Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Imrahil

Strony: [1]
1
Prezentacje maturalne / Re: [M] Proszę o pomoc!
« dnia: Luty 09, 2007, 10:27:32 pm »
ANIEL-a, jeśli była by taka możliwość to proszę o dwa hasła: definicję fantastyki naukowej (jej geneza mile widziana) i ogólnie o Stanisławie Lemie.

Przeczytałem "Homo divisus" K. Fiałkowskiego. Książka mocno średnia. Niezbyt ciekawa otoczka fabularna, raczej średni styl, nie porywające dialogi. Generalnie całkiem strawna lektura, ale po wcześniejszych doświadczeniach z Lemem to już jednak nie to samo. :) Do porównania z "Powrotem..." to i owszem - jak najbardziej się nadaje.

2
Prezentacje maturalne / Re: [M] Proszę o pomoc!
« dnia: Styczeń 24, 2007, 08:35:46 pm »
OK, to jeszcze jedna sprawa i jestem już właściwie gotowy do realizacji tematu (muszę się jeszcze dokładnie zapoznać z niezbędną literaturą). Znalazłem ciekawą pozycję, która mogłaby mi się przydać - "Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej" autorstwa Andrzeja Niewiadomskiego oraz Antoniego Smuszkiewicza. Najgorsze jest to, że dość trudno ją dostać. Może Wy wiecie, gdzie mógłbym wspomnianą książkę nabyć?

3
Prezentacje maturalne / Re: [M] Proszę o pomoc!
« dnia: Styczeń 24, 2007, 07:45:34 pm »
ANIEL-a, a powiedz mi, co sądzisz o ewentualnym skonfrontowaniu "Powrotu z gwiazd" z "Homo divisus"? Wydaje mi się, że dwie analizy porównawcze powinny wystarczyć, na całość mam w końcu tylko 15 minut.

4
Prezentacje maturalne / Re: [M] Proszę o pomoc!
« dnia: Styczeń 20, 2007, 12:42:52 pm »
A znasz może jakiś utwór, w którym jest, może nie bliźniaczy, ale bardzo podobny motyw, do tego z "Powrotu..."? Chodzi mi głównie o problem zagubienia astronauty, który powraca do całkowicie zmienionego, obcego mu świata.

5
Prezentacje maturalne / Re: [M] Proszę o pomoc!
« dnia: Styczeń 20, 2007, 12:15:42 pm »
Cytuj
- milczące założenie, że ludzie za ileś-tam tysięcy lat pozostaną niezmienieni zarówno fizycznie, jak i psychicznie - to można skonfrontować z Powrotem
"Powrót z gwiazd", jak i problematyka w nim zawarta bardzo mi się podobały i myślę, że byłbym przychylny poruszyć ów temat w mojej pracy. Musisz mi tylko podać konkretną książkę (Asimova?), w której znalazłbym coś podobnego.

Na marginesie: nie wiem dlaczego, ale wyjątkowo rozbawił mnie, w "Powrocie...", moment, w którym główny bohater, uczestnicząc w "wizytacji" na złomowisku robotów, wszedł do pomieszczenia pełnego nieużytecznych androidów. Bełkot, jaki z siebie wydobywały, powinien chyba wzbudzać... litość? U mnie natomiast wspomniany moment wywołał śmiech. Chyba jestem jakiś dziwny. :)

Dzięki za odezwę. Pozdrawiam!

6
Prezentacje maturalne / Re: [M] Proszę o pomoc!
« dnia: Styczeń 20, 2007, 12:34:17 am »
Witam!
Wciąż poszukuję odpowiednich "kombinacji", które mógłbym zastosować w ramach drugiej części tematu. Jako że dzieła Lema są mocno rozbudowane, sądzę, że chyba najtrafniej byłoby porównywać je, z utworami innych autorów, na płaszczyźnie pojedynczych wątków. Co sądzicie o poruszeniu problemu oraz jego konsekwencji, który pojawił się wraz z rozwojem technologii - (mocno upraszczając) niemożności odróżnienia androidów od prawdziwych ludzi ("Opowieści o pilocie Pirxie" - "Rozprawa" vs. "Blade Runner" P.K. Dicka)? Może ktoś z Was mógłby mi coś w miarę sensownego podsunąć? Do tej pory przeczytałem: "Solaris", "Niezwyciężonego", "Głos Pana", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Powrót z gwiazd", "Fiasko".

7
Prezentacje maturalne / Re: [M] Proszę o pomoc!
« dnia: Listopad 26, 2006, 12:22:10 pm »
Miałem się odezwać do końca października - jest końcówka listopada. Niestety, jako że większość nauczycieli chce wystawić maturzystom oceny na semestr (które z mniej istotnych przedmiotów będą właściwie ocenami na świadectwie) musiałem odstawić Lema na później.
Na szczęście tempo w szkole powoli zwalnia, więc nareszcie mam czas, aby powrócić do tematu.
W chwili obecnej mam za sobą, niestety, tylko trzy utwóry Lema: "Solaris", "Niezwyciężony" i "Głos Pana". Jestem w trakcie czytania "Opowieści o pilocie Pirxie". (Tak to bywa, gdy starasz się być na bieżąco z lekturami - poza nimi nie ma prawie czasu na czytanie czegokolwiek...)
Nie będę się rozwodził nad kunsztem literackim autora, bo dla Was to będą truizmy. Powiem tylko, że ogromne wrażenie wywarła na mnie nieograniczona wyobraźnia pisarza (zwłaszcza w "Solaris").
Czas w końcu zabrać się za samą realizację tematu. Sporo nad tym myślałem i doszedłem do wniosku, że najlepszą propozycję omówienia drugiej części tematu podał Falcor. Chodzi mi oczywiście o sam pomysł - wybrać kilka zupełnie odmiennych stylowo pozycji Lema i skonfrontować je z jakimiś klasykami s-f. Co o tym sądzicie? Może jakieś (konkretne) propozycje?
Jeżeli chodzi o same zreferowanie twórczości Lema, to sądzę, że warto będzie skorzystać z informacji zamieszczonych na jego oficjalnej stronie. Warto chyba też wspomnieć - w ramach ciekawostki, jak i podkreślenia różnorodnego stylu autora - o przekonaniach Dicka nt. Lema i jego twórczości.
Jedyny problem sprawia mi bibliografia, a konkretniej literatura przedmiotu. Nie mam zielonego pojęcia jakie dzieła, traktujące o twórczości Lema mógłbym tam umieścić. Może jego autobiografię? W sumie powinny się tam znaleźć przynajmniej trzy pozycje. Ma ktoś jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem?

Pozdrawiam!

8
Prezentacje maturalne / Re: [M] Proszę o pomoc!
« dnia: Wrzesień 29, 2006, 02:23:39 pm »
Cytuj
No cóż, kolege maturzystę chyba tak przytkało, że jak się ocuci to może odezwie się gdzieś w styczniu ::)
Jestem, jestem. Cały czas obserwuję temat. Cieszę się, że znaleźli się ludzie, którzy chcą mi pomóc.
W następnym tygodniu zabiorę się pewnie, za którąś z wymienionych przez Was książek Lema. Postaram się też, do końca października, ogarnąć przynajmniej kilka jego utworów, a co będzie dalej, zobaczymy.

Cytuj
Jest dla mnie fascynującą zagadką, dlaczego ludzie wybierają jako tematy maturalne pisarzy, o których nic nie wiedzą, przecież nawet nie wiesz, czy będziesz w stanie przebrnąć przez książki tego autora :o Czy możesz mi to wyjaśnić?
Nie mam zamiaru iść na łatwiznę. Nie będę brał przykładu z innych i omawiał jakiś banalny bądź sztampowy temat. Wybrałem taki a nie inny temat i mam zamiar się z nim zmierzyć.

9
Prezentacje maturalne / [M] Proszę o pomoc!
« dnia: Wrzesień 27, 2006, 08:36:47 pm »
Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum!

Z racji, że do tej pory nie nie miałem kontaktu z twórczością S.Lema (nad czym wielce ubolewam i mam zamiar się poprawić) zwracam się z prośbą o pomoc do jego czytelników.

Na maturę ustną z języka polskiego wybrałem następujący temat:
"Omów twórczość Stanisława Lema. Porównaj wybrane utwory pisarza z utworami innych autorów literatury fantastycznej."

Konsultowałem się już z pewną osobą, która orientuje się trochę w twórczości Lema. Osoba ta, uświadamiając mnie, oświadczyła, że temat ten musieli tworzyć ignoranci (głównie chodzi o jego drugą część). Nieco się zdziwiłem, gdy dowiedziałem się od ww. osoby, że na pewnej konferencji, która odbyła się (kiedy? nie wiem, może Wy mi powiecie?) na Uniwersytecie Warszawskim, traktującej o twórczości S. Lema. Podobno sam Lem się na niej pojawił, a nawet zabrał głos. W krótkiej przemowie oświadczył, że nie pisał żadnej fantastyki, a stosował ją jako przykrywkę, w celu ominięcia cenzury.

Kolega podsunął mi także kilka pomysłów na to, co powinienem umieścić w swojej prezentacji. Przykład pytania jakie mógłbym postawić: "Dlaczego po 89 roku Lem przestał pisać fantastykę i zaczął być wyłącznie felietonistą?"

Odnośnie drugiej części tematu - które utwory Lema mam porównywać (i jeżeli już, to z jakimi utworami innych autorów)? Czy książki Lema można w ogóle porównywać do jakichś innych utworów s-f?

Może jakieś propozycję książek do bibliografii?

Które z dzieł Lema powinienem przeczytać (przynajmniej na początek)?

Wszelkie porady, sugestie i uwagi są jak najbardziej mile widziane (odnośnie pierwszej części tematu również)! Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam!

Strony: [1]