Autor Wątek: Poradnia językowa  (Przeczytany 164829 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #330 dnia: Sierpnia 30, 2020, 03:05:27 pm »
A przynajmniej zmodyfikować tabliczkę;)))
"Lepszy zły grzyb w koszyku, niż dobra grzybica w butach".
Ujdzie? ;)
...jesienią w Ustrzykach? :-\ ;D
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #331 dnia: Sierpnia 30, 2020, 03:28:06 pm »
Aha... ;D

Nawiasikiem, skoro już jesteśmy w Poradni: nie jestem pewien, czy zwrót językowy "chodzi o..." wymaga po sobie biernika, czy też miejscownika? Chodzi o kogo, o co czy o kim, o czym?
Zdaję się, popełniłem błąd, poprawna forma "chodzi o roślinę oleistą"? :-\

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #332 dnia: Sierpnia 30, 2020, 03:32:24 pm »
"Lepszy zły grzyb w koszyku, niż dobra grzybica w butach".
Ujdzie? ;)

Póki w koszyku - ujdzie. Gorzej jak kto go wyjmie i przyrządzi ;) . Choć niektóre muchomory ponoć można jeść:
https://www.wrozka.com.pl/magiczna-kuchnia/ziola/z-zielnika-niezwyklego-botanika/5700-zupa-z-muchomorow

...jesienią w Ustrzykach? :-\ ;D

Zaraz się z tego raz w roku w Skiroławkach zrobi  ;D.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #333 dnia: Sierpnia 30, 2020, 03:58:17 pm »
Choć niektóre muchomory ponoć można jeść:
https://www.wrozka.com.pl/magiczna-kuchnia/ziola/z-zielnika-niezwyklego-botanika/5700-zupa-z-muchomorow
Niektórzy skandynawscy historycy sądzą, iż w tym okresie wikińscy wojownicy, zwani berserkerami, spożywali Muchomora Czerwonego przed udaniem się na pole bitwy. R.G. Wasson pisał:
“Nikt, kto zajmuje się tematem muchomora w Europie, nie może ignorować debaty, która toczy się w Skandynawii od prawie dwóch wieków w tej kwestii. Najpierw Samuel Odman w 1784 roku, potem Frederik Christian Schubeler w 1886 roku zaproponowali tezę, że wojownicy wikińscy zwani berserkerami spożywali muchomory wprowadzając się w szał bojowy zwany “berserk”. Mówiąc w skrócie, szał bojowy “furia-berserk” był celowo wzbudzany poprzez spożywanie muchomora czerwonego“ (Soma, str.341)


i dalej,

Samuel Odman pisze książkę argumentując w niej, że wikińscy Berserkerzy celowo spożywali A.muscaria, aby wprowadzić się w szał bitewny. Teoria ta została ostatecznie zaakceptowana przez skandynawskich historyków, ale nadal pozostaje bez poparcia w postaci konkretnych dowodów. Wasson i inni nie zgodzili się z tą tezą, ponieważ znane są liczne przypadki spożywania muchomora, dzięki jego działaniu uspokającemu. A tak Odman argumentuje swoją tezę na temat berserkerów:
“Spośród wszystkich gatunków roślin szwedzkich, muchomor Agaricus muscarius wydaje się być tym, co raz na zawsze rozwiązuje tajemnice Berserkerów. Jego stosowanie jest tak powszechne w Azji Północnej, że nie ma praktycznie żadnych plemion koczowniczych, które nie korzystają z tego grzyba, aby pozbawić się zmysłów i uczuć, czerpiąc niemalże zwierzęcą przyjemność z powodu zbawiennego zerwania więzi z rzeczywistością. Ci którzy używają tego grzyba, z początku stają się weseli, do tego stopnia, iż zaczynają śpiewać i krzyczeć. Działanie grzyba atakuje funkcje mózgu, a spożywający mają uczucie stawania się bardzo silnymi. Doznają przypływu energii i często drgawek. Wpływ grzyba trwa około 12 godzin, czasem mniej.” (Odman 1784)

http://alternatywnezycie.com/muchomor-czerwony-amanita-muscaria-nasz-rodzimy-enteogen-czesc-i-historia/

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #334 dnia: Sierpnia 30, 2020, 04:03:54 pm »
Mówiłem o jedzeniu, nie o ćpaniu... ;) Choć - by wątku się trzymać - ćpać znaczy też - jeść:
https://pl.wiktionary.org/wiki/ćpać
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #335 dnia: Sierpnia 30, 2020, 06:07:00 pm »
Psychodelicje muchomorowe, to temat morze  :)
Ot, choćby Alicja...
Najbardziej wymownym przykładem na znajomość działania substancji psychoaktywnych przez Carrolla jest scena, w której Alicja na przemian staje się mała i wielka. To opis wizji typowych dla działania muscymolu, substancji wchodzącej w skład muchomora czerwonego.
https://www.focus.pl/artykul/on-to-widzia-czy-tylko-sobie-wyobrazi-czy-autor-przygd-synnej-alicji-bra-narkotyki?page=2
a po zjedzeniu takiego potwora, na którym robak (Pan Gąsienica) to i uśmiech kota bez kota można zobaczyć 
No i... jedna z moich ulubionych okładek  8)

Cytuj
Zdaję się, popełniłem błąd, poprawna forma "chodzi o roślinę oleistą"?
Tak, teraz jest poprawnie.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 30, 2020, 06:14:54 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #336 dnia: Sierpnia 30, 2020, 06:32:42 pm »
LA, dziękuję., To szokujące, że ów rydz, to nie rydz. Równie szokujące jest, że mimo iż zawsze zastanawiałem się, w jakie luksiusy musiał opływać ktoś, kto stwierdził, iż lepszy rydz (ten grzyb) niż nic - to nigdy nie sprawdziłem tego porzekadła... Rydze na masełku, na koniec skąpo posolone - ale grubą solą, żeby na języku było czuć generalnie niesłone, ale punktowo słone. O mamma mia... Rozmarzyłem się.


Weekend poświęciłem na porządek w piwnicy. Najstarsze konfitury - rocznik '92. Najstarsze wino - '93. Nalewka wiśniowa lub z bzu czarnego - takoż. Kilka słoików, od których się odlepiły etykietyki, sądząc po pokrywkach mogą pochodzić z kredy albo i górnego triasu - nie bardzo wiadomo, co w środku, bo sczerniało, ale na wygląda, że nie zepsute. Trzeba będzie spróbować.


Naturę mam Zbója Gębona, więc większość czasu spędziłem czytając gazety, którymi były pościelone półki. Wnioski - takiego chamstwa i polaryzacji jak dziś nie było ćwierć wieku temu nawet zalążkowo. Gazeta codzienna z przełomu wieku w słownictwie i sposobie wyrażania się to salon przy (dzisiejszej) stajni w tygodnikach. Choć pojawiały się już pierwsze jaskółki tytułów, mających zszokować czytelnika i rzucić go na kolana (aczkolwiek, póki co, bez polaryzacji i podziału na sorty). Najlepszy przykład - "Premier zrobił dobrze Pawlakowi". Nie, nie, spokojnie, chodzi o interwencyjny skup żywca. Premier to Cimoszewicz. A dobrze zrobił Pawlakowi, czyli PSL, ów skup zarządzając (i to, jak to dumnie wołami głosił podtytuł - ZA ŻYWĄ GOTÓWKĘ, a nie tam żadne talony na gumofilce).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #337 dnia: Sierpnia 30, 2020, 07:18:56 pm »
Aha... ;D

Nawiasikiem, skoro już jesteśmy w Poradni: nie jestem pewien, czy zwrót językowy "chodzi o..." wymaga po sobie biernika, czy też miejscownika? Chodzi o kogo, o co czy o kim, o czym?
Zdaję się, popełniłem błąd, poprawna forma "chodzi o roślinę oleistą"? :-\

Tak, biernik :)


Weekend poświęciłem na porządek w piwnicy. Najstarsze konfitury - rocznik '92. Najstarsze wino - '93. Nalewka wiśniowa lub z bzu czarnego - takoż. Kilka słoików, od których się odlepiły etykietyki, sądząc po pokrywkach mogą pochodzić z kredy albo i górnego triasu - nie bardzo wiadomo, co w środku, bo sczerniało, ale na wygląda, że nie zepsute. Trzeba będzie spróbować.


O kruca, to starsze niż moje - parę tygodni temu znalazłem trzy słoiczki z jagodami sprzed jakichś 15-20 lat. Bardzo dobre były :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #338 dnia: Sierpnia 30, 2020, 08:10:34 pm »
Nawiasem mówiąc, ep, ten... wino można powiedzieć, się, co to ja - się bardzo dobrze przechowało. Dotąd znaczy. Znaczy dotychczas. Przypuszczalnie, ep, jabłkowe... było.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #339 dnia: Sierpnia 31, 2020, 09:09:36 am »
Cytuj
jabłkowe... było.
Mam nadzieję, nie boli Ci od rana głowa? ;) ;D


liv, Hoko - dzięki za odpowiedź/podpowiedź :)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #340 dnia: Września 08, 2020, 07:15:20 pm »
Pytania LA są rozpaczliwie łatwe (w kontekście tylnego tła)  ;)
Tu jest wyzwanie.
Pykłem  8/15
https://podroze.onet.pl/ciekawe/gwara-slaska-sprawdz-czy-rozumiesz-slunsko-godke/1ldwx35
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #341 dnia: Września 08, 2020, 08:31:42 pm »
Ja 10/15 ale wyłącznie siłą woli a nie rozumieniem :) . Zwaliłem pod rząd 4 pod koniec ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #342 dnia: Września 08, 2020, 08:39:37 pm »
7/15. Częściowo intuicyjnie, częściowo na chybił trafił, a częściowo dzięki niejakiej znajomości niemieckiego :)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #343 dnia: Września 08, 2020, 08:43:39 pm »
 ;D

Jo padła na futermyloku - coś sie mi nie zgodzało i wloz mi bombon.
Abo tymu, że na odpuście żech wolała makrony? ::)

Świetne wyniki macie - gratki!:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #344 dnia: Września 08, 2020, 08:47:18 pm »
8/15 częściowo półintuicyjnie, częściowo dlatego, że miałem kiedyś koleżankę ze Śląska (hrabinę zresztą).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki