Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1945689 razy)

Mieslaw

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #930 dnia: Kwietnia 11, 2007, 07:48:37 pm »
Artykuł świetny, dzi.


Ja natomiast znalazłem coś na zupełnie inny temat - F1, przytoczę fragment.

The race from Malaysia to Bahrain
(...) In addition, approximately 15,000 litres of fuel will be delivered to the Bahrain International Circuit by a variety of fuel suppliers in order to meet their teams' needs. A Formula One car running for the full course of the Bahrain Grand Prix weekend will consume in the region of 500 litres from the first laps of practice on Friday to the chequered flag and completion of the race on Sunday. Nonetheless, a Formula One engine is over 20 percent more efficient at turning fuel into power than even the most economical small car. Furthermore, the sport[ch8217]s governing body, the FIA, plants enough trees each year to ensure that Formula One racing is a carbon neutral sport.

(...)W dodatku, około 15 000 litrów paliwa zostanie dostarczonych na Międzynarodowy Tor w Bahrajnie przez różnych dostawców aby spełnić potrzeby ich konsumentów. Bolid F1 biorący pełny udział w GP Bahrajnu zużyje ok. 500 litrów od pierwszzego okrążenia w piątkowych treningach. Pomimo to, silnik F1 jest ponad 20% bardziej wydajny w zamianie paliwa na moc niż nawet najbardziej ekonomiczny mały samochód. Ponadto, organ zarządzający F1 - FIA sadzi co roku odppowiednią ilość drzew by upewnić się, że ten sport jest obojętny, jeśli chodzi o węgiel.
Tłumaczenie moje  :)

Polecam całość - nie jest długi, a zawiera sporo ciekawych informacji, jak ta powyżej.

NEXUS6

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #931 dnia: Kwietnia 12, 2007, 02:57:26 am »
Troche to nieprecyzyjna informacja o paliwie, bo o takiej czystosci i kalorycznosci paliwa na stacjach benzynowych nie ma co marzyc. Plomien spalania tego paliwa jest zupelnie niewidoczny (z uwagi na wyzej wymienione parametry), jezeli czasem widzi sie plomienie przy okazji wypadkow, to jest to olej, zmieszany z paliwem.
Ciekawe jest jak wielka ilosc zmiennych musi przerabiac kierowca F1 w krotkim czasie, zeby wygrywac. Prawdopodobnie wiecej niz pilot mysliwca, a i przeciazenia sa nieliche; maxymalne rzecz jasna nie wieksze niz w mysliwcu, ale za to wystepujace co chwila i o ile mnie pamiec nie zawodzi to ok. 4 g na najciasniejszych zakretach, ale tej informacji pewien nie jestem. 2.5 g jest prawie co chwila, na relacjach z wyscigu jest pokazany w rogu ekranu licznik przeciazen i fajnie wszystko widac w kontekscie predkosci i przebiegu toru. Niedawno mialem okazje przejechac sie 600 konnym sierra cossworthem na torze jako pasazer i kierowca, i co ciekawe jako pasazer, wstyd przyznac :P, puscilem pawia po stanieciu, a jako kierowca wcale mi sie przeciazenia nie daly zoladkowo we znaki. Co prawda jechalem wolniej, ale nie az tak duzo wolniej. Efekt psychologiczny?

maziek

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #932 dnia: Kwietnia 12, 2007, 08:36:05 am »
Cytuj
i co ciekawe jako pasazer, wstyd przyznac :P, puscilem pawia po stanieciu
Czego? Po czego stanięciu puściłeś pawia? ;D

A oni nie jeżdżą na metanolu?

dzi

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #933 dnia: Kwietnia 12, 2007, 09:47:52 am »
taki to pozyje :(

NEXUS6

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #934 dnia: Kwietnia 12, 2007, 01:34:09 pm »
Maziek, co Tobie za mysli chodza po glowie, he? :o Niedobry, niedobry...
Kiedys zdaje sie jezdzili na alkoholu, ale teraz na benzynie. Oczywiscie innej niz dostepna na stacjach

maziek

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #935 dnia: Kwietnia 12, 2007, 01:36:57 pm »
Mi? Nic po głowie nie chodzi, absolutnie. ;)
Jakby była benzyna czy inne ropopochodne to by było widać płomień no i kopeć przy paleniu, think so.

Terminus

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #936 dnia: Kwietnia 12, 2007, 01:51:41 pm »
A Deckard kiedyś leciał MIG-iem, można jego spytać o przeciążenia ::)


NEXUS6

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #937 dnia: Kwietnia 12, 2007, 02:09:46 pm »
Prawda, li to, Deckard? Opisz wrazenia, please!
Co do widocznosci plomieni, to sam juz nie wiem, bo widzialem jak kierowcy wyskakiwali z kokpitow, tarzali sie po ziemi, obsluga atakowala ich gasnicami, a plomieni widac w ogole nie bylo. Z kolei np. to:

Uuuu... Nasty!

maziek

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #938 dnia: Kwietnia 12, 2007, 04:31:59 pm »
 :(
a jednak dzis jest kiepski dzień... http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34174,4053138.html

draco_volantus

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #939 dnia: Kwietnia 12, 2007, 04:38:25 pm »
Cytuj
:(
a jednak dzis jest kiepski dzień... http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34174,4053138.html
właśnie miałem wklejać  :'(

maziek

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #940 dnia: Kwietnia 16, 2007, 08:00:39 pm »
Dzień robota tutaj. Dużo filmików polecam szczególnie robo-mackę - na wzór słoniowej trąby.

Deckert

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #941 dnia: Kwietnia 23, 2007, 10:08:24 am »

Mieslaw

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #942 dnia: Kwietnia 23, 2007, 02:27:29 pm »
Piknik na czarnej trawie

A w koszyku pomarańczowa sałata, czerwony szczypiorek i fioletowy chleb. Na innej planecie, pod innym słońcem rośliny mogą przybierać inną barwę niż na Ziemi - dowodzą astrobiolodzy. Tylko niebieskie raczej nie będą


Przypomina się profesor Entreul z "Obłoku Magellana"  ;D

No i oczywiście opinia innego profesora na jego temat:
Ping Mua uczył się u Fu Czena sztuki zabijania smoków. Po sześciu latach mozolnej nauki opanował tę sztukę w doskonałości, ale nigdzie nie było okazji wypróbowania jej... ;D ;D ;D

draco_volantus

  • Gość

maziek

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #944 dnia: Kwietnia 25, 2007, 10:17:38 am »
Rewelka. A co zrobimy, jak znajdziemy w końcu to życie?