Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: Filozofia polityczna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Dzisiaj o 01:52:32 am »
A jeśli dla wierzącego Bóg też jest pojęciem pustym?

Pytałeś "ażeby niewierzący mógł uznać".
Pytaj dalej, tylko kogoś konkretnie.
Swój komentarz do Twojego problemu już wcześniej podałem.
Rozwinięcie komentarza:
U każdej osoby sposób myślenia jest fenomenem i uznaniowość to cecha osobista a nie wspólna lub społeczna tudzież publiczna. Uznaniowość nie musi być też procesem ustalonym lub docelowym.
Nie pisałem o tym "co można a czego nie".
Zastrzeżenie tak (zastosowany przez Ciebie skrót pojęciowy przyjmuję) - ale dotyczyło stopnia nasilenia (i przy okazji kierunku* nasilenia postawy (np. życiowej, badawczej), pisałem o tym co powinni, czego nie.
To nie jest tak że świat jest czarno biały.
*kierunku - czyli dobrym lub złym.

Kogo to zastrzeżenie miałoby dotyczyć? Zapewne tego kto doświadcza życiowo, może tak być że akurat dla niewierzącego to jedynie balast, skoro ów już "wie".

Okno edytora w telefonie to tylko 10 linijek po 40 znaków stąd nieco rozbiegane są moje wtrącenia.
2
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Luty 04, 2023, 05:55:41 pm »
3
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Luty 04, 2023, 04:43:49 pm »
Ogłoszono odkrycie 12 kolejnych księżyców Jowisza (w sumie ma ich 92):
https://www.pbs.org/newshour/science/astronomers-discover-12-new-moons-around-jupiter-jumping-total-to-92
4
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hoko dnia Luty 04, 2023, 02:44:54 pm »
Przecież to uznanie zależy od niewierzącego - czyli nie jestem w stanie.
Nie umiem wczuć się w czyjeś myślenie.

Chybaśmy się nie zrozumieli - dla niewierzącego "Bóg" jest pojęciem pustym, więc tu nie ma co uznawać. Więc to zastrzeżenie, co można a czego nie, skierowane jest tylko do wierzących, tak?
5
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Luty 04, 2023, 02:34:49 pm »
Metoda swobodnych skojarzeń w akcji :)
Taki, literalnie, deus ex machina:
https://www.roma1.infn.it/~anzel/answer.html
6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Luty 04, 2023, 01:40:48 pm »
Przecież to uznanie zależy od niewierzącego - czyli nie jestem w stanie.
Nie umiem wczuć się w czyjeś myślenie.
7
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hoko dnia Luty 04, 2023, 01:31:50 pm »

Ludzie nie powinni udawać bogów, boskiego stworzenia, Boga - zwłaszcza poprzez technologię. Świadczy to o ich narcyzmie, pyszałkowatości, fanatyzmie (czasem dobrym, czasem złym).

Jesteś w stanie sformułować to stwierdzenie tak, ażeby niewierzący mógł uznać, że odnosi się ono do rzeczywistości?
8
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Luty 04, 2023, 09:49:53 am »
Ludzie nie powinni udawać bogów, boskiego stworzenia, Boga - zwłaszcza poprzez technologię. Świadczy to o ich narcyzmie, pyszałkowatości, fanatyzmie (czasem dobrym, czasem złym).
Gdzie jest granica ingerencji, która jeszcze nie jest udawaniem Boga?
9
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Luty 04, 2023, 01:35:03 am »
Jest to uzależniające technologicznie.
Czy "odnowa wszelkiego stworzenia" niby ma cokolwiek wspólnego z urządzeniami technicznymi?
Trochę przerażają mnie tak opisywane obsesje technologów.
Odnośnie Mikołaja Fiodorowa (1829-1903) wkleję cytat z artykułu pod drugim linkiem.
Religijną koncepcję zmartwychwstania po końcu dziejów zastąpił wizją osiągnięcia nieśmiertelności oraz możliwości przywracania do życia zmarłych za sprawą postępu naukowo-technicznego.
To mi przypomina takie pojęcie jak apokatastaza.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Apokatastaza
Nie jestem w stanie interpretować Dziejów Apostolskich rozdział 3, wersy 19-21 i tam zapisanej obietnicy, ale obawiam się tego "końca dziejów". Nie wiem czemu tzw. "koniec (obecnego) świata" jest kojarzony z obietnicą religijną. To raczej manipulacja albo socjotechnika. Właściwie to wcale nie uważam dziejów za kiedykolwiek skończone i stąd tworzenie ich "końca" to raczej jakieś zatruwanie ludziom psychiki, tyle że ludzie bywają na nią podatni.

Sam użyty termin - pluriwersum - kiedyś gdzieś słyszałem albo widziałem. Może przy okazji czytania o wielości światów? (Właściwiej - wielości kultur).
|
*
|
Inna historia o postulowanej armii "ochotniczej":
(Garść kilku niedogodności wyidealizowanej konstrukcji słownej -"ochotniczej" - zamieszczam poniżej):
1.
Obsługa maszynerii technicznej wymaga nauki i ćwiczeń.
2.
Wojna (tak jak i polityka i dyplomacja) to niestety przechytrzenie wroga.
3.
Ochotnicze wojsko nie zdąży skutecznie z obroną - to byłaby zbieranina nieznających się nawzajem jednostek a nie zbiorowy wysiłek wspólnoty.
4.
To od stałego wojska wymaga się stałej oceny zagrożeń zza granicy - ochotnik tym nie jest zainteresowany (no i raczej nie przewidzi tych zagrożeń).
5.
Skąd ochotnik ma wyczuć co jest działaniem pozoracyjnym?

Strony: [1] 2 3 ... 10