Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]  (Przeczytany 445207 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #480 dnia: Grudnia 11, 2006, 05:44:26 pm »
Przeglądam ten link co Falcor podrzucił, ale nie znam tytułu. Kto zna taka piosenkę Waligórskiego o Pierre-rze co się udał do Limy po ser? (tytuł). A i jeszcze druga, tu taki cytat pamiętam: "Ojciec ciężko chory, się przewraca, ciężko chory, na kaca...". Tak, tak, Waligórski to była klasa...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #481 dnia: Grudnia 12, 2006, 01:53:53 pm »
Nie przypominam sobie, a google milczy na ten temat. Widocznie nikt jeszcze tego w sieci nie opublikował.

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #482 dnia: Grudnia 20, 2006, 07:52:42 pm »
Widzę, że w Akademii poważny zastój. W związku z tym postanowiłem podjąć następujące kroki:
1) Czytam Bajkę o 3 robotach opowiadających króla Genialona (i Wam też radzę)
2) Chciałbym założyć w tym temacie ankietę "Która z wypraw T. i K. podobała Wam się najbardziej ??". Mogę? (gdyby nie to, że wyskakuje na samej górze tematu już bym to zrobił).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 20, 2006, 07:55:50 pm wysłana przez Mieslaw »

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #483 dnia: Grudnia 21, 2006, 02:45:31 am »
Możesz ::) Ja też czytam to samo opowiadanie... już mi głupio że tak długo, ale cóż. Na pewno dokończymy książkę, choćby sami :)

Cieszy mnie Twój entuzjazm, młodzieży forumowa :)

pozdrówka


maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #484 dnia: Grudnia 21, 2006, 10:43:35 am »
Kurcze sam bym poczytał, ale mam młyn taki że juz mi oczy wypływaja. Ale że cztałem pewnie z dziesięć razy to się na szybko przyłączę do dyskusji z "drugiego rzędu". Dziwnie trudna ta książka sie okazała do wymiany myśli. Widocznie potrąca w każdym inne struny i trudno jakoś nawiązać dyskusję. Tzn mi osobiście trudno wypowiedzieć to  co sobie myślę, jak ją czytam... Coś jest w tym, że sam Lem uważał ją za swoje najlepsze dzieło...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2006, 10:45:26 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #485 dnia: Grudnia 21, 2006, 05:29:45 pm »
Wiesz, szczerze mówiąc ja nie narzekam na rozwój tego wątku Akademii. Co z tego, że posłaliśmy grafik do diabła - tu się liczy merytoryka, a dyskusje były tu na wysokim poziomie. A i rozwinął się - jest chyba o 10 stron dłuższy od następnego w kolejności (a jak nie jest jeszcze, to będzie).

To, że teraz jest taka laga, wynika z tego, że opowiadanie o Maszynach Opowiadających jest potwornie długie (60 stron??) i nie można go zarzucić ,,na jeden raz'' tak jak wszystkich dotychczasowych... Stąd też tak jest jak jest. Ale jesteśmy tylko ludźmi.

Lepiej zrobić coś w długim czasie, a konkretnie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2006, 05:30:35 pm wysłana przez Terminus »

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #486 dnia: Grudnia 22, 2006, 03:21:28 pm »
Zacząłem czytać opowieść trzeciej maszyny. Takich długich zdań (148 wyrazów/ 16,5 linijki oraz 171 wyrazów/19 linijek)* ja jeszcze nie widziałem. Fantastyczne.
*Wypracowania, jakie czasem muszę pisać na lekcje angielskiego, mają mieć 120-180 wyrazów...

...a na drugim księżycu trzeciej planety liliowego słońca piątej konstelacji  Czarnego Obłoku Galaktyki Spiralnej znajdował się śmietnik, jaki można by znaleźć na każdej innej planecie lub księżycu, całkiem zwyczajny...
Ten kawałek zdania jest powalający. Kto nie czyta, niech żałuje (i zacznie czytać).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2006, 03:21:42 pm wysłana przez Mieslaw »

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #487 dnia: Grudnia 22, 2006, 08:08:01 pm »
Bajka o trzech maszynach... formalnie jest  tzw. opowieścią szkatułkową - czyli w jednej opowieści znajduje się druga, w drugiej trzecia itp. Najbardziej znany przykład: Baśnie z tysiąca i jednej nocy, które są opowieścią o pewnym królu mającym wiele żon, a każda z nich opowiada mu baśnie... W polskiej literaturze przykładem takiej powieści jest Potockiego Pamiętnik znaleziony w Saragossie (epoka baroku), który Lemowi na pewno nie był obcy, o czym świadczy nie tylko forma tej bajki, ale i tytuł innego dzieła - Pamiętnik znaleziony w wannie. Natomiast jeżeli chodzi o słownictwo i formę zdań, to na pewno jest to stylizacja bardziej na Baśnie.... Ten wschodni przepych słownictwa i bogactwo wyrazów (zauważone przez  Miesława), te wszystkie klejnoty, złotem i srebrem szamerowane, kamieniami przepysznymi wysadzane, diamentami ozdabiane, w kształty niezwykłe cyzelowane...

Zlatan

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 253
  • Immanuel can't - Djenghis can
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #488 dnia: Grudnia 22, 2006, 09:35:53 pm »
W moim wydaniu Baśni z tysiąca i jednej nocy (z roku 1974) bohaterem jest król Szachrijar, który ma zwyczaj sypiania co  noc z dziewicą. Za każdym razem z inną ponieważ pozbawiwszy je dziewictwa następnego dnia rano dodatkowo każe pozbawić życia. Uprawia ten proceder aż do chwili gdy trafia mu się kolejna dziewica - Szecherezada - skutecznie odwracająca uwagę psychopatycznego perwersa opowiadaniem bajek.
No cóż - u Arabów to normalne. Z tym że Szachrijar to władca perski a bajka, jak stwierdzają znawcy, pochodzi z Indii. To tylko dla porządku.

Jeśli chodzi o ankietę Miesława, mam z nią pewien kłopot. W moim wydaniu Cyberiady Elektrybałt Trurla figuruje jako wyprawa pierwsza A ("Pułapka Gargancjana" jako pierwsza) a do wyprawy piątej obok "Figlów króla Baleryona" należy także piąta A czyli "Konsultacja Trurla". Co mam robić jeśli chcę głosować na którąś z nich? Głosować na nie łącznie?

Tymczasem życzę wszystkim Wesołych Swiąt i żebyśmy w przyszłym roku mieli równie interesujące dyskusje. A na razie wyłączam się z obiegu przywalony nawałem zajęć - do Sylwestra.

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #489 dnia: Grudnia 23, 2006, 05:28:38 pm »
Cytuj
Jeśli chodzi o ankietę Miesława, mam z nią pewien kłopot. W moim wydaniu Cyberiady Elektrybałt Trurla figuruje jako wyprawa pierwsza A ("Pułapka Gargancjana" jako pierwsza) a do wyprawy piątej obok "Figlów króla Baleryona" należy także piąta A czyli "Konsultacja Trurla". Co mam robić jeśli chcę głosować na którąś z nich? Głosować na nie łącznie?
Kurczę, mój błąd.
Niestety, jest pewien problem: ankieta może mieć max 8 opcji, a my potrzebujemy 9... co robić?  :-?

Zlatan

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 253
  • Immanuel can't - Djenghis can
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #490 dnia: Grudnia 23, 2006, 08:47:34 pm »
Czy nie dało by się dodać drugiej ankiety zawierającej tylko dwa punkty: 1A i 5A? Oczywiście wyniki obu ankiet trzeba by podsumować łącznie.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #491 dnia: Grudnia 23, 2006, 08:58:01 pm »
Wiesz, że ja nigdy nie zwróciłem uwagi, że jest wyprawa I-sza i I-sza "A" oraz V i V"A"? Po prostu nigdy nie zwracam uwagi na tytuł tego, co czytam. No jestem pokonany, rozwalony, rozmontowany... Teraz mię zżera ciekawość, dlaczego Lem to tak zatytułował? Jedno z drugim sie niespecjalnie łączy... Ha, zagadka!

Wracając do adremu, czy też meritumu, jak kto woli to pomijając "A", są jeszcze trzy opowiadania, co prawda nie wyprawy, ale jednak... (jak ocalał świat, maszyna Trurla i wielkie lanie).  Więc może dwie ankiety, jak pisze Zlatan, ale te trzy opowiadanka "ująć"?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Zlatan

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 253
  • Immanuel can't - Djenghis can
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #492 dnia: Grudnia 24, 2006, 09:57:01 am »
Popieram.  :)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #493 dnia: Stycznia 04, 2007, 07:55:22 pm »
a ja żadnego nie przeczytałem  :(
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #494 dnia: Stycznia 04, 2007, 08:12:43 pm »
Cytuj
a ja żadnego nie przeczytałem  :(

To co jeszcze robisz przed kompem? Książka w łapki i czytać!  ;)