Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Macrofungel

Strony: 1 [2] 3 4 ... 16
16
DyLEMaty / Re: jak to jest z tymi cząstkami?
« dnia: Styczeń 15, 2009, 10:27:24 pm »
Dobrze żeś mi przypomniał ;D Pewno znowu będą potrzebowali jakiegoś frajera, co by ludziom na rynku plamy słoneczne pokazywał ::) Instytut Fizyki ma zawsze jakieś wykopane doświadczenia z prądem, a my tylko w kółko te plamy ::) Zresztą powiedz sam- co można pokazywać ludziom w dzień ????

Ale z tematu chyba schodzę..

17
DyLEMaty / Re: jak to jest z tymi cząstkami?
« dnia: Styczeń 15, 2009, 03:00:41 pm »
Fajnie, że dzielni forumowicze zabrali się za zgłębianie tajemnic kwantowego świata. Nigdy bym sobie tego nie wybaczył, gdyby taka dyskusja mnie ominęła (widzę z resztą, że ktoś tu mnie już namierzył No i dobra). To może najpierw coś dla ambitnych: wszyscy wiemy, że Internet wielkim śmietnikiem jest, i trudno w nim znaleźć coś wartościowego, dlatego niektórzy z Was być może ucieszą się na widok porządnie napisanego, elementarnego wykładu, który można znaleźć tu
http://iftia9.univ.gda.pl/~sjk/QM/indexQM.html
Do uczenia się tego wszystkiego oczywiście nikogo nie zmuszam (aż tak sadystycznych skłonności jeszcze nie mam). Po prostu pomyślałem sobie, że kogoś to może zainteresować. Jeśli czegoś nie zrozumiecie, postaram się pomóc na ile będę umiał- chyba że nie wiecie, co to jest konfluentna funkcja hipergeometryczna (ja nie wiem ???), to wtedy pytać Terma.
   A teraz to o co mi tak naprawdę chodzi- mianowicie przejrzałem sobie ten podręcznik z WikiBooks który kolega zalinkował, i byłem raczej zdegustowany. Ja rozumiem, że ktoś to pisał w dobrej wierze, i sporo się przy tym narobił. Nawet wzory przepisał stosunkowo poprawnie, ale te objaśnienia- zgroza! Z resztą sami popatrzcie:
Cytuj
Według powyższego wzoru istnieje nieoznaczność położenia i pędu, czyli jeśli pęd zmierzoną z dokładnością nieskończenie wielką, to w takim razie nie można zmierzyć położenia bo jest ono dowolne
Jak to nie można zmierzyć? Pewnie, że można, nikt nam nie broni, tylko że tracimy wtedy informację o pędzie.
   A jest tam więcej podobnych kwiatków. W pewnym miejscu piszą na przykład o „wyprowadzeniu równania Schrodingera”-aż trudno przeczytać takie hasło i nie skrzywić się. Ciekaw jestem, czy aksjomaty Euklidesa też „wyprowadzili” ::)). Dalej, jak się zabierają za jego rozwiązywanie, jest jeszcze ciekawiej- dlaczego autor z góry zakłada, że widmo energii jest dyskretne? Pewnie nie chciało mu się sprawdzić, kiedy taka dyskretyzacja poziomów energetycznych występuje i skąd się bierze (potem z resztą i tak pisze raz sumę, raz całkę, zależnie od tego jak mu wygodnie, zupełnie jakby to nie miało znaczenia).
Żeby to się jeszcze ograniczało tylko do tego typu „nieścisłości”, to by nie było najgorzej, ale można tam również znaleźć jawne bzdury. Np. w jednym miejscu gość podstawia nachamowo p=mv (jakim prawem!?), i wychodzi mu z tego, że „prędkość fazowa jest równa połowie prędkości cząstki”. Jakiej prędkości cząstki? Prędkość jest zmianą położenia w czasie, nie można sensownie mówić o prędkości czegoś, co nie jest zlokalizowane w przestrzeni. Skoro więc cząstka o określonym pędzie jest niezlokalizowana, to absolutnie nie można pisać, że p=mv. To jest prawdziwe tylko w granicy klasycznej.  Nie rozumiem też kompletnie, dlaczego autorzy tak rozwodzą się nad modelem atomu Bobra, a nie wyjaśniają nawet, że jest on do bani i dlaczego, i ani słowem nie wspominają o obecnie (tzn. tak gdzieś od 1926r ::)) przyjętym sposobie opisu tegoż atomu. A może piszą o tym gdzieś dalej? Nie wiem, ja nic takiego nie znalazłem. 
   Dlaczego to piszę? Ano dlatego, byście byli świadomi, że Wikipedię piszą takie same ludki jak Wy, nikt od nich doktoratów nie wymaga ani egzaminów im nie robi, tak że w praktyce każdy może sobie tam napisać co mu się tyko podoba. Wiem, że można tam znaleźć artykuły na naprawdę wysokim poziomie (choć to raczej w wersji angielskiej niż w polskiej), ale odrobina ostrożności nigdy nie zaszkodzi.

PS

Jeszcze taka mała prośba do adx- czy mógłbyś streścić w dwóch zdaniach, o co Ci chodziło?

18
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Kwiecień 17, 2008, 01:06:38 am »
Cytuj
Ja słyszałem jeno (dawno temu) o galaktyce bez gwiazd...

Niezłe. W końcu gdzieś tam cała ta ciemna materia musi się ukrywać. Pewnie jest tego więcej.
   A o tej gwieździe- nie gwieździe to też zabawna historia. Była znana od starożytności- skatalogował ją po raz pierwszy Ptolemeusz jakieś 2000 lat temu, oznaczając jako Omega Centauri (czyli wg. nomenklatury [ch8222]gwiazdowej[ch8217]). Nieco później, tj. jak wymyślono teleskopy, okazało się, że to jednak bardziej złozony obiekt- i tak w 1677 Halley sklasyfikował ją jako mgławicę, następnie Herschel w 1830 jako gromadę kulistą. Polska Wikipedia dalej podaje, że jest to gromada kulista, w angielskiej już to skorygowali :) W każdym razie, gdy zaczęto ją dokładniej badać, zauważono, że zawiera ona gwiazdy wszystkich możliwych populacji (inaczej niż gromady kuliste, które złożone są na ogół ze starych gwiazd), oraz najprawdopobniej czarną dziurę. Stąd obecnie przeważa pogląd, iż Omega Centauri jest jądrem karłowatej galaktyki, która niegdyś zostala połknięta i rozszarpana przez naszą Galaktykę. Mniammmm.

19
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Kwiecień 16, 2008, 11:43:18 pm »
Cytuj
Tak, przyjemnie się to czyta, a jak do tego dochodzi jeszcze zapał i pasja piszącego, to już wogóle[ch8230]nawet humanistę poruszy.

Aż takiej reakcji to się nawet nie spodziewałem ;) Cieszy mnie niezmiernie.

Może w takim razie jeszcze coś z innej beczki- słyszeliście może o gwieździe, która awansowala na galaktykę?

Aha, i jeszcze do Q- nie czyta się przy jedzeniu ;)

20
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Kwiecień 16, 2008, 02:05:50 pm »
Tak w ogóle to został tu ktoś jeszcze oprócz Ciebie i Q?

21
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Kwiecień 16, 2008, 01:46:57 pm »
Z jeszcze nie opublikowanego artykułu (po prostu nie mogłem się powstrzymać :) ): odkryto układ podwójny czarnych dziur. Dużych- 100 milionów i 18 miliardów (!) mas Słońca. I co ciekawsze, układ wykazuje zmienność optyczną- podwójne pojaśnienia co 12 lat (występują, gdy mniejsza czarna dziura przechodzi przez dysk akrecyjny tej większej). To, że właśnie udało nam się na podstawie teoretycznego modelu poprawnie przewidzieć czas ostatniego z tych pojaśnień (ostatni pik- 13.09.2007, zgodność co do jednego dnia) jest tak ważne, gdyż dało nam nowe potwierdzenie ogólnej teorii względności- jeszcze nigdy nie testowano jej przy tak silnych polach grawitacyjnych!
   Nie gadał bym pewnie o tym gdyby nie to, że w [ch8222]kampanię obserwacyjną[ch8221] wspomnianego obiektu zaangażowani byli astronomowie z obserwatorium UJ w Krakowie. Tak że i my mamy swój wkład w poznawanie Wszechświata- byle tak dalej. Szczegóły powinny się pojawić już lada chwila. Obiekt nazywa się OJ287- przegooglować!
   A tak przy okazji- stęskniłem się za Wami. Na prawdę ;)

22
Prezentacje maturalne / Re: Proszę o pomoc lemologów, lemofilów i lemofanó
« dnia: Wrzesień 07, 2007, 09:53:57 am »
Spokojnie Q, nie wpadaj w samozachwyt, bo nie takie gwiazdy już miewaliśmy na tym forum ;)

23
DyLEMaty / Re: Twoje najulubieńsze urządzenie/pomysł z książe
« dnia: Wrzesień 04, 2007, 04:09:08 pm »
W angielskiej wersji jest akurat bardzo dużo dobrych artykułów, to tylko u nas każdy się kończy formułką: "ten artykuł wymaga dopracowania" albo "to jest tylko zalążek artykułu"  :P

24
DyLEMaty / Re: Twoje najulubieńsze urządzenie/pomysł z książe
« dnia: Wrzesień 04, 2007, 04:00:26 pm »
Przepisany z angielskiej wersji ;D ;D ;D

25
DyLEMaty / Re: Twoje najulubieńsze urządzenie/pomysł z książe
« dnia: Wrzesień 04, 2007, 03:49:45 pm »
Jeszcze odnośnie tej teleportacji całkiem nieźle jest ten temat opracowany (to naprawdę rzadkość!!) w Wikipedii. Polecam poczytać, żeby potem nie opowiadać bzdur.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Teleportacja_kwantowa

26
DyLEMaty / Re: Twoje najulubieńsze urządzenie/pomysł z książe
« dnia: Wrzesień 04, 2007, 12:05:26 am »
Cytuj
Za taką rozmową
tęskniłem lata... Każde twoje słowo
słodkie w mym sercu wywołuje dreszcze -

Ależ wedle życzenia. Zaczynajmy:

Teleportacja kwantowa- wbrew nazwie nie polega na fizycznym przenoszeniu czegokolwiek (!) [ch8222]Przeniesiony[ch8221] zostaje jedynie stan kwantowy cząstki. A trzeba wiedzieć, że w mechanice kwantowej cząstki o identycznym stanie kwantowym są nierozróżnialne (inaczej niż w mechanice klasycznej, gdzie teoretycznie zawsze możemy rozróżnić dwie identyczne cząstki). Jeśli więc przykładowo dwie cząstki zamienią się wszystkimi liczbami kwantowymi[ch8230] albo inny przykład- mamy nierozróżnialnych prezydenta i premiera. Powiedzmy, że w danym momencie mają różne krawaty. Jeśli teraz zamienią się tymi krawatami, to tak jakby jednego z nich przenieść w miejsce drugiego i vice versa. Sytuacje te są nierozróżnialne w tym sensie, że nie jesteśmy w stanie wykonać pomiaru który by rozstrzygną, czy faktycznie zamienili się miejscami czy nie. Nam to wszystko jedno, im pewnie nie.

Podsumowanie- teleportacja kwantowa pozwala na przesłanie stanu kwantowego prezydenta, podczas gdy on sam pozostaje nieruchomy. Nie może tym samym służyć do przenoszenia ludzi na pokład statku Enterprise.


27
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Sierpień 17, 2007, 03:09:13 pm »
Instynkt samozachowawczy mamy dlatego, że jak byśmy go nie mieli, to byśmy wymarli. Ewolucja w naturalny sposób faworyzuje te istoty, którym zależy na życiu. To takie przystosowanie. I nic więcej. A jak zapewne wiadomo, ewolucja nie przejmuje się tym co jest dobre, a co złe. Działa na ślepo. Chodzi o przetrwanie gatunku i już. Aha, no i wiadomo również, że każdy się rodzi, żyje i umiera. To chyba normalna kolej rzeczy, nie?  

28
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Sierpień 16, 2007, 03:48:24 pm »
Ja to bym nie chcił być Bogiem, bo jak by się co niedobrego stało, to by od razu było na mnie :P  Gdzieś tam się jacyś kretyni pozabijali, i kto jest winny? Oczywiście, najlepiej wszystko zwalić na siłę wyższą.
Ughh :P

29
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Sierpień 12, 2007, 12:05:12 am »
No takiej to jeszcze nie miałem. Normalnie bajer 8-)


30
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Sierpień 08, 2007, 03:39:25 pm »
Duża galaktyka wssysa małą:Albo takie dwie, tyż niezłe:

Strony: 1 [2] 3 4 ... 16