Autor Wątek: Fakty medialne  (Przeczytany 481510 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #105 dnia: Lutego 02, 2011, 11:31:59 am »
Dla jednego prostego pytania (tak-nie) nie warto zakładać nowego wątku, a ono brzmi: czy ten Kagan, który tak życzliwie zapisał się w pamięci Tutejszych Forumowych Prominentow, to Lech Keller?
http://forum.gazeta.pl/forum/w,72,121493766,121657877,Kryzys_polskiej_nauki_czesc_I_.html
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #106 dnia: Lutego 02, 2011, 12:50:57 pm »
Tak.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #107 dnia: Lutego 02, 2011, 01:18:42 pm »
Dzięki.
(i, na dodatek, keller-krawczyk !)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #109 dnia: Maja 05, 2011, 03:06:37 pm »
A co konkretnie w powyższym doniesieniu jest faktem medialnym "nieistniejącym rzeczywiście"?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #110 dnia: Maja 05, 2011, 04:26:19 pm »
A czytałeś mój wpis pod tym doniesieniem?
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #111 dnia: Maja 05, 2011, 04:59:55 pm »
Czytałem, ale nie zajarzyłem, że to Ty.

Więc faktycznie sam tytuł jest bałamutny (gazetowy) bo powinno być, że dym papierosowy wywołuje natychmiastowe skutki a nie, że zabija.

Reszta to prawda, do materiałów z Minnesoty łatwo dotrzeć a niedawno był na ten temat art. - nie pomnę, w WiŻ czy ŚN, w każdym razie niedawno czytałem. Główna teza doniesienia jest w tej notce prasowej bardzo źle uwypuklona a właściwie niewidoczna. Dotychczas uważano mianowicie, że długotrwałe palenie papierosów powoduje gromadzenie się szkodliwych substancji, które swą obecnością po latach prowadzą do problemów. Z tych badań wynika, że palenie papierosów wywiera natychmiastowy skutek podobny do promieniowanie jonizującego.

Tak więc fakt jest, jak najbardziej rzeczywisty - a tylko tytuł jest "medialny" ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #112 dnia: Maja 05, 2011, 05:50:10 pm »
Maźku,
1. Tam był podpis: Stanisław Remuszko. Nie zajarzyłeś, że to ja? Na świecie jest tylko jeden SR...
2. Tam są 4 merytoryczne punkty krytyczne (albo na odwrót). Może byś do nich się odniósł?
3. Z Twojego postu wynika, że NIE TYLKO tytuł jest "medialny".
VSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #113 dnia: Maja 05, 2011, 07:36:42 pm »
Zwykle nie czytam podpisów na tego typu stronach. Nie bierz tego do siebie, ale na forum gazety wypowiedzi są raczej mało zrównoważone.

Dobra:

1. Gdyby tytuł odpowiadał rzeczywistości, mielibyśmy dziś już ze dwa miliardy (?) nieboszczyków.
- zgoda co do tego, że tytuł jest z prasy brukowej

2. Od poziomu stężenia groźnych substancji do zmian w DNA droga jest bardzo daleka.
- artykuł jak już napisałem jest do kitu. W lepszym tekście można przeczytać, że zaraz po zapaleniu papierosa we krwi pojawia się pewnien związek aromatyczny o którym skądinąd wiadomo że powoduje uszkodzenia DNA i mutacje prowadzące do nowotworów.

3. Tuzin osób, to prawie miarodajne nic.
- nie w tym wypadku. Gdyby badać je statystycznie (kazać palić 10 lat a potem zobaczyć ilu zmarło) to oczywiście wpływ innych czynników przytłoczyłby zmiany, o które nam chodzi. Ale u tych ludzi monitorowano bezpośrednio poziom tej substancji we krwi w czasie (papierosy były znakowane). Na poziomie wchłaniania jakiejś substancji z powietrza czy z przewodu pokarmowego ludzie generalnie reagują bardzo podobnie - wypicie alkoholu prowadzi u każdego do jego obecności we krwi w stężeniu adekwatnym do pochłoniętej dawki, można to badać i jest to oczywiste. Nie ma takich, którzy mogą pić i nie mieć we krwi. Natomiast każdy może inaczej na ten alkohol we krwi zareagować ;) .

4. Dobrze byłoby podać jakiś link do źródła.
- źródło jest w Minnesocie ;)  ale np. http://healthmad.com/health/smoking-damages-the-dna-within-minutes/

5. W sumie wygląda to na doniesienie "Faktu" albo nawet jeszcze większą bałamutność.
- tak.
« Ostatnia zmiana: Maja 05, 2011, 07:38:16 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #114 dnia: Maja 05, 2011, 08:20:46 pm »
Podobne badania i ich echa prasowe można wysmażyć na temat czegokolwiek.
 Np. szkodliwości karkówki z grilla.
Już podczas smażenia wdychamy opary substancji...., stykając się z brykietem i rozpałką nasza skóra wchłania... ,samo mięso, zakonserwowane zawiera..., więc choć  jeszcze się nie wgryźliśmy w esencję konsumpcji, głównego zabójcę (cholesterol ,smoła, etc) , nasze ciało powoli toczy kilka potencjalnych krabów.
Z takich badań wynika ważkie odkrycie, że każdy na coś umrze. Jeden wcześniej, drugi później.
Zamówienie było akurat na papierosy. Fascynuje mnie ta krucjata antynikotynowa, granicząca już z histerią.
Toczy się z równym zapałem, co wojna z terroryzmem.
Bo to, że jedyny aromatyczny związek, powodujący zmiany w DNA i wskazane mutacje jest akurat w nikotynie... :D

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #115 dnia: Maja 05, 2011, 08:22:29 pm »
Ty palaczu :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #116 dnia: Maja 05, 2011, 10:46:12 pm »
Dzięki.
(i, na dodatek, keller-krawczyk !)

Panowie, nie wywołujcie wilka z lasu...

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #117 dnia: Czerwca 23, 2011, 12:29:30 am »
Tytyłowy termin ukuł przed laty Jan... no właśnie. Wujek Alc. Chyba na "g", tzn. na "G". Dawny szef "Wiedzy i Życia"? Wydawnictwa? Późne lata osiemdziesiąte, przed Okrągłym Stołem.
http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=562
VSM

Modify 10.08.11: żaden na "g". Na "G" to był Gorzym. Termin wymyślił genialny red. Jan Rurański
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 10, 2011, 10:18:08 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #118 dnia: Czerwca 27, 2011, 10:18:54 pm »
Konia mechanicznego, na atom chodzącego, złotem inkrustowanego temu, kto znajdzie związek pomiędzy tytułem artykułu, a jego treścią:
http://www.sfora.pl/Niezwykle-odkrycie-Wikingowie-pochodzili-z-Polski-a33558
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #119 dnia: Czerwca 28, 2011, 04:43:09 pm »
http://www.rp.pl/artykul/2,680306-Lalki_dla_doroslych.html
Człowiek dostaje taki link, czyta (sam link) i klika weń z nadzieją, że oto ziściły się prognozy Mistrza, doczekałem Sex-wars w realu, dostawę mogę zamówić przez internet etc. - a tu taki zawód...
Prasa kłamie!
VSM
« Ostatnia zmiana: Czerwca 28, 2011, 06:15:55 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )