Autor Wątek: no nie mogę...  (Przeczytany 595301 razy)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1410 dnia: Marca 22, 2022, 07:34:21 pm »
No faktycznie, przymilny, aczkolwiek w pewnym momencie podupadł, a że akurat była "wielka czystka" to przypuszczalnie żył przez jakiś czas jak kot Schroedingera. Tym niemniej za ten akurat wierszyk, obśmiewający bądź co bądź pionierską wizję partii w zakresie przemiany stolca w stoliczną, to tak na moją wiedzę o ZSRR, mógł zdrowo beknąć.
Cóż, róźnie się zdarzało. Ot, Michaił Bułhakow na przykład, też nie beknął, mimo że napisał m.in. esej "Грядущие перспективы".
https://ru.wikisource.org/wiki/Грядущие_перспективы_(Булгаков)
Jak autorowi czegoś takiego udało się uniknąć łagru i śmierci? Nie wiem. Cud, istny cud.
Cofając się nieco w czasie...
Właśnie natrafiłem na ten esej po polsku:
https://docs.google.com/document/d/1sUauVh3vJAopwK24j8Yx4mwutXEyaOHi/edit?usp=sharing&ouid=114989202676424387326&rtpof=true&sd=true

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1412 dnia: Kwietnia 08, 2022, 11:34:59 pm »
Dam to tutaj, bo jest tak kuriozalne, że nie nadaje się do Rosji, ZSRR.

Ja nie wiem - chyba czegoś nie zrozumiałam - ale czy rzeczniczka rosyjskiego MSZ - Maria Zacharowa - mówi, że to wszystko przez...barszcz?!

Nielzia było dzielitsa barszczom...no nielzia...?! :o

https://twitter.com/kmartynov/status/1512320051575205888

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1413 dnia: Kwietnia 09, 2022, 12:02:20 am »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1414 dnia: Kwietnia 09, 2022, 12:17:08 am »
Cytuj
Ja nie wiem - chyba czegoś nie zrozumiałam - ale czy rzeczniczka rosyjskiego MSZ - Maria Zacharowa - mówi, że to wszystko przez...barszcz?!
Zrozumiałaś dobrze.
Ale pani Rzeczniczka (czy może rzeźniczka?) w jednym się myli - Rosja też ma swój barszcz.
Niepodważalnie.
Ma taką cechę, że jak go od razu nie ciachnąć, błyskawicznie się rozprzestrzenia. Trudny do zwalczenia no i...nie radziłbym brać do usta.
Ani nawet zbliżać się.
Cóż jak widać nawet barszcz może być "sprawą narodową".
Jaki kraj taki barszcz?
Sami poczytajcie  :)
...gdzie stał się rośliną inwazyjną i rozprzestrzenił na rozległych obszarach...od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie zagrożenia zdrowia, uprawy były porzucane. Okazał się przybyszem kłopotliwym, gdyż w szybkim tempie zaczął się rozprzestrzeniać... Jest to roślina trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Sok wywołuje zmiany skórne.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1415 dnia: Kwietnia 09, 2022, 12:36:24 am »
Są barszcze i barszcze - ten Sosnowskiego się nie liczy...bo chaziajki nie mogą go przyrządzić na swoje sposoby...jak Maria rzekła...
Na szczęście LA podzielił się z nami przepisem - w porę:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=970.msg90905#msg90905

W poetyce Zacharowej - LA ujawniając tę tajemnicę, ten sekret zapewnił swoim rodakom pomoc -  Polacy zaś wcale nie są tak bezinteresowni - nie dosyć, że mają teraz przepis na barszcz, to jeszcze mogą spróbować go wprost z ukraińskich garnków...że też na to nie wpadłam w styczniu...

Na marginesie - poświadczam: barszcz jest świetny:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1416 dnia: Kwietnia 09, 2022, 09:25:59 am »
W poetyce Zacharowej - LA ujawniając tę tajemnicę, ten sekret zapewnił swoim rodakom pomoc -  Polacy zaś wcale nie są tak bezinteresowni - nie dosyć, że mają teraz przepis na barszcz, to jeszcze mogą spróbować go wprost z ukraińskich garnków...że też na to nie wpadłam w styczniu...
Oj! :o
Przecież Zacharowa (Z jak Zacharowa 8) ) wyraźnie powiedziała: udostępnianie książek kucharskich było zabronione.
W nazistowskiej Ukrainie, ma się rozumieć.
Wprawdzie nic o tym nie wiedziałem, ale nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.
Wygląda na to, że lekkomyślnie ujawniając tajemnicę barszczu, popełniłem zdradę ojczyzny ;D
A wszak mógłbym zostać bohaterem, jak ów stary Pikt-krasnoludek z ballady Stevensona:
https://www.poetryloverspage.com/poets/stevenson/heather_ale.html

Cytuj
Na marginesie - poświadczam: barszcz jest świetny:)
Cieszę się.
I nie zapominaj o zasadzie "możemy powtórzyć" :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2022, 11:46:47 am wysłana przez Lieber Augustin »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1417 dnia: Kwietnia 09, 2022, 04:23:14 pm »
Żarty żartami, ale - jak już paru komentatorów zauważyło - stan pani rzecznik zdaje się być odbiciem tego, co tam zachodzi za kulisami, i bynajmniej nie wygląda na euforię zwycięstwa. I to dopiero jest powód do radości :).

BTW. Poczytałem sobie ostatnimi czasy parę putinofilskich stron w różnych językach - także w polskim niestety - i to, co tam można wyczytać b. ładnie współgra ze stanem w/w pani, bo widać narzekania na brak szybkiego tryumfu Rosji (rzekomo spowodowany... nadmiarem humanitaryzmu), na to, że rozmowy pokojowe de facto oznaczają klęskę (bo nawet jeśli Ukraina dziś się, pod przymusem, zobowiąże do jakiejś formy neutralności, zawsze się może z tego wycofać, gdy warunki się zmienią), że świat śmieje się z ruskiej armii, że Skandynawowie chcą nagle do NATO... Jednym słowem widać świadomość, że nie wygrali. No i zaczęło się też - jakże typowe - zdrady wietrzenie, sugestie, iż zgubnym zapadnictwem dotknięte kierownictwo nie dość gorliwie wykonywało rozkazy batiuszki, w błąd go przy tym wprowadzając (co bardzo dobrze, bo sugeruje, że się na Kremlu i w okolicach za łby zaraz wezmą, albo już wzięli). Z której to okazji chętnie się napiję... czystego barszczu.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2022, 11:55:12 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1418 dnia: Kwietnia 15, 2022, 11:34:52 am »
Wygląda na to, że lekkomyślnie ujawniając tajemnicę barszczu, popełniłem zdradę ojczyzny ;D
To co wyglądało na zdradę, historia odczyta jako działania prewencyjne - w punkt - by ratować uciekającą ludność Ukrainy;)
Patrząc na to:
https://twitter.com/nexta_tv/status/1514831645974671364
...nie musisz się zbytnio martwić, że wróg Cię namierzy;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1419 dnia: Kwietnia 15, 2022, 04:38:30 pm »
Patrząc na to:
https://twitter.com/nexta_tv/status/1514831645974671364
...nie musisz się zbytnio martwić, że wróg Cię namierzy;)
:)))))
Niedołęgi, fajtłapy. Któż walczy z laserową flagą Ukrainy przy pomocy reflektora?
Tutaj potrzebna jest haubica 152 mm albo - w ostateczności - granatnik ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1420 dnia: Kwietnia 27, 2022, 02:25:31 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1421 dnia: Maja 06, 2022, 12:24:28 am »
To się nazywa przebranżowienie!:

Ogromna kaliningradzka fabryka Avtotor do tej pory montowała m.in. pojazdy marki BMW, ale niemiecki producent wycofał się z Rosji i przestał korzystać z usług kombinatu. W maju 2022 r. Avtotor został zmuszony do wysłania większości swojej załogi na kilkutygodniowy urlop, ale firma stara się wynagrodzić pracownikom te niedogodności. W jaki sposób? Zarząd przydziela załodze działki pod ogródki warzywne. (...)
Avtotor z dumą informuje, że w przeddzień obchodów majowych uroczystości państwowych pracownicy mogli odwiedzić tereny działek i obejrzeć swoje przyszłe ogrody. Firma dodaje, że ziemie zostały w pełni przygotowane do zasiewów sezonowych — grunt został zaorany i zabronowany, a wielu pracowników już zaczęło pracę w swoich sektorach. Aby zapewnić obfite zbiory w ogrodach pracowniczych, kombinat zorganizował też sprzedaż wysokiej jakości sadzonek rosyjskiej produkcji.

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/kaliningrad-rosyjski-avtotor-montowal-bmw-a-teraz-rozdaje-pracownikom-ogrodki/xmdgfyy
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1422 dnia: Maja 06, 2022, 08:09:54 am »
Ale to już było... Z tym, że wbrew niejakiej Ryli Marudowicz jak widać jednak wraca. Przynajmniej z głodu nie pomrą. Lepsza narodnaja pietruszka od niemieckiego BMW ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1423 dnia: Maja 06, 2022, 02:34:37 pm »
Cytuj
kombinat zorganizował też sprzedaż wysokiej jakości sadzonek rosyjskiej produkcji.
Żebyśta się nie zdziwili, udoskonalone metodą Łysenki ziarna zaowocują... beemwicami. Z jednego ziarna wyrosną 4 dorodne beemki lux.
Maziek, to dużo czy mało?  ;)
A poważniej - kto i jak zapłaci zarządowi?
Nie ma wzmianki, ze oni dostaną działki, zatem albo jakiś rodzaj dziesięciny od państwa lub renta naturalna od pracowników. Z tych poletek  :D
Piękne koło od komunizmu do feudalizmu a może nawet wspólnoty pierwotnej.
Tudzież od gospodarki socjalistycznej do naturalnej. Marks chyba to wiedział, tylko patrzył linearnie i nie uwzględnił kolistości zmian. W momencie szczytowania poziom najwyższy przechodzi w najniższy.
I zaś do koła, jak te wyspiańskie chochoły.
Powodzenia na tej drodze życzę.  8)
« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2022, 02:40:11 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1424 dnia: Maja 06, 2022, 03:19:29 pm »
Przynajmniej z głodu nie pomrą. Lepsza narodnaja pietruszka od niemieckiego BMW ;) .
...jak Brytyjczycy, którzy słaniają się już z głodu i Polacy, którzy nie przyjeżdżają na Białoruś, bo zobaczyliby, że jest kasza i można kupić sól...to wg rosyjsko-białoruskiej władzy...więc ogródki to niezwykle szczodry gest tejże...władzy;)
Cytuj
A poważniej - kto i jak zapłaci zarządowi?
Pan...Pani...Państwo;)
Zresztą chyba nie zamykają tej fabryki do imentu...może dojdzie w końcu do - zapowiadanej - produkcji marki własnej:
https://pl.carvisibility.com/9801944-russian-avtotor-is-preparing-its-own-brand-and-model-of-the-car
Z biokomponentów;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)