Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - miazo

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 24
31
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Grudzień 15, 2021, 08:10:33 pm »
Cytuj
W jaki sposob zaszczepienie osoby trzeciej szczepionka, ktora nie powstrzymuje infekcji i przenoszenia wirusa chroni kogos kto sie nie moze zaszczepic?

W taki sposób, że wprawdzie szczepionka może i nie powstrzymuje infekcji w 100%, ale sprawia, że osoba zaszczepiona jest mniej zaraźliwa (jest krócej chora i ma mniej namnożonego wirusa). Zwiększają się zatem szanse przerwania łańcucha transmisji wirusa, więc pośrednio zmniejsza się ryzyko zarażenia osób niezaszczepionych.

32
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Grudzień 15, 2021, 05:24:03 pm »
Cytuj
2. https://dorzeczy.pl/obserwator-mediow/239422/nagranie-interwencja-konfederacji-w-ministerstwie-zdrowia.html

Ten Braun to jednak jest cymbał. Niech sobie następnym razem sprawdzi, jak w prawie interpretuje się termin "niezwłocznie", to się nie będzie kompromitował.

33
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Grudzień 13, 2021, 11:19:10 pm »
Nie robić nic i zobaczyć jak będzie? No to jest jednak dosyć miałkie podejście, bo opcje do wyboru to nie "jest dobrze, jak jest teraz" vs. "wszelkie pomysły UE będą gorsze". Trzymając się Twoich przykładów - emisja spalin czy smog w miastach to są fakty - więc wcale dobrze nie jest. Stąd też pomysły (lepsze i gorsze - np. ślepe potępianie silników dieselowskich czy elektrowni atomowych). Nie rozumiem też tej perspektywy (tzn. rozumiem, ale uważam za błędną), w której pisze się o Unii per "oni". Jacy oni? Jesteśmy w Unii, więc: my. I niespecjalnie można to przeczekać - jeżeli gdzieś mieszkasz, to podejmujesz decyzję, skąd brać energię; jeżeli się przemieszczasz, to podejmujesz decyzję, jakim środkiem transportu; jeżeli jesz lub się ubierasz, to podejmujesz decyzję co i skąd; etc. Unia oczywiście próbuje tworzyć bodźce, które będą popychać ludzi do takich a nie innych decyzji, ale jeżeli zgadzamy się co do istnienia problemów, to możemy dyskutować o możliwych rozwiązaniach, a nie podchodzić na zasadzie "Unia źle, ale żadnej konstruktywnej alternatywy nie potrafię wymyślić". Czy wręcz twierdzić, że problemu nie ma.

A "Fit for 55" jeżeli atakować, to z głową, a nie obrażając się na Unię. Z naszego punktu widzenia zakwestionowałbym punkt odniesienia dla owej redukcji emisji o minimum 55% - rok 1990, do którego porównujemy, był rokiem, w którym nastąpiło wyraźne tąpnięcie emisji CO2 w PL w porównaniu z latami osiemdziesiątymi. Innymi słowy, zaproponowane wyliczenie jest dla nas bardzo niekorzystne - gdyby przyjąć inną formułę (np. właśnie średnią z N lat), to by się okazało, że "na dzień dobry" mamy o jakieś ~15% mniej do redukowania. Ale nie będę eurosceptykom podpowiadał...

34
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Grudzień 13, 2021, 10:59:10 am »
Cytuj
Ekonomiści wzięli pod uwagę głód i brak prądu? O wpisa mam o tym: https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1187541,polexit

Wybacz, ale co to głupoty? Mając z góry przyjętą tezę, dobierasz dowolnie "fakty" (cudzysłów celowy) z różnych dziedzin, nie wchodząc w (istotne!) szczegóły danego obszaru - czy to pisząc o obecnym etapie rozwoju motoryzacji, czy to o rolnictwie europejskim. A już porównanie Unii Europejskiej do czasów stalinowskich to kompletna ignorancja historyczna.

A może spróbujesz napisać jak Twoim zdaniem któryś z wyliczonych problemów rozwiązać?

35
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Grudzień 13, 2021, 10:07:09 am »
Cytuj
Otoz po pierwsze: Nie masz moralnego, ani jak na razie innego prawa, wymagac od osob trzecich, zeby poddali sie jakielkolwiek interwencji medycznej, na ktora sie nie godza, z dowolnych wzgledow, po to zeby chronic Ciebie (nie badz samolubna), czy poprzez zmniejszanie ryzyka zarazenia (to akurat nie ma zastosowania), czy poprzez mniejszej szansy trafienia do szpitala, zwlaszcza w odniesieniu do osob mlodych i zdrowych, ktore i tak maja b. mala szanse tam trafic, w kontekscie covida.

I to jest właśnie dyskusyjne. Są bowiem takie grupy społeczne, które nie mogą się zaszczepić (np. ze względów zdrowotnych, ze względu na wiek, itp.). Innymi słowy, istnieje ważny interes społeczny (eradykacja lub przynajmniej istotne ograniczenie choroby), który przedkłada się nad interes jednostek. Co zresztą nie jest niczym nowym - patrz szczepienia obowiązkowe dla dzieci. Nie mówiąc o interesie ekonomicznym (wielokrotnie wyższe koszty obsługi ciężkich przypadków).

36
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Listopad 02, 2021, 12:29:05 pm »
Cytuj
Na okręgu wybrano losowo trzy punkty A, B i C. Proszę znaleźć prawdopodobieństwo, że trójkąt ABC - ostrokątny.

Podobne zadanie: The hardest problem on the hardest test. I przy okazji ładnie pokazane, jak ugryźć prawdopodobieństwo.

37
Hyde Park / Odp: Takie tam...
« dnia: Październik 05, 2021, 09:43:38 am »
No, zaiste, katastrofa. Rozpoczęło się już plądrowanie sklepów?

Pułapka technologiczna

38
Hyde Park / Odp: Rzeź obyczajowa
« dnia: Maj 24, 2021, 10:17:44 am »
Ale po co to bicie piany? Wybierz z zaproponowanej listy Platona albo Mrożka i po sprawie (ja bym tak właśnie zrobił).

39
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Kwiecień 01, 2021, 09:01:14 am »
"Friends of Science"? A, przepraszam, zapomniałem, że dzisiaj prima aprilis.

40
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Luty 19, 2021, 05:12:01 pm »
Pamiętam ten odcinek - program w komputerze Saturna V był uszyty ręcznie z drutu. o_O

41
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Luty 19, 2021, 03:45:09 pm »
Na marginesie sterylizacji - był taki odcinek Smarter Every Day poświęcony przechowywaniu próbek przytarganych z Księżyca: Where does NASA keep the Moon Rocks?

42
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Luty 06, 2021, 07:09:57 pm »
Cytuj
Gatunkowy szowinizm - to b. precyzyjne nazwanie sytuacji, kiedy jeden gatunek zwierzęcy skrajnie wynosi się nad inne. Bo przecież nie ma sensownych podstaw by istoty dysponujące poziomem intelektualnym zbliżonym do dziecka Homo sapiens nie miały takich samych praw jak ono.

Tak mi się przypomniało... Kiedyś przygotowywałem dość obszerne szkolenie z wizualizacji informacji i jako jeden (z wielu) przykładów zestawiłem dwa rysunki obrazujące tzw. drzewo życia. Jeden z roku 1879 autorstwa Ernsta Haeckela (tutaj), na którym człowiek arbitralnie wyniesiony jest ponad wszelkie inne stworzenie. I drugi, znacznie nowszy, bo z roku 2008, autorstwa Davida Hillisa, który opracował go na podstawie analizy podobieństwa genomu (tutaj), gdzie człowiek jest umiejscowiony na równi z innymi gatunkami, tuż obok szympansa, szczura wędrownego oraz myszy domowej. Z dedykacją dla wszystkich, którzy w poznaniu zatrzymali się wieki temu.

43
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Luty 04, 2021, 11:26:02 am »
To jest raczej pomylenie pojęć wolności gospodarczej i państwa opiekuńczego. I nawet patrząc na składowe tego syntetycznego wskaźnika dla Szwecji (która jest 22. i trochę jednak jej do czołówki brakuje), widać, że akurat ta część, którą można by powiązać z "socjalizmem" (obciążenia podatkowe, wydatki państwa) akurat ciągnie cały wskaźnik mocno w dół.

44
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Luty 02, 2021, 10:49:12 am »
Cytuj
Mam nadzieje ze ten psychopata zejdzie zanim nas wszystkich wykonczy. A nazywam go psychopata, bo nikt normalny nie ma takiej reakcji na mysl o milionach trupow

Nex, cały wywiad obejrzałeś czy tylko ten spreparowany wycinek? Ten uśmiech na koniec to raczej sarkazm odnośnie tego, jak nie poradzono sobie z zagrożeniem, gorzka "satysfakcja" człowieka, który wiele lat wcześniej ostrzegał, że nie jesteśmy gotowi na pandemię. Patrz nagranie z 2015 roku: Bill Gates: The next outbreak? We're not ready.

45
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Styczeń 16, 2021, 12:12:17 pm »
Te eksperymenty są jak lustro, odzwierciedlają to, co było w zbiorze uczącym.

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 24