Autor Wątek: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)  (Przeczytany 66082 razy)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #60 dnia: Maja 11, 2019, 11:10:22 am »
Przecież nie chodzi o to, żeby generować w mózgu obrazy podłączając do dajmy na to ośrodka rozpoznawania mowy, tylko żeby badać aktywność ośrodka rozpoznawania mowy kiedy osobnik ogląda rozmaite obrazy i tak je zmieniać, aby jego aktywność była największa. Ponieważ w mózgu wszystko się prędzej czy później łączy to kiedy widzimy że ktoś rusza ustami a nie słyszymy go, to się próbujemy domyślać z ruchu warg, co mówi. Nie chodzi o doprowadzanie sygnału z oczu do jakiegoś nieprawidłowego miejsca tylko badanie, jak widziany obraz wpływa na to miejsce. Np. jak pokazać głodnemu schabowego to zacznie mu napływać ślina do ust i zrobi się jeszcze bardziej głodny, a jak pokazać mu w to miejsce transatlantyk to taka reakcja nie wystąpi (no chyba, że to obudzi w nim wspomnienia, jak płynął transatlantykiem i że taka tam dobra kuchnia była...).

Wsio gut, takie rzeczy się bada, jeno co to ma do naszego eksperymentu? Przecie w nim całkiem o co innego idzie, i wszystko odbywa się właśnie w obrębie jednej modalności - wzroku. Tu nie ma badania jakiejś rozszerzonej reakcji małpy na obraz, jest tylko wyciąganie z małpiej pamięci obrazów, które ta wcześniej widziała i które w jej sieci neuronowej zostały zakodowane. Co samo w sobie też jest ciekawe, zastosowane do ludzi - rozmaitym służbom mogłoby się bardzo przydać  8)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #61 dnia: Maja 11, 2019, 11:40:12 am »
Jak to co ma do naszego eksperymentu? W naszym eksperymencie bada się pobudzenie ośrodka mózgu poprzez obrazy oglądane naocznie, co robi się od dawna w różnym układzie - także używa się tego do medycyny operacyjnej, np. kiedy trzeba wytrzebić część mózgu z powodu guza, a jest to w pobliżu ważnego ośrodka, to można w czasie operacji pobudzać ten ośrodek (pacjent przytomny) - i kierując się obrazowaniem mózgu w czasie rzeczywistym omijać w miarę możliwości te wrażliwe dla osobowości pacjenta miejsca.

Novum w tym eksperymencie jest natomiast to, że nie badacz pokazuje po kolei rozmaite przygotowane uprzednio obrazy, tylko komputer tworzy obraz ewolucyjnie w sprzężeniu zwrotnym dodatnim z pobudzeniem badanego ośrodka. Więc poniekąd autorem obrazu jest ów ośrodek (choć narzędziem jest oprotestowany co nieco przez Ciebie algorytm), co moim zdaniem może wyjawić najskrytsze ciągoty badanego :), ponieważ nie można świadomie sterować czynnością podświadomą.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #62 dnia: Maja 11, 2019, 01:18:34 pm »
Tylko pytanie, na ile są to ciągoty, na ile jest to pamięć. Bo to nie to samo, a stawiam na drugie. Ciągoty to procesy, które wykorzystują obrazy z pamięci, ale ich źródeł chyba trzeba szukać gdzieś w emocjach, więc w innych rejonach mózgu, może tych starszych. Będzie widać, ten eksperyment jest dość prosty, ale skoro pokazano, że tak można, to pewnie szybko pojawią się kolejne.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #63 dnia: Maja 11, 2019, 01:24:48 pm »
No cóż, ostrożnie można odpowiedzieć, że wszystko co nie jest odruchem bezwarunkowym - to pamięć.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #64 dnia: Maja 27, 2019, 10:41:25 am »
Już nie trzeba mózgu by oszukiwał - teraz dopiero zacznie się fejkowisko
https://ithardware.pl/aktualnosci/samsung_poprawia_technologie_deepfake_i_tworzy_filmy_z_jednego_zdjecia-9363.html
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #65 dnia: Maja 24, 2020, 11:09:30 pm »
« Ostatnia zmiana: Maja 24, 2020, 11:16:36 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #66 dnia: Lipca 01, 2020, 06:27:01 pm »
Statek widmo:



Tak naprawdę żadnego statku nie ma, to tylko gra światła i cienia.
https://buzzgorilla.pl/iluzje-optyczne/

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpnia 26, 2020, 03:59:34 pm »
Jak tak przeglądam, to chyba o słynnej kiecce sprzed lat paru mowy tu nie było?
https://en.wikipedia.org/wiki/The_dress

W jakich kolorach ją widzicie?

Bo ja raz tak, raz tak (choć częściej na niebiesko).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpnia 26, 2020, 11:50:50 pm »
Ja widzę niebieski (mniej-wiecej) i złoty ( wpadający w mosiądz)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpnia 27, 2020, 08:40:04 am »
Imho, wszystko zależy od ustawień jasności i kontrastu monitora. Na rozjaśnionym obrazku (po lewej) raczej biel i złoto, na zdjęciu o zwiększonym kontraście (po prawej) - niewątpliwie czerń i niebieski:


maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpnia 27, 2020, 08:47:32 am »
Ja widzę gołą babę. Jaka sukienka?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpnia 27, 2020, 09:30:26 am »
 ;D ;D
Do psychiatry przychodzi pacjent. Tamten rysuje na kartce papieru prostokąt i pyta:
- Co to jest?
- Łóżko, na którym leżą dwie nagie kobiety.
Psychiatra bierze jeszcze jedną kartkę i rysuje na niej kolejny prostokąt.
- Co to jest?
Gość znowu:
- Łóżko, na którym leżą dwie nagie kobiety.
- Taaa... Drogi człowieku, najwyraźniej cierpisz pan na kompleks seksualny.
Mężczyzna oburza się:
- A dlaczego ja, doktorze? Przecież to pan cały czas rysuje łóżka z nagimi kobietami?!

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpnia 27, 2020, 10:24:40 am »
Imho, wszystko zależy od ustawień jasności i kontrastu monitora.

Od oświetlenia, i kąta pod jakim na ekran pada - też. Wiem, bo eksperymentowałem łażąc po domu z telefonem.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #73 dnia: Września 03, 2020, 06:56:57 am »
Czy można wierzyć własnym oczom?



Ruch jest złudzeniem rzekł mędrzec brodaty...
(Puszkin w przekładzie liva)
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1609.msg81559#msg81559

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #74 dnia: Września 03, 2020, 08:22:30 am »
A umiecie przestawić kierunek, w którym się kręcą? tu jest trudniej, bo są narysowane w perspektywie (mają zbiegi).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).