Autor Wątek: Polityczna Rzeźba  (Przeczytany 423781 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1305 dnia: Stycznia 04, 2024, 03:06:42 pm »
Rozumiem, że ta próba odbicia piłeczki to z braku argumentów?

A czy się zna? Walczył o demokrację narażając własną skórę, w każdym razie...
https://encysol.pl/es/encyklopedia/biogramy/19022,Szostkiewicz-Adam.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1306 dnia: Stycznia 04, 2024, 06:59:38 pm »
Idę z Pusią do kontroli. Odnotowuje, że doszliśmy już powoli do nadludzi, co było oczywiste:
Robert Gwiazdowski: Platforma przejmuje TVP, czyli nadludzie przywracają praworządność
https://www.rp.pl/opinie-prawne/art39652831-robert-gwiazdowski-platforma-przejmuje-tvp-czyli-nadludzie-przywracaja-praworzadnosc

"z konstytucyjnością nie jest jak z ciążą, nie jest zero-jedynkowa"
 czy ważniejszy jest „porządek normatywny konstytucji”, czy „porządek konkretny”. A może raz jeden, a raz drugi? „Tak jak my je rozumiemy”?

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 438
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1307 dnia: Stycznia 04, 2024, 10:16:16 pm »
Cytuj
Slabo sie zna.

Akurat pan Adam Szostkiewicz to ceniony publicysta. Nieżyjący już Andrzej Turski przedstawił go kiedyś pół-żartem, pół-serio słowami "najlepszy dziennikarz wśród watykanistów, najlepszy watykanista wśród dziennikarzy". Zalinkowany został jego blog na stronie Polityki, której jest wieloletnim współpracownikiem (pisze w niej głównie na tematy religijne), ale też był swego czasu częstym gościem programu "7 dni świat", gdzie komentował wydarzenia międzynarodowe wespół z takimi dziennikarzami i reporterami jak Krzysztof Mroziewicz, Marek Ostrowski czy Andrzej Jonas.

Tak więc, albo trzeba mieć niebywały tupet, albo ni-chu-chu nie wiedzieć o współczesnej polskiej publicystyce (albo jedno i drugie), żeby napisać "słabo się zna" samemu nie będąc w stanie na zadany temat wykrzesać z siebie więcej niż bełkotliwe, wymijające ogólniki.

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1308 dnia: Stycznia 04, 2024, 10:56:10 pm »
Wróćmy jednak do nieistniejących rzekomo wypowiedzi:
Wciąż nie wiem, czemu Kaczor z jakiś przyczyn nie może opowiadać, że będzie stosował prawo tak jak je rozumie? A Tusk może. Co to jest za dyskryminacja? Podobnie czemu jedni mogą być w stanie visa majora a inni nie mogą? Każdy powinien mieć swojego visa majora. I szukać podstawy prawnej do przywracania.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1309 dnia: Stycznia 04, 2024, 11:12:49 pm »
Wróćmy jednak

Bo w temacie Szostkiewicza argumentów brak?

Robert Gwiazdowski:

O, w końcu prawnik. Tylko jeden, zaangażowany politycznie, medialny, wypowiadający się publicystycznie, a nie w ramach fachowej ekspertyzy, ale prawnik. Chyba toast wzniosę z tej okazji. Z tym, że ponieważ jakimkolwiek konkretem operował, da się też konkretnie odnieść, acz nie obejdzie się bez brzydkich, bo trudnych, słów, typu duch prawa czy precedencja. I teraz, nawet gdyby zgodzić się z Gwiazdowskim, że działania min. S. były równie wątpliwe, co działania minionych władz PiS-owskich, to i tak należałoby je wszystkie widzieć w szerszym kontekście, tj. Art. 1 ustawy zasadniczej, który głosi: "Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.", Art. 2., w którym mamy "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym", i wreszcie - wspomnianego już przez R.G - Art. 8. §2, który stanowi: "Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.". I tu mamy przypadek owego stanowienia inaczej, czyli cytowaną już (przeze mnie) do znudzenia Ustawę o radiofonii i telewizji, która wyznacza mediom publicznym obowiązki w pełni zgodne z Art. 1 i 2, , bo dostęp do (choćby tylko w miarę) bezstronnej informacji służy demokracji i dobru wspólnemu. W związku z czym działania poprzednich rządów prowadzace do zastąpienia takiej informacji - jawnie stronniczą propagandą, a następnie prób zabetonowania tego stanu, przez tworzenie wątpliwie umocowanych ciał (RMN), idą wyraźnie wbrew wszystkim przytoczonym przepisom (czyli są z ducha antykonstytucyjne), natomiast działania ministra S. - cokolwiek o nich sądzić - służą przywróceniu przewidzianego uprzednio (precedencja) przez ustawy stanu.

Wciąż nie wiem, czemu Kaczor z jakiś przyczyn nie może opowiadać, że będzie stosował prawo tak jak je rozumie?

Kłopot w tym, że Kaczor nie powiedział tego, natomiast zamiast niego wyszedł Morawiecki-senior i rzekł, że prawo - prawem, ale sprawiedliwość (jak ją rozumiemy ;)) musi być po naszej stronie.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2024, 12:25:43 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1310 dnia: Stycznia 05, 2024, 01:01:38 am »
Wróćmy jednak

Bo w temacie Szostkiewicza argumentów brak?
/.../
przeczytałem te jego wynurzenia, ale beka. Muszę najsamprzód przestać brechtać.
2. A Major to kim niby jest?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1311 dnia: Stycznia 05, 2024, 09:04:47 am »
Wróćmy jednak do nieistniejących rzekomo wypowiedzi:
Wciąż nie wiem, czemu Kaczor z jakiś przyczyn nie może opowiadać, że będzie stosował prawo tak jak je rozumie? A Tusk może. Co to jest za dyskryminacja? Podobnie czemu jedni mogą być w stanie visa majora a inni nie mogą? Każdy powinien mieć swojego visa majora. I szukać podstawy prawnej do przywracania.
Niewłaściwie stawiasz problem. Po pierwsze każdy może myśleć i robić co chce, z tym że jeśli jest porządek prawny i wolne sądy oraz niezależna od rządzących prokuratura (i inne instytucje) to podlega ocenie, ewentualnie dochodzeniu takiemu czy innemu, i ewentualnie karze. To, że ktoś sobie imaginuje siłę wyższą czy stan wyższej konieczności (bo raczej oń chodzi - summa necessitas) lub używa ich jako wygodnego, bo bezdyskusyjnego argumentu dla "patriotów", nie tłumaczy go samo w sobie. Trzeba jeszcze je wykazać obiektywnie. To po pierwsze. Po drugie Kaczyński zrobił wiele aby zdemontować powyżej wymienione niezależne instytucje - całkowicie, instrumentalnie, poza osobistymi przypadkami niezależności, podporządkował rządzącym prokuraturę i zrobił wiele, co jeszcze długo będzie się odbijać czkawką, żeby podporządkować sądy. Czyli usilnie likwidował organy, które mogłyby wykazać, że żadnego stanu wyższej konieczności nie było. To są fakty. Jakbym był Tuskiem to bym niczego nie zmieniał, przynajmniej przez parę lat i wykorzystał te cudowne narzędzia, zamiast je likwidować. Nie ufam politykom i nie zdziwię się bardzo, jeśli tak, przynajmniej częściowo się stanie. Czegóż to nie skorzystać z tych wnyków, powrozów i paści, które PiS kręcił na Tuska i resztę ówczesnej opozycji? Jeśli ktoś okłada Cię pałą a Ty mu ją odbierzesz to naturalnym odruchem, trudnym do opanowania, jest przydzwonić mu w łeb na odlew. Cóż, wychodzi na to, że jeśli Tusk i szerzej opozycja uniezależni wymienione wyżej instytucje (oraz TV) od rządzących, to musi szlachetnym człowiekiem jest. Oczywiście całkowita niezależność to mrzonka. Ale jeśli w skali od 0 do 10 Kaczyński był przy siódemce uzależnienia to niechby spadło do dwójki-trójki.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1312 dnia: Stycznia 05, 2024, 02:11:30 pm »
przeczytałem te jego wynurzenia

Czyżby więc miazo miał rację, że dotąd o nim nie słyszałeś?

beka

Słyszałem, że jak się skonsumuje coś, czego się strawić nie może, to czasem się - za przeproszeniem - beka, ale nie wiedziałem, że niewygodnych prawd też to dotyczy... 8)

A Major to kim niby jest?

M.in. prawnikiem, i moim dawnym redakcyjnym kolegą (ale redakcja duża, mijaliśmy się gdzieś w czerskim gmachu, tak, że osobiście nie znam), niemniej w tym co linkowałeś (a co było arcylakonicznym tweetem) nie wypowiadał się jako prawnik, a jako zatroskany głębokimi podziałami społecznymi obywatel, skupiający się w dodatku nie na aspekcie legalnym, a na pewnej emocjonalnej (nie prawnej!) symetryczności sytuacji (nie wyczerpywało to więc, nawet śladowo, znamion ekspertyzy). To jeśli chodzi o link, który wrzuciłeś 1 stycznia (jego zawartość pochodziła z 23 grudnia).
Natomiast gdy mowa o linku wcześniejszym, obrazkowym (wrzuconym 29, pochodzącym z 20), tym o betonie, to - jak mówiłem - da się go bronić na płaszczyźnie, dość osobliwej, i - historycznie - stanowiącej usprawiedliwienie dla działań totalitarnych, filozofii Schmitta-Ehrlicha (może też jest jej zwolennikiem?), natomiast nie ma tam nawet pół zdania analizy legalnej strony problemu, do której da się odnieść. Zamiast tego dostajemy nagie przekonanie, że kto ma większą większość, temu wolno więcej ;), oderwane od jakichkolwiek niuansów prawnych.

Oczywiście całkowita niezależność to mrzonka. Ale jeśli w skali od 0 do 10 Kaczyński był przy siódemce uzależnienia to niechby spadło do dwójki-trójki.

Ha! Spadek do dwójki byłby powrotem do stanu przez J.K. zastanego, przynajmniej w mediach, jak wynika z badań prof. Klepki z kolegami.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2024, 02:35:25 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1313 dnia: Stycznia 05, 2024, 02:29:37 pm »

Czyżby więc miazo miał rację, że dotąd o nim nie słyszałeś?
Sam go linkowałeś kiedyś. Te teksty są nowe i nie dało się ich przeczytać przed ich powstaniem, jak to zwykle bywa. Mamy tutaj zaś wyznanie antydemokratyczne:

Cytuj
Media niezależne nie dały się stłamsić ani zagłodzić. Przychody z reklam w moim tygodniku spadły w ostatnich latach o jedną trzecią i więcej, gdyż reklamodawcy z sektora publicznego przekierowali swoje ogłoszenia do mediów propisowskich i kościelnych.

Powinien podejść z entuzjazmem do tego zjawiska: proszę, tak działa demokracja - winien zauważyć. Wcześniej ja, SZOSTKIEWICZ, byłem dossany do koryta a tamci odessani, a teraz tamci wygrali wybory i to oni są dossani do cyca i mają reklamy, a ja nie mam. I przez jakiś czas ja biedują. Ale on jest niedemokratycznym totalistą i uważa, że jemu się należy dostęp do żłoba zawsze, niezależnie od wyników wyborów. Wstyd i nie rozumiem jak w ogóle się można się powoływać na takiego zamordystę.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1314 dnia: Stycznia 05, 2024, 02:52:08 pm »
Powinien podejść z entuzjazmem do tego zjawiska: proszę, tak działa demokracja - winien zauważyć. Wcześniej ja, SZOSTKIEWICZ, byłem dossany do koryta a tamci odessani, a teraz tamci wygrali wybory i to oni są dossani do cyca i mają reklamy, a ja nie mam.

A, niezupełnie. Jeśli już mielibyśmy mu dyktować, co ma myśleć, lub pisać, to może przydałoby się w w/w tekście, w roli uścislenia, zwrócenie uwagi, że nie powinno się w ogóle prowadzić państwowej polityki medialnej za pomocą reklam. Kryterium decydującym o sposobie ich zamieszczania powinna być wysokość czytelnictwa poszczególnych tytułów, nie - ich zgodność z polityką obozu rzadzacego. Zaś jedynym powodem płacenia za nie realna potrzeba ekonomiczna po stronie reklamodawcy.

Przy czym jednak chciałbym zwrócić uwagę, że nie po to Szostkiewicza linkowałem byś się nim zachwycał, a w celu zadania kłamu Twojemu twierdzeniu, że strona - pozostańmy przy tym popularnym określeniu - piętnastopaździernikowa przestała zawracać sobie głowę konstytucyjnością, więc może do tego się odnieś.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2024, 03:24:00 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1315 dnia: Stycznia 05, 2024, 03:32:37 pm »
/..../

A, niezupełnie. Jeśli już mielibyśmy mu dyktować, co ma myśleć, lub pisać, to może przydałoby się w w/w tekście, w roli uścislenia, zwrócenie uwagi, że nie powinno się w ogóle prowadzić państwowej polityki medialnej za pomocą reklam.
To z czego będzie żył?
Cytuj
Kryterium decydującym o sposobie ich zamieszczania powinna być wysokość czytelnictwa poszczególnych tytułów, nie - ich zgodność z polityką obozu rzadzacego. Zaś jedynym powodem płacenia za nie realna potrzeba ekonomiczna po stronie reklamodawcy.

Przy czym jednak chciałbym zwrócić uwagę, że nie po to Szostkiewicza linkowałem byś się nim zachwycał, a w celu zadania kłamu Twojemu twierdzeniu, że strona - pozostańmy przy tym popularnym określeniu - piętnastopaździernikowa przestała zawracać sobie głowę konstytucyjnością, więc może do tego się odnieś.
Trochę mu się narracja rozjechała z obowiązującę. O d 2 lat już jest prawo unijne a nie jakaś tam konstytucja. I trzynastogrudniowa strona.
Konstytucja to pułapka zastawioną przez PiS na demokratow
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2024, 03:42:28 pm wysłana przez Smok Eustachy »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1316 dnia: Stycznia 05, 2024, 03:44:11 pm »
To z czego będzie żył?

Przy zastosowaniu w/w kryterium sprzedawalnościowego on akurat może spać spokojnie:
https://wirtualnemedia.pl/artykul/sprzedaz-tygodnikow-opinii-polityka-newsweek-polska-w-sieci-do-rzeczy

Trochę mu się narracja rozjechała z obowiązującę.

Zechciej to udowodnić. IMHO jeden ze sztandarowych publicystów najpoczytniejszego tygodnika opinii jest raczej tym, kto narrację narzuca (jeśli w ogóle ma sens używanie takich pojęć).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1317 dnia: Stycznia 05, 2024, 04:36:29 pm »
To z czego będzie żył?

Przy zastosowaniu w/w kryterium sprzedawalnościowego on akurat może spać spokojnie:
https://wirtualnemedia.pl/artykul/sprzedaz-tygodnikow-opinii-polityka-newsweek-polska-w-sieci-do-rzeczy

Trochę mu się narracja rozjechała z obowiązującę.

Zechciej to udowodnić. IMHO jeden ze sztandarowych publicystów najpoczytniejszego tygodnika opinii jest raczej tym, kto narrację narzuca (jeśli w ogóle ma sens używanie takich pojęć).
Raczej propagandowy, bezrefleksyjny pas transmisyjny.
Nie wdział koszulki z konstytucją i nie poszedł protestować przeciw łamaniu konstytucji. Bodnar wygasił se mandat prokuratora i też nie rozdarł ów Szostkiewicz szat. Jak już napisałem wyżej teraz obowiązująca jest linia taka, że konstytucja to pułapka zastawiona przez pisiorów. I wywalili Wosia, który prawdę pisze:
Nadszedł czas tyranii. Tym razem niestety prawdziwej
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-nadszedl-czas-tyranii-tym-razem-niestety-prawdziwej,nId,7248989#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1318 dnia: Stycznia 05, 2024, 04:43:22 pm »
To znaczy konkretnie, które posunięcia obecnej władzy są Twoim zdaniem poważniejszym zagrożeniem dla demokracji niż próba likwidacji trójpodziału władzy, likwidacji niezawisłości sądów, podporządkowanie prokuratury rządzącym czy podporządkowanie im mediów publicznych, także poprzez wykup tych niepublicznych - czyli od czynów rządzących przez ostatnie 8 lat?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1319 dnia: Stycznia 05, 2024, 04:46:18 pm »
Wróćmy jednak do nieistniejących rzekomo wypowiedzi:
Wciąż nie wiem, czemu Kaczor z jakiś przyczyn nie może opowiadać, że będzie stosował prawo tak jak je rozumie? A Tusk może. Co to jest za dyskryminacja? Podobnie czemu jedni mogą być w stanie visa majora a inni nie mogą? Każdy powinien mieć swojego visa majora. I szukać podstawy prawnej do przywracania.
Niewłaściwie stawiasz problem. Po pierwsze każdy może myśleć i robić co chce, z tym że jeśli jest porządek prawny i wolne sądy oraz niezależna od rządzących prokuratura (i inne instytucje) to podlega ocenie, ewentualnie dochodzeniu takiemu czy innemu, i ewentualnie karze. To, że ktoś sobie imaginuje siłę wyższą czy stan wyższej konieczności (bo raczej oń chodzi - summa necessitas) lub używa ich jako wygodnego, bo bezdyskusyjnego argumentu dla "patriotów", nie tłumaczy go samo w sobie. Trzeba jeszcze je wykazać obiektywnie.
No i Tusk z Szostkiewiczem nie wykazują obiektywnie, tylko zaprowadzają tyranię. Z błogosławieństwem towarzyszy unijnych. Ów Szostkiewicz pozostaje na poziomie ukochanej przez niego epoki Gomułki.