Polski > DyLEMaty

Będąc Młodym Fizykiem...

<< < (2/77) > >>

pirxowa:
Wszystko pięknie, jeśli ktoś chce uszczęśliwiać ludzkość i własnym sumptem sprzedaje placebo, nawet za grube pieniądze. Kto chce, ten kupuje i wszyscy są zadowoleni.

Jednak co innego, jeśli mieszają się w to naukowcy i to opłacani przez podatników... Nie zgadzam się, żeby za moje pieniądze finansować bzdury, przynoszące korzyść tylko paru szarlatanom.

draco_volantus:

--- Cytuj ---Ale tak się zastanawiam, czy by samemu jakiego biznesu nie zrobić na wymyślaniu nowych teorii...
--- Koniec cytatu ---

Masz szansę, jak szaleńcy na zdobycie władzy.

(Badania wykazały, że dochodzenie do władzy wymaga tyle stresu, że zdobywają ją już tylko szaleńcy*)
 ;D

*(R)Raczkowski

maziek:
Wahałem się, czy dać to tu, czy do splątanych kotów, ale niech będzie tu. W najnowszej WiŻ jest przepis na domowy eksperyment z "kwantową gumką". Wicie-rozumicie dwie szparki i jak nie wiadomo przez którą fotony się przeciskają to są prążki, jak wiadomo to nie ma, a jak sie tę wiadomość o szparce skasuje, to znów są prażki. Mimo wszystko są pewne wymagania, trzeba mieć polaryzator i parę innych gadżetów oraz bardzo ciemny pokój... Zamierzam zawalczyć.

Hoko:
Co to znaczy "ma się świadomość"? Czy nie to, że ustaliło się warunki eksperymentu?

maziek:
Ja na razie tylko pobieżnie przejrzałem z rana numer, więc tylko tak teoretycznie Ci odpowiem na podstawie wcześniejszych wiadomości: nawet jeśli źródło światła emituje pojedyncze fotony/elektrony to za dwiema szczelinami powstanie wzór dyfrakcyjny. Jeśli przy jednej ze szczelin dyfrakcyjnych ustawić fotodetektor, to stwierdzenie którą szczeliną przedostał sie foton niszczy wzór. Zamazanie takiej informacji jeszcze w trakcie pomiaru powoduje odtworzenie wzoru (np poprzez układ optyczny kierujący efekty rozpraszania fotonow z obu szczelin do jednego fotodetektora).

Jak przeczytam cały artykuł to Ci powiem jak to mozna zrobić w domu, bo to o czym czytałem do tej pory to były niezwykle wyrafinowane eksperymenty, ze specjalnymi źródłami fotonów itd. Tu piszą jak to zrobić za pomoca szpilki, kawałka folii alu i laserowego gadżetowego wskaźnika. Dziwy...

I nie "ma się świadomość" lecz "ma się wiadomość" ;D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej