Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10
71
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Styczeń 23, 2023, 10:46:15 pm »
Zaskoczyło mnie tylko to, że zagadnienie gęstości wody przy 4 st. C nie jest dla wszystkich oczywiste ;)
;D
Jasne, ok - jak widzisz - nie było. I jeszcze ta nieco mętna formuła zdania warunkowego. Przynajmniej się czegoś nauczyłem (jeszcze)
A powiesz, tak bez zaglądania w net - w którym roku była bitwa np. pod Suchymi Krutami?
To poziom licealny :)
Dobra tam, już nie drążę w tę stronę.
72
Hyde Park / Odp: Wojna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez NEXUS6 dnia Styczeń 23, 2023, 10:07:28 pm »
No, akurat argument "ruska propaganda" mnie w ogole nie przekonuje. Powiem wrecz, ze raczej dowodzi porzucenia argumentacji. To tak jak z odjechanymi "woke", ktorzy kazdego kto nie upada na twarz przed ich pogladami nazywaja "nazi". O moralnym aspekcie nawet nie ma co wspominac, bo dla mnie zbrojna agresja ma przede wszystkim wymiar ludzki: Trupy, sieroty, nieszczescia, upodlenie, etc. I zadne geopolityczne, patriotyczno-podniosle, etc. uzasadnienia mnie nie przekonuja.
To co piszesz jest dla mnie wewnętrznie sprzeczne o ile pisane z pozycji adwokata diabła. Ponieważ Putin zaczął wojnę, w której ludzie są nawet nie tyle mięsem armatnim co mielonką do amortyzacji gąsienic czołgów. To nie jest jego punkt widzenia, ma to z tyłu. Chyba że piszesz w tym momencie od siebie a nie jako adwokat - to także zupełnie Cię nie rozumiem, bo z kolei nie sądzę aby naczelnym zamysłem Putina było wygubienie tylu Rosjan i Ukraińców ile się da. Sądzę, że był jakiś inny powód. Pozostaje więc uzasadnienie geopolityczne chyba że sceduje się wszystko na wygodną tezę, że Putin to wariat. Ale to teza, która niczego nie wnosi.
Pisząc metaforycznie że stawiam się w roli adwokata diabła , czyli tutaj Putina, nie występuję jako jego obrońca, tylko staram się zrozumieć jego punkt widzenia, jego położenie polityczne ( także wewnętrzne polityczne) więc zarazem przewidzieć co chce zrobić i jak daleko się posunąć. Zauważyłem ogólnie częstą przypadłość u ludzi w dyskusjach, że kiedy ktoś dostrzega i mówi o czymś co występuje, to inni mylnie utożsamiają to z pochwałą, akceptacją i poparciem dla takiej rzeczy.
Dla Putina inwazja na Ukr prawie na pewno ma uzasadnienie geopolityczne, może nawet patriotyczne i to usprawiedliwia zabijanie i całą resztę związaną z wojną. Dla mnie to nie jest żadne usprawiedliwienie. Kiedy psychiatra bada dlaczego seryjni gwałciciele i mordercy dzieci robią to co robią i znajduje zależność w traumie z dzieciństwa, związaną z molestowaniem i gnebieniem, po czym to opisuje, czy to znaczy że usprawiedliwia i pochwala?
73
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Jaromir dnia Styczeń 23, 2023, 09:41:07 pm »
Nie sadzilem, ze bedziemy rozwazac wlasciwosci fizyczne wody ;)

Cóż, trafiłeś na forum Lema, tu dyskusje fizyczne na porządku dziennym ;).

Zaskoczyło mnie tylko to, że zagadnienie gęstości wody przy 4 st. C nie jest dla wszystkich oczywiste ;)
74
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Jaromir dnia Styczeń 23, 2023, 09:25:24 pm »
Wracając do meritum - rozstrzygające byłoby pierwsze wydanie.

Dotarłem do II wydania z 1970 r. i tam jest tak, jak napisał Cetarian.
Poczekajmy na kogoś, kto ma to pierwsze wydanie.

Niezależnie od tego, co zostało wydrukowane, z kontekstu wynika, że Lem doskonale wiedział o czym pisze. Zdanie jest dość skomplikowane, więc zakładam, że to po prostu przejęzyczenie.

Czy poprawiać?
Ciekawy temat. Na pewno były wcześniej podobne sytuacje i są jakieś wypracowane zwyczaje/procedury w takich przypadkach.

Ja bym nie zmieniał oryginału.
Pozytywny wniosek jest taki - Lem przechodzi test Turinga ;)
75
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smok Eustachy dnia Styczeń 23, 2023, 08:59:46 pm »
/../
Albo jeszcze inny scenariusz: USA dogada sie z Rus odnosnie koalicji przeciw Chinom, przestana pomagac Ukr, inne panstwa tez tozrobia i wojna sie zakonczy w miesiac. Pytanie co Rus dostana w zamian? Moze wlsnie zachodnie tereny Ukr? I cala wojna bedzie na nic, z punktu widzenia Ukr. Opcje sa rozne, nie mam pojecia co sie moze zdazyc.
/../
To było na tapecie na jesieni 2021 roku i jakby dil stanął to bylibysmy skończeni. USA zaś rozwiązałoby sobie ręce oddając Europę pod kuratele niemecko-soviecką. Zgodziliby się na NordStrimy, Europa Wschodnia do Rosji itp.
Ale: tu wchodzi Feliks Koneczny i cywilizacja turańska. USA nigdy nie dogadali się z bolszewią w ten sposób, bo Rosja to nie amerykańska kancelaria prawna: na koncepcję, że złożymy propozycję, wy trochę ustąpicie, my trochę ustąpimy i będzie kompromis ruskie reagują eskalacją żądań bo jest ona dla nich przejawem słabości. I zażądali wycofania się USA za Odrę, wycofania broni atomowej przez Stany z Europy, itp. O czym wklejałem materiały.

USA chciało, żeby Rosja zgodziła się na rolę junior partnera i przeszła do obozu antychińskiego. 

Teraz to wszystko jest nierealne.
Jedyna droga na uniknięcie agresji i cierpienia to takie pokonanie Rosji, żeby nie była zdolna do agresji.
Tu masz rozszerzenie mojego wywodu:
https://youtu.be/11mmuE6Pt5U

/..../
Chyba że P. przypomni sobie na przykład, że kiedyś, za króla Ćwieczka, Ukr była częścią Cesarstwa Rosyjskiego? No, takie podejście może daleko zaprowadzić. Królestwo Polskie, dajmy na to, też wchodziło w skład tego cesarstwa. I co? Może Rus ma prawo do Waszej ziemi, z powodów, by tak rzec, historycznych?

Rosja jest tam gdzie doszli ruscy żołnierze
76
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Styczeń 23, 2023, 08:53:44 pm »
Nie sadzilem, ze bedziemy rozwazac wlasciwosci fizyczne wody ;)

Cóż, trafiłeś na forum Lema, tu dyskusje fizyczne na porządku dziennym ;).

Nawiasem: jeśli - jak liv sugeruje - błąd pochodzi od Patrona, nie od redaktora, umiem sobie wyobrazić - choć jest to może sprawa do dyskusji o "Nowej kosmogonii", niż "Głosie Pana", raczej ;) - że w arcyodległej przyszłości jakiś - nie mający już nic wspólnego z biologicznym homosapienstwem - lemolub postanowi tak zmienić prawa fizyki, by rzeczywistość pasowała do książki. Ba, jeśli takie manipulacje są możliwe, a Everett ma racje, jest to nieuniknione ;). Przy czym jednak zaraz zadrży owemu lemolubowi efektor, bo zauważy, iż to bezcelowe, albowiem jeszcze by musiał potem tak Wszechświat zmienić, by lżejsze - cięższe wypierało.
77
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Styczeń 23, 2023, 08:43:13 pm »
Ja mam wydanie z 1984 i tam jest tak samo (str. 218). Podejrzewam, że nie jest to błąd drukarski, a - że Lem tak napisał. Pogubił się w tych trybach warunkowych.
To nie byłaby jego pierwsza pomyłka tego typu. Jest bodaj cała publikacja poświęcona ""błędom Lema". O, wątek bliźniaczy
https://forum.lem.pl/index.php?topic=2084.0
 W związku z tym raczej nie wchodzi w grę poprawianie autora. Nie słyszałem o takich praktykach (pomijając cenzorskie). To jednak nie literówka.
Nie sądziłem, że będziemy rozważać właściwości fizyczne wody ;)
Ba, tak tu mamy  ;D Jeśli temat się rozwinie może się kończyć na rozważaniach o meandrach Twojej osobowości?  ;)
Przykładowo
Moje pytanie dotyczyło wcześniejszych wydań "Głosu Pana".
Z zawodu prokurator?  8)
Wracając do meritum - rozstrzygające byłoby pierwsze wydanie. Przypomnę okładkę - te

Lub te

Byłyby dwie serie??? Niezła cena.
78
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Styczeń 23, 2023, 07:42:41 pm »
Zachód przedstawia swoją ofertę, Rosja swoją, a Ukraina - wybiera. I tyle.

Ale to wiemy my. Zdaniem kanapowych (a ostatnio - niestety - i parlamentarnych) piewców wolności wolnych wyborów dokonują tylko oni, cała reszta to ogłupione bezwolne tłumy + demoniczni* globaliści i ich marionetki. No może się jeszcze ich wolnościowa empatia rozciąga na paru... krwawych zamordystów.

* Ciekawe, swoją drogą, czy Ruskie im to podsunęli, czy od nich przejęli, uznając za nośne?
https://twitter.com/SamuelSokol/status/1617244578402414593
79
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Styczeń 23, 2023, 07:03:05 pm »
No ale Nex pisze w pierwszej osobie - więc zasadniczo albo on jako onże sam, albo jako Putin per procura. A jeśli w grę wchodzi Michałkiewicz i Braun to musiałby mieć już niezłe roztrojenie (nie: rozstrojenie) jaźni :) . Choć rozstrojenie będzie w pakiecie.
80
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hoko dnia Styczeń 23, 2023, 06:03:58 pm »
Przy czym teza o winie NATO też jest wątpliwa, bo nawet jeśliby przyjąć, jak chcą jej orędownicy, że Zachód biedaczka Putina okłamywał i nieuczciwie ogrywał, to i tak wyjdzie on na dziecko, który - w odpowiedzi na to, że inne szachrowały w czasie jakichś zabaw w piaskownicy - rzucił się tę piaskownicę niszczyć i rozwalać łopatką głowę siedzącemu obok, na oko słabszemu, dzieciakowi...

To nie ma wiele do rzeczy. Zachód przedstawia swoją ofertę, Rosja swoją, a Ukraina - wybiera. I tyle. Nikt Ukraińców nie przymusza do wchodzenia do NATO czy UE, sami chcą. A chcą między innymi dlatego, że za sąsiada mają państwo-złodzieja-bandytę. Gdyby Rosja była normalnym krajem, NATO nie byłoby potrzebne.

maziek,
co "za czyim"? Brauna i Michalkiewicza!  ;D
 A swoją drogą - od kiedy z Nexa taki pacyfista?  ;D
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10