Autor Wątek: Nobel dla Stanisława Lema  (Przeczytany 30596 razy)

dzi

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 22, 2005, 09:27:55 pm »
No wlasnie. Wiec skoro gremium Lem sie nie podoba to moze Nobla dostac nie powinien?

Terminus

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 22, 2005, 10:56:49 pm »
Nagroda Nobla tak na prawdę nie jest nikomu potrzebna, uśmiałbym się setnie, gdyby Lemowi na niej zależało. Po cóż bowiem człowiek, którego IQ sięga podobno dwóch setek bez  haka, miałby się przejmować tym, czy jakaś zgraja Państwa Literatów Ze Sztokholmu uzna, że "dać trza". A co to kogo obchodzi?

A czy z drugiej strony nam - Lema wielbicielom, jest to na coś potrzebne? Czy Nobel sprawi że będziemy czytać dwa razy więcej stron Lema dziennie? Wątpię.

« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2005, 10:57:25 pm wysłana przez Terminus »

A-cis

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 23, 2005, 01:35:59 am »
Nam z pewnoscią nie. Ale nagroda mogła by spowodować, że więcej osób zainteresowało by się jego twórczością.
A moim zdaniem jest tego warta.
Myślę, że samemu Lemowi też by było przyjemnie...

dzi

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 23, 2005, 09:44:01 am »
A ja jednak zaufam autorytetom ;)

nty_qrld

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 23, 2005, 02:46:57 pm »
Cytuj
No wlasnie. Wiec skoro gremium Lem sie nie podoba to moze Nobla dostac nie powinien?

Jasne, że powinien, ale jedyna metoda jej przyznania jaka mi przychodzi do głowy to wybór gremium noblowskiego. Innej możliwości nie widzę.
pzdr

dzi

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 23, 2005, 07:25:01 pm »
Dlaczego powinien skoro gremium tak nie uwaza?

Pirx

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 29, 2005, 12:07:54 am »
Kiedyś, zupełnie przypadkowo i niespodziewanie wpadłem na angielską stronę i się dowiedziałem:
Lem ma dostać NOBLA!
czytam dalej i dowiaduję się dlaczego nei dostał:
pisał pod szyldem SF i właśnei to go zdyskwalifikowało
SZOK!!!

Potem sprawdziłęm listę noblistów w dzidzinie literatury: żaden pisarz fantasta nie dostał Nobla!!!

To jest właśnie ignorancja fantastyki przez GłÓWNY NURT, ignorancja, która wynika z niewiedzy. Dla mnei ci co mówią, że fantastyczne książki, filmy to gnioty są po prostu ignorantami do potęgi ntej.


A-cis

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #22 dnia: Grudnia 29, 2005, 12:17:51 am »
Chyba jednak zaczyna w tym tunelu pojawiać się swiatełko.
Po raz pierwszy Oscara dostał film fantastyczny. Może to jest zapowiedź innego spojrzenia na ten gatunek.

Terminus

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #23 dnia: Grudnia 29, 2005, 01:00:45 am »
Ha! Szok to jest taki, że widzę post Pirxa! No no, co to za dziwne miejsce, to forum. Jedni znikają, inni się pojawiają... cholera wie co jeszcze się zdarzy...

A-cis

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 28, 2006, 07:27:27 pm »
Jako uzupełnienie do naszej wcześniejszej dyskusji zacytuję fragment z dzisiejszego włoskiego dziennika "La Stampa":

Jak zauważył, w 1977 roku Polska zgłosiła pisarza do nagrody Nobla. "W tamtym roku wygrał Vicente Aleixandre: czy ktoś go jeszcze pamięta?" - zapytał sarkastycznie włoski publicysta" (Ventavoli - dop. mój)

Waldemarus_Lechus

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 28, 2006, 10:04:53 pm »
Uważam, że Nobel powinien być już dawsno przyznany człowiekowi, który wykraczał swoim umysłem i wyobraźnią daleko poza możliwości wspólczesnej mu cywilizacji.
Wszyscy miłośnicy Stanisława Lema powinni działać na rzecz nadania mu tej nagrody pośmiertnie, o ile to możliwe.
Pozdrawiam wszystkich uczestników forum i zachęcam            do współpracy na rzecz takiej idei.
Waldemarus

Waldemarus_Lechus

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 28, 2006, 10:09:59 pm »
Zgadzam się z opinią, że być może Nobel dla samego Lema nie byłby niczym pożądanym, ale byłby wspaniałą metodą propagacji jego myśli i twórczości. W czasach zaniku myślenia trzeba bronić jego twórczości, jak skarbu ludzkości.
Waldemarus

paszta

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 31, 2006, 03:58:35 pm »
     Ten argument do mnie przemawia, Waldemarusie.
My tu nie potrzebujemy Nagrody Nobla dla oceny twórczości Pisarza lecz tak w ogóle... to przydałaby się.
Jako promowanie Lema (wiem, Jego książki nieźle promują się też same lecz to nie szkodzi) i pewnych rozumnych nurtów w literaturze.  SF to tylko sztafaż, gatunek, którym On się posługiwał a nie był jego więźniem, jak powieść historyczna na przykład.
To by było również coś jak oficjalne oraz symboliczne włączenie Stanisława Lema do literatury, którą snadź współtworzył - też pożytek z tego (dla literatury i potencjalnych czytelników). Krytycy nie mogliby wówczas tak łatwo Go pomijać w omówieniach z powodu różnorakich niewygód.
Skoro Nobla dostali tacy 'giganci' jak Dario Fo i Wilfride Jelinek zdał by się Lem dla przeciwwagi, no nie tak ?

Nie ma co się obrażać na rzeczywistość, lecz próbować ją zmieniać. Jestem więc "ZA".  Owszem, NOBEL  DLA  STANISŁAWA  LEMA  bo i czemu nie ?
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2006, 04:10:55 pm wysłana przez paszta »

Terminus

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 31, 2006, 05:56:24 pm »
Ale przecież autorom SF nie dają...

nty_qrld

  • Gość
Re: Nobel dla Stanisława Lema
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 31, 2006, 06:22:59 pm »
I zmarłym chyba również ...