Autor Wątek: Pytam:  (Przeczytany 424525 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1005 dnia: Czerwca 08, 2017, 10:41:02 pm »
Przed chwilą dostałem oględną życzliwą opinię pana profesora Miodka!!!

Cytuj
...czy Pan Profesor zna słowo "zacharapcić"/"zaharapcić"? (łapczywie, nadmiarowo zagarnąć, przywłaszczyć, wziąć). A jeśli Pan Profesor zna, to czy Pan wie (wskazówka tylko), JAKA jest jego etymologia? Tatarzy? Ukraińcy? Hindusi?
Jakoś mi się kojarzy z zachachmęcić...
sługa, a może sługus :-)

Cytuj
I ja częściej używam formy zachachmęcić, ale zacharapcić też nie jest mi obce. Wygląda ten czasownik na pożyczkę z tureckiego zachire "prowiant", u nas - w dawnej polszczyźnie - zacharia  też "prowiant", co znaczeniowo by się zgadzało: zacharapcić - "zwinąć komuś prowiant". Oczywiście, stuprocentowej gwarancji na prawdziwość tego wywodu dać nie mogę.

R.

pjes: http://sjp.pwn.pl/sjp/zachachmecic;2541831.html
Zacharapczenie zacharapczeniem, ale co do zachachmęcenia, to przypuszczam, że panu profesorowi coś się ROZkojarzyło. Znam od dziecka "zachachmęcić", ale tylko w znaczeniu (mniej więcej) 2.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2017, 11:05:22 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1006 dnia: Czerwca 09, 2017, 03:55:42 pm »
No, to się nazywa konkretna odpowiedź. Takiego wydania S.R. nam więcej trza ;).

A co do znaczeń "zachachmęcenia": trudno chyba o wyższą instancję tym względzie niż SJP PWN. Skoro zaś słownik ów trzy znaczenia podaje, a fachowiec miary Miodka jedno z tych dwu pozostałych dodatkowo potwierdza, to nie ma co wierzgać przeciwko ościeniowi czy głową w mur walić, trzeba przyjąć, że tak jest i już.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2017, 03:57:17 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1007 dnia: Czerwca 09, 2017, 04:17:41 pm »
Ciekawe, w tutejszych rejonach zachachmęcić ma prawie wyłącznie znaczenie 3 (ukraść, zwędzić) ze SJP, z tym, że jest używane wyłącznie jako dowcipne określenie sytuacji, kiedy ktoś nam (a nie my sobie sami) coś przestawił, schował, zabrał nie mówiąc itd. - nie jest używane na poważnie, w przypadku kradzieży. Używam też, ale jest tu rzadsze znaczenie 2 (w rozmowie z kierownikiem tak zachachmęcił, bądź nachachmęcił (namieszał), że sprawa klucza rozeszła się po kościach). Znaczenie 1 uznałbym w swej ignorancji za niewłaściwe użycie wyrazu, bo niby to jest zbieżne z tym, co na początku, ale trudno sobie samemu coś ukraść.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1008 dnia: Czerwca 09, 2017, 04:25:52 pm »
To chyba w istocie jest geograficzne, bo w moich okolicach znaczenie 2. dominuje (i też w formie na- raczej niż za-), a mieszkam - jeśli akurat tam przebywam - (relatywnie) niedaleko od Rema.

Przy czym kradzież wydaje się najpóźniejszym znaczeniem tego wyrazu, bo - jak mi tu ten sam SJW podpowiada (też ignorant byłem ;)) - słowo chachmęt oznaczało dosłownie gęste zarośla, metaforycznie - bałagan, chaos:
http://sjp.pwn.pl/slowniki/chachmęt.html
Czyli pierwotnie musiało chodzić o zagubienie w bałaganie (czy zagubienie sensu w chaosie wypowiedzi), jak się zdaje.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2017, 04:35:07 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1009 dnia: Czerwca 09, 2017, 09:38:21 pm »
Spotkał mnie przed chwilą drugi zaszczyt (w ciągu jednej doby!), bo rozmawiałem przez dobry kwadrans z panem profesorem Bralczykiem, ale dość koso odniósł się do sugestii mejlowego cytatu dla Forum, więc tylko rzekę, iż podsunął kilka innych skojarzeń (harp, harap, harpun, Harpia, harpagon; może zresztą źle pamiętam) oraz raczej nie zgodził się, by "harapcić/charapcić" i "chachmęcić" były semantycznie podobne.
Mam nadzieję, że JB zechce wziąć to na kieł w swoich kolejnych arcyciekawych rozważaniach językowych w "Wiedzy i Życiu" :-)
R.  
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1010 dnia: Czerwca 09, 2017, 09:56:03 pm »
No, znowu to jest ten S.R. jakiego wolę :).

podsunął kilka innych skojarzeń (harp, harap, harpun, Harpia, harpagon; może zresztą źle pamiętam)

liv, możemy być dumni, kombinujemy jak specjaliści (zresztą nie wiem, może Ty jesteś specjalista). Tylko czy dobrze rozumiem, że oni też nie wiedzą? ;)

Mam nadzieję, że JB zechce wziąć to na kieł w swoich kolejnych arcyciekawych rozważaniach językowych w "Wiedzy i Życiu" :-)

Ja chciałbym mieć nadzieję, że z zapłodnienia umysłów fachowców najwyższej klasy naszymi tu forumowymi językoznawczymi dylematami zrodzi się jakaś praca badawcza, która wyjaśni jednoznacznie skąd się to "charapcić" wzięlo ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1011 dnia: Czerwca 12, 2017, 01:42:31 pm »
Czym (jak) należy się przeciwstawić chamstwu i drobnemu mnięszczaństwu?
Za trafną odpowiedź będzie wedlowska. O tym, czy odpowiedź jest trafna, suwerennie decyduje pytający/fundator :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1012 dnia: Czerwca 12, 2017, 01:57:12 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1013 dnia: Czerwca 12, 2017, 02:49:33 pm »
...to raczej siłom i godnościom osobistom...wężyk nie pomoże;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1014 dnia: Czerwca 12, 2017, 03:49:57 pm »
Zakładam, że siła z godnościom jest za oczywista ;).

A wężyki potrafią być zabójczo skuteczne ;):

http://petermorwood.tumblr.com/post/131096304431/snake-sword-but-not-a-bracelet
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1015 dnia: Czerwca 12, 2017, 04:00:37 pm »
Czym (jak) należy się przeciwstawić chamstwu i drobnemu mnięszczaństwu?

Nie przeciwstawiać się :) "otorbić i wyrzucić z pamięci" zaistniałą sytuację!

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1016 dnia: Czerwca 12, 2017, 04:10:36 pm »
@ quertuo
Ja tam bym nie żartował z holokaustowych przeżyć Mistrza :-(

@Olkapolka
Wygrała Pani tabliczkę czekolady, ale mogę ją dać osobie wskazanej przez Ciebie :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1017 dnia: Czerwca 12, 2017, 04:13:04 pm »
W zasadzie odpowiedzial Q - jeno nieprecyzyjnie;)
To niech się stanie jak w Lotto - będzie kiedyś kumulacja;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1018 dnia: Czerwca 12, 2017, 04:26:23 pm »
Jak Pani sobie życzy. Na razie kumuluję monety.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1019 dnia: Czerwca 12, 2017, 07:33:54 pm »
@ quertuo
Ja tam bym nie żartował z holokaustowych przeżyć Mistrza :-(

A czy uważa Pan, że ja żartuję z holokaustowych przeżyć Mistrza?
Moim zdaniem pańskie określenie "otorbić i wyrzucić z pamięci" jest dość uniwersalne, całkiem zgrabne i doskonale pasuje do sytuacji o którą Pan pytał:
Czym (jak) należy się przeciwstawić chamstwu i drobnemu mnięszczaństwu?
tylko i wyłącznie dlatego się nim posłużyłam. Z przeżyciami Lema poprzedni mój post nie miał nic wspólnego.