Autor Wątek: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]  (Przeczytany 257777 razy)

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #105 dnia: Września 09, 2005, 10:01:31 am »
Tak oto po dłuższej przerwie wylądowałem na stronie 150.

Na razie dzieje się niewiele. Minęliśmy Księżyc i lecimy dalej. Opowiadamy sobie ciekawe historie z naszego życia.

Napotkałem po drodze na ładny cytat:


i trochę wcześniej:
Cytuj
Niewątpliwe różnica między cżłowiekiem a zwierzęciem leży w naszym rozumie... w tym, że używamy narzędzi... że mamy mowę, że lecimy w gwiazdy, ale poza tym wszystkim jest jeszcze to, co czyni nas niekiedy wytrzymalszymi od naszych ciał, silniejszymi od naszych
mięśni i twardszymi od kości. To, co każe nam stawiać na sprawę z góry przegraną - w imię drugiego człowieka. Nad tę siłę, upór czy wierność,jakkolwiek to nazwać, nic nie ma cenniejszego, bo najwyższą miarą dla człowieka jest drugi człowiek.


i dalej:

Cytuj
Obyśmy wszyscy wszędzie zawsze umieli stać z otwartymi oczami.


CU
Deck

Sokratoides

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 390
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #106 dnia: Września 09, 2005, 12:53:59 pm »
Cytuj
...bo najwyższą miarą dla człowieka jest drugi człowiek


To mi trochę przypomina sformułowaną przez E. Levinasa koncepcję sensu istnienia jako doświadczania drugiego człowieka: moje bycie w świecie ma sens dzięki byciu drugiego. Z tego co pamiętam, Levinas nazwał to "epifanią twarzy". O ile w wymiarze absolutnym sensu stricto wyjaśnienie to wydaje się dość trywialne, o tyle trudno się z tym nie zgodzić, gdy w grę w chodzi nasza jednostkowa, ziemska egzystencja.

Jeżeli chodzi o Lemowych "Astronautów", to związek jednego człowieka z drugim najlepiej, trzeba przyznać że dość bezpośrednio, obrazuje opowieść pilota-alpinisty.
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2005, 01:23:57 pm wysłana przez Sokratoides »

Sokratoides

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 390
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #107 dnia: Września 09, 2005, 01:01:35 pm »
Cytuj
Na razie dzieje się niewiele. Minęliśmy Księżyc i lecimy dalej. Opowiadamy sobie ciekawe historie z naszego życia.


No tak, a sam opis księżyca jest tyleż ciekawy, co dość osobliwy  ;):

Cytuj
Wszędzie na zboczach skalnych, wokół stożków wulkanicznych i na skamieniałej równinie, odbijały światlo potężnie lśniące smugi lawy.

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #108 dnia: Września 17, 2005, 02:28:11 am »
Uhm to jak, wszyscy (którzy czytali) już przeczytali? Podywagujemy sobie jeszcze nt. tej książki? Może jakieś ogólne wnioski na temat zakończenia/rozwiązania...? Albo reakcje na niektóre Lema stworki? (Jak kula z przestrzenią sferyczną w środku?, przewody a'la kilometrowe jelita? etc.)

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #109 dnia: Września 17, 2005, 07:11:45 pm »
No..... niestety ja się jeszcze nie wyrobiłem <wychyla się nieśmiało z ostatniej ławki>....  :-/

Myślę, że uda mi się zakończyć w najbliższym tygodniu.

CU
Deck

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #110 dnia: Września 19, 2005, 10:42:55 pm »
No cóż, ja tylko mam nadzieję, że jeszcze coś będę pamiętał ::)

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #111 dnia: Września 20, 2005, 09:34:56 am »
Zostanę na razie z tą zaległością w lemologii - nie zdążyłem.
Ale ale... w pobliskim antykwariacie wykryłem "Obłok Magellana" wydanie Iskier z 1955r. w twardej oprawie. Ten "biały kruk" kosztuje okrągłe 20 zł i chyba na razie go nie wezmę (zatory płatnicze :()

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #112 dnia: Września 21, 2005, 09:56:44 am »
Właśnie razem z naszymi Astronautami ekploruję powierzchnię Wenus. Wszystko to wygląda dosyć fantastycznie. Jakieś małe żywe kuleczki metalowe i żywa rzeka czarnej protoplazmy. Gigantyczna rura przewodząca prąd i radioaktywny las. Cała wyprawa przywodzi mi na myśl romantyczne opowieści rodem z książek Verne'a. Samych Astronautów wyobrażam sobie jako ludzi ubranych w lateksowe kombinezony ze sporymi szklanymi bańkami na głowach. Nie znam się na astronautyce, ale hasło pt:

Cytuj
Czy ktoś z was ma przypadkiem chustkę do nosa w zewnętrznej kieszeni?


Rozbawiło mnie do łez. Co prawda jeszcze trochę przede mną, ale do tej pory ani razu nie pojawił się opis jakiejkowiek kamery czy aparatu fotograficznego, w które napewno byłaby wyposażona dzisiejsza misja. Miejscami wyprawa przypomina mi błąkanie się współczesnego turysty po górach :-)

CU
Deck

Sokratoides

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 390
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #113 dnia: Września 21, 2005, 11:38:16 am »
No cóż... ja też jestem dopiero gdzieś w tym miejscu  :-[

A co do szklanych kul, w których obnoszą się nasi astronauci po Wenerze, to Lem w pewnym miejcu podaje ich dokładny opis:

"Hełm nie przypomina hełmu nurków, gdyż stanowi zaokrąglony na szczycie stożek. Najszerszy jest u podstawy... Po obu stronach wystają z niego wklęsłe reflektorki z siatki metalowej. Są to anteny miniaturowego radaru, którego ekran znajduje się wewnątrz hełmu."

Jeśli chodzi o scenerię Wenery, to istotnie przedstawia się ona dość "baśniowo"  ;)


Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #114 dnia: Września 21, 2005, 01:58:42 pm »
Ciekawe jak się używa chusteczki do nosa mając na łbie bańkę. Może jest tam śluza ::)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #115 dnia: Września 21, 2005, 03:01:16 pm »
Znaczy zakladam ze byla mu potrzebna do czegos innego niz do wytarcia nosa (np wytarcia jakiegos kamyczka). A pytanie zadal bo posiadanie chusteczki do nosa w kieszeni zewnetrznej musialo byc rzadko spotykane (ze wzgledow oczywistych).

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #116 dnia: Września 22, 2005, 09:44:19 am »
Cytuj
Co prawda jeszcze trochę przede mną, ale do tej pory ani razu nie pojawił się opis jakiejkowiek kamery czy aparatu fotograficznego, w które napewno byłaby wyposażona dzisiejsza misja.


OK. Aparaty się pojawiły - i to nie jeden. Jestem usatysfakcjonowany  ;D

Poza tym w końcu robi się ciekawie - zniknął jeden z członków załogi - Oswaticz.

CU
Deck

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #117 dnia: Września 22, 2005, 01:45:10 pm »
Uhm to tera Lem wyjedzie ze słynną przestrzenią i schematami ::) Ale to był ubaw.

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #118 dnia: Września 22, 2005, 01:51:29 pm »
No właśnie... doszedłem już do owej Przestrzeni Sferycznej.

Napisz coś na ten temat - co o tym sądzisz jako matematyk?

CU
Jarek

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #119 dnia: Września 22, 2005, 03:52:20 pm »
Cytuj

Napisz coś na ten temat - co o tym sądzisz jako matematyk?



Hm myślę, że moja matematyczność się tu na wiele nie zda. Owszem sama przestrzeń sferyczna to nie problem - jest opisana jak trzeba, ale wszystkie jej właściwości powinny być już omówione przez fizyka i to zajmującego się ogólną teorią względności, bo ja na przykład nie mam pojęcia w jaki sposób światło może ulec zakrzywieniu i poruszać się po zamkniętych okręgach - ani jakby to wygladało z zewnątrz. Tak samo nie mieszczą mi się w głowie właściwości grawitacyjne owej kuli.