Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 447690 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1320 dnia: Sierpnia 30, 2020, 04:05:16 pm »
By mówić o skrusze, trzeba najpierw zdefiniować winy, niekoniecznie jednostronne. Stąd propozycja.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1321 dnia: Sierpnia 30, 2020, 04:56:55 pm »
Miejsce ze spisem pańskich przewin też podałem. Czytać za winowajcę nie mam ochoty.

@ SE
czemu w wiki, w EPWN oraz w Doroszewskim nie ma hasła "chamstwo"? Może dlatego, że chamstwo nie istnieje?

Mam! Znalazłem u Szymczaka. "Ogół cech właściwych chamowi; zachowanie charakterystyczne dla chama; ordynarność, grubiaństwo, nieokrzesanie"
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 30, 2020, 05:09:34 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1322 dnia: Sierpnia 30, 2020, 05:16:57 pm »
Tylko, że ja się nie uważam (bo i nie widzę podstaw bym uważać się miał) za winowajcę (w sensie: za kogoś, kto rzucił się na boguduchawinnego), raczej za kogoś kto zareagował - ostro, może czasem brutalnie, na określone zachowania i postawy drugiej strony. I tylko przyjmując za wspólną podstawę taką, nie czarno-białą, optykę możemy szukać porozumienia (na które, jak najbardziej, jestem otwarty).

Z mojej strony EOT.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 30, 2020, 05:28:21 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1323 dnia: Sierpnia 30, 2020, 05:28:43 pm »
Nie uważa się pan za chama?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1324 dnia: Sierpnia 30, 2020, 05:36:22 pm »
Uważam, że są sytuacje, w których chamstwo jest jedyną możliwą reakcją. Bo inne się, niestety, nie sprawdzają. W tym aspekcie zgadzam się z - obcym mi ideowo - prof. Chodakiewiczem.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1325 dnia: Sierpnia 30, 2020, 05:59:53 pm »
Oczywiście mam na myśli tylko i wyłącznie pana zachowania w stosunku do mnie.

Widzę, że - wobec braku pana skruchy - nic z tej mojej wybaczalskiej oferty nie wyjdzie. W każdym razie została ona złożona.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1326 dnia: Sierpnia 30, 2020, 06:09:58 pm »
Oczywiście mam na myśli tylko i wyłącznie pana zachowania w stosunku do mnie.

Ja również.

W każdym razie została ona złożona.

Tak postawioną odrzucam, ale... bezterminowo (i bezwarunkowo) podtrzymuję swoją, jak sądzę - lepszą, szukania porozumienia.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1327 dnia: Sierpnia 30, 2020, 06:24:06 pm »
Bez pana skruchy - nie chcę żadnego z panem porozumienia.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1328 dnia: Sierpnia 31, 2020, 01:45:31 am »
Może wróćmy do podstaw, i przypomnijmy sobie kto w odpowiedzi na łagodnie wyrażoną krytykę najpierw udał, że nie wie o co chodzi, a potem wolał próbować przekształcić spór w osobisty konflikt. Zaś niewiele później umieścił na swoim blogu taki oto wpis:
http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=5056
Wtedy możemy zastanawiać się nad kolejnością ew. wyrażania skruchy.

And one more thing: naprawdę uważam, że twoja tutejsza aktywność miewa nierzadko znamiona trollingu (dwojakiego: bo i politycznego, i mającego charakter wyzłośliwiania się), że dość często twoje wypowiedzi potężnie rozmijają się z faktami, że twoje offtopy potrafią - przez hmm... zamulenie - rozbijać ciekawe dyskusje (choć bywa z nich czasem i pożytek - wtedy, kiedy na swoje pytania dostajesz rozbudowane, interesujące, odpowiedzi), i że masz skłonność do - być może nie zawsze intencjonalnego - obrażania Rozmówców.
I jakkolwiek delikatnymi słowami bym tego - w imię dobroforumowych ;) stosunków - nie nazwał, nie będę w stanie określić tego inaczej, jak długo nie zmienisz postępowania.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 31, 2020, 03:13:01 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1329 dnia: Sierpnia 31, 2020, 04:11:23 pm »
Przeczytałem swoją wczorajsza pokojową ofertę, przeczytałem odpowiedzi pana Q, i widzę, teraz, że oferta była totalnym błędem, całkowitą a pomyłką. Choć wydaje się to niemożliwe, mam dziś jeszcze gorsze wyobrażenie o tym panu. I to  - paradoksalnie - dzięki niemu właśnie, bo przejrzałem wreszcie wątek "Sprawy dotyczące funkcjonowania forum" i przypomniałem sobie naocznie, co o tym użytkowniku pisali inni forumowicze. To, podług mnie, wielce zdolny umysł, znawca Lema i jego dzieł, biegły krytyk literacki, ale teraz już żadną miarą nie chcę nawiązywać z nim żadnych relacji ze względu na dominujące w nim zło. Definicję kiedyś podałem: zły człowiek, to tak człowiek, któremu przyjemność sprawia czynienie przykrości drugiemu człowiekowi.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1330 dnia: Sierpnia 31, 2020, 04:23:01 pm »
Sprawianie innym przykrości nie jest moim hobby, cóż jednak czynić, gdy nie da się powiedzieć prawdy (a jej mówienie mam za wartość wyższą od delikatności), czy potrząsnąć kimś, by się zreflektował (w tym ostatnim wypadku i werbalna przesada może się przydarzyć, przynajmniej mnie), bez ranienia jego uczuć?

Aha: dziękuję za miłe słowa:
To, podług mnie, wielce zdolny umysł, znawca Lema i jego dzieł, biegły krytyk literacki,
(Zrewanżować się za nie mogę chyba tylko uśmiechem - mimo wszystko - sympatii ;), i przyznaniem, że z żywym kawałkiem burzliwej historii polskiego dziennikarstwa miło się i pokłócić ;).)
I do ew. zobaczenia w innych wątkach.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 31, 2020, 04:48:24 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1331 dnia: Sierpnia 31, 2020, 10:01:58 pm »
O tym, czy ktoś jest dobrym/złym człowiekiem, nie świadczy autoopinia, tylko to, co sądzą o nim inni ludzie.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1332 dnia: Września 01, 2020, 01:39:41 pm »
Szanowny Panie Stanisławie,
dziękuję za cierpliwość. Zgodnie z obietnicą przesyłam omówienie twórczości Lema oraz profilu jej odbiorców, jaki wyłania się z badań czytelnictwa prowadzonych w Bibliotece Narodowej.
Upływ czasu często brutalnie obchodzi się z autorami SF materializując ich odważne wizje w przedmioty codziennego użytku, zaś „awangardowych futurologów” swoich czasów przemianowując w „protoplastów” takich bądź innych gatunków literackich.
Pomimo 14 lat od śmierci Stanisława Lema, jego bogata spuścizna pozostaje trwale obecna w obiegu czytelniczym, choć z całą pewnością nie jest to obieg masowy. W każdej z 8 kolejnych edycji badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej prowadzonych między 2012 a 2019 rokiem znalazł się przynajmniej jeden z respondentów wymieniających tytuł jego utworów – zarówno powieści, opowiadań, jak i tekstów publicystycznych i esejów. Łącznie wielbicieli twórczości Lema zebrało się 24 osoby.
Z perspektywy czasu, najbardziej kanonicznym i poczytnym utworem Lema jest Solaris - ten właśnie tytuł wymieniło 8 z 24 czytelników jego twórczości. Na dalszych pozycjach pojawiają się powieści i utwory z tego samego okresu twórczości pisarza (pierwsza połowa lat 60-tych ): Powrót z gwiazd (3 wskazania), Niezwyciężony (2 wskazania), Eden (2 wskazania) oraz Bajki Robotów (2 wskazania).
Oprócz powyższych tytułów, uczestnicy badania BN wymienili również opowiadania: Dzienniki Gwiazdowe, Kongres Futurologiczny, Ogród Ciemności, późne powieści Fiasko oraz Pokój na ziemi a także zbór esejów Summa Technologiae, zbiór Dzieła Wybrane oraz Listy Stanisława Lema do Sławomira Mrożka.
Stanisław Lem jest autorem o szerokiej grupie odbiorców – międzygeneracyjnym i ponadklasowym. W badaniu Biblioteki Narodowej jego książki wymieniają jako przeczytane w ciągu ostatniego roku zarówno osoby młode jak i dojrzałe. Choć długo figurował na liście lektur szkolnych, w chwili obecnej Lem nie jest czytany przez uczniów szkół podstawowych i średnich, lecz przez ich nieco starszych kolegów i koleżanki. Najmłodszy z czytelników miał w momencie badania 24 lata, najstarszy -72. Najliczniejsza grupa czytelników twórczości Stanisława Lema to dwudziestopięciolatkowie (osoby w wieku 24-29 lat -8 osób, czyli 33%), oraz pięćdziesięciolatkowie (6 osób to czytelnicy w wieku 50-59 lat), 4 osoby to czytelnicy pow. 60 r.ż. Wśród czytelników znalazło się dwoje trzydziestolatków (30-39 lat) oraz czworo czterdziestolatków(40-49). Wśród wielbicieli twórczości Lema przeważają mężczyźni, choć sięgają po nią również kobiety – tytuły jego książek wymieniło 7 czytelniczek.
Równie ciekawe jest to, że problematyka utworów Lema oraz forma w jaką ubrał swoje przesłanie pozostaje nośna dla czytelników z odległych społecznie światów – jego utwory w czytają zarówno poloniści ze wielkomiejskich szkół średnich, kierownicy i pracownicy umysłowi z wykształceniem wyższym lecz także robotnicy, osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym, emeryci, renciści i bezrobotni, mieszkańcy dużych, średnich i małych oraz wsi.
Pozdrawiam serdecznie,
Izabela Koryś
Kierownik
Pracownia Bibliotekoznawstwa
tel. 600 424 009, 22 608 24 27,
i.korys@bn.org.pl
Biblioteka Narodowa
al. Niepodległości 213 | 02-086 Warszawa

*     *     *

Wielce Szanowna Pani Kierownik, dzień dobry,
Bardzo dziękuję :-)
Mam jeszcze jedno pytanie: ilu czytelników w sumie (mniej więcej) obejmuje każde z kolejnych badań czytelnictwa BN w latach 2012-2019?
Z ucałowaniami rączek i dobrymi życzeniami
Stanisław Remuszko 
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2020, 07:00:57 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1333 dnia: Września 01, 2020, 02:16:07 pm »
W ciągu 40 dni prawie 300 odpowiedzi i prawie 14 tysięcy wyświetleń. Jednak nie zamierzam kontynuować udziału w wątku, w którym jeden z uczestników wulgarnie przeklina i nie reaguje na zwracane mu uwagi, a moderatorzy nie wrzucają go do dołu kloacznego tylko łagodnie napominają.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1334 dnia: Września 01, 2020, 06:50:02 pm »
Ale utrwaliłem charakterystyczną cechę mojej ukochanej gazety:

http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=6301

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )