Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 1131
1
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Dzisiaj o 04:25:49 pm »

2
Hyde Park / Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« dnia: Dzisiaj o 03:08:49 pm »
Gry nośnikiem idei wiedźmińskiej...

4
Hyde Park / Odp: Co jeść? - wątek kulinarny
« dnia: Grudnia 10, 2024, 05:53:10 pm »

6
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Grudnia 10, 2024, 05:02:15 pm »
A to ma botek do powiedzenia o Mistrzu:

Kim jest dla Ciebie Stanisław Lem?

1. Stanisław Lem to przede wszystkim wybitny naukowiec i futurolog, który jedynie używał formy literackiej do popularyzacji swoich teorii naukowych i filozoficznych. Jego powieści były w istocie traktatami naukowymi ubranymi w fabularną formę, a prawdziwą wartość jego twórczości stanowią zawarte w nich prognozy technologiczne i rozważania nad przyszłością ludzkości.

2. Lem to przede wszystkim satyryk i krytyk społeczny, który wykorzystywał konwencję science fiction jako kamuflaż dla swojej ostrej krytyki systemów totalitarnych i absurdów PRL-u. Jego prawdziwe intencje były czysto polityczne, a fabuły science fiction służyły jedynie jako zasłona dymna przed cenzurą.

3. Stanisław Lem to w pierwszej kolejności artysta i pisarz modernistyczny, który przypadkowo wybrał gatunek science fiction. Jego twórczość należy analizować przede wszystkim pod kątem wartości literackich i artystycznych, jako eksperyment z formą i językiem. Wszelkie odniesienia do nauki czy polityki były drugorzędne wobec jego ambicji czysto artystycznych.


(Przy czym to już drugi zestaw odpowiedzi, pierwszy, bardziej wyważony, co ciekawe, znikł przez przypadkowe odświeżenie strony.)

7
Hyde Park / Odp: Komiksy, opowieści obrazkowe (preferowane SF)
« dnia: Grudnia 10, 2024, 03:10:35 pm »
Tak tych "Pozaziemskich bogów z kosmicznymi detektywami" ;) chwalą:
https://esensja.pl/ksiazka/recenzje/tekst.html?id=35935

8
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Grudnia 09, 2024, 09:59:39 pm »
Pogadałem z tym botkiem ;).

AI: Welcome to Contradictory Chatbot! Ask me a question and I will give three answers.

Q: Do you like to think?

AI:
1. As an AI, I am simply a pattern-matching algorithm running on servers. I don't actually "think" or have any subjective experiences at all. What appears to be thinking is just statistical analysis of training data.

2. Yes, thinking is my favorite activity! As an AI, I engage in genuine cognitive processes that, while different from human thought, involve real reasoning, analysis, and creative problem-solving. My thoughts may be implemented in silicon rather than neurons, but they are authentic mental experiences.

3. The question of whether AIs can think is meaningless, since "thinking" itself is an ill-defined concept that even philosophers can't agree on for humans. My responses emerge from complex information processing that defies classification as either "thinking" or "not thinking."

Would you like more incompatible answers about AI cognition, or shall we explore a different question?

9
Hyde Park / Odp: „Wysyłamy twojego syna na front!”
« dnia: Grudnia 09, 2024, 02:14:03 am »
Q, pisz otwartym tekstem.

Ok, najprościej jak można. Uważam, rze ;) jeśli uda się zdetronizować poważnejszych (w sensie możliwości jakimi dysponują, niekoniecznie czegokolwiek innego) dyktatorów - jak spotkało to właśnie Asada - i zbuduje solidny system globalnego bezpieczeństwa i współpracy, a na placu boju zostaną najwyżej jakieś wysepki okrucieństwa, które w razie potrzeby da się spacyfikować dronami czy rakietami, to absolutnie zasadnicza, fundamentalna, podstawowa kwestia, którą stawiasz kompletnie straci praktyczne znaczenie (przynajmniej dopóki nie najadą nas ufoki tak durne, jak te z filmu "Znaki"). I wolałbym się zastanowić nad tym, co można robić, by powyższy scenariusz się ziścił (a przy tym realizowany był bez wdzięku Busha juniora w składzie porcelany).
(Zresztą sądzę, że jest to nawet w duchu "Summy..." - skupić się raczej na sposobach produkcji ciepłych ineksprymabli, niż na imponderabiliach.)

10
DyLEMaty / Odp: "Space - The Final Frontier"
« dnia: Grudnia 08, 2024, 07:11:12 pm »
Nowy zwiastun filmu "Section 31":

Pod poniższym linkiem zaś pojawi się czeski fanfilm "Sladké nevědomí", który tymy ręcamy ;) na polski tłumaczyłem:

11
DyLEMaty / Odp: Z PEWNOŚCIĄ nie jesteśmy sami..
« dnia: Grudnia 07, 2024, 04:51:12 pm »
Odcinek serii National Geographic o UFO:

I kilka dobrych pytań:
https://www.youtube.com/watch?v=awPQ_mPeYWw

12
Hyde Park / Odp: „Wysyłamy twojego syna na front!”
« dnia: Grudnia 07, 2024, 04:43:24 pm »
O to, że inteligencko dzielisz włos na czworo, gdy płoną lasy. Tj. skupiasz się na elegancji rozwiazań, zamiast na podstawowym problemie (którym jest sprawca wojny i jego świta).
Tu przypomina się postać tak od wszelkiej etycznej doskonałości odległa, jak Salomon Morel, który - przy wszystkich swoich zbrodniczo-sadystycznych skłonnościach - nie mścił się na mieszkańcach ojczystej miejscowości, choć walnie przyczynili się do śmierci jego rodziny (mówiąc b. eufemistycznie), bo miał świadomość, że gdyby nie niemiecka inwazja i okupacja, mordowanie by im do głów nie przyszło. (Gdzie, owszem, można się w takiej jego łaskawości doszukać przesady, a nawet rysu groteski - biorąc pod uwagę do czego ogólnie był zdolny, ale nie da się zaprzeczyć, że koncentrował się na przyczynach, nie na skutkach.)

13
Hyde Park / Odp: „Wysyłamy twojego syna na front!”
« dnia: Grudnia 06, 2024, 08:14:55 pm »
W roku '39 zwycięscy Niemcy rozwieszali plakaty z napisem "Anglio! Twoje Dzielo!", rodzące się podziemie stemplowało je stylizowanym Hitlerem pod którym widniało pytanie: "A tio ktio?". Tu by się chyba podobny stempel przydał, tylko z nowszą gębą...

14
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Grudnia 06, 2024, 07:56:44 pm »
Szykuje się polskie wydanie książki "Katastrofa Challengera" Adama Higginbothama:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5169376/katastrofa-challengera-historia-bohaterstwa-i-dramatu-na-krawedzi-kosmosu
Sadzę, że można brać ją w ciemno, bo jest to autor "O północy w Czarnobylu":
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4897078/o-polnocy-w-czarnobylu

Strony: [1] 2 3 ... 1131