Autor Wątek: Lem - Mistrz?  (Przeczytany 8244 razy)

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil
Lem - Mistrz?
« dnia: Sierpnia 15, 2009, 07:03:00 pm »
Przeglądając forum, co kilka/naście/dziesiąt linijek natrafiam na zwroty w stylu "Już Mistrz pisał...", "Mistrz Lem...", itd. Przyznam, że trochę mnie to irytuje. Dlaczego? Ktoś stwierdzi, że nic mi do tego - każdy może sobie nazywać Mistrzem, kogo tylko chce. Pewnie ma rację. Owa "deifikacja" wydaje mi się jednak trochę niebezpieczna - jest to właściwie bezkrytyczne uznanie wszystkiego, co powie nasz Mistrz, za pewnik, Świętość Przenajświętszą i kryterium prawdy. Problem jest taki, że Mistrz jest tylko człowiekiem i od czasu do czasu zdarzy mu się popełnić błąd czy dwa. Co oczywiście nie stanowi ujmy dla jego wielkości.

Osobiście nie nazwałbym Lema Mistrzem z dwóch powodów: pierwszy jest taki, że jestem z natury sceptyczny, drugi - po prostu nie rozumiem go w pełni - mam zbyt małą wiedzę, a nie chciałbym niejako a priori uznawać za prawdę czegoś, o czym nie wiem, czym jest. Co nie zmienia faktu, że mi ów autor imponuje.

Chyba, że nie rozumiem pojęcia Mistrz ? ;D

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem - Mistrz?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 15, 2009, 08:23:40 pm »
Lubię Cię ;-) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Lem - Mistrz?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 16, 2009, 02:07:00 am »
Czuję się wywołany do odpowiedzi, bo w istocie często słowa "Mistrz" (nad)używam ;).

Cóż, dla mnie składanie Lemowi holdu jako mistrzowi literatury (polskiej, SF, jako takiej - do wyboru do koloru), czy też jako mistrzowi (w sensie: nauczycielowi), którego poglądy miały b. silny wpływ na ostateczny (czy też aktualny) kształt mojego światopoglądu, nie oznacza jednocześnie zakładania lemowej nieomylności (cóż, był Mistrz w komputerach słaby, o czym z lubością dzi przypomina ;), zaś niektóre z jego wizji przyszłości zdezaktualizowały się po upływie ledwo paru dziesięcioleci).

ps. też Cię lubię ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Lem - Mistrz?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 17, 2009, 10:42:54 am »
Chyba, że nie rozumiem pojęcia Mistrz ? ;D

1. «człowiek zdecydowanie lepszy od innych w jakiejś dziedzinie»
2. «osoba godna naśladowania, uznana przez innych za wzór»

ad 1. Stanislaw Lem wielkim pisarzem byl. Zdecydowanie lepszym od wielu innych.
ad 2. Stanislaw Lem moze byc wzorem godnym nasladowania dzieki propagowaniu rozumu, wiedzy i dazenia do poznania i zrozumienia swiata, a takze naszego w nim miejsca. Zyczylbym sobie, by podobnych myslicieli i erudytow bylo wiecej.

Luca

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 143
  • Odi profanum vulgus et arceo.
    • Zobacz profil
Re: Lem - Mistrz?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 17, 2009, 11:04:52 am »
jest to właściwie bezkrytyczne uznanie wszystkiego, co powie nasz Mistrz, za pewnik, Świętość Przenajświętszą i kryterium prawdy.

Bynajmniej.

Problem jest taki, że Mistrz jest tylko człowiekiem i od czasu do czasu zdarzy mu się popełnić błąd czy dwa.

Jeśli uznać, że słowo Mistrz oznacza człowieka, który nie popełnia błędów to nie miałoby ono żadnego realnego desygnatu.

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil
Re: Lem - Mistrz?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 17, 2009, 11:28:41 am »
Ależ mi nie chodzi o słownikową definicję "mistrza", lecz o drobne niuanse, wynikające raczej z kontekstu użycia i wydźwięku wypowiedzi - choć po tym, co napisał Q, wszystko jest już jasne. :)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 17, 2009, 11:30:33 am wysłana przez Radek_PL »

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Lem - Mistrz?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 17, 2009, 11:35:54 am »
...po tym, co napisał Q, wszystko jest już jasne. :)

Uszczypnijcie mnie  ;) ;) ;)