Autor Wątek: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...  (Przeczytany 94599 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16161
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #120 dnia: Października 22, 2009, 01:21:07 am »
Q, nie wiem, ja odkąd pamiętam widzę tak samo ;) .

Kiedy używasz mikroskopu elektronowego, czy lunety, też? ;)

ps. co zatem poowduje, że uważasz, że Ziemia nie jest płaska, wbrew świadectwu ócz Twych? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13435
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #121 dnia: Października 22, 2009, 08:48:27 am »
Co do lunety itd to co ma piernik do wiatraka?
Ty mówisz o "rozumieniu" co widać a nie widzeniu inaczej. To tak jakbyś twierdził, że na dwóch zdjęciach horyzontu wykonanym aparatem foto - jedno przed, a drugie po otrzymaniu informacji, że Ziemia jest okrągła - horyzont wygląda inaczej (np na drugim jest okrągły) :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16161
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #122 dnia: Października 22, 2009, 11:23:26 am »
Ja też o widzieniu.

Nie powiesz chyba, że patrząc tak:

i tak:


Albo tak:

i tak:

Widzisz tak samo.

(A przy okazji dodałem, że bezpośrednie dane zmysłowe są ważne, ale jednak nie najważniejsze w budowaniu obrazu świata, ale to już była osobna myśl.)
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2009, 11:49:52 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13435
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #123 dnia: Października 22, 2009, 11:50:34 am »
Zdecydowanie powiem, że widzę tak samo w 100%.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #124 dnia: Października 22, 2009, 12:00:45 pm »
No ja tez, wiec jest nas dwoch.
Q, chodzi o to, ze jak patrze 200 metrow przed siebie, to nie WIDZE, zeby Ziemia miala krzywizne i bylo tak zawsze. Od niedawna WIEM, ze ma, ale postrzegania zmyslami to nie zmienia, a o tym i tym jak bodzce modeluje mozg jest mowa.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6923
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #125 dnia: Października 22, 2009, 12:05:13 pm »
Q ale;) gdybys spojrzal na np mrowke "golym" okiem a po chwili...albo nawet rownoczesnie ktos pokazalby Ci zdjecie mrowy w wielkim powiekszeniu.Patrzysz rownoczesnie na mala i wielka mrowe...patrzysz tak samo.Z ta sama wada wzroku albo bez niej.Natomiast widzisz inne detale.Ale Twoje oko dziala jak dzialalo.(pomijam akomodacje przy patrzeniu z bliska...to zreszta nalezy do budowy oka).
Jasne ze jak ktos Ci pokaze jakis przedmiot na wielkim zblizeniu (np mazkowy wytatuowany Mars) to mozesz miec watpliwosc co widzisz ale nie jak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16161
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #126 dnia: Października 22, 2009, 12:15:39 pm »
Ale Twoje oko dziala jak dzialalo.(pomijam akomodacje przy patrzeniu z bliska...to zreszta nalezy do budowy oka).

No nie do końca, bo samo z siebie patrzy używajac jednej soczewki, a gdy sięgnę po lunetę widzi to co widzi za pomocą trzech, i w dodatku widzi zupełnie inny widok. (Dopiero mózg sobie układa, że są to dwa różne obrazy tego samego.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6923
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #127 dnia: Października 22, 2009, 12:19:02 pm »
PNapisalam ze patrzysz na mala mrowe i na duza...przy czym ta duza na zdjeciu.Nie uzywasz wspomagaczy.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16161
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #128 dnia: Października 22, 2009, 12:26:32 pm »
A ja mówiłem początkowo o wspomagaczach sensorium. Zdjecia to tylko nieudolna ;) ilustracja co mam na myśli.

Mówiłem też o czym innym: że, by stworzyć płaszczyznę porozumienia między ludziem ;), a Obcym widzącym np. w podczerwieni potrzebna jest właśnie technologia, ba my możemy sobie nawet użyć noktowizora by obejrzeć świat jego oczami (czy innymi wzroczami) a on zrobić sobie urządzonko do patrzenia w zakresie światła - dla nas - widzialnego.

O tym mówię stawiając tezę o technologicznym poszerzaniu sensorium, ułatwiającym zrozumienie Obcaka.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2009, 12:40:25 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13435
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #129 dnia: Października 22, 2009, 12:38:45 pm »
Twoje twierdzenie łatwo doprowadzić do absurdu. Wszelkie wspomagacze wytwarzają obraz pozorny, który normalnie ogląda się okiem, tak jak zdjęcie. Na czym więc mogłaby polegać różnica w "technologii" widzenia? Oglądasz zawsze jakiś obraz i robisz to zawsze dokładnie tak samo. To tak jakbyś twierdził, że inaczej widzisz zdjęcie wykonane w nadfiolecie a inaczej w świetle widzialnym.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2009, 12:40:29 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16161
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #130 dnia: Października 22, 2009, 12:42:01 pm »
Niekoniecznie jeśli uda nam się zrobić z kogoś np. cyborga zdolnego raz patrzeć "normalnie", raz mikro-, a raz teleskopowo.

(Zaś "modelowanie świata przez mózg" to nie tylko prosta obróbka danych zmysłowych, ale i interpretacja - nazwijmy to - światopoglądowa, nadbudowana na ich podstawie. Faraon patrzył na Słońce i myślał: "mój ojciec, Ra" ja myślę "gwiazda ciągu głównego (V klasa jasności)" wzgl. "centaralna gwiazda Układu Słonecznego", a nasze zmysły odbierają przecie to Słoneczko tak podobnie.)
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2009, 12:50:04 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6923
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #131 dnia: Października 22, 2009, 01:14:54 pm »
Hm...mieszaja sie tu wg mnie przynajmniej 2 tematy.Model swiata ktory tworzy sobie mozg na podstawie danych plynacych ze zmyslow i to co nastepnie dzieje sie z tym modelem.Ow faraon widzial tak jak Ty...fizycznie mial ten sam obraz slonca...to ze uwazal je za Ra nie zmienia ksztaltu i wlasciwosci fizycznych slonca.Ta interpretacja to osobny temat.
Inaczej ma sie rzecz z np stereogramami.Dopoki nie masz wiedzy ze na obrazku cos sie kryje i nie przystosujesz wzroku do "innego" patrzenia- nie widzisz nic tzn jeno dziwne wzory.Tu wiedza o przedmiocie ma decydujace znaczenie.
A ow cyborg by funkcjonowac w naszym swiecie musi tworzyc sobie model swiata na podst widzenia tzw "normalnego"...inaczej sie rozbije o sciane;)

P.S.
Cytuj
Co do innych modeli inteligencji, to ciekawy jest punkt widzenia z jednego eseju Lema. Zwrócił tam uwagę na inteligencję w postaci owadziego automatyzmu doprowadzonego do maksimum. Pamiętam, że dało mi to bardzo do myślenia Wink
To wątek z Niezwyciężonego, rozwinął to eseistycznie?
liv ten watek pojawia sie w Bibliotece XXI wieku w Weapon Systems.....jako pomysl nie Artificial Intelligence, lecz Artificial Instinct.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2009, 05:15:16 pm wysłana przez olkapolka »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #132 dnia: Października 22, 2009, 10:23:06 pm »
Nie czytam już dyskusji ale domyślam się że Q WIDZI że Ziemia jest kulista ;)

This user possesses the following skills:

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #133 dnia: Października 22, 2009, 10:37:13 pm »
O! Qlista. Ten to wie jak widzieć ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13435
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #134 dnia: Października 22, 2009, 10:38:15 pm »
Ja w danym momencie też, ten, widzę kuliście, eeep!

PS, to chyba Łobaczewski po prawdzie!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).