Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 310184 razy)

Andrew89

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #420 dnia: Marca 30, 2008, 12:02:37 am »
Cytuj
Jeśli poemat i pouczenie to czy można traktować ją jako wizję przyszłości*? ;)

Ale czy jedno wyklucza drugie, w końcu ktoś to napisał i ubrał tak a nie inaczej. Teoretycznie mógł napisać poprostu, że człowiek nie będzie żył zawsze i że czeka go coś więcej, a skoro tak to musiał to jakoś pokazać

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #421 dnia: Marca 30, 2008, 12:22:07 am »
Cytuj
Dla większości ludzi na świecie od zawsze na tej zasadzie funkcjonuje. Na języku polskim też na tej zasadzie.

Fakt.

Cytuj
Ale czy jedno wyklucza drugie, w końcu ktoś to napisał i ubrał tak a nie inaczej. Teoretycznie mógł napisać poprostu, że człowiek nie będzie żył zawsze i że czeka go coś więcej, a skoro tak to musiał to jakoś pokazać

Znaczy analizować to na poziomie metafory. Słusznie*. Żebyś się tylko w tej symbolice nie zagubił - przyda się jakieś solidne interpretujące ją opracowanie - poszperaj po różnych religijnych wydawnictwach na ten temat.


* Choć Świadkowie Jehowy stosują zasadę "czytać tak jak jest"  :D.

havoc

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #422 dnia: Marca 31, 2008, 03:11:46 am »
Przezucilem do TU
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2008, 02:32:09 pm wysłana przez havoc »

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #423 dnia: Marca 31, 2008, 11:00:21 am »
Cytuj
Wrzucam tutaj fotke Arrakis.

A mogłeś wrzucić TAM bez offtopowania.

moonwalker

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #424 dnia: Kwietnia 01, 2008, 01:24:27 am »
Witam! Podobnie jak inni trafiłem tu z chęcią uzyskania pomocy w stworzeniu mojej pracy maturalnej. Temat dokładnie brzmi tak:

Futurologiczna wizja cywilizacji w twórczości S. Lema. Przeanalizuje temat na podstawie wybranych utworów.  

Różni się trochę od prezentowanych w tym topicu. W tym w grę wchodzą jedynie dzieła Lema. Dotychczas przeczytałem " powrót z gwiazd". Oprócz tej książki do literatury podmioty wybrałem jeszcze "niezwyciężonego" oraz "kongres futurologiczny".
W prezentacji tematu chciałbym się skupić na fantastycznej płaszczyźnie opisywania przyszłości. Nie chcę w to mieszać essei takich  jak "summa technologiczna".
Na forum spotkałem jeden podobny temat który brzmi tak: "Wizje świata przyszłości na podstawie prozy Stanisława Lema".

Kilka pytan:
Czy wybrane prze zemnie książki są dobre?
Czy "wizja cywilizacji to tylko wizja naszej planety czy także wizje innych światów?
Jeżeli odp na drugie pytanie brzmi tak o myślę że pasowało by tu także "fiasko".

Co mogę włączyc do literatury przedmiotu oprócz odnośników do stron z wikipedii zawierających definicję futurologi?
Na forum znalazłem posta zawierającego takie pozycje  :
|||||
 Smuszkiewicz, Zaczarawana gra - zarys dziejów polskiej fantastyki naukowej (fajnie się to czyta), A. Wójcik, M. Enlender Budowniczowie gwiazd - cz. 1, eseje, na różne tematy związane z SF, pewnie coś tam znajdziesz (cz. 2 dotyczy amerykańskiej SF i moim zdaniem jest słabsza), jest jeszcze A. Smuszkiewicz, A. Niewiadomski. Leksykon polskie literatury fantastyczno-naukowej, ale to leksykon, więc hasłowo, są też życiorysy pisarzy, może ci się przyda (aha, i z tyłu potężna bibliografia), R. Handke. Polska proza fantastyczno-naukowa - omawia różne aspekty z punktu widzenia teorii literatury, mi się podobało, ale pod tym wględem mogę być trochę dziwna.
 
I jest jeszcze niezły esej Parowskiego Kilkunastu Hamletów omawia tam dość szczegółowo m.in. Zajdla i innych pisarzy, którzy w podobnym czasie wydali książki SF o podtekstach antykomunistycznych i antytolalitarnych. Jest w takiej antologii jego tekstów Czas fantastyki, jest także dołączony do wznowienia jego powieści Twarzą ku ziemi (swoją drogą, nienajgorsza) z 2002r.
|||||
Czy jakiś z tych utworów nadałby się?
Poczytam jeszcze o nich w internecie jeśli coś znajdę.


havoc

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #425 dnia: Kwietnia 01, 2008, 09:06:49 am »
Ja moze nie jestem Lemofilem, ale postaram sie powiedziec co wiem ;). Ksiazki pasujace do tematu. Ale ja bym dozucil jeszcze cos z np. Cyberiady, zeby pokazac jak moze wygladac cwyilizacja robotow, ale niekoniecznie - mozesz skupic sie na cywilizacji tylko ludzkiej i wtedy pozycje ktore wypisales w zupelnosci wystarcza. Co do pytan to - ksiazki dobre, zwlaszcza niezwyciezony(tutaj opieram sie tylko na tym co mowil Q) i fiasko, kongres tez. Jako ze cywilizacja to dosc obszerne pojecie to sadze ze mozesz sie odniesc do roznych nie tylko do ludzkiej, natomiast fiasko to dobry tytul nawet jezeli mial bys omowic tylko ludzka cywilizacje(pokazuje ja w troche przewrotny - przynajmniej jak dla mnie - sposob). Co do literatury przedmiotu, to polecil bym jeszcze fantastyke i futurologie, lema wlasnie, akutor odnosi sie tam rowniez do paru swoich dziel - niewiem coprawda czy akurat te ze swojej bibliografii tam znajdziesz ale napewno jest tam omowione przez lema budowanie spoleczenstw i cywilizacji w sf ;). Pozatym polecilbym poszukac cos z nowej fantastyki bo czesto sa tam jakies dobre arty. Mysle ze Q ci moze pomoc bo czesto nawet pamieta co bylo w ktorym numerze :D.

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #426 dnia: Kwietnia 01, 2008, 12:36:58 pm »
Cytuj
Czy wybrane prze zemnie książki są dobre?
Czy "wizja cywilizacji to tylko wizja naszej planety czy także wizje innych światów?
Jeżeli odp na drugie pytanie brzmi tak o myślę że pasowało by tu także "fiasko".

Na wstępie gratuluję samodzielności i niemnożenia wątków nad potrzebę ;).

Ad meritum: wybrane ksiazki są dobre, w znaczeniu, ze się nadają. Zwłaszcza "Kongres...".

Czy pasowałoby "Fiasko"? Tak, bo przyszłosć pozaziemskich cywilizacji bywała dla Mistrza maska do ukazywania ziemskich problemów (vide znakomita "Wizja Lokalna", którą pominąłeś w swym zestawieniu). Tak ogólnie to z mistrzowej twórczości  wizje przyszłości poza w/w zawierają: "Astronauci", "Obłok Magellana" (wizje utopijne), "Eden" (biotechnologia, nanotechnologia, zaawanswoana manipulacja społeczna), "Opowieści o pilocie Pirxie" (wizja kolonzacji Kosmosu, postępu w badanich nad SI), "Cyberiada" (wizje b. zaawansowane w czasie, gdy cywilizacja maszyn - następców ludzkosci - sięga granic wszechpotęgi), "GOLEM XIV" (powstanie SI), "Pokój na Ziemi" (przyszłość wyścigu zbrojeń).

Cytuj
Czy jakiś z tych utworów nadałby się?
Poczytam jeszcze o nich w internecie jeśli coś znajdę.

One by sie nadawały gdyby je Lem napisał :P.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2008, 12:39:57 pm wysłana przez Q »

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #427 dnia: Kwietnia 01, 2008, 12:39:24 pm »
Cytuj
Co do pytan to - ksiazki dobre, zwlaszcza niezwyciezony(tutaj opieram sie tylko na tym co mowil Q)

Ja mówiłem tylko, że od "Edenu" literacko lepszy i tło ma szersze...

Cytuj
Co do literatury przedmiotu, to polecil bym jeszcze fantastyke i futurologie, lema wlasnie, akutor odnosi sie tam rowniez do paru swoich dziel - niewiem coprawda czy akurat te ze swojej bibliografii tam znajdziesz ale napewno jest tam omowione przez lema budowanie spoleczenstw i cywilizacji w sf ;). Pozatym polecilbym poszukac cos z nowej fantastyki bo czesto sa tam jakies dobre arty.

Ja bym się raczej skupił na literaturze lemologcznej Stoffa, Oramusa, Orlińskiego, Beresia...

Cytuj
Mysle ze Q ci moze pomoc bo czesto nawet pamieta co bylo w ktorym numerze :D.

;)

havoc

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #428 dnia: Kwietnia 01, 2008, 01:18:22 pm »
Cytuj
Co mogę włączyc do literatury przedmiotu oprócz odnośników do stron z wikipedii zawierających definicję futurologi?
Na forum znalazłem posta zawierającego takie pozycje[...]

Cytuj
Cytuj
Czy jakiś z tych utworów nadałby się?
Poczytam jeszcze o nich w internecie jeśli coś znajdę.

One by sie nadawały gdyby je Lem napisał Tongue.

znowu pomylka - przedmiotu :P.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2008, 01:19:09 pm wysłana przez havoc »

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #429 dnia: Kwietnia 01, 2008, 11:15:54 pm »
Nie pomyłka. Zastanawiam się jaki jest związek twórczości Zajdla et cons. z twórczością Lema.

moonwalker

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #430 dnia: Kwietnia 02, 2008, 12:12:09 am »
Do literatury przedmiotu chyba nie muszę podawać wyłącznie książek Lema?

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #431 dnia: Kwietnia 02, 2008, 12:14:02 am »
Oczywiście, że nie. Tylko udowodnij związek tamtych pozycji z Lemem...

uther

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #432 dnia: Kwietnia 02, 2008, 02:10:42 am »
a co sadzicie o "Raporcie mniejszości" Dicka ???? ... wiem ze "Solaris" wg niektorych (wiekszosci) sie nie nadaje do opisania przyszlosci ale wydaje mi sie ze jest tam zawarta takze wizja przyszlosci poniewaz mozna opisac ze czlowiek jest w stanie poleciec na jakas tam planete i nie potrafi sobie poradzic na niej :P

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #433 dnia: Kwietnia 02, 2008, 03:12:33 am »
Cytuj
a co sadzicie o "Raporcie mniejszości" Dicka ???? ...

IMHO niezły film (jak na aktualną kondycję kina SF wręcz wybitny), a i wizja ciekawa. Czemu nie :).

Cytuj
wiem ze "Solaris" wg niektorych (wiekszosci) sie nie nadaje do opisania przyszlosci ale wydaje mi sie ze jest tam zawarta takze wizja przyszlosci poniewaz mozna opisac ze czlowiek jest w stanie poleciec na jakas tam planete i nie potrafi sobie poradzic na niej :P

Widzisz. Krytyka literacka to humanistyka. A humanistyka ma to do siebie, że w niej można wszystkiego dowieść ("udowodni, że król Herod dobroczyńcą był dla sierot, a Kościuszko to był wariat co buntował proletariat" cytując klasyka), o ile umie się użyć zmyślnej argumentacji. Dlatego wolę dzedziny ścisłe, w nich prawda jest znacznie mniej względna...

uther

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #434 dnia: Kwietnia 02, 2008, 10:16:59 am »
tylko z raportem mniejszosci chodzilo mi bardziej o ksiazke bo mojej pracy mam jedynie uzyc utworow science fiction :)