiego zrobiłem szkic dla potomnych,  tych trzech kluczowych gog, plus/minus druga strona ulicy.
W nagrodę możesz teraz znaleźć na tym romantycznym tle ulicę Owocową.  8)

A . Synagoga Glanzera
B. Synagoga Chasydzka
C. Synagoga Przedmiejska
Jak myślisz, że jest inaczej to daj znać.


@LA
Cytuj
ps. Temat offtopiczny i śliski, więc jeśli zdaniem Szanownych Moderatorów wygłosiłem rzeczy niepoprawne politycznie, uprzejmie proszę o usunięcie wpisu :)
No co Ty  ;D Po to powstał, mam wrażenie, ten wątek... rzeźba, czy tam polityczna rzeźnia (ulica Rzeźnicka, ale też Rzeźni...to schiza się włącza). Dawaj śmiało.  8)
A ten nowy rezydent - jak Ci?
Cytuj
Mam na myśli okupację Krymu. Oj, przepraszam, powrót prawowitego właściciela na swoją rdzenną ziemię.
O, to coś przegapiłem! - Tatarzy wrócili z chanatem?  ::)
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2019, 11:41:10 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #605 dnia: Lipca 08, 2019, 11:57:46 pm »
Szanowny Panie LA, a kto władał Krymem przed Tataramy?
Mam też wrażenie, że nie jest brana pod uwagę agresywna wyprawa wojenna niejakiego Chrobrego Bolka do Kijowa, na którego bramie poszczerbił on swój Szczerbiec, przechowywany dziś przez Lachów (Wawel?) jako poszczerbiona Świętość Narodowa.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16032
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #606 dnia: Lipca 09, 2019, 12:25:07 am »
Cytuj
a kto władał Krymem przed Tataramy?

Najpierw Taurowie (stąd Tauryda):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Taurowie
I Kimerowie (rodacy niejakiego Conana ;) ):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kimerowie
Potem Scyci, Hunowie, Grecy, itd. itp.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Półwysep_Krymski#Historia
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Crimea
https://www.tygodnikprzeglad.pl/na-krymie-jest-inaczej/
Aż do czasu trafienia Krymu pod rządy Włodzimierza Kijowskiego (czyli - jak sama nazwa wskazuje - Kijów przed Moskwą swoimi wpływami tam sięgnął).
« Ostatnia zmiana: Lipca 09, 2019, 02:16:41 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2420
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #607 dnia: Lipca 09, 2019, 09:56:10 am »
Cytuj
O, to coś przegapiłem! - Tatarzy wrócili z chanatem? ::) 
;D
E-e-e, typowy błąd inteligentnego człowieka, livie :)
Według Rosjan, prawowity właściciel to nie ludność rdzenna, lecz ten kto ma dłuższy bagnet. Proszę zwrócić uwagę na tytuł propagandowego filmiku:

Tak, tak, Krym to Rosja, a Tatarzy są nieproszonymi gośćmi na własnej ziemi.

Istnieje taka koncepcja – tam gdzie kiedykolwiek stąpił but rosyjskiego żołnierza, tam Rosja. Ostatnio w rosyjskich szalonych talk shows ukazał się nowy, niepokojący motyw. Mianowicie, że Warszawa to rosyjskie miasto. Ni mniej ni więcej. Dwa razy słyszałem na własne uszy. Jasne, że to tylko próżna gadanina niezupełnie zdrowych na umyśle ludzi, a wszakże nieprzyjemnie.

Cytuj
No co Ty  ::)  Po to powstał, mam wrażenie, ten wątek... rzeźba, czy tam polityczna rzeźnia
Tja...jestem stary i roztargniony. Czytając ostatnie wiadomości, myślałem że jesteśmy w wątku o tym, gdzie mieszkał Maitre. Cofam offtopiczność :)

Cytuj
A ten nowy rezydent - jak Ci?
Chodzi o rezydencie czy o Prezydencie? ;)
Jeśli o tym ostatnim, nie mam nic do powiedzenia. Na razie nie poczynił jakichkolwiek znaczących kroków. Zobaczymy...

Mam też wrażenie, że nie jest brana pod uwagę agresywna wyprawa wojenna niejakiego Chrobrego Bolka do Kijowa, na którego bramie poszczerbił on swój Szczerbiec, przechowywany dziś przez Lachów (Wawel?) jako poszczerbiona Świętość Narodowa.
A może nie warto brać pod uwagę sprawy dni dawno minionych? Było-minęło...
Może w obliczu wspólnego zagrożenia warto przypomnieć to co nas łączy, a nie to co dzieli?
Jak Szanowny Pan sądzi?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #608 dnia: Lipca 09, 2019, 11:11:35 am »
Dziękuję panu Q za niezwykle ciekawą relację pani Magdaleny Hen.
Co się tyczy Szczerbca, to wspomniałem o nim ironicznie. Co nas obchodzą sprawy sprzed setek albo tysięcy lat? Po mojemu nic - przynajmniej w aspekcie własności państwowo-terytorialnej.
Co do Warszawy, to zaręczam Panu, że nie jest ona rosyjskim miastem. Przypuszczam, że chodziło o jakiś przypadkowy dowcip, w jakimś incydentalnym programie satyrycznym, nie warty umysłowego zachodu. 
Co do zagrożenia - ja go w Polsce nie widzę ani trochę. Napawam się pokojem, spokojem i poczuciem absolutnego bezpieczeństwa. To samopoczucie zawdzięczam Jałcie (Krym jak wół!), a potem Stalinowi, który dla własnej wygody i politycznego interesu uczynił Polskę w miarę jednolitą etnicznie, przesuniętą na północny zachód i okrojoną z Kresów. Natomiast z Panem jako rdzennym Ukraińcem musi być patriotycznie całkiem inaczej, ze względu na Euro 2012, Majdan 2014, Krym 2014, oraz ciągłe napięcie wynikające z braku realizacji porozumień mińskich. Notabene, może jakiś postęp nastąpi wskutek rozmów proponowanych przez pana Żeleńskiego. Co i daj Boże, amen.

R.   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #609 dnia: Lipca 09, 2019, 11:20:50 am »
Cytuj
Tja...jestem stary i roztargniony. Czytając ostatnie wiadomości, myślałem że jesteśmy w wątku o tym, gdzie mieszkał Maitre. Cofam offtopiczność :)
Cofka przyjęta  Panie Starszy  :) Trochę moja wina, bo rzeczywiście wątek synagog we Lwowie może mylić..tak jakoś sam wyszedł, choć rzeźby lwów i związane z nimi pierepałki uznałem za wielce pasujące.
Cytuj
Istnieje taka koncepcja – tam gdzie kiedykolwiek stąpił but rosyjskiego żołnierza, tam Rosja.
No niestety.
Na szczęście rzeczony but czasem też "wdepnął", i może wyciągnie z tego jakieś nauki.
Cytuj
Mianowicie, że Warszawa to rosyjskie miasto
;D Inni, tutejsi, nazywali też owe miasto - "małym żydowskim miasteczkiem na niemieckim pograniczu" (Cat Mackiewicz, ale Stanisław). Czy z tego wynika, że rosyjskie?  ::)
Tak siak, tamtej Warszawy już nie ma.
Cytuj
Chodzi o rezydencie czy o Prezydencie? ;)
Tego właśnie nie wiem.
Ale tak, chodziło mi o wybranego na Prezydenta Ukrainy. Sporo tu pisano o jego "uwikłaniach".
Cytuj
nie mam nic do powiedzenia
Zatem cza poczekać...że czas pokaże?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16032
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #610 dnia: Lipca 09, 2019, 01:52:24 pm »
Dziękuję panu Q za niezwykle ciekawą relację pani Magdaleny Hen.

Nie ma za co ;).

Co nas obchodzą sprawy sprzed setek albo tysięcy lat? Po mojemu nic - przynajmniej w aspekcie własności państwowo-terytorialnej.

Nas pewnie nic, bo podchodzimy z dystansem do spraw (a przynajmniej powinniśmy, jako mniej lub bardziej godne dzieci Mistrza), ale jestem dziwnie pewien, że jeśli nie sami Katarzyna z Potiomkinem (kawał uja, nawiasem mówiąc, a poniekąd go polubiłem, bo nosi po nim imię statek Potemkin z jednej z ciekawszych startrekowych fan-serii, dowodzony przez fajnego - rozdostojewszczonego i wódopijnego, a mundur noszącego jak rubaszkę - Rosjanina, czy też post-Rosjanina) sięgając po Krym, to z pewnością ich dworzanie, choć część, gdy to zachodziło, pamiętali o tym, że kiedyś na tym Krymie Justynian... i czuli się bardziej Trzecim Rzymem, spadkobiercą Drugiego, skąd ideę imperialną przejęli... Ot, kwestia samoidentyfikacji, mającej znamiona żabiego podstawiania nogi czasem...
« Ostatnia zmiana: Lipca 09, 2019, 05:41:50 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2420
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #611 dnia: Lipca 09, 2019, 10:13:06 pm »
Co do Warszawy, to zaręczam Panu, że nie jest ona rosyjskim miastem. Przypuszczam, że chodziło o jakiś przypadkowy dowcip, w jakimś incydentalnym programie satyrycznym, nie warty umysłowego zachodu. 
W programie satyrycznym? Hm. W pewnym sensie tak. W sensie, że rosyjskie polityczne talk-show są satyrą na normalną, cywilizowaną dyskusję. Ci którzy oglądają rosyjską telewizję, mogą potwierdzić - zerowa kultura dialogu, emocje dyskutantów wymykają się spod kontroli, wszyscy mówią naraz, usiłując się przekrzyczeć, nikt nikogo nie słucha. Najsilniejsze argumenty to podnoszenie głosu do krzyku, obelgi i pogróżki wobec oponentów o odmiennych poglądach.
Nie przesadzam. Dowodem – dowolny program polityczny powiedzmy na antenie Rosji24. Prowadzony na przykład przez takich mistrzów propagandy jak Dmitrij Kisielow albo Władimir Sołowjow. Wystarczy przez 5 minut popatrzeć i posłuchać widowisko. Dłuższego oglądania nie polecam – zaczynają się tachykardia, ból głowy i tremor rąk :)

Cytuj
Co do zagrożenia - ja go w Polsce nie widzę ani trochę. Napawam się pokojem, spokojem i poczuciem absolutnego bezpieczeństwa.
Nie widzi Pan zagrożenia? I dzięki Bogu!
Jestem odmiennego zdania, wg mnie zagrożenie ze wschodu jest jak najbardziej realne. Niemniej mogę Pana zapewnić – z całego serca bym chciał, żeby Pańska analiza sytuacji okazała się słuszna, moja zaś – nie 8)

;D Inni, tutejsi, nazywali też owe miasto - "małym żydowskim miasteczkiem na niemieckim pograniczu" (Cat Mackiewicz, ale Stanisław). Czy z tego wynika, że rosyjskie?  ::)
Nie, z tego nie wynika. O ile zrozumiałem ułomną logikę pomysłodawcy, wynika z tego, że w latach 1832-1918 Królestwo Polskie de jure i de fakto było częścią Imperium Rosyjskiego.
No i później, w 44-45. But wyzwoliciela deptał Polskę? Deptał. Szczęście i pokój (na bagnetach) zaniósł? Zaniósł. Więc czegóż jeszcze? Czyż tego za mało, żeby nie tylko Warszawę, a i całą Polskę uważać za swoją własność? Jasne, prawda? :-\

Cytuj
Chodzi o rezydencie czy o Prezydencie? 
Tego właśnie nie wiem.
Ale tak, chodziło mi o wybranego na Prezydenta Ukrainy. Sporo tu pisano o jego "uwikłaniach".
Taaa? U nas też o tym mówią i piszą. Jednak nie wiem, ile prawdy zawierają te podgłoski. Czyżby było aż tak źle? O tensor... Czyżby wybraliśmy... rezydenta? I co wówczas? Wszystko przepadło? Pan P. dostanie Ukrainę bez walki, prosto na spodeczku? Oj...
Sporo pisano... Byłbym Ci bardzo wdzięczny, livie, za każdą informację na ten temat.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16032
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #612 dnia: Lipca 09, 2019, 11:08:14 pm »
Więc czegóż jeszcze?

Jeszcze - czasem przypisywanego Aleksandrowi I (a słowo cara, wiadomo, rzecz święta), czasem wiązanego jeszcze z rozbiorami - powiedzenia "Курица не птица, Польша не заграница." (skądinąd Polska bywa zastępowana w tym zdaniu Ukrainą, Mongolią i... Bułgarią*, to się nazywa rozmach...).

* To ostatnie (o ile wiem) nie na tle logiki imperialnej, a ze względu na to, że wczasy w Bułgarii (owszem, sprowadzonej wówczas do rzędu satelity) były tanie i popularne wśród obywateli CCCP.
« Ostatnia zmiana: Lipca 09, 2019, 11:10:28 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #613 dnia: Lipca 10, 2019, 12:39:36 pm »
Cytuj
Taaa? U nas też o tym mówią i piszą. Jednak nie wiem, ile prawdy zawierają te podgłoski. Czyżby było aż tak źle? O tensor... Czyżby wybraliśmy... rezydenta? I co wówczas? Wszystko przepadło? Pan P. dostanie Ukrainę bez walki, prosto na spodeczku? Oj...
Sporo pisano... Byłbym Ci bardzo wdzięczny, livie, za każdą informację na ten temat.
Myślałem, że dowiem się więcej od Ciebie  ;D W końcu jesteś bliżej źródła.
Tu gadki kręciły się w temacie zemsta oligarchy Kołomojskiego na drugim oligarsze plus produkt medialny. Coś w tym stylu;
https://www.rp.pl/Polityka/303289902-Ukraina-Wolodymyr-Zelenski-czyli-czy-komik-bedzie-prezydentem.html
https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/596329,ihor-kolomojski-oligarchowie-ukraina-wolodymyr-zelenski.html
Więc raczej nie o Putina, a kogo innego  ::)
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2019, 12:42:38 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

former32

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #614 dnia: Lipca 10, 2019, 03:49:10 pm »
Jakie są hasła dostępu do linków z pierwszego posta na pierwszej stronie tego wątku?