Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 895
1
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Listopad 29, 2021, 10:21:16 pm »
dipfejk ze Skywalkerem chyba nieco wymknął sie spod kontroli przy końcu:

Ano wymknął, co dziwi tym bardziej, że fani na ogólnodostępnym oprogramowaniu znacznie lepsze robili i na YT wrzucali.


No ale jesteśmy tylko ludźmi.

Nawet komputery, jak wiadomo ;).

A teraz pytanie: bardziej czekasz na trzeci sezon "Mando", czy na "Bobę"?

2
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Listopad 29, 2021, 10:01:58 pm »
Biorąc pod uwagę to co zalinkowałeś: czy możemy uznać Charlesa Dodgsona vel Lewisa Carrolla za prekursora i duchowego ojca - zarówno naukowej hipotezy lustrzanych wszechświatów, jak i Gwiezdnych Wędrówek? ;)

To pewnie będzie zależało od przyjętych definicji, bo z jednej strony był matematykiem i nadał swojej lustrzanej "Alicji" - przy całej jej baśniowości i literackim eksperymentatorstwie* - pewien naukowy posmak (który dla nas, Lemowcom, wychowanych na smokach prawdopodobieństwa, jest czymś b. znajomym), powodujący, że da się traktować niektóre jej wątki jako pewien rodzaj hipotezotwórstwa, z drugiej jednak fantastyczne motywy lustrzane nie są jego wynalazkiem - szerzej:
https://www.jstor.org/stable/10.1086/383598
https://www.semanticscholar.org/paper/Looking-Glass-Histories-Ezell/1455a8eabd85d7ef371ccceafb6bdc75e2a68930

* Bywa w końcu, niebezpodstawnie, zestawiany z Joyce'm:
https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/00138385208596874

Właśnie od takich "drobnych niezgodności", od takich "precesji peryhelium Merkurego" zaczyna się czasem nowa fizyka...

Śledźmy zatem doniesienia z frontu, a zobaczymy czym skończy się tym razem... ;)

3
Hyde Park / Odp: Bracia mniejsi
« dnia: Listopad 29, 2021, 04:08:06 pm »
Tej nocy padł 17 i pół letni nestor moich kotów, Burcio, zwany też Burkiem. Prawdę mówiąc żył czasem pożyczonym już od lat, bo jako żwawy kilkulatek doznał ostrej niewydolności nerek (z trwającym tydzień bezmoczem), ale lekami został postawiony na nogi i na benazeprylu przeżył dobrze ponad dekadę, całkiem normalnie - do ostatnich dni - funkcjonując, np. uganiając się za (sterylizowanymi) kocicami (był to typowy ladies' man ;) - lubił je, nie bez wzajemności).

4
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Listopad 29, 2021, 10:52:50 am »
lustro nie tyle odbija foton, co absorbuje go i natychmiast emituje inny, w sposób koherentny, ale w przeciwnym kierunku. Idąc tym tropem, można chyba formalnie powiedzieć, że foton nie przelatuje przez materię, lecz zostaje przez nią zaabsorbowany, po czym w tę samą stronę wylatuje inny foton, nie do odróżnienia od pierwszego... :-\

Maluczko, a dojdziemy do wniosku, że foton wpada przez lustro do jakiegoś lustrzanego wszechświata, a stamtąd jego odpowiednik wylatuje ;).

A propos, w nawiązaniu do wcześniej linkowanego:
https://www.nbcnews.com/mach/science/scientists-are-searching-mirror-universe-it-could-be-sitting-right-ncna1023206

5
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Listopad 29, 2021, 12:25:53 am »
jakoś wyświetlił mi się obrazek z "Było sobie życie..." - podróż przez kolejne układy...

I jeszcze "Fantastyczna podróż"...

"Rezerwiści" pasowni...

A najlepszy aspekt prawny - przy braku stuprocentowych dowodów zgonu nie wskrzeszamy. Chyba za to podniosę notę ;).

6
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Listopad 28, 2021, 10:55:56 pm »
Ja się schytrzyłem/poddałem na starcie i czytałem wspierając się translejtem. No, do Lema podejścia nie ma (zamiast głębi - pomysłowość góra), ale zgrabny - mówiąc współcześnie - interquelik lepiej-gorzej wpasowany w dziennikową scenę wizyty w Zoo totentamskim. Ciekawe, swoją drogą, kiedy opowiadanie powstało, i czy Dukaj je czytał (czy tylko "...czternastą" z "Wizją..." 8)), bo widać podobieństwa do wirtualnego świata-Smoka z "Linii oporu" (które ilustracja jeszcze - w jakiś trudnodefiniowalny sposób - potęguje), tylko J.D. postawił na większy gigantyzm.

Także też dzięki za linkę ;).

7
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Listopad 28, 2021, 03:50:59 pm »
O kobietach.  A było i dla kobiet:

„Dziewczyny, lecimy w kosmos” – pod takim tytułem w Warsztatach Kultury odbyły się zajęcia skierowane właśnie do dziewcząt, aby bardziej zainteresować je astronomią. Spośród wszystkich 555 astronautów którzy byli w kosmosie, tylko 65 z nich to kobiety.
Warsztaty oparte są o powieści Stanisława Lema, ale także prawdziwe doniesienia z kosmosu.
– Uczestniczki najpierw zapoznają się ze zdjęciami ze stacji kosmicznych i tym, jak wygląda życie w kosmosie – mówi Ewa Solarz, kuratorka wystawy „Lem” i prowadząca warsztaty. – Jest kilka cytatów, które wybrałam z prozy Lema, a które opowiadają o tym, jak wyglądają mieszkańcy innych planet. Koncentrujemy się na jednym opowiadaniu z Pamiętników Ijona Tichego. Tam jest opis zmutowanych ziemniaków, które latały po kosmosie i dla wielu naukowców było zagadką kosmiczną. Inspirujemy się Lemem, żeby stworzyć przybyszów z kosmosu i całą aranżację kosmiczną.

https://radio.lublin.pl/2021/11/dziewczyny-leca-w-kosmos-z-ksiazkami-lema-zajecia-w-warsztatach-kultury/
https://warsztatykultury.pl/wydarzenia/lecimy-w-kosmos-jak-bede-duza-zostane-graficzka/

I dzieci:
https://warsztatykultury.pl/wydarzenia/roboty-lema-ǀ-warsztaty-dla-dzieci/

8
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Listopad 28, 2021, 03:32:30 am »

9
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Listopad 28, 2021, 12:20:12 am »
Niech przemówi nauka

Eeetam, redaktorzy "DoRzeczy", którzy nabrali się na bajki z mediów społ., to jeszcze nie nauka:
https://www.reuters.com/article/factcheck-251-viral-idUSL1N2PX1HH
https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2021/08/06/fact-check-cdc-didnt-say-covid-19-vaccinated-superspreaders/5475438001/

Edit:
Pojawiają się medialne informacje, że Omikron, o którym maziek donosił, może być mało szkodliwą mutacją, a nawet dowodem ewoluowania koroniaka w niegroźnym, grypopodobnym, kierunku:
https://www.reuters.com/world/africa/safrican-doctor-says-patients-with-omicron-variant-have-very-mild-symptoms-2021-11-28/
https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-moze-wywolac-wariant-omikron-u-osob-zaszczepionych-przeciw-covid-19
Tradycyjnie: czas pokaże...

10
Lemosfera / Odp: Gra na podstawie powieści Stanisława Lema
« dnia: Listopad 27, 2021, 09:21:04 pm »
jest tam jakaś kobieta? Imieniem Jasna?

Co budzi zresztą dziwne skojarzenia, bo przywołuje z pamięci niejaką Mainframe z (nędznej, nawet jak na reklamę zabawek) kreskówki "C.O.P.S.", z której rodzimy tłumacz nie wiedzieć czemu zrobił "Jasną":
https://cops.fandom.com/wiki/Mainframe

11
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Listopad 27, 2021, 01:15:32 am »
A gdyby po prostu stworzyć grupę "RIP", "In Memoriam", czy jakoś podobnie, i tam go dać, usuwając z grupy "Juror"* ("Senior" z licznika niech zostanie, zwł., że zwykł sam tak o sobie pisać)?

* Która zresztą istnieje chyba tylko siłą przyzwyczajenia, bo przecież skrzat stworzył ją do konkretnego celu - chodziło o ocenianie recenzji w dawno minionym konkursie.

12
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Listopad 27, 2021, 12:43:56 am »
Nie czytałem jeszcze całego linka, ale jeśli stresciles prawidłowo i chodzi tylko o poziom przeciwciał, to można na to machnąć ręką

Hmm... Zdaje mi się, czy widzę u Ciebie pewną sprzeczność - spadający poziom przeciwciał IgG (doprecyzuję jeszcze bardziej) u zaszczepionych uznajesz za mocny dowód nieskuteczności wakcyn; spadający poziom tych samych przeciwciał u ozdrowieńców to dla Cię normalka i zero powodów do niepokoju... Więc jak to w końcu jest?

pamięć immunologiczną

Jeśli i ona Cię interesuje - proszę najuprzejmiej ;):
https://www.science.org/doi/10.1126/science.abf4063

naprawdę mam wrażenie, że świat zawraca w biegu - na naszych oczach.

Tylko czy to źle? (I tu wracamy do liva z Tokarczuk...)

ps. W Niemczech robi się niewesoło:
https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-w-niemczech-rekordowa-liczba-nowych-zakazen-ponad-76-tysiecy-5503773
https://wiadomosci.wp.pl/dramatyczna-sytuacja-w-niemczech-jak-nigdy-6709230586911360a

A tu trochę o antyszczepionkowcach i innych koronasceptykach, i ich pomysłach:
https://wiadomosci.wp.pl/gen-sprzeciwu-znowu-w-akcji-koronasceptycy-mysla-ze-tak-unikna-wykrycia-covid-19-6708954344749664a
https://portal.abczdrowie.pl/falszywe-certyfikaty-szczepien-przeciw-covid-19-najprosciej-oszukac-na-szczepieniu-jednodawkowym-j-j

14
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Listopad 26, 2021, 10:59:19 am »
Zastrzegam, ze wczesniej nie prezentowalem wlasnego zdania, a opinie niektorych ekspertow, takze co do nazwania "prawdziwa szczepionka".  Na pewno mrna trzeba uznac za zupelnie inny specyfik niz szczepionki z deaktywowanym lub lekko zmienionym wirusem.

IMHO dajesz się swoim źródłom informacji wrobić w - mającą słownie degradować pewien rodzaj wakcyn - zabawę pojęciami. Skoro szczepionka może zawierać żywego (osłabionego) mikroba, albo martwego mikroba, albo kawałki mikroba, to czemu nie jego materiał genetyczny?

Nie ;D Skoro producenci twierdzili co innego, zadne badania nic innego nie mowily, to jedyne co pozostawalo by twierdzic inaczej, to byly pobozne, nienaukowe zyczenia, przynajmniej jesli chodzi o mrna.

Badania pokazywały następowanie odpowiedzi immunologicznej. Nazwałbym to dostateczną podstawą do przejawiania wiadomych nadziei.

sam znam dwie osoby, które sobie to załatwiły łażąc z grypą, z czego jedna mało się nie zawinęła i ma trwale uszkodzony mięsień sercowy

Ja - jedną. Również o mało nie doszło do zejścia, a skutki pogrypowego zapalenia ciągnęły się latami. (Co dalej - nie wiem, bo kontakt się urwał.)

Co do danych... Juz tyle razy sie okazalo ze zarowno media, politycy, politycznie mianowani experci i "oficjalne" instytucje klamaly, manipulowaly, etc., ze trudno teraz slepo polegac na jakichkolwiek danych.

A moim zdaniem dobrze jednak świadczy o całym procesie to, że skutki uboczne i niedoskonałość efektów wakcynacji są znane i publicznie - np. u nas - dyskutowane. Bałbym się gdyby było o nich głucho.

Na cholere

Mówiąc wprost - skoro 1. u ozdrowieńców nie występuje długotrwała naturalna odporność, 2. koroniak szybko mutuje, to i ja nie spodziewam się cudów, ale uważam, że wdanie się w wyścig zbrojeń z wirusem, czyli zapewnianie czasowej (statystycznej) ochrony jak największej liczbie chętnych (być może oznaczające - jak w wypadku grypy - konieczność opracowywania coraz to nowych wakcyn) ma sens.

i w dodatku przeszedlem covida lekko?

Tyle, że nie masz gwarancji, że zawsze tak będzie - wrzucałem informacje o pacjentach, którzy raz czy drugi wylizali się z COVID-a, a kolejna infekcja ich zabiła... Predyspozycje genetyczne zapewne mają znaczenie (i tu wyglądasz mi na szczęściarza), ale jest jeszcze kwestia przybywających miesięcy, lat, zmieniającego się - nie zawsze na korzyść - ogólnego stanu organizmu, odporności krzyżowej (jak słusznie zauważyłeś - wcześniej przebyte przeziębienie mogło Ci dać odpornościowego kopa, ale czas od jego momentu mija)...

15
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Listopad 26, 2021, 10:26:22 am »
Jak Ci sie ten drugi podoba?

Też lubię. Zwł., że popełnił cykl o bzdurach w nowych "Star Trekach", i chłostał je aż furczało:


ps. Wracając do korzeni wątku... O kapitalistyczno-bankowych aspektach Wielkiego Planu Sithów:
https://www.youtube.com/watch?v=8IH9pz7jnnA

Strony: [1] 2 3 ... 895