Autor Wątek: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?  (Przeczytany 19746 razy)

Terminus

  • Gość
Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« dnia: Stycznia 13, 2006, 05:10:57 pm »
Witam.

Nosze się z założeniem tego temata od jakiegoś czasu, no więc do dzieła. Otóż w posiadanym przeze mnie wydaniu Dzienników z 1999 jest tylko sześć podróży, wspomnienia Ijona także są niekompletne, etc.

Z kolei wiem, że nawet starsze wydania (z lat 60 tych) też nie zawierają chyba wszystkich podróży... a już na pewno nie zawierają ,,Pożytku ze smoka" oraz ,,Ostatniej podróży Ijona Tichego", bo pierwsze jest z 1993 a drugie z 1999.

Zatem stąd moje pytanie: czy ktoś może mię poinstruować, jak najkrócej zdobyć wszystkie podróże (kupując jak najmniej książek?). Bo jak znam WL to pewno w wydaniu Dzienników z ''Dzieł Zebranych'' też jest tylko 3/4 podróży, a reszta dorzucona do jakichś rarytasowych pozycji typu podręcznik zbieracza ogórków lub B-sides na tomikach Herberta.

Właśnie - ma ktoś może Dzienniki wydane w ramach dzieł zebranych? Jaki jest ich spis treści? Co zawierają?

Wiem, że ''Pożytek ze smoka" został wydany osobno, ale czy "Ostatnia podróż Ijona Tichego" ukazała się gdziekolwiek indziej poza Playboyem w 1999?

To są pytania zw. z Dziennikami, jakie chciałbym zadać.

Pozdrawiam.


Lostris

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 51
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 14, 2006, 07:40:24 am »
 Wydanie 2001:

Z Dziennikow - Podroz; 7-8,11-14,18,20-25,28
Ze Wspomnien; I- V
Zaklad doktora Vliperdiusa
Doktor Diagoras
Ratujmy Kosmos
Profesor A Donka
Pozytek ze smoka

Terminus

  • Gość
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 14, 2006, 11:48:19 am »
A no widzisz - brakuje 26 tej choćby.

(choć reszta jest).


A-cis

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 15, 2006, 11:24:57 pm »
A "Wizja lokalna"?

Terminus

  • Gość
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 16, 2006, 03:25:00 am »
Nie no wiem że Wizja Lokalna, Pokój Na Ziemi oraz Kongres Futurologiczny dotyczą Ijona i można je traktować jako satelity Dzienników, taki zresztą mam zamiar.

Wizji nie czytałem i jeszcze nie mam, ale wszakże chyba nie zawiera numerowanych podróży z Dzienników, prawda?

Lostris

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 51
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 16, 2006, 08:27:18 am »
Cytuj
A no widzisz - brakuje 26 tej choćby.

(choć reszta jest).




Wczoraj pofatygowalam sie o spis tresci a dzis o note wydawnicza, wyraznie zaczynam czytac 'Dzienniki' od konca :D

Cyt z noty wyd.: "[...] atsozs atseizduwd zordoP zaro wokinneizD od ecazelan ein ainadaiwopo hcin z lanusu rotua zaweinop, eibeis do, einzcanz otsezc, eis ainzor ejcyde enjelok, 8591 ukor w, hcarksI w ezkat eis olazaku wokinneizD eigurd einadyW."

Nie mow, ze tez potrafisz  ;D

Aprops, dlaczego Lem wycial 26-ta ?

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 16, 2006, 10:27:12 am »
Prawie wszystkiego z tomu "Sezam i inne opowiadania" (1954, 1955) (w tym i 26 p.I.T.) Pisarz nie pozwala wznawiac wydanie (oraz tlumaczenie na inne jezyki) - bo to "socrealistyczne marne nowelki" (patrz "Tako rzecze ... Lem" oraz "Pod klatwa prewidyzmu" z "Bomby megabitowej".

Terminus

  • Gość
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 16, 2006, 12:50:45 pm »
Cytuj

Nie mow, ze tez potrafisz  ;D

 



.ćawongyzerz einłepuz jein z elśym ein eżkandej ;ąt-62 ąt z tsej kat einśałw eż ,adokzs eizar mikat w ot on eiN

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 16, 2006, 07:11:15 pm »
Cytuj

Właśnie - ma ktoś może Dzienniki wydane w ramach dzieł zebranych? Jaki jest ich spis treści? Co zawierają?



Kilka podróży było w "Księdze robotów", ale nie pamiętam, niestety, które, ponieważ wypożyczyłem z biblioteki.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 16, 2006, 07:11:43 pm wysłana przez Mieslaw »

A-cis

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 17, 2006, 03:50:46 am »
Cytuj
Wizji nie czytałem i jeszcze nie mam, ale wszakże chyba nie zawiera numerowanych podróży z Dzienników, prawda?

Wizja jest jakby kontynuacją podrózy 14. Tichy stwierdza, że za pierwszym razem zbyt pobieżnie przyjrzał się kurdlom ;) i jedzie tam ponownie.

Terminus

  • Gość
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 17, 2006, 12:06:53 pm »
Wow, to fajno ::) Ponowne spotkanie z kurdlami jest jak najbardziej pożądane ::)

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 30, 2006, 06:05:28 pm »
To ja jeszcze w kwestii tej 26-tej.
W "Dziennikach..." wydawnictwa "czytelnik", Warszawa, 1971 (wyd. 4 poszerzone) we wstępie (podpisanym przez prof. Tarantogę ;) ) pisze:

"Nie objął natomiast tom niniejszy podróży dwudziestej szóstej, która okazała się ostatecznie apokryfem. Udowodniła to grupa pracowników naszego Instytutu, dzięki elektronowej analizie porównawczej tekstów. Nie będzie może od rzeczy dodać, iż osobiście od dawna już uważałem tak zwaną "Podróż dwudziestą szóstą" za apokryf, ze względu na występujące w tekście nieścisłości, dotyczące  m. in. Odołęgów (a nie Odolęgów, jak podawał tekst), także Meopsery, Muciochów i gatunku Powołów (Phlegmus Invaribilis Hopfstosseri)"

Dodam jeszcze, że to wydanie obejmuje podróże: 7,8, 11-14, 18, 20-25, 28 oraz "Ze wspomnień Ijina Tichego": I-V, "Zakład doktora Vliperdiusa", "Doktor Diagoras", "Ratujmy Kosmos (List otwarty Ijona Tichego)"
« Ostatnia zmiana: Stycznia 30, 2006, 06:05:54 pm wysłana przez Mieslaw »

Hanneggem

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 07, 2006, 07:49:50 pm »
O ile się nie pomyliłem,bo :
- czytałem dość dawno
- książka była pożyczona
- była jakimś zbiorem,w którym m.in. pojawił się Tichy

podróż 26-ta wypadła, bo Ijon wylądował w niej na planecie Merka. Podczas rozmów z przypadkowo napotkanym Merkaninem dowiedział się, że Merce zagrażają Czajna i Rasza. Merka co prawda już zrzuciła bombę atomową i tak dalej...

Hmm... ja też bym nie chciał aby wznawiano coś takiego...
...i nie będzie dla was życia po śmierci,bo i przed nią go przecież nie było...

Terminus

  • Gość
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 07, 2006, 11:16:25 pm »
Sorry, Hannegem, ten Twój post jakoś tak dziwnie się zaczyna, nie skasowałeś sobie aby jakiegoś zdania z początku? Bo trudno mi zrozumieć na co on jest odpowiedzią...

Hanneggem

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe - jak skompletować?
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 07, 2006, 11:19:03 pm »
Ehm.. faktycznie... trochę dziwnie to wygląda...

Padło wcześniej pytanie co się stało z Podróżą 26-tą Ijona Tichego.
Winienem był się od razu do tego odnieść.
...i nie będzie dla was życia po śmierci,bo i przed nią go przecież nie było...