Autor Wątek: Literacki spacer szlakiem Stanisława Lema: Kraków, 25 kwietnia 2015, g. 16:00  (Przeczytany 3701 razy)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 356
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe
http://miastoliteratury.pl/program/literackie-spacery-po-krakowie/
zgłoszenia: spacery@miastoliteratury.pl

Cytuj
Zaczynamy sezon spacerów literackich w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO. Literacka topografia naszego miasta jest niesłychanie wdzięczna i stwarza nieograniczone możliwości podróży wzdłuż i wszerz czasów, języków, stylów i epok. Nasza propozycja na 25 kwietnia to spacer śladami Stanisława Lema. W antyutopijnych wizjach i fantastycznych światach Lema raczej mało poczytamy o Krakowie, za to biografia pisarza to istna kopalnia anegdot, literackich inspiracji i lokalnych ciekawostek.
Szlak Stanisława Lema przedstawia Kraków, który stał się miejscem azylu dla pisarza, po wyprowadzce z ukochanego Lwowa. Mimo że autor Solaris i zdecydowanie najchętniej tłumaczony polski pisarz wszechczasów darzył miasto swojego dzieciństwa nieporównywalnie większym sentymentem, to w Krakowie właśnie spędził większość dorosłego życia.
W ramach spaceru odwiedzimy miejsca związane z jego życiem zawodowym i osobistym Lema, w tym Wydawnictwo Literackie, publikujące jego dzieła w Polsce. Wspomnimy także o miejscach poświęconych jego pamięci, których u nas nie brakuje. Na koniec spotkamy się z Wojciechem Zemkiem – osobistym sekretarzem Mistrza.
Spacer poprowadzi Agnieszka Pudełko.
UWAGA! Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. W odpowiedzi uzyskacie szczegółowe informacje o miejscu zbiórki.
Liczba uczestników jest ograniczona – nie zwlekajcie z zapisami!
Spacery w Mieście Literatury
Literackie spacery zainaugurowaliśmy w Krakowie po przyznaniu tytułu Miasta Literatury UNESCO. Duże zainteresowanie, szczególnie ze strony szkół i wycieczek zorganizowanych, ale także indywidualnych uczestników skłoniło nas do kontynuacji i rozwinięcia akcji.
Spacerowaliśmy już śladami krakowskich poetów, zwiedzaliśmy literacką Nową Hutę na rowerach i zakątki Krakowa obecne w kryminałach, poznaliśmy limeryki, obwódki i powódki Wisławy Szymborskiej oraz piosenki kabaretowe okresu Młodej Polski, szukaliśmy Krakowskiego realizmu knajpianego. Tematów dla naszych spacerów zdaje się być nieskończenie wiele, a ogranicza nas tylko inwencja!
Program spacerów literackich na 2015:
http://miastoliteratury.pl/program/literackie-spacery-po-krakowie/