Autor Wątek: Bibliografia Lema  (Przeczytany 11420 razy)

Kagan

  • Gość
Bibliografia Lema
« dnia: Maja 01, 2006, 06:21:51 pm »
Witam! Jak wiecie, "popelnilem" bylem doktorat na temat Lema (Keller, Lech "Visions of the Future in the Writings of Stanislaw Lem" - PhD thesis, Monash University: Melbourne , 2002) i przy okazji skompilowalem (jak dotychczas najpelniejsza) bibliografie Lema. Chcialbym ja wydac, ale nie mam czasu na szukanie wydawcy (pracuje na prywatnej wyzszej uczelni za granica). Kto z forumowiczow mialby jakies sugestie na ten temat? Do jakich wydawcow powinienem napisac, aby nie tracic za wiele czasu?
Z gory wyjasniam, ze nie mam kontaktu z polskimi lemologami, ktorzy (poza nielicznymi wyjatkami) potraktowali mnie "per noga", bowiem z wyksztalcenia jestem ekonomista i politologiem a nie filologiem, a "osmielilem" sie naukowo a krytycznie i nieortodoksyjnie  zajac Lemem i jeszcze obronic doktorat (PhD) na temat Lema i to na zachodnim renomowanym uniwerytecie (dokladnie Monash University w Melbourne).
Prosze o kontakt na  lech.keller@gmail.com
http://mywebpage.netscape.com/ljkel2/lem01.html

Tnej

  • Gość
Re: Bibliografia Lema
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 02, 2006, 04:37:12 pm »
witam,

przez eony całe wydawcą Lema było Wydawnictwo Literackie - moze by od nich zacząć?


Kagan

  • Gość
Re: Bibliografia Lema
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 02, 2006, 05:39:33 pm »
Cytuj
witam,

przez eony całe wydawcą Lema było Wydawnictwo Literackie - moze by od nich zacząć?



Niestety. WL jest "opanowane" przez Pana Jarzebskiego, ktory ma mi za zle ma intelektualna niezaleznosc i (jak na III RP) zbyt lewicowo-liberalne poglady. Wiem, ze to bylby oczywisty poczatek, ale primo to WL odpada bowiem Pan Jarzebski zmonopolizowal Lema w WL i nie dopuszcza tamze konkurencji, szczegolnie zagranicznej, a secundo WL raczej wydaje "fikcje", a nie bibliografie. Moze raczej PWN, ale do kogo napisac? Zaznaczam, ze nie pracuje w Polsce i nie mam znajomosci w polskich kregach literaturoznawczych i ze me poglady na Lema sa raczej nieortodoksyjne jak na Polske, bowiem od roku 1981 przebywam, z krotkimi przerwami, na tzw. zachodzie (Australia, Nowa Zelandia, USA, W. Brytania etc.).
Pozdr. :)
Kagan czyli lepniak zwyczajniak (lepniakus ordinarus)

lemolog

  • Gość
Re: Bibliografia Lema
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 02, 2006, 05:46:14 pm »
Rzeczywiscie, praca Pana - za ktora BARDZO DZIEKUJE od imenia wszystkich lemologow-lemofilow - najpelniejsza do roku 2000. I pewnie calkiem pelna w czesci ksiazkowej. Ale co dotyczy publikacji w czasopismach, to trzeba jeszcze popracowac-uzupelnic. Naprzyklad, tylko z rozdzialu "1.1.1.2. LEM'S FICTION IN POLISH LANGUAGE PERIODICALS" u mnie jest informacja wiecej niz o 50 publikacjach w latach 1950-82 w czasopismach Tworczosc, Zycie literackie, Dookola swiata, Horyzonty techniki, Echo Tygodnia, Po-prostu, Nowa Kultura, Kalendarz gorniczy, Przyjazn, Gazeta poznanska, Gazeta zielonogorska, Kalendarz rodzinny, Nowa wies, Trybuna robotnicza, Sztandar mlodych, Zdarzenia, Gazeta krakowska, Wiatraki, Gazeta robotnicza, Gazeta bialostocka, Argumenty, Przekroj, Polska, Zwierciadlo, Szpilki, Nurt, Magazyn kulturalny, Teksty, Innowacje, Kultura, Pismo, Odra. Duzo czego trzeba dodac i do rozdzialu "1.1.2.2. LEM'S NON-FICTION IN POLISH LANGUAGE PERIODICALS" (i do roku 2000, i pozniej - tylko w XXI wieku (od 01/01/01) Stanislaw Lem opublikowal wiecej niz 500 (piecset !!!) artykulow) - ale tu juz tzreba prosic o informacje i udzialu w wydaniu tej bibliografii Pana Wojciecha Zemeka - bez jego udzialu ciezko sklasc bibliografie od roku 2000. A on moze cos i poradzi co dotyczy wydawnictwa.
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2006, 05:49:09 pm wysłana przez lemolog »

Kagan

  • Gość
Re: Bibliografia Lema
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 02, 2006, 06:06:25 pm »
Witam,
Zgadzam sie w 99.99% (czyli praktycznie w 100%) z tym, co Pan napisal. Te bibliografie wydana na Monash University skompilowalem w zasadzie sam, na dodatek na antypodach (tylko raz odwiedzilem w tym celu na miesiac Biblioteke Narodowa w Warszawie - raz tylko z wiadomych wzgledow - odleglosc, a wiec spore koszta podrozy). Niestety, nie moglem liczyc na zadna pomoc ze strony Pana Stanislawa Lema, ktory nie chcial mi udostepnic swych zbiorow ksiazek i artykulow. Pan Zemek zas zachowywal sie w stosunku do mnie wrecz po chamsku (jakies kompleksy, czy co - czy naprawde sadzil, ze "polowalem" na jego stolek? Przciez pracowalem wtedy na australijskim uniwersytecie). Pan Stanislaw Lem zas sie na mnie obrazil, kiedy skrytykowalem jego poparcie dla nalotow NATO na Belgrad. Pozniej mi niby przyznal racje, ale co z tego, jak pozwolil Panu Zemkowi na monopolizacje jego kontaktow ze swiatem zewnetrznym, co mnie zupelnie odcielo od jakiegokolwiek kontaktu z Lemem (Lem nigdy nie opanowal komputera na tyle, aby samemu odbierac poczte elektroniczna, i zdal sie w tym wzgledzie w 100% na swego sekretarza - niechetnego mi Pana Zemka). Podobnie zreszta potraktowal Pan Stanislaw Lem inne osoby, ktore mu pomogly znacznie wiecej niz ja: wystarczy ze wylicze tu dr. Rottensteinera z Austrii (dzieki ktoremu Lem stal sie milionerem, to dolarowym) czy prof. Beresia z Wroclawia. Niestety, na starosc Lem zdziwaczal, sluchal tylko pochlebcow typu Zemka czy Jarzebskiego, i mial dziwna przyjemnosc w gnojeniu ludzi, ktorzy chcieli mu pomoc, rozslawiajac jego imie na swiecie (wiem, ze byl juz slawny, ale na zachodzie trzeba wciaz dbac o te slawe, taka tam jest konkurencja, ale Lem chyba tego nie rozumial)...
Ale jak Pan ma tyle materialow, to moze bysmy razem sie wzieli za te bibliografie. Dzis w nauce samemu sie niewiele zdziala, a ja na dodatek wykladam biznes (management, economics etc.) na prywatnej uczelni na tzw. zachodzie, a to jest zaprawde wyczerpujaca praca...
Prosze napisac na ljkel2@netscape.net jesli bylby Pan zainteresowany ta wspolpraca.
Pozdrawiam serdecznie
Kagan

lemolog

  • Gość
Re: Bibliografia Lema
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 02, 2006, 06:37:37 pm »
Nie mowiac o sprawach osobistych odnosin, powiem, ze kilkakrotnie rozmiawialem z Panem Jerzy Jarzebskim - bibliografie Pana on ceni wysoko - i pelnosc, i podanie danych. Co dotyczy Pana Wojciecha Zemeka, to mysle, ze wydanie bibliografii prac Stanislawa Lema - chociazby polskojezycznych wydan - to jego osobisty obowiazek przed Pisarzem i jego wielbicelami, i jestem gotow jemu dopomoc. Mam nadzieje, ze i Pan tez. Bo to bedzie wstyd na CALY SWIAT, jezeli my sami (Pan i ja) wydamy ta polskojezyczna bibliografie wielkiego POLSKIEGO pisarza - Pan, ktory mieszka na ZACHOD od Polski, i ja, ktory mieszka na WSCHOD od Polski.
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2006, 06:55:28 pm wysłana przez lemolog »

Kagan

  • Gość
Re: Bibliografia Lema
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 03, 2006, 09:34:53 am »
Cytuj
Nie mowiac o sprawach osobistych odnosin, powiem, ze kilkakrotnie rozmiawialem z Panem Jerzy Jarzebskim - bibliografie Pana on ceni wysoko - i pelnosc, i podanie danych.
- Ciekawe, bowiem odnioslem  ze strony Pana Jarzebskiego zupelnie inne wrazenie, mianowicie niecheci i lekcewazenia. Mysle, ze albo nie traktowal mnie powaznie, albo uwazal, ze jako czlowiek z "zewnatrz", nie powinienem sie brac na serio za Lema. Nic to dla mnie nowego: prezes Polonii australijskiej zaatakowal mnie tez za napisanie pracy o Lemie, a jego argumentem bylo, ze nikt przede mna na Monash University w Melbourne sie Lemem nie zajmowal, ergo moj doktorat musial byc oszustwem (zaznaczam, ze Pan Prezes ma doktorat z inzynierii - Politechnika Warszawska)... Podobnie brzydko potraktowal mnie tez Pan Csicery-Ronay (Amerykanin rodem z Wegier, kiedys podobno zaczal pisac ksiazke o Lemie, ktorej jednak nie ukonczyl) na konferencji na  Liverpool University w roku 1996 (tam jednak bylem dobrze przyjety przez Anglikow, w tym samego Briana Aldissa)...

Co dotyczy Pana Wojciecha Zemeka, to mysle, ze wydanie bibliografii prac Stanislawa Lema - chociazby polskojezycznych wydan - to jego osobisty obowiazek przed Pisarzem i jego wielbicelami, i jestem gotow jemu dopomoc. Mam nadzieje, ze i Pan tez. Bo to bedzie wstyd na CALY SWIAT, jezeli my sami (Pan i ja) wydamy ta polskojezyczna bibliografie wielkiego POLSKIEGO pisarza - Pan, ktory mieszka na ZACHOD od Polski, i ja, ktory mieszka na WSCHOD od Polski.

- Z checia podejme wspolprace. Prosze napisac na:
lech.keller@gmail.com
Z checia tez nawiaze blizsza wspolprace z Panem. Pomoc Pana Zemka by nam oczywiscie ulatwila robote, ale nie wydaje sie 100% konieczna. Jak pisalem: sa w Polsce dobre biblioteki, w tym Biblioteka Narodowa i kilka dobrych bibliotek uniwersyteckich i miejskich (np. w Warszawie). Dobrze by bylo tez postarac sie o jakis gran na pisanie tej bibliografii, np.  z Unii Europejskiej. Zajme sie tym po koncu semestru. Mam w tym doswiadczenie (dostalem kilka grantow w Australii a ostatnio nawet unijny - od samej Marie Curie, tyle ze na badania nad instytucjami rynku pracy w Polsce i Europie Wschodniej).
A dokladnie to ja teraz pracuje (roczny kontrakt) na Cyprze, a wiec na wschod od Polski, a ma rozprawe o Lemie pisalem glownie w Australii i za pieniadze australijskich podatnikow (nie mam w tym wzgledzie skrupulow, bowiem prawie 20 lat pracowalem w Australii w prywatnych firmach na dosc wysokich stanowiskach i z tego powodu czesto placilem ponad 50% podatku, wiec niejako biorac te stypendium badawcze na pisanie pracy o Lemie i jego bibliografii wzialem tylko z powrotem moje wlasne pieniadze).
Pozdr.
Kagan

Kagan

  • Gość
Re: Bibliografia Lema
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 04, 2006, 11:34:17 am »
Gwoli wyjasnienia o co tu chodzi i w odpowiedzi na liczne ataki na ma skromna osobe:
Jesli chodzi o Lema, to pytalem Go tylko, czy pomogl by mi w wydaniu swej BIBLIOGRAFII (nie mej rozprawy na jego temat, ktora sie ukazala jako seria artykulow, glownie na tzw. zachodzie). Chodzilo mi glownie o udostepnienie jego biblioteki i archiwum, a pozniej moze i pomoc finansowa na jej wydanie, dystrybucje i marketing (ale NIE o jakakolwiek zaplate dla mnie).  Nie znacie faktow, z rzucacie dosc powazne oskarzenia.
Nie potrzebuje ani nigdy nie potrzebowalem finansowej pomocy od Lema. Sadziilem tylko, ze powinien byc On zainteresowany w wydaniu swej wlasnej bibliografii. No coz. Pomylilem sie. Milosc Lema do pieniedzy byla jednak wyzsza niz chec uwiecznienia swych dziel...

Terminus

  • Gość
Re: Bibliografia Lema
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 04, 2006, 12:48:57 pm »
Hmm było nie było, to dobrze by się stało gdyby taka bibliografia się ukazała.

Kagan

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Re: Bibliografia Lema
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 04, 2006, 01:25:15 pm »
Cytuj
Hmm było nie było, to dobrze by się stało gdyby taka bibliografia się ukazała.


Ja tez tak uwazam. Szkoda, ze ani (niezyjacy juz) S. Lem, ani jego rodzina ani tez jego b. sekretarz ani tez grono polskich decydentow w dziedzinie literaturoznastwa (UJ, UW, IBL PAN etc.) nie tylko ze nie sa w niej zainteresowani, to jeszcze rzcaja klody pod nogi tym, co chca taka bibliografie skompilowac i wydac. A to jest bardzo powazna i nielatwa praca. Tylko laikowi moze sie wydawac, ze to jest proste., latwe i tanie...
Nie myslcie, ze zmyslam. Pisalem do UJ, UW IBL PAN itp. instytucji, odwiedzilem (na wlasny koszt, a mieszkalem wtedy jeszcze w Australii) te instytucje, i wszedzie odprawiono mnie z kwitkiem - powiedziano mi, ze takowa bibliografia ich absolutnie nie interesuje. I co wy na to? Czy dalej bedziecie twierdzic, ze jestem przeczulony i fantazjuje? Po prostu jestem czlowiekiem "z zewnatrz" i jako taki bez szans na sukces w postkomunistycznej Polsce, gdzie PRLowskie elity wciaz sa u steru... :( Przynajmniej na UJ, UW czy w IBL PAN...

Papyrus

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Re: Bibliografia Lema
« Odpowiedź #10 dnia: Września 19, 2009, 08:31:33 pm »
Witam państwo!

Od razu przepraszam za pomyłki, jestem z Białorusi, nie doskonale znam polski.

Od niedawna współpracuje z rosijskim sajtem http://fantlab.ru/.
To jest niekomercyjny sajt wielbiceli fantastyki, żadnej reklamy, żadnych tekstów, zato wiele informacii.
Jestem na tym saite kuratorem bibliografii Stanisława Lema (mój login  - Papyrus). Była już zrobiona do mnie, dodałem też dannych o non-fiction Lema za dopomogą zsanownego Lemologa.

Dziwi mnie że nie ma coś takiego na sajtach Polski. Sajt autorski Lema jest bardzo piękny, ciekawy i attrakcyjny, ale dannych bibliograficznych na saitie brakuje.

To prosze zaglądać na sajt na strone Lema http://fantlab.ru/autor9 . Bięde wdzęczny za poprawy, jeżeli ktoś znajdzie blędy i odpisze mnie na buttfence@mail.ru . No i jeżeli ktoś znajdzie tam coś interesujócego dla siebe – będe zadowolony.

Kaganowski

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Re: Bibliografia Lema drukiem
« Odpowiedź #11 dnia: Października 01, 2010, 05:34:21 pm »
Chcialem tylko zawiadomic, ze ukazala sie wlasnie drukiem moja rozprawa doktorska o Lemie, czyli
VISIONS OF THE FUTURE IN THE WRITINGS OF STANISLAW LEM:
http://www.amazon.com/VISIONS-FUTURE-WRITINGS-STANIS-LEM/dp/images/3838359003
W tym tez, w osobnym tomie, jego bibliografia:
http://www.bod.ch/index.php?id=296&objk_id=365694
Lech Keller-Krawczyk , PhD (Monash)
Researcher, Centro de Estudos Transdisciplinares para o Desenvolvimento (CETRAD), Universidade de Trás-os-Montes e Alto Douro (UTAD), Portugal
Email:  lech.keller@gmail.com