Autor Wątek: bardzo proszę o pomoc  (Przeczytany 14074 razy)

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpnia 17, 2010, 02:20:05 am »
Jedyny cytat jaki stuka mi w pamięci to:
Cytuj
W owej chwili Odys pojmuje, że to nie ludzkość straciła na zawsze geniuszów I klasy - ale że to oni ludzkość utracili, bo od niej odeszli. Nie jest tak, iż geniusze ci nie istnieją po prostu: jest tak, że z każdym kolejnym rokiem nie istnieją coraz bardziej. Dzieła myślicieli zapoznanych drugiej kategorii zawsze można ocalić. Wystarczy je otrzepać z kurzu i przekazać drukarniom oraz uniwersytetom. Dzieł klasy pierwszej natomiast nic już nie uratuje, ponieważ stoją osobno - poza nurtem historii. Zbiorowy ludzki wysiłek drąży koryto w czasie historycznym. Geniusz to ten, czyj wysiłek działa na samej granicy owego koryta, u jego brzegu, kto proponuje swemu lub następnemu pokoleniu pewną zmianę ruchu, odmienne wygięcie łożyska, pochylenia skarpy, pogłębienia dna. Geniusz pierwszej klasy nie tak uczestniczy w pracach ducha. Nie stoi ani w pierwszym szeregu, ani się nie wysforował o krok naprzód. Jest on po prostu gdzieś indziej - myślą. Jeśli postuluje inną formę matematyki albo inną formę systematyki filozoficznej bądź przyrodniczej, to chodzi o stanowiska w niczym niepodobne do istniejących - ale to w żadnym atomie! Jeżeli nie zostanie dostrzeżony i wysłuchany przez jedną, drugą generację - potem okaże się to już zupełną niemożliwością. Gdyż tymczasem rzeka ludzkiego trudu i myśli wyżłobiła sobie koryto, poszła w swoją stronę, więc między jej kierunkiem a samotniczą inwencją geniusza rozziew powiększa się z każdym stuleciem. Nie rozpoznane, nie wysłuchane propozycje mogły wprawdzie odmienić bieg rzeczy w sztukach, w naukach, w całej historii świata, ale skoro tak się nie stało, ludzkość przegapiła nie tylko pewną osobliwą jednostkę z jej duchowym bagażem. Przegapiła zarazem pewną inną historię swoją, i na to już nie ma żadnej rady.
Odys z Itaki - Doskonała Próżnia
Jednak jak widać nie o śmierci, jako wypadnięciu z łódki na rzece, ale o najwyższym geniuszu, jako wyjściu poza bieg rzeki-cywilizacji.
Pozdrawiam :]

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

alexis

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 23, 2010, 04:58:04 pm »
Dziękuję za pomoc:) Dzisiaj wybrałam się do empiku i zamówiłam Doskonałą Próżnię. Mam nadzieję, że to książka o której myślała ciocia, jeżeli nie, to sądzę, że i tak z chęcią przeczyta :)
Byliście wszyscy niezwykle pomocni- jestem pod wrażeniem ;)
Pozdrawiam :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpnia 23, 2010, 09:15:15 pm »
Byliście wszyscy niezwykle pomocni- jestem pod wrażeniem ;)
To napisz nam w nagrodę, czy nty_qrld trafił i czy cioci się spodobało. A może ciocia się do nas zapisze ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

alexis

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpnia 27, 2010, 01:22:26 pm »
Na pewno napiszę, ale będziecie musieli trochę poczekać, bo książkę mam do odebrania dopiero 15 września i zastanawiam się czy ją cioci tak wysłać, czy poczekać do świąt ;) Ale bez względu na to kiedy wyśle, na pewno was powiadomię :)