Autor Wątek: Gdzie mieszkał Lem  (Przeczytany 84986 razy)

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #30 dnia: Listopada 04, 2009, 06:49:38 pm »
Więcej, więcej!

Dla żądnych zdjęć:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=330332

Poza polską częścią forum z pewnością znajdują się inne wątki, sprawdźcie forum ukraińskie, międzynarodowe i europejskie.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #31 dnia: Września 01, 2012, 12:06:54 am »
APPENDIX
(do maźkowej relacji:) )
Udało się - 28 sierpnia dojechałam do Lwowa:) Pierwsze skojarzenie - Kraków. Drugie: ruch jak na Marszałkowskiej. Środek roboczego dnia...mnóstwo ludzi (bardzo mili), samochodów (kozaczą), tramwaje, oślepiające słońce, wiele przesłaniają drzewa...
Po przejściu programu obowiązkowego (zresztą bardzo ciekawy, ale tylko trochę zahaczał o Lema - co mnie nie satysfakcjonowało;) ) udało się mi urwać na godzinkę. Wielki pośpiech. Nie wszystko, co chciałam - odnalazłam. Z Wysokim Zamkiem pod pachą czyli tekst Lema - wsparty tekstem pt. Chłopiec z Wysokiego Zamku Jurija Andruchowycza (opublikowany w "wyborczym" wydaniu).
Chociaż na Wysokim Zamku byłam najpierw - ułożę to tak - żeby miało sens i uzupełniało to, co maziek tutaj...onegdał;) Najpierw trochę powtórek.
Bieg (dosłownie) śladami Lema zaczęłam od opery:

Za operą skręcamy w lewo (tak, jak tramwaj) i wchodzimy na ul. Horodocką (jak maziek był - nazywała się jeszcze Kazimierzowska):

Po prawej stronie Brygidki czyli więzienie (o którym wspominał maziek) z wieżyczką:

U szczytu ulicy:

Ale wcześniej skręcamy w lewo i:
Andruchowycz:ulica Brajerowska to dzisiejsza ulica Bohdana Łepkiego, czyli w czasach radzieckich Jarosława Hałana (...) Szczerze mówiąc, nie miałbym nic przeciwko, by ta ulica nosiła imię Lema, a nie żadnego Hałana czy Łepkiego.

Afrodyta się trzyma:)Miejsce księgarni zajął notariusz:



Lem: Z placu Smółki szło się przez Podlewskiego, ulicą nieciekawą, a potem przez małe uliczki, Szopena i Moniuszki, gdzie silny zapach kawy z palarni zwiastował już, że zaraz ukaże się nasza kamienica.(...) O pół do ósmej rano dolewałem wody do kawy, by ją ostudzić, i szedłem przez Moniuszki, Szopena, plac Smolki z kamiennym Smolką pośrodku, Jagiellońską, mijając kino Marysieńka...
A: Wspomniana przez Lema jako następna "nieciekawa ulica" Podlewskiego to dziś ulica Hrebinki, ukraińskiego poety romantycznego, któremu wśród dziesiątków na poły zapomnianych tekstów udało się napisać jeden nieśmiertelny, ale po rosyjsku; nosi on tytuł "Oczi cziornyje"(...). Dalej - ulice Szopena i Moniuszki. Uwaga: nazwa pierwszej z nich przetrwała!
Kamienicę Lema mamy po prawej stronie i idziemy przed siebie. Mam silne podejrzenia, że tędy Lem chodził do szkoły:):
Ulica Hrebinki:



Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #32 dnia: Września 01, 2012, 12:49:34 am »
W oddali punkt orientacyjny - zegar na wieży ratuszowej:

Róg ulicy Szopena (ta w lewo, gdzie widnieje napis: poczta) i hm...:):

Następnie wchodzimy na plac Smolki: Plac noszący imię Smolki, na którym w latach 1913–1946 stał jego pomnik, z czasem został przemianowany na plac generała P. Hryhorenki.
Kiedyś wyglądał tak:http://www.lvivcenter.org/pl/uid/picture/?pictureid=24
Obecnie na miejscu pomnika Smolki stoi monument Św. Jurija (Jerzego) Pogromcy Smoka, wzniesiony w 1999 r. (według projektu rzeźbiarzy W. i A. Suchorskich, architekta O. Jaremy) na cześć milicjantów – bohaterów walki z przestępczością.

W tle MSW Ukrainy...

A: Kino Marysieńka na ulicy Jagiellońskiej to dziś, rzecz jasna, Teatr Woskresinnia na ulicy Akademika Hnatiuka, były kinoteatr Pionier na ulicy Gorkiego.
Tutaj mam wątpliwości - ulica Hnatiuka jest, teatr też - tylko jakiś inny...może są dwie ulice Hnatiuka? Nie miałam czasu sprawdzać - bieg;)

Wylot ulicy Hnatiuka:


Zatoczyliśmy koło - po lewej stronie opera. Przed nami...chałwa:) Czyli...
L:...ku ulicy Legionów. (...) wabił mnie budyneczek daleko mniej pokaźny, stojący na rogu placu Ducha - kiosk z wytworami pana Kawurasa.
A: Jedna z najboleśniejszych strat to nieobecność na rogu ulicy Legionów (dziś prospekt Swobody) i placu Świętego Ducha (dziś Iwana Pidkowy) kiosku pana Kawurasa, który "produkował chałwę".
Do rogu nie dałam już rady - to jest prospekt Swobody:


L: Dalsza droga wiodła w poprzek Rynku, pod ogromnym pudłem magistrackim, z wieżą Ratusza, obok studni z Neptunem




Jeszcze tylko - naprzeciwko ratusza:
A: Powiedzmy o cukierni Zalewskiego na Akademickiej, z jej teatralnymi, migdałowo - marcepanowymi dekoracjami w witrynach, tak szczegółowo i ekstatycznie opisanych u Lema. Dla mnie to raczej "Switocz", sklep firmowy z lwowskimi słodyczami. W piwnicach "Switoczy", tych samych najwyraźniej, w których pan Zalewski gromadził  swoje zapasy czekolad i likierów (..) mieścił się (...) Bar Czekoladowy.
Popychali mnie pikietujący pod ratuszem;)


Powoli opuszczamy Rynek (w prawo - do Czarnej Kamienicy - maziek już zobrazował:) ):
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #33 dnia: Września 01, 2012, 01:34:03 am »
I rzeczywiście -  maziek byłeś barrrdzo blisko:
Cytuj
Rynek - na trzecim planie ul. Ruska
Rzeczywiście ulica Ruska, a w tle cel  małego Lema czyli szkoła:)
L: przez ciasną ulicę Ruską na Podwale, gdzie stał dwupiętrowy, otoczony drzewami budynek gimnazjalny.
A: A także wąski robaczek ulicy Ruskiej między Rynkiem a Podwalem, a także samo Podwale z budynkiem Drugiego Gimnazjum Państwowego imienia Karola Szajnochy. I to jest właśnie ono, gimnazjum Lema, ośmioletni koncentrat jego dzieciństwa, obecnie ogólnokształcąca szkoła średnia numer 8, ale nie taka zwyczajna, tylko z rozszerzonym nauczaniem języka niemieckiego.



Kamienica wieńcząca ul. Ruską:

A kiedy odwrócimy się tyłem do rynku:

Wychodzimy z ul. Ruskiej i pojawia się informacja:

Tuż obok dzwonnica, na którą jest widok z okien szkoły:

Podwale:

Przechodzimy na drugą stronę ulicy:

Odwracamy się (po lewej, przy kopułach - ul. Ruska):

I sama szkoła w roli głównej:


Z tyłu:



Za płotem - baszta:


I pozostaje droga na Wysoki Zamek:)



« Ostatnia zmiana: Września 01, 2012, 01:38:05 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #34 dnia: Września 01, 2012, 02:29:49 am »
A: A dalej i wyżej - już tylko droga na Wysoki Zamek, wspinaczka na szczyt Miasta i Świata, inaczej mówiąc pępek Ziemi. Niestety już bez tramwaju, który w czasach lema wjeżdżał na samą górę, tak powolny i pełazający, że niektórzy szczególnie spragnieni pasażerowie mogli po drodze wyskoczyć z niego, zamówić kufel piwa w jednej z gospód ne Teatyńskiej i, opróżniwszy go, dogonić ten sam środek transportu, ocierając z ust pianę i ciężko posapując.
Nie ma tramwaju, nie ma i Teatyńskiej. Ale zamiast niej jest ulica Krywonosa...

L: Tym, czym jest dla chrześcijanina niebo, był dla każdego z nas Wysoki Zamek.
Hmm....chaszcze:


Ale! Szliśmy zwyczajnie ulicą Teatyńską pod górę:




Tutaj byłam z całą grupą i tutaj doczekałam się - od przewodniczki - wzmianki o Lemie - że chodził tutaj na wagary...porażka;).

L: Na Wysokim Zamku znajdował się ułomek muru, ruiny, którą ledwo pamiętam. Musiało upłynąć trzydzieści lat, abym zdołał się nad nim zastanowić i dowiedzieć tego, że Wysoki Zamek był nazwą wspaniałej ongi budowli, a nazywał się tak, ponieważ istniał też kiedyś Niski, wewnątrz miasta.Ale wtedy riuny i inne czcigodne pamiątki mnie nie obchodziły.


Idziemy:


Wysoki Zamek zdobyty;)



L: ...otwierał się widok na ogromna panoramę miasta, z prawej strony obramowaną kończystym wzniesieniem Góry Piaskowej



L: W dole, daleko, czerniała plecionka torów dworca kolejowego Podzamcze z maleńkimi lokomotywkami - a za pierwszym planem oddychała przestrzeń powietrzna błękitnawą mgiełką aż po zielony horyzont

To jedyne tory w zasięgu wzroku...przestrzeń zabudowana:




Widok na Stare i Nowsze Miasto:






To nie olimpijskie zdjęcia maźka...aleć zawsze;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #35 dnia: Września 01, 2012, 09:09:44 am »
No Ola co Ty gadasz, moja relacja przy Twojej chowa się do mysiej dziury jeśli nie do szpary w podłodze ;) ... Wspaniała sprawa! Widać, że włożyłaś dużo  serca no i ogląda się niemal jak film... Ech, gdzież moje "wewnętrzne" obietnice, że tam wrócę...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #36 dnia: Września 01, 2012, 03:00:28 pm »
Doradzałbym rozbudowanie artykułu na polskiej wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Wysoki_Zamek_%28powie%C5%9B%C4%87%29 przez dodanie zdjęć z fragmentami tekstu. Wątpię, by któryś z adminów/edytorów miał coś przeciwko temu. Warunkiem byłoby oczywiście "uwolnienie" Waszych zdjęć, ale i tak już je tutaj wstawiliście, znaczy nie macie nic przeciwko.
Póki co gratuluję serdecznie wyprawy, miło się to ogląda, szczególnie kamienicę Lema. Mam wrażenie, że gdybym się tam wybrał osobiście, przypuściłbym ostry szturm by dostać się do mieszkania:)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #37 dnia: Września 01, 2012, 09:23:11 pm »
Dziękuję:)
Ja też obiecałam sobie, że wrócę - na dłużej i spokojniej. Spacerkiem - nie biegiem. Na WZ nie mogłam posiedzieć - niektórzy marudzili, że niepotrzebnie tam wchodzimy, bo można było pójść do jakiegoś muzeum...co i kto akurat szuka:) Ja miałam kryzys w operze - nie byłam w stanie przyswoić więcej faktów, wiadomości...za dużo na jeden dzień.

Doradzałbym rozbudowanie artykułu na polskiej wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Wysoki_Zamek_%28powie%C5%9B%C4%87%29 przez dodanie zdjęć z fragmentami tekstu.
Hm...nie mam nic przeciw, ale w sumie myślałam o Lemopedii:) Tylko potrzebny byłby Wysoki Zamek po angielsku - żeby moje wypociny nie były lost in translation;)

Ja jeszcze chciałam o Cmentarzu Orląt Lwowskich i Łyczakowskim. Banacha już nie wklejam, bo maziek to zrobił:) Wiadomo Łyczakowski, Orląt (ten zrobił na mnie przytłaczające wrażenie - dzieciaki...po prostu dzieciaki...nie da się tej wyliczanki nazwisk czytać bez emocji)
Chciałam tylko dodać parę zdjęć do maźkowej relacji:
- na tych postumentach były lwy:

- o takie:

Nie przepadły...stoją na rogatkach...można by je przetransportować...ale...

I o części cmentarza, którą zazwyczaj przewodnicy przemilczają - w sensie: teraz przejdziemy z cmentarza Łyczakowskiego do jego części zwanej Cmentarz Orląt Lwowskich. I po drodze cisza. Chyba, że ktoś zapyta - a to co? Mija się założony - chyba w 2002 roku - memoriał żołnierzy UGA. Pochowani tam są podobno żołnierze USS, UHA, UPA i SS Hałczyna itp. Po drodze do COL postawili wielką kolumnę z Archaniołem Michałem na szczycie:

Z gałązką dębową i mieczem - sława i męstwo.
Za drzewkami - wciąż rozrastający się -  memoriał:

Ot, polityka.





Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #38 dnia: Września 01, 2012, 10:21:14 pm »
Olu wielkie podziękowania za fotorelację.
Znakomita.
Dodatkowo, takim sprintem...hoho.
Myślałem nagrodę im. Maćka dać.
 Ale... może odwrotnie?
Trza wpierw rozstrzygnąć by
- Kto Pac, kto pałac?
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2012, 10:25:12 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #39 dnia: Września 03, 2012, 11:34:19 pm »
Proszszbarr:)
Pac, pałac - bezdyskusyjną palmę (nie kojarzyć z odbijaniem;) ) dzierży maziek.:)
Nawiasem - trwały zez po zdjęciach różnonożnych z wątku Olimpijskiego - super!:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #40 dnia: Września 04, 2012, 06:46:49 pm »
Świetna relacja. Muszę przyznać, że na mnie też piorunujące wrażenie zrobił cmentarz Orląt - 14, 15-letnie dzieciaki... I na dodatek to całe bohaterstwo niewiele dało (na dłuższą metę).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #41 dnia: Września 04, 2012, 07:12:03 pm »
Proszę mnie nie pacać, czy tam pałacać ;) ... no, kobiety mogą.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #42 dnia: Września 08, 2012, 08:26:30 pm »
Dokładnie to miałam na myśli ANIELu - bez sensu - kiedy czytałam np.
Petrykiewicz Antoni, lat 13, uczeń II kl. gimn. V, z odc. III Góra Stracenia, ranny 23 XII na Persenkówce
Zmarł 16 I 1919, odznaczony...
Hm...te eugeniki wojenne...żeby nie zostało takie cmentarne wrażenie po Lwowie - wrzucę jeszcze parę polskich akcentów:)
- Zbigniew Herbert doczekał się swojej tabliczki przy ul. Łyczakowskiej (oczywiście - prowadzi do cmentarza...cóż) - na kamienicy, w której spędził pierwsze 9 lat życia.
Zza szyby autokaru, w ostatniej chwili:

Może Lem też się takiej doczeka?:)

Poza tym ostał się pomnik Mickiewicza - między ulicą Hnatiuka i prospektem Swobody (tym z chałwą:) ):


I taka ciekawostka...tuż obok Czarnej Kamienicy (na Rynku) stoi Kamienica Kudliszowska. Urodził się w niej i spędził dzieciństwo Adam Hanuszkiewicz. Na dole zaś Atlas:
”Był ów lokal i szkołą życia, akademią literatury, dobrego tonu, dowcipu, miejscem konkursów krasomówczych, aktorskich, koncertów, dysput artystycznych, spotkań codziennych i nadzwyczajnych, szpitalem położniczym kawałów i powiedzonek, stanowił świat dla siebie”
Andrzej Chciuk  „Ziemia księżycowa”.
Bywali tam podobno: Kiepura, Staff, Tuwim, Hemar, Solski, Schiller, Swinarski, Jaracz, Frycz, Ćwiklińska, Eichlerówna, Rappaport.
Ponadto - za Wprost* - Atlas (Rynek 45), gdzie „zwykle do wódki bardzo smakowały mu grzyby, śledzie, kiszone ogórki i sznycel na zimno". W Atlasie prze wojną biesiadowali wspólnie Żydzi, Ukraińcy, Polacy i Ormianie i spotykali się znani artyści – pisarze Bruno Schultz, Jan Kasprowicz, Tadeusz Boy-Żeleński, malarz Ołeksa Nowakiwski czy aktor Stefan Jaracz. Ściany wnętrza restauracji stali bywalcy zamalowywali karykaturami i zapisywali wierszami. Dziś o istnieniu Atlasa przypomina jedynie szyld na murach powstałej pod koniec XVIII w. kamienicy Kudliszowskiej.:


*http://www.wprost24.pl/ar/196117/Lwow-prosto-z-powiesci/?pg=2
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #43 dnia: Września 17, 2012, 01:06:05 pm »
W ramach myślenia (Cmentarz Orląt) o niekoniecznie użytecznym bohaterstwie, dużo do myślenia daje mi poniższe zestawienie zdjęć. Każdy wie, gdzie to jest. Tymczasem Warszawy już nie ma... Polityka cóż, to okrutne zajęcie dla zimnych drani, nie ma w niej miejsca na wiarę w cuda.



skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpnia 31, 2015, 02:32:54 pm »
Wróciłem właśnie z Mekki lemofilów, czyli Lwowa, chętnie podzielę się z Wami kilkoma zdjęciami, jak tylko uda mi się je wyselekcjonować. Pytania mam przy tej okazji do Maźka i Olkipolki: planujemy przygotować mini-przewodnik po lwowskich ścieżkach Lema, który opublikujemy na naszym polskim oraz angielskim blogu:
  • Czy możemy wykorzystać Wasze zdjęcia, oczywiście z podaniem autora i źródła?
  • Czy będziecie mogli rzucić okiem i ewentualnie uzupełnić bądź sprostować nieścisłości?

Na dole zdjęcie oryginalnej drabinki, którą na szkolnych zabawach w gimnazjum im. K. Szajnochy podpierał Stanisław Lem.

Cytuj
Bywały niekiedy potańcówki urządzane w naszej „budzie” przez komitet rodzicielski, ale znów nie umiałem wtedy jeszcze tańczyć i mogłem najwyżej ścianę podpierać, a właściwie drabinkę, bo tańczyło się w sali gimnastycznej.