Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1918710 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4680 dnia: Maja 23, 2018, 09:04:42 pm »
A jak kupiłem, to pewnie przeczytałem, choć teraz zabij...nic nie pamiętam z treści. Czytając streszczenie w powyższym linku jakby coś przypominam... jakby coś,  coś, chyba coś, jednak ...nic  :)
Nie zabiję...ale widocznie nie był zajmujący, że tak nic..nic...:)
Cytuj
Niestety, dotyczy to też książki, za którą rzeczoną nagrodę dostała Tokarczuk (Bieguni), choć właściwie to nagroda też dla tłumacza.
Paaannie...ja myślałam, że czytałam jedną "tokarczuk" a okazało się - po zajrzeniu do zeszyciku - że było ich klika. Wyparłam - jak nic.
Ale Biegunów nie czytałam.
Skoro nie sztandar - to może nawet odpuszczę. Jeszcze trawię  Księgi Jakubowe.
Cytuj
Swoją droga za co Lem był nominowany wtedy, w 2005,  ktoś wie?
Chyba za - oczywista oczywistość - Solaris:
https://www.wprost.pl/tygodnik/73724/Lem-nominowany-do-Bookera-aktl.html
BTW - nagroda zmalała o 10 tys?;)
Tutaj pełen zestaw z 2005 roku - z Lemem:
http://themanbookerprize.com/international/backlist/2005
Cytuj
Próbowałem doczytać kto ją przyznaje, jakie to autorytety, ale nie znalazłem, i nie wiem, czy przypadkiem nie metodą "na kurkowicza"?
"- kie-" ;D
Przewiń:
http://themanbookerprize.com/international
Jest jury...
Cytuj
Z tej głównej nagrody, angielskojęzycznej , widzę że czytałem dwóch, znam może z piątkę pisarzy.
Ja znam może z 9, a 5 czytałam.
Chyba najlepiej wchodził - lata temu - Kingsley Amis. Musiałabym zweryfikować.
Z ostatnich lat - wpadła Eleanor Catton z "Wszystko, co lśni":
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/201233/wszystko-co-lsni
Jeśli to była najlepsza książka...prestiżowa nagroda...hm...ot, przyzwoite czytadło:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4681 dnia: Maja 23, 2018, 11:12:35 pm »
Cytuj
Przewiń:
http://themanbookerprize.com/international
Jest jury...
He, przewinąłem. wyglądają jak z "hali odlotów".  :D
Cytuj
"- kie-" ;D
"-ka-"  ::)
Cytuj
Paaannie...ja myślałam, że czytałam jedną "tokarczuk" a okazało się - po zajrzeniu do zeszyciku - że było ich klika. Wyparłam - jak nic.
Ale Biegunów nie czytałam.
Skoro nie sztandar - to może nawet odpuszczę. Jeszcze trawię  Księgi Jakubowe.
Ale te najnowsze są ponoć w "naszych" klimatach, znaczy s-f (szeroko rozumianym).
Co czuję, że wkrótce się dowiem, gdyż albowiem - dzień matki nadchodzi szybkimi krokami!
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4823352/opowiadania-bizarne
« Ostatnia zmiana: Maja 23, 2018, 11:17:58 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4682 dnia: Maja 23, 2018, 11:53:21 pm »
Właśnie się dowiedziałem, że każdą liczbę naturalną da się przedstawić w postaci sumy trzech palindromów. Fajne!

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4683 dnia: Maja 24, 2018, 12:20:42 am »
Cytuj
"- kie-" ;D
"-ka-"  ::)
E? :-\
Cytuj
Ale te najnowsze są ponoć w "naszych" klimatach, znaczy s-f (szeroko rozumianym).
Co czuję, że wkrótce się dowiem, gdyż albowiem - dzień matki nadchodzi szybkimi krokami!
To jak już livka przeczytasz - to daj znać na ile klimatyczne...bo tytuł ładny.
Właśnie się dowiedziałem, że każdą liczbę naturalną da się przedstawić w postaci sumy trzech palindromów. Fajne!
Trocinki mi się wysypują z głowy - od myślenia...czyli, że to np.:
https://www.pollub.pl/files/36/news/files/3612_rozwiazanie,zagadki,2.pdf
?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4684 dnia: Maja 24, 2018, 03:33:05 pm »
Właśnie się dowiedziałem, że każdą liczbę naturalną da się przedstawić w postaci sumy trzech palindromów. Fajne!
Trocinki mi się wysypują z głowy - od myślenia

To dobry znak:
(1) Masz coś w głowie
(2) Umiesz myśleć

;)

Co do tematu głównego, początkowo hipoteza była udowodniona dla wszystkich liczb całkowitych dodatnich we wszystkich podstawach większych od czwórki. Ostatnio jednak udało się też udowodnić dla podstaw = 4 oraz 3, a także ustalić, że dla dwójki (czyli liczb binarnych) wymagane są cztery składniki zamiast trzech, co ma o tyle sensu, że żadna liczba binarna (oprócz zera) nie zaczyna się od zera, a więc palindrom nie będzie się kończył zerem, a więc suma trzech palindromów binarnych będzie zawsze nieparzysta. Oczywiście można przyjąć jeden ze składników = 0 (jedyny palindrom binarny parzysty), ale wtedy efektywnie ograniczamy się do dwóch składników, a to już za mało.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4685 dnia: Czerwca 13, 2018, 10:52:49 am »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4687 dnia: Czerwca 13, 2018, 09:40:54 pm »
Zestaw zdjęć komputera kwantowego IBM o pięćdziesięciu q-bitach:
https://itc.ua/blogs/vot-tak-vyiglyadit-50-kubitnyiy-kvantovyiy-kompyuter-ibm/

Tak brzmi IBM Q:


maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4688 dnia: Czerwca 13, 2018, 09:45:09 pm »
No cóż, Lem przewidując stworzenie komputera zdolnego modelować rzeczywistość w obudowie ze starej beczki pomylił się tylko w tym, że IBM beczkę odmalował ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4689 dnia: Czerwca 13, 2018, 09:59:16 pm »
Ulepszenie: ciekły hel zamiast zwykłego elektrolitu ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4690 dnia: Czerwca 13, 2018, 10:41:04 pm »
Ale odgłosy wydaje jak porządna maszyna parowa ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4691 dnia: Czerwca 13, 2018, 11:16:34 pm »
No, zgadza się. Komputer IBM Q przeznaczony jest przede wszystkim dla obliczeń w chmurze.
A:
Przecież to jasne, że chmury są formą życia pozagrobowego maszyn parowych. ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2018, 11:19:27 pm wysłana przez Lieber Augustin »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4692 dnia: Czerwca 14, 2018, 01:03:01 am »
Właśnie się dowiedziałem, że każdą liczbę naturalną da się przedstawić w postaci sumy trzech palindromów. Fajne!
Trocinki mi się wysypują z głowy - od myślenia

To dobry znak:
(1) Masz coś w głowie
(2) Umiesz myśleć

;)

Co do tematu głównego, początkowo hipoteza była udowodniona dla wszystkich liczb całkowitych dodatnich we wszystkich podstawach większych od czwórki. Ostatnio jednak udało się też udowodnić dla podstaw = 4 oraz 3, a także ustalić, że dla dwójki (czyli liczb binarnych) wymagane są cztery składniki zamiast trzech, co ma o tyle sensu, że żadna liczba binarna (oprócz zera) nie zaczyna się od zera, a więc palindrom nie będzie się kończył zerem, a więc suma trzech palindromów binarnych będzie zawsze nieparzysta. Oczywiście można przyjąć jeden ze składników = 0 (jedyny palindrom binarny parzysty), ale wtedy efektywnie ograniczamy się do dwóch składników, a to już za mało.
Nie wiem jak to się stało, ale dopiero teraz zobaczyłam Twoją odpowiedź...widać trocinki musiały się odnowić;)
Każdą liczbę naturalną w postaci sumy trzech palindromów...po rozmowach o nieskończoności...nie mieści mi się to...na ilu bitach musiałyby być zapisane? Albo to nie o to chodziło?
Tak brzmi IBM Q:
Hm...puściłam sobie filmik i albo tak źle słyszę, ale ona mówi : Here we see a twenty qubit system...0:33 w filmiku.
A trochę później mówi, że ten fifty to in the future...
Z drugiej strony są doniesienia prasowe o tych 50 kubitach...ale też o różnych metodach, komputerach, procesorach - bardzo to skomplikowane.
Więc nie wiem co IBM ma - realnie. Czy to była jednorazowa, krótka próba.
Trochę o tym tutaj:
https://www.chip.pl/2018/03/komputery-kwantowe-technologie/
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4693 dnia: Czerwca 14, 2018, 08:52:51 pm »
Hm...puściłam sobie filmik i albo tak źle słyszę, ale ona mówi : Here we see a twenty qubit system...0:33 w filmiku.
A trochę później mówi, że ten fifty to in the future...
Z drugiej strony są doniesienia prasowe o tych 50 kubitach...ale też o różnych metodach, komputerach, procesorach - bardzo to skomplikowane.
Więc nie wiem co IBM ma - realnie. Czy to była jednorazowa, krótka próba.
Trochę o tym tutaj:
https://www.chip.pl/2018/03/komputery-kwantowe-technologie/
Dokładnie tak ona mówi... wydaje się nawet można włączyć napisy...

Video jest z dnia 14 grudnia 2017, zdjęcia natomiast ze stycznia 2018. Czy postęp techiczny posuwa się aż tak gigantycznymi krokami?

Szczerze powiem, nie potrafię zrozumieć zasad działania k. k. Tęporalność zwiększona :)
Kluczowymi elementami, jakie są wykorzystywane w rozwiązaniach procesorów kwantowych, są zjawiska superpozycji, splątania kwantowego oraz tunelowania kwantowego.

Co wspólnego ma ta magia kwantowa z domniemaną niezwykłą wydajnością obliczeń? A jak z nieoznaczonością kwantową? Pewnie też dodaje dokładności obliczeniom?

Poza tym, komputer - to tylko "żelazo", hard. A co z softem? Pewnie musi być oparty na jakichś nowych zasadach?
To już przekracza możliwości mojego rozumku :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4694 dnia: Czerwca 14, 2018, 09:35:54 pm »
Kot Schrodingera, dosłownie. Ten kot polegał na tym, że efekt kwantowy superpozycji niemożliwy do uzyskania makroskopowo przenoszony był na makroskopowy przedmiot (o ile tak można określić kota). Mówią, że qbit jest superpozycją 2 stanów (kiedy bit może mieć w tym samym czasie jeden stan, 1 lub 0). 2 qbity mogą być już łącznie superpozycją 4 stanów, 3 - 8, 4 - 16 stanów i tak dalej, 2^n. W tym samym czasie 4 bity mogą być łącznie w jednym z tych 16 stanów. 50 qbitów może być na raz w biliardzie stanów a 50 bitów w tym samym czasie tylko w jednym. Jak to działa technicznie to ja nie rozumiem, zwłaszcza nie rozumiem, jak pobiera się informację z układu splątanego nie rozplątując go. No bo otworzenie pudełka z kotem Schrodingera powodowało ustanie superpozycji stanów i kot był już albo żywy, albo martwy. No ale wychodzi na to, że masz dużo komputerów w jednym komputerze, jeśli potrafisz odczytać stan qbitów nie rozplątując ich (bo jak rozplączesz, to będziesz miał komputer klasyczny) :) . Nie mam pojęcia, jak to się robi, bo z tego co mnie uczono stan splątania jest nietrwały i delikatny a przekaz informacji jest w praktyce emisją fotonu (lub innej cząstki, bozonu itd.)  - co natychmiast powinno stan splątania rozplątać, jako że go określa, tak jak otworzenie pudełka określa stan kota.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 14, 2018, 09:59:14 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).