Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1936133 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3930 dnia: Stycznia 07, 2014, 07:02:58 pm »
A jeden i drugi tylko kopie!
P.S. Miałem 3 gwiazdki wrzucić, ale Ola mnie wyprzedziła :) .
Licząc pokończynowe...pierwszy powinien dostać więcej, bo używa jeszcze rąk!
No nie wiem, jakby tak liczyć, to Lewandowski kopie też głową!
No właśnie maziek...dotknąłeś kończynowej tajemnicy: dlaczego kopanie głową ma tak wysoki przelicznik w stosunku do kopania z głową? ::)
Można rzecz odwrócić - przelicznik wskazuje, kto kopie z głową ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3931 dnia: Stycznia 07, 2014, 07:10:00 pm »
Cytuj
Quote from: olkapolka on Today at 03:42:50 PM
Quote from: maziek on Today at 02:33:03 PM
Quote from: olkapolka on Today at 02:05:49 PM
Quote from: maziek on Today at 08:30:13 AM
A jeden i drugi tylko kopie!
P.S. Miałem 3 gwiazdki wrzucić, ale Ola mnie wyprzedziła  .Licząc pokończynowe...pierwszy powinien dostać więcej, bo używa jeszcze rąk!
No nie wiem, jakby tak liczyć, to Lewandowski kopie też głową!No właśnie maziek...dotknąłeś kończynowej tajemnicy: dlaczego kopanie głową ma tak wysoki przelicznik w stosunku do kopania z głową?
Można rzecz odwrócić - przelicznik wskazuje, kto kopie z głową  ...
...oraz kto jest kopnięty w głowę...
r.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3932 dnia: Stycznia 09, 2014, 04:13:56 pm »
http://biznes.interia.pl/news/polska-stracila-na-zlocie-5-mld-zl,1980509,



Rok 2013 przyniósł przełom na rynku surowcowym - ceny złota w końcu zaczęły spadać. Z nadmuchiwanego przez dekadę balonu zaczęło wyraźnie uchodzić powietrze. Rynkowa cena uncji obniżyła się z 1675 do 1202 USD, czyli skurczyła się o 28 proc.

Spadek cen kruszcu - choć dobrze świadczy o kondycji światowej gospodarki - oznacza jednak problemy dla Narodowego Banku Polskiego (NBP), który w złocie ma ulokowanych część swoich rezerw. W Banku Anglii ma zdeponowane 98,3 tony złota, a 4,9 tony trzyma we własnym skarbcu.

Taniejące złoto sprawiło, że bank centralny stracił na kruszcu w rok 5,1 mld zł (wartość złotowych rezerw spadła z 17,1 do 12 mld zł). Co prawda, to tylko papierowa strata (złoto nie wyparowało, Polska nadal ma tyle samo sztabek, ile rok temu), jednak ma ona spore znaczenie dla polskiej gospodarki.




http://pl.wikipedia.org/wiki/Kamienie_rai

Kamienie rai – duże, kamienne dyski wytwarzane dawniej przez mieszkańców wyspy Yap i sąsiednich wysp Mikronezji, tradycyjnie wykorzystywane tam jako środek płatniczy. Chociaż ich wyrobu zaprzestano w 1931 roku, do dziś możliwa jest wymiana handlowa z ich użyciem.
Na wyspie kamienie rai leżą licznie na skraju dróg albo wśród zabudowań. Kiedy kamień zmienia właściciela, zwykle pozostawiany jest na miejscu z powodu swojego ciężaru i związanych z nim trudności z transportem, a miejscowa ludność zapamiętuje, do kogo dany kamień należy.

Zastosowanie i wartość[edytuj | edytuj kod]

Kamienny pieniądz używany był w przeszłości wyłącznie przez mężczyzn. Dzisiaj jest jeszcze sporadycznie wykorzystywany przy zawieraniu symbolicznych umów, takich jak np. przeniesienie prawa użytkowania ziemi (ziemia na wyspie nie jest własnością prywatną). Kamień z reguły pozostaje wówczas na miejscu, zmienia się tylko jego właściciel. Kamienie są też symbolem narodowym, a ich rysunki umieszczane są m.in. na miejscowych tablicach rejestracyjnych.
Wartość kamienia zależała nie tylko od wielkości i jakości wykonania, ale także od jego historii. Jeżeli podczas powstawania kamienia zginęło wielu ludzi – albo nie zginął nikt – lub sprowadził go np. jakiś sławny żeglarz, to wartość kamienia rosła.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3933 dnia: Stycznia 10, 2014, 10:36:57 am »
"Oto duch pięknych zarządzeń cesarzy chińskich. /.../
Trzeci cesarz dwudziestej pierwszej dynastii, kiedy mu przyniesiono drogie kamienie znalezione w żupie, kazał ją zasypać, nie chcąc trudzić swego ludu pracą dla rzeczy, niezdolnej ani go wyżywić, ani odziać."


Charles Louis de Secondat baron de la Brède et de Montesquieu, "O duchu praw"
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3935 dnia: Stycznia 13, 2014, 11:53:01 pm »
Oby. Ale, gdy chodzi o nowotwory, sprawa widzi mi się trudniejsza niż cokolwiek innego medycznego terapeutycznego. Czytaliście "Wspinaczkę" Dowkinsa?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2014, 11:15:22 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3938 dnia: Stycznia 23, 2014, 12:02:00 pm »
Fajne i nawet przed startrekowymi zdążyli (tamci, żeby ciemną zobaczyć sami musieli ją podświetlać) ;).

A tu znów medyczny powód do dumy:
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140121/LUBLIN/140129951
Potencjalny lek na Alzheimera... i to odkrycie licealisty.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3939 dnia: Lutego 08, 2014, 01:32:03 pm »
Właśnie się dowiedziałem, że Tichy był intuicjonałem ;):
http://www.sedenko.pl/2014/01/13/wojny-haoltanskie-czeslawa-bialczynskiego/


Oraz - co niniejszym doedytowuję - że trwa głosowanie na Kanon Fantastyki Polaków (cokolwiek to znaczy ;)):
http://wiki.naszabiblioteczka.pl/index.php?title=Plebiscyt_na_fantastykę_wszech_czasów

Aktualne wyniki:
POLSKA KSIĄŻKA – Stanisław Lem – Solaris
POLSKIE OPOWIADANIE – Andrzej Sapkowski – Wiedźmin
ZAGRANICZNA KSIĄŻKA – Frank Herbert – Diuna
ZAGRANICZNE OPOWIADANIE – George R. R. Martin – Piaseczniki
FILM WSZECH CZASÓW – 2001 Odyseja kosmiczna – reż. Stanley Kubrick
http://www.sedenko.pl/2014/01/21/plebiscyt-na-kanon-fantastyki-polakow-ruszyl/
« Ostatnia zmiana: Lutego 08, 2014, 04:29:12 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3941 dnia: Lutego 16, 2014, 04:06:42 am »
A ja się...że do Krakowa zawita wyjątkowa wystawa poświęcona Kubrickowi:
http://wyborcza.pl/1,75475,15227793,Wystawa_poswiecona_Stanleyowi_Kubrickowi_w_maju_w.html
EXPO - STANLEY KUBRICK on Vimeo
Strona muzeum nie chce działać - to siłowo - do skopiowania;)
http://www.muzeum.krakow.pl/Wystawa.585.0.html?&cHash=34a662f8de8fe3e3b48b2b199be67c77&tx_ttnews[backPid]=26&tx_ttnews[tt_news]=6454

« Ostatnia zmiana: Lutego 16, 2014, 04:15:01 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3942 dnia: Lutego 16, 2014, 10:33:17 am »
Więc będą ją mogli zwiedzić uczestnicy Lemoniady 2014.
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3943 dnia: Lutego 18, 2014, 01:30:01 am »
A ja właśnie dowiedziałem się o istnieniu partii politycznej z historii o Tichym rodem:
http://evolution.2045.com/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3944 dnia: Lutego 18, 2014, 06:13:00 pm »
Co prawda dowiedziałem się czas jakiś temu ale że tu cisza to piszę: w Gmachu Narodowego Zapłonu doszło do udanego poczęcia, tfu, do zapłonu, ot co. Był art. w Nature o udanej fuzji. Co prawda, udana fuzja udaje się od dawna i nie mam tu na myśli Ulama i bomby wodorowej. Ale tym razem fuzja dostarczyła więcej energii, niż w nią włożono. Jest wiec sukces, aczkolwiek malkontencko należy dodać, że chodzi o energię włożoną netto - czyli tę, która dotarła do próbki i "wzięła udział". Niestety 99% energii laserów, ponoć mających moc porównywalna do mocy wszystkich urządzeń elektrycznych w całych Stanach, poszła w Kosmos, to jest w matkę entropię. Tym niemniej ten malutki 1% zwrócił się z nawiązką i  to jest przełom.

Ponieważ obrazy mówią więcej niż słowa oto link do wielce ciekawej galerii jak budowano Gmach Narodowego Zapłonu (nawet Terminatora najęli do tego).


Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).