Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Macrofungel

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 16
31
Hyde Park / Re: zawiadomienie
« dnia: Czerwca 13, 2007, 03:58:24 pm »
Term, ale Ty się tu pokażesz od czasu do czasu co? Bo jak nie to z kim ja tu będę gadał o funkcjach falowych?

32
Hyde Park / Re: zawiadomienie
« dnia: Czerwca 12, 2007, 11:13:40 pm »
Cytuj
Odnoszę wrażnie, że z odpowiedzi na post Terma łatwo wywnioskować, kto jest w jakim stanie (cywilnym) ;D.

Że co, że jak?

E nie, to to tamto to żart był taki  

33
Hyde Park / Re: zawiadomienie
« dnia: Czerwca 11, 2007, 04:51:26 pm »
Zmiana stanu cywilnego to faktycznie dobra wymówka ;)




To taki zart oczywiście ;)





Tak czy inaczej....




moje KoNdoLeNcJe dla Ciebie...




te, co ja gadam!




[size=32]G[/size][size=26]R[/size][size=22]A[/size][size=18]T[/size][size=16]U[/size][size=18]L[/size][size=22]A[/size][size=24]C[/size][size=26]J[/size][size=32]E[/size][size=32]![/size][size=36]![/size][size=42]![/size]




no!

34
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Czerwca 04, 2007, 12:32:49 am »
Na szpilce to chyba nie miało prawa wyjść - jedna wielka plama chyba ;) Tak czy inaczej gratulacje!

PS

Jeszcze taki jeden pomysł mi przyszedł do głowy- jak byś tak mógł przepuścić przez jedną szczelinę światło, powiedzmy zielone,  a czerwone czy jakieś tam inne przez drugą (jakieś kolorowe szkiełka to moze się znajdą, co?) Samem ciekaw niezmiernie, co to wtedy będzie

35
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Czerwca 03, 2007, 06:58:14 pm »
Cytuj
Na razie porażka. W ogóle nie mogę uzyskać prążków interferencyjnych.

Może to prążkowanie jest po prostu zbyt gęste? Bo jakby to przeliczyć to wychodzi, że zagęszczenie prążków rośnie proporcjonalnie do odległości między szczelinami, ale do takiego wyniku dochodzi się przez pewne grube przybliżenie (ściślej trzeba założyć, że ta odległość jest bardzo mała w porównaniu z odległością do ekranu), więc nie wiem na ile u Ciebie się to sprawdzi. W każdym razie popróbuj to jakoś inaczej poustawiać a może cokolwiek z tego wyjdzie :P    

36
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Czerwca 01, 2007, 10:56:32 pm »
Te widełki- grecka litera "psi", to po prostu oznaczenie funkcji falowej, czyli takiej funkcji, która określa zaleznośc amplitudy prawdopodobieństwa od położenia i czasu. Dalej A jest po prostu dowolnym stałym wspólczynnikiem, exp
  • oznacza tyle co e^x, jest to funkcja wykładnicza, czy też eksponencjalna, gdzie e jest taką specjalną liczbą (obok "pi" najważniejszą chyba w całej matematyce, ale to już inna historia), z kolei mamy stała Plancka h, choć właściwie miało być tzw. h kreślone, czyli h przez 2pi, ale z racji niemozliwości zapisania czegoś takiego, napisałem to pi oddzielnie. Mamy jeszcze jednostke urojoną "i", E jest energią a p pędem. Nie zgubiłem niczego?

37
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Czerwca 01, 2007, 09:43:29 pm »
Cytuj
Rozumiem jakąś tam funkcję, która dajmy na to rozwiązuje jakieś równanie, ale "zabawa" poszczególnymi członami równań, ich upraszczanie (w celu szukania jakichś szczególnych rozwiązań) etc. wymaga już tzw. wiedzy (dajmy na to) fizycznej. I tu się zaczynają schody ::)

No ba, osiwieć od tego czasem można! Na szczęście w przypadku który tu rozpatrujemy- czyli ekran z dwiema szczelinami przez który przepuszczamy fotony- wynik da się otrzymać całkiem bezboleśnie. Jak chcesz, mogę Ci podpowiedzieć, jak to zrobić. Potem będziemy np. mogli sprawdzić, czy to co nam wyszło zgadza się z wynikami eksperymentu Maźka. A jak się nie zgodzi to może jakąś teorie obalimy ;D Rozumiesz co może być dalej- Nobel, takie rzeczy ;)  

38
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Czerwca 01, 2007, 12:06:29 pm »
Widzę że Term juz doskonale wie o co chodzi. A jakże ;). Niema to jak być matematykiem, co?


39
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Czerwca 01, 2007, 10:27:44 am »
Cytuj
A co do doswiadczenia Macro to chodzi o to ze nawet jak leci jeden foton to i tak nastepuje interferencja. Dopiero gdy dowiemy sie ktora dziurka przelecial to znika. Czy cos takiego  :D

Dzi, ja wiem że byłeś olimpijczykiem czy czymś tam, ale naprawdę nie musisz mi tego tłumaczyć  -nie żebym wiedział o co w tym chodzi, bo tak naprawdę NIKT nie wie, o co chodzi ;). Jak mawiał Bohr (to chyba był Bohr, aczkolwiek głowy nie dam) [ch8211]jeśli uważasz, że wiesz, o czym jest teoria kwantów, to znaczy, ze nic z niej nie zrozumiałeś.  Co do cząstek, fotonów, elekrtonów, bozonów fermionów, czy jakichś tam innych onów, to oczywiście że nie ma znaczenia, ile ich w danej chwili leci, bo to co interferuje to nie cząstki jako takie (toż one się nie połowią chyba, no nie?), tylko ich amplitudy prawdopodobieństwa. I te właśnie amplitudy zachowują się w dość specyficzny sposób[ch8230] a z resztą, co ja Ci tu będę tłumaczył? Podpowiem tylko, że rozwiązanie równania Schrodingera dla cząstki swobodnej ma postać: [ch936](x,t)=Aexp[-2[ch960]i/h(Et-px)]. Zastanów się teraz, co ono oznacza ;)

40
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Maja 31, 2007, 09:16:37 am »
Pwiedzmy nieco ściślej- iloczyn nieoznaczonosci położenie i nieoznaczonosci pędu nie może być mniejszy od pewnej stałej (bardzo z resztą specyficznej stałej). Tak w uproszczeniu brzmi zasada Heisenberga. My dokonując nasz pomiar możemy np. zmniejszyć nieoznaczoność połozenia cząstki (ale nigdy do zera), ale to automatycznie zwiększy nieoznaczoność pędu. Gdy na przykład rozpraszamy foton na cząstce, żeby ją znaleźć, to z racji tego, że foton przenosi pęd, zaburzamy ped naszej cząstki. Możemy to oczywiście ograniczyć stosując fotony o niższej energii, ale to się wiąże ze wzrostem długości fali, a czym dłuższa fala, tym mniej precyzyjny pomiar położenia. I nigdy nie wymądrzysz, jak by tu zmierzyć obie wielkiości naraz i to z dowolną dokładnoscią.

41
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Maja 30, 2007, 11:49:30 pm »
Hmm, tak jakby mi się jedno doświadczenie z wykładu przypomniało (gdzieś tam na końcu jest do tego obrazek)

http://www.if.uj.edu.pl/pl/ZF/wykladyWG/Optyka_01_2005_final.ppt

chyba troche inna wersja, nie wiem jaka jest w artykule bo nie czytałem, ale idea jest w obu przypadkach identyczna. Tak czy inaczej, życzę powodzenia. I powiedz koniecznie, jak wyszło ;)

42
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Maja 21, 2007, 10:06:52 pm »
No w sumie tak.

43
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Maja 21, 2007, 10:47:37 am »
To teraz taka zagadka: cóż to u licha jest?



44
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Kwietnia 08, 2007, 04:29:21 pm »
Wszyscy doskonale wiedzą, że swiat Lema jest zbyt absrakcyjno-surrealistyczny żeby go pokazć na ekranie... a oni to i tak zrobili! Masakryczne!! ;D ;D ;D Szkoda tylko, że słowa z tego wszystkiego nie rozumiem.

45
Hyde Park / Re: Weołych Świąt!!!
« dnia: Kwietnia 08, 2007, 03:49:50 pm »
Co się będe rozpisywał- wesołych świąt i szczęśliwego nowego.. nie, chyba coś przekręciłem :P SmOcznego jaja w kazdym razie.

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 16