Autor Wątek: Coś dla fanów "Star Wars" ;)  (Przeczytany 108159 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Odpowiedź #90 dnia: Grudnia 07, 2019, 11:02:33 pm »
Tymczasem nadgoniłem zaległości z "Mandalorianina". I - cóż powiedzieć? - klimat, strona wizualna, (wyraziści, budzący odruchową sympatię) bohaterowie - to wszystko wypada jak należy... Ale faktycznie:
Nie umią w scenariusz
Dziura na dziurze, bzdura na bzdurze. Protagonista przystępuje do działania bez żadnego planu - zostawia statek (z przewidywalnym skutkiem), potem ot tak włazi między całą armię przeciwników (i ustanawia to standard dla całego serialu: Moc, technologie, militarne umiejętności bohaterów, są używane lub zamiatane pod dywan zależnie od - nastawionej na efekciarstwo - wygody scenarzystów; podobnie włączane i wyłączane są ręcznie sumienie i bezwzględność tytułowego pana). Jawowie (skąd się zresztą tam wzięli? nie są mieszkańcami Tatooine?) gładko porozumiewają się z facetem, który ledwo co wykańczał ich jednego po drugim.  Statki kosmiczne naprawia się łatwiej niż stare radia. Poza tym skąd tyle frakcji na tak małym obszarze - gildia łowców nagród, Mandalorianie, prężna (jak mamy wierzyć) grupka sierot po Imperium. I jeszcze to zakończenie trzeciego epizodu - wygląda na to jakby Favreau nie mógł jednak odżałować, iż to nie on nakręcił "Iron Mana 3" (wątek ten zresztą generuje kolejne pytanie - czemu mandaloriańskiej społeczności nie reprezentował na zewnątrz najlepiej uzbrojony, tylko typek bez jetpacka?). Do tego, skoro gatunek Yody tak wolno dorasta, to starość zielonego mistrza przestaje być imponująca, staje się czymś b. pospolitym, odartym z aury nadludzkiej mądrości. Odcinek czwarty jest może nieco mądrzejszy niż reszta, ale nieoryginalny - raz klisza fabularna, dwa - planetarni koloniści wpisują się w schematy znane... ze "Star Treka" (przypominają Ba'ku, Kelpian). Zresztą nie oni pierwsi - o niebieskim już była mowa.
Jednym słowem: miłe oglądadełko (gdy - wzorem wiadomego elektrycerza - nie myśleć), ale b. przereklamowane.*

* Niemniej: zaczynam pojmować, czemu liczni fani zaczęli widzieć w J.F. mniejsze zło - kreatywniejszy niż Abrams, nie epatuje chumorem niskiej próby jak Johnson.

A potem sięgnąłem po legendarny komiks "Honor and Duty" z serii "Star Wars: Republic". Też błahostka, ale o ile większym autentyzmem tchnie konstrukcja świata i dylematy bohaterów.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2019, 01:36:14 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Odpowiedź #91 dnia: Grudnia 08, 2019, 10:57:27 pm »
W pierwszych trzech odcinkach same facety. Jedna kobitka się wypowiada ale w hełmie więc się nie liczy.
Doszły mnie słuchy, że toczy się już jakas spora walka ideologiczna:

Ale tu jestem w trakcie dopiero.

Generalnie wszystkie zarzuty stawiane Mandusiowi są słuszne ale....

Jest jedno ALE:
Jest coś, co pozwala machnąć ręką na to wszystko i to jest Bombelek.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Odpowiedź #92 dnia: Grudnia 08, 2019, 11:38:56 pm »
W pierwszych trzech odcinkach same facety.

Ale za to w czwartym pojawia się pani ex-Szturmowiec, która ma w sobie coś z uroku niezapomnianej Vasquez...

Jest coś, co pozwala machnąć ręką na to wszystko i to jest Bombelek.

Chyba stałem się stary i cyniczny, bo jego urok, który - z tego co słyszę - działa na wszystkich - na mnie nie działa (prawie, bo jak tamten trąbalski w niego mierzył, drżałem o los Yodusia, ale tylko wtedy...).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Odpowiedź #93 dnia: Grudnia 09, 2019, 12:46:56 am »
Ano widzisz. Ja mam właśnie takie podejście, że Bombelek przykrywa niedoróbki.
I powstają coraz to nowe filmy o nim:
https://star-wars.pl/News/24558,Mandalorianskie_fanfilmy.html?fbclid=IwAR3hO1akBlwjKbMjix7iij4tl30OD8fh24JQGy4JMqNQVYYEStUTn7C-9Ng


Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Odpowiedź #94 dnia: Grudnia 15, 2019, 08:54:43 pm »
Rian Johnson o Mary Sue:


2. Pojawiają się zatrważające informacje o fabule.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Odpowiedź #96 dnia: Grudnia 18, 2019, 01:22:40 am »
Poszły konie po betonie i zaczęły się seanse. Premiera się odbyła, dużo ludzi płacze na Tłiterze. Ja idę w Święta. Odczuwam cierpienie

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Odpowiedź #97 dnia: Grudnia 18, 2019, 06:21:40 am »
« Ostatnia zmiana: Grudnia 19, 2019, 04:57:20 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Odpowiedź #98 dnia: Grudnia 20, 2019, 01:48:06 pm »
Kuriozalna recenzja https://youtu.be/4cCVGU2N_Uc

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Odpowiedź #99 dnia: Grudnia 20, 2019, 07:09:26 pm »
Kuriozalna, nie kuriozalna, dała mi do myślenia czy partactwo Abramsa i mu podobnych to faktycznie brak twórczej kompetencji, czy jednak monstrualna pogarda dla widza. A może - co byłoby skrajnie ironiczne w takich okolicznościach - dwa w jednym.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Odpowiedź #100 dnia: Grudnia 20, 2019, 09:25:40 pm »
Kuriozalna recenzja Raczka

Tu koleś się załamał.
Ten se wyrwał włosy z głowy i łazi łysy:

Są też recki pozytywne:

I parę innych.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Grudnia 20, 2019, 11:13:41 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Odpowiedź #103 dnia: Grudnia 21, 2019, 01:15:20 pm »
Na  Bastionie panuje płacz

To? To jest ambiwalencja z lekką przewagą głosów negatywnych. Nie widziałeś prawdziwego płaczu. Zajrzałbyś do mnie, na Phoenixa... Tam negacja "Discovery" (że zasłużona, to inna rzecz), szła tak daleko, że ludziska czepiały się nawet uprawianego przez Klingonów ludożerstwa (choć wątek ów to żadna nowa wydumka, a dziedzictwo jednego z lepiej wspominanych epizodów "Deep Space Nine") i tego, że kapitan-podmieniec daje komendę "Go!" zamiast uświęconego "Engage!" (choć, gdy identycznym rozkazem rzucał Ro Nevin z popularnej fan-serii "Odyssey", nikomu to ciśnienia nie podnosiło).

nie tylko Reylofanek:

Akurat Reylofanki powodów do narzekań mają najmniej - dostały przecież tego finalnego całusa. No i wiadomo, że Rey przyjęła nazwisko jakie przyjęła głównie przez pamięć o Benie...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2019, 01:21:20 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Odpowiedź #104 dnia: Grudnia 21, 2019, 08:27:21 pm »