Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]    (Przeczytany 281999 razy)

dzi

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwca 16, 2005, 11:18:51 am »
No, mi sie ksiazka bardzo podobala za pierwszym razem. I uwazam ja za zdecydowanie wciagajaca.

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwca 16, 2005, 04:17:19 pm »
Dzi nie wiem czy rzeczywiście tłumaczą coś na temat Ropuszej Maści. To znaczy, czy są konkretne receptury. Wąptiem...

dzi

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwca 16, 2005, 04:41:16 pm »
kurde, widocznie sam sie domyslilem bo pamietam ze wiem jak to zrobili :D
jak dotre to zwroce uwage...

Macrofungel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwca 16, 2005, 07:47:01 pm »
Wreszcie znalazłem ;D Szukałem tego po całej sieci. To coś w sam raz dla tych, co się czują jak uczstnicy MAVO. Wyobraźcie sobie, że żyjecie na Syriuszu, Betelgezie, Aldebaranie... no gdziekolwiek, i przypadkiem odbieracie sygnał binarny opisujący taki właśnie obraz:

No i tu zadanie dla Was: jak wiele informacji jesteście w stanie odczytać na jego podstawie? (żeby nie było niejasności: cyferki ignorujemy. Po prostu nigdzie nie mogłem znaleźć tego obrazka bez cyferek) Życzę miłego łamania głowy!!!

dzi

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwca 16, 2005, 08:08:02 pm »
ja bym go jak to sie mowi olał  ;D (moze wlasnie dlatego nie pracuje w NASA ;) )

Rachel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwca 16, 2005, 08:24:57 pm »
Super, że się do tego dokopałeś :)
Zawsze byłam ciekawa, co my ludzie wysyłamy w kosmos ;D

Mam tylko pewną watpliwość.
Czy to, co wkleiłeś, to nie jest już pewna interpretacja tej właśnie wiadomości?
Widać już jakieś figury geometryczne i coś na kształt postaci z  nogami i rękoma ::)

My wcieleni w obcą cywilizację ;) odbieramy ciąg bitów, jest przez nas rozpatrywany jako wiadomość, ale na początku prawdopodbnie jako nic więcej.
W jaki sposób wpadlibyśmy na pomysł, aby z tego lecącego jednym ciągiem sygnału ułożyć taki piękny obrazek?


Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #96 dnia: Czerwca 16, 2005, 08:51:16 pm »
Zadanie jest nierozwiązalne dla człowieka.  Każdy bowiem intuicyjnie skojarzy kształt nr. 5 z ciałem ludzkim. Zatem gdy pytasz mnie, co ja bym sobie wyobraził na widok tego obrazka, nie będąc człowiekiem; to w rzeczy samej pytasz o to, czy mogę sobie wyobrazić jak to jest nie być człowiekiem. A tego wyobrazić sobie nie potrafię; z oczywistych powodów.

Kształt człowieka (5) oraz może ewentualnie kolisty kształt (1), kojarzący się ze słońcem to jedyne, co w ogóle jestem w stanie wyłuskać z tego gobelinu.

Będąc kosmitą, prawdopodobnie skojarzyłbym jednak, że (1) może oznaczać kulisty obiekt, który prawdopodobnie skojarzyłbym z gwiazdą (znając pochodzenie obrazka). To, jak proponowałem wcześniej, w ogóle dobry pomysł, by przesyłać wizerunki ciał niebieskich.

Jak tu.



Inna sprawa, czy w ogóle istoty pozaziemskie byłyby w stanie dokonać wzrokowej perceprcji czegoś czarnego na białym, i do jakich mogłyby dojść wniosków...

Macrofungel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #97 dnia: Czerwca 16, 2005, 10:30:34 pm »
Cytuj
Super, że się do tego dokopałeś :)
Mam tylko pewną watpliwość.
Czy to, co wkleiłeś, to nie jest już pewna interpretacja tej właśnie wiadomości?
Widać już jakieś figury geometryczne i coś na kształt postaci z  nogami i rękoma ::)


To prawda. Treść sygnału wyglądała w ten sposób:
1111000010100100001100100000...itd. Reszta jest podobna. Bitów jest w sumie 551. Tą szczególną liczbę, (jako iloczyn liczb pierwszych) otrzymać można wyłącznie przez pomnożenie 29x19, co sugeruje, że jego interpretacja graficzna będzie miała postać prostokąta o takich właśnie wymiarach. Tyle też mamy kwadracików na obrazku. Wystarczy każdej jedynce przyporządkować kwadracik czarny, a zerze- biały.

Cytuj
Zadanie jest nierozwiązalne dla człowieka.  Każdy bowiem intuicyjnie skojarzy kształt nr. 5 z ciałem ludzkim. Zatem gdy pytasz mnie, co ja bym sobie wyobraził na widok tego obrazka, nie będąc człowiekiem; to w rzeczy samej pytasz o to, czy mogę sobie wyobrazić jak to jest nie być człowiekiem. A tego wyobrazić sobie nie potrafię; z oczywistych powodów.  
 
Kształt człowieka (5) oraz może ewentualnie kolisty kształt (1), kojarzący się ze słońcem to jedyne, co w ogóle jestem w stanie wyłuskać z tego gobelinu.


Słuszne spostrzeżenie, ale zdziwiłbyś się, gdybym Ci powiedział, jak wiele informacji próbował przekazać autor tej wiadomości. Ale jeszcze poczekam, może ktoś na coś wpadnie.

dzi

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #98 dnia: Czerwca 16, 2005, 11:51:44 pm »
no galaktyka spiralna jeszcze jak byk lezy...

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #99 dnia: Czerwca 16, 2005, 11:56:09 pm »
Może |usunąłem adres| uprzyjemić czekanie?

Moim zdaniem Drake, gdy komponował tę wiadomość, mógłby wziąć 1997 x 1999, także dwie liczby pierwsze, a otrzymany z nich obraz pozwoliłby mu na wyrysowanie wszystkiego w bardziej zrozumiały sposób...

Niemniej muszę przyznać, że wiadomość mi się podoba; nie chcę tu wyjść na malkontenta...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2005, 01:21:42 am wysłana przez Terminus »

Macrofungel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #100 dnia: Czerwca 17, 2005, 12:16:02 am »
No tak to ja też potrafię ;) Chodziło mi o to, żeby każdy mógł się z tym trochę pomęczyć. To chyba doskonały przykład na to, jak trudne może się okazać porozumienie z obcą cywilizacją.

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #101 dnia: Czerwca 17, 2005, 01:20:55 am »
Dobra, to wyrzuce ten adres, może jescze nie widzieli.

dzi

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #102 dnia: Czerwca 17, 2005, 09:19:36 am »
Cytuj
Moim zdaniem Drake, gdy komponował tę wiadomość, mógłby wziąć 1997 x 1999, także dwie liczby pierwsze, a otrzymany z nich obraz pozwoliłby mu na wyrysowanie wszystkiego w bardziej zrozumiały sposób...
Iloczyn troche trudno rozkladalny nie uwazasz? ;)

Deckert

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #103 dnia: Czerwca 17, 2005, 09:57:22 am »
Szanowni koledzy i koleżanki!

Cieszę się niezmiernie, że doktor Macrofungel przedstawił nam ową wiadomość, którą wysyłamy w gwiazdy z nadzieją porozumienia się z obcą cywilizacją. Pozwolę sobie zawrzeć tutaj pewne swoje spostrzeżenia.

Przyznam się, że nie bez kozery już w pierwszych swoich postach napomknąłem o SETI i oczekiwałem kiedy owa graficzna reprezentacja bitowej wiadomości się tutaj pojawi. Potem jakoś mi to wszystko wyleciało z głowy, co jest chyba usprawiedliwione, jako że wszyscy tu obecni wiedzą za jaki ogrom prac jesteśmy odpowiedzialni w MAVO.

Ale do rzeczy:

1. Niezbyt dużo wiem na temat SETI oraz ich programu. O WG (wiadomości z gwiazd) dowiedziałem się kiedyś przelotnie i widziałem tą wiadomość pewnie w telewizji. Z tego względu, proszę o wyrozumiałość w kwestiach, które być może są jasne dla niektórych członków naszej organizacji, a dla mnie nie.

2. Przede wszystkim obiekt numer 1 to dla mnie ewidentny kwadrat, a nie koło, jak niektórzy koledzy sugerują. Rozdzielczość obrazka jest chyba wystarczająca by zaprezentować koło bądź okrąg o odpowiednich kształtach. Moja początkowa hipoteza co do obiektu nr 1 była taka, że być może miała ona ukazać regularny kształt idealnie zamknięty. Taki znacznik poprawności złożenia informacji. Jeśli widzimy kwadrat to znaczy, że właściwie zdekodowaliśmy ciąg bitowy. Ponadto kwadrat ma związek z prawie kwadratowym wymiarem obrazka. Wiem, wiem profesorze Terminus, obrazek jest ewidentnym prostokątem, ale prostokątowi dużo bliżej do kwadratu niż do okręgu.

2. Obiekt nr 2, to moim zdaniem reprezentacja wyglądu naszej galaktyki spiralnej. Zdaje mi się, że profesor dzi już też to zauważył.

3. Obiekt 3 i 4 nic mi nie mówią. Domyślam się tylko, a pamiętam coś takiego z opisu telewizyjnego, że w wiadomości jest zawarty matematyczny opis ludzkiego DNA. Ale mogę się mylić. Nie wiem, czy w ogóle jest to możliwe, skoro co rusz magazyny naukowe raczą nas nowymi odkryciami w dziedzinie genetyki. Wysyłanie więc opisu kodu DNA byłoby niekompletne.

4. Obiekt nr 5 to oczywiście człowiek lub postać humanoidalna. Zdaję sobie sprawę, z tego, że obiekt ten jest dla nas rozpoznawalny, gdyż kojarzymy go z nami. Obca rasa, jak już wcześniej szanowne grono zauważyło, może skojarzyć obiekt nr 5 z obojętnego rodzaju plamą.

5. Reszta mozaiki to zakodowana seria wiadomości, którą można zdeszyfrować tylko na drodze badań. Wpadłem na pomysł, że być może jest tu gdzieś zawarta informacja o naszym systemie liczbowym. 10 (dziesięć) to w systemie binarnym 1010. Taka kombinacja pojawia się już w pierwszej linii WG. Szybko jednak odrzuciłem tą hipotezę, gdyż zdałem sobie sprawę, że potencjał poznawczy wiadomości na temat naszego systemu liczbowego jest znikomy.

6. Jeśli chodzi o ilość bitów (551) i wyciągany na tej podstawie rozmiar obrazka w pionie i poziomie, to uważam to za bardzo sprytny i logiczny pomysł. Opieramy się tutaj na matematycznych zdolnościach odbiorców i uważam to za słuszną koncepcję.

7. Wysyłanie obrazu we wszechświat bazuje na przeświadczeniu, że odbiorca jest w stanie ZOBACZYĆ nasz obraz. Myślę, że jest to również słuszne założenie, aczkolwiek wywodzące się z naszej ludzkiej natury. Jeśli Obcy odbiorą ten sygnał to z pewnością będą mogli na wiele różnych sposobów przedstawiać sobie ów obrazek.

8. Rozumiem,że wiadomość w postaci 551 bitów jest wysyłana w kosmos ciągle z określonymi interwałami. Obcy muszą przecież zaobserwować powtarzalność impulsów.

Dziękuję za uwagę.
To przemyślenia, które pojawiają mi się bez głębszej analizy.

Deck
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2005, 07:27:05 pm wysłana przez Deckert »

dzi

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwca 17, 2005, 10:20:29 am »
o, papieros jeszcze jest!

;D