Autor Wątek: Jak miał wyglądać świat w roku 2000  (Przeczytany 144821 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #195 dnia: Lipca 26, 2021, 09:35:42 am »
Apropos obrazu w tle 2 posty wyżej: idzie to w różne zadziwiające strony, tylko jakby odśrodkowo od celu. Ale czy ewolucja ma cel? Małolaty korzystają na tej ławeczce z komputerów, o parametrach których niedawno nawet nie śniło się futurologom w ich mokrych snach, natomiast jeszcze potężniejsze komputery (ale w zasadzie nie tyle liczbą tranzystorów co swą architekturą) robią co niżej. Bo ten obraz przycięli onegdaj, gdyż im się na ścianie nie mieścił ;) . Z zachowane mu współczesnej kopii oraz poprzez analizę dzieł Rembrandta AI wygenerowała brakujące ścinki.
https://www.theguardian.com/artanddesign/2021/jun/23/ai-helps-return-rembrandts-the-night-watch-to-original-size
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #196 dnia: Grudnia 31, 2021, 05:48:05 pm »
O tym jak miał wyglądać rok 2022 według twórców różnych filmideł, przeważnie SF:
https://esensja.pl/film/publicystyka/tekst.html?id=31785
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #198 dnia: Maja 16, 2022, 01:48:33 am »
Posłuchałem pewnego Bertranda. Najpierw krócej, ontopicznie:

Potem dłużej:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #199 dnia: Czerwca 09, 2022, 08:09:45 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #200 dnia: Lipca 02, 2022, 03:04:17 pm »
Pamiętacie słowa z "Neuromancera":

"Płakał po nich, krzyczał i budził się samotny w ciemności, skulony w swojej kapsule w jakimś skrzynkowym hotelu, wbijając dłonie w płytę materaca. Palce ściskały piankę, próbując siegnąć konsoli, której nie było."

Jak ktoś chce sprawdzić jak to jest - może... w Warszawie:
https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/wakacje-2022-najdziwniejszy-nocleg-w-zyciu-spalam-w-kapsule-relacja/wq80qxt,07640b54
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #201 dnia: Grudnia 03, 2022, 09:59:39 pm »
Skoro - 1. wrzuciłem film o Odrze z tego samego kanału, 2. na warunki księżycowe zeszło... Jeszcze tym się podzielę:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #202 dnia: Marca 28, 2023, 08:48:30 pm »
O - niewydanej nigdy po polsku - książce "The Shape of Things to Come" Wellsa:
https://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=33533
(Swoją drogą: wątek stapledonowskich inspiracji - ciekawy...)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #204 dnia: Maja 02, 2023, 02:55:48 am »
W latach 50 też były. Nawet wcześniej.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Convair_Model_118
To nie jedyny model.
Kategoria statków powietrznych to:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Samoch%C3%B3d_lataj%C4%85cy
Wspomnę jeszcze wynalazek autożyro (wiatrakowiec, aerodyna) de La Ciervy. Napędowo jest dość prosty, a manewrowo to nie wiem, bo... Chyba jakoś opanowano nierównomierność siły nośnej z czym były częste kłopoty.

"Kształt rzeczy przyszłych" nie wyszedł w PL?
Właściwie mnie autor jako taki, sam w sobie niespecjalnie obchodzi, ale ciekawe że nie tylko mnie.

« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2023, 03:08:16 am wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #205 dnia: Maja 02, 2023, 04:36:15 pm »
W latach 50 też były. Nawet wcześniej.

Ba, prototyp samochodu kołowego w 1672 opracowano, a umasowienie produkcji ile wieków zajęło? I ja o perspektywach umasowienia właśnie.

Właściwie mnie autor jako taki, sam w sobie niespecjalnie obchodzi

Za to Patrona obchodził wielce (dowody w publicystyce liczne) ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #206 dnia: Maja 02, 2023, 04:46:13 pm »
Pisarz to sobie czytał Wellsa w oryginale, a widocznie tłumaczom i wydawcom jakoś nie podszedł, tak jak i mnie.
Figlarz jesteś, bo tak wyciąłeś mi puentę w cytacie, nieco przeinaczając sedno wypowiedzi, ale- oki :)
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2023, 09:22:08 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #207 dnia: Maja 02, 2023, 07:13:37 pm »
Pisarz ;) przede wszystkim oceniał Wellsa podług jego osiągnięć szczytowych (z których "Wojnę światów" cenił chyba najwyżej; choć nie wykluczam - jak i Ty - iż mógł jego dzieła poważniejsze, niebeletrystyczne, w oryginale studiować, tylko szersze wypowiadanie się o nich uznać za karkołomne w minionych warunkach ustrojowych), a prawdą jest, że oprócz nich napisał H.G.W. sporo takich sobie bajeczek, jak i rzeczy w chwili powstania niezłych (a nawet genialnych), które jednak do dziś boleśnie się postarzały. (Nawiasem: za młodu, gdy się SF dopiero uczyłem ;), też wolałem bardziej technologiczne utwory Clarke'a, Verne'a i "Na srebrnym globie" Żuławskiego ;). Wells wydawał mi się zbyt baśniowy*.)

* Zresztą prawdą jest, iż - niczym Dick po nim - potrafił splatać roztrząsanie poważnych zagadnień ze straszliwie kiczowatymi zagraniami (jak w "The First Men in the Moon", gdzie poza - dającą do myślenia - warstwą społeczną mamy jakieś opisy błyskawicznie rosnących księżycowych grzybków i ideę, że ziemski satelita składa się ze złota). Przy czym P.K.D. mógłby się bronić, że konwencją się bawił, i na ramionach tworzących pulpę karłów - nie żadnych gigantów - stał, natomiast brytyjski klasyk - nie, bo sam kanony gatunku kształtował (choć - owszem - czynił to w oparciu o wiedzę znacząco mniejszą od naszej w wielu aspektach). (Aczkolwiek trudno zaprzeczyć, iż - w przeciwieństwie do wielu późniejszych, amerykańskich, autorów - Wells dość był naukowcem - ukończył biologię, zakładał Royal College of Science Association - by wiedzieć, gdzie pozwala sobie na... swobodę - o czym na przykładzie "Niewidzialnego człowieka", w jednym z pierwszych akapitów n/w pracy:
https://journals.openedition.org/cve/11343)
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2023, 10:12:58 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #208 dnia: Maja 02, 2023, 09:24:53 pm »
Wojna światów i Wehikuł czasu jest OK.
(Bardziej mi utkwiły jako cykl komiksowy Andrzejewskiego z Alfy).
Dlatego album z Egmontu mam i nie dam :)
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jak miał wyglądać świat w roku 2000
« Odpowiedź #209 dnia: Maja 02, 2023, 10:18:54 pm »
No, ba. Pierwsza wizja prawdziwie obcych Obcych, wstrząsająca w dodatku - mimo cukierkowego happy endu - naszą gatunkową (w tym brytyjską imperialną) dumą i przełożenie perspektywy ewolucyjnej (a nawet skal geologicznych) na literaturę (w obliczu takiego prekursorstwa można wybaczyć, że przygodowo-romansową, w stylu starszego kolegi z drugiej strony La Manche).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki