Autor Wątek: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie !!!  (Przeczytany 73538 razy)

Sokratoides

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #45 dnia: Grudnia 08, 2004, 10:47:37 am »
Moim skromnym zdaniem koncept rzeczywistości równoleglej(ktory ostatnio stał się bardzo popularny) sięga czasów samego Platona. Radzę zapoznać się -kto jeszczetego nie zrobil- z Jego parabolą jaskini i teorią idei wogóle... Nie znaczy to jednak, że nie podziwiam mistrza Lema, chcę tylko zwrócić na to, że ten wątek ma ponad 2000 lat !!!

Terminus

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #46 dnia: Grudnia 09, 2004, 02:30:41 am »
Słuszna uwaga. Są jednak pewne drobne różnice techniczne. Platon nie insynuował, że ludzie są cieniami przedmiotów na ścianie jaskini bo muszą; twierdził, że taki jest porządek rzeczy. Poza tym nie twerdził ze projekcje te są  przez kogo/cokolwiek/jakkolwiek nadzorowane. Więc nie było mowy o jakimkolwiek dogmacie uwięzienia. Nie było też, jak u   lemowskiego prof. Dońdy, kilku rzeczywistości równoległych, zagnieżdzonych (iterowanych) jedna w drugiej  (choć to Platon pewnie po prostu pominął (po co zapalać więcej ognisk, ustawiając je jedno za drugim...)).

Z drugiej strony z ust Morfeusza padają stwierdzenia takie jak "[...] projekcja twojego cyfrowego <<ja>>" itp. Więc niedaleko  pada jabłko od jaskini.

A pomysł jest nowy nikt nie twierdzi. Pewno już tysiąc lat przed Platonem ktoś zastanawiał się,  czy jest bardziej sobą we śnie czy po przebudzeniu... Tylko nie był bogatym, dysponującym pracującymi za niego niewolnikami grekiem, żeby mieć czas i ochotę pisać coś na ten temat.


koscik2

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #47 dnia: Grudnia 27, 2004, 01:12:10 pm »
A dlaczego nikt nie wspomni Arthura C. Clarke`a który opisał konstrukcję wręcz identyczną z Matrixem w opowiadaniu "Lion of Comarre" z 1941 roku ? W tymże opowiadaniu ludzie dobrowolnie zapadają w sen hipnotyczny sterowany przez maszyny potrafiące czytać ludzkie myśli. Pan Lem pisał o tworzeniu sztucznych bytów bez fizycznej postaci, a pomysł z Matrixem był troszkę inny chyba.....

Terminus

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #48 dnia: Grudnia 27, 2004, 04:31:44 pm »
Racja, racja. Opowiadania tego nie znam; trzeba to zmienic  ::)

Quark

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #49 dnia: Maja 29, 2005, 02:54:35 am »
W końcu tu trafiłem !! ( z pomocą  "dzi")

Ja jako fizyk musiał bym zanegować wiele aspektów tego filmu, ale przecież , może nie dokońca o to w tym wszystkim chodzi. Bo mimo wszystko pytanie jest dla mnie zawsze to samo : Czy świat który nas otacza jest prawdziwy (realny) a może do jakiego stopnia taki jest ? Wiemy, że istnieją cząstki    elementarne, choć ich nie widzimy, a tylko mierzymy ich cechy. A mimo to te  cząstki określają poniekąd reguły gry. Prędkość światła , zasada nieoznaczoności , funkcje falowe itd...
Może problem Matrixa jak i Kongresu Futorologicznego, tkwi właśnie w tym fakcie, że nigdy nie ma pewności co jest do końca prawdą , jakąś pewną wykładnią(jak stała grawitacyjna, czy może stała plancka). Tak samo nauka odsłania przed nami nowe perspektywy i otwierają się nam oczy. I wiemy więcej .  Jesli by się zastanowić, to "matrixa"można znaleść u Patona i Katna poniekąd - pierwsze przebłyski. Tak czy inaczej patrzę na ten film jak i  Kongres Futurologiczny jak pewne ogólne opisanie (skondensowane filozoficzne) sytauacji w jakiej jesteśmy istniejąc.  Zdaję sobie sprawę, że temat jest naprawde spory.

To tyle moich skromnych przemysleń

Pozdrawiam

chmura

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #50 dnia: Maja 29, 2005, 08:25:02 am »
a ja sądzę, że w międzyczasie (ostatnie dziesięciolecia) problem "autentyczności" "świata", w którym żyjemy został kompletnie zajeżdżony, własnie za sprawą ekspansji, no jednak "prostej" literatury s-f i filmideł . owszem, tego rodzaju "dzieła" jak mrx mogą stać się odkrywcze dla - powiedzmy - rozbuchanego intelektualnie trzynastolatka (może dlatego są jakos "cenne"), jednak, chyba, dla kogoś, kto słyszał wcześniej np. slowo "solipsyzm" jest to po prostu banalna popłuczyna po popłuczynie plus marketing... zatem opuścilam kino w trakcie projekcji drugiej cz. mrx, wśród kwików podekscytowanej dzieciarni, :).  

dzi

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #51 dnia: Maja 29, 2005, 02:23:22 pm »
No w koncu mamy na forum fizyka! Mam do Ciebie duzo pytan Quark, w dodatku juz je zadalem i teraz musze je znalezc ;) Anyway, jak masz chwile to poogladaj inne tematy, sporo ciekawych dyskusji tu sie toczylo.

I przeczytaj Summe Technologiae, Kongres to pikus ;) (jak mniemam).

Terminus

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #52 dnia: Maja 29, 2005, 04:38:20 pm »
Dzi wytnij te swoje agitki nt. Summy, bo jak Cię dorwę...  ::)
« Ostatnia zmiana: Maja 29, 2005, 04:38:29 pm wysłana przez Terminus »

dzi

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #53 dnia: Maja 29, 2005, 11:19:38 pm »
No co ;)

Quark

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #54 dnia: Maja 30, 2005, 03:24:42 am »
Pytanie jednak brzmi : czy jest mozliwe jednozanczne udowodnienie , że nie żyjemy powiedzmy w Matrixie ? Oczywiście w pewnym przybliżeniu. Czy można to jakoś udowodnić ?  U Lema w Kongresie Futorologicznym były to chyba jakieś środki neutralizujące. Kant twierdził, że obiektywne postrzeganie nie jest możliwe. Ja się zastanawiałem nad właśnie obiektywnym postrzeganiem i nie  bardzo jestem w stanie to sobie wyobrazić, więc może i problem jest stary. Może nawet istnieje jakieś filozoficzne rozwiązanie tgo problemu. Ale skoro tylu go już poruszało , więc chyba jednak nie jest to do końca jasne.

Kiedyś się zastanawiałem grając w Sim City skąd Simowie wiedzieli by (oczywiście gdyby posiadali inteligecję) że żyją w grze komputerowej. Bo w ich świecie za wszystkim stoi 0 lub 1 lub bardziej dokładnie zmiana (drgnięcie) coś jakby teoria strun w naszym świecie. I może nawet odkryli by że isnieją 255 podstawowych bajtów a liczbę 255 nazwali by magiczną. Biorąc do tego naukę i religię i jeszcze kilka rzeczy nie jest proste wyjasnić taki problem, bo to oznacza że ktoś nie ma racji .

Jeśli zatem istnieje jakiś dowód najlepiej nie-filozoficzny jednoznacznie przekonywujący to proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Terminus

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #55 dnia: Maja 30, 2005, 03:33:27 am »
Haha, wiesz, kiedyś pewien doktor filozofii powiedział mi, że pytanie filozoficzne rozpoznajemy po tym, że nie ma na nie odpowiedzi.

A czy ludzie żyjący w Matriksie mogli się o tym dowiedzieć... hm... Matrix nie był doskonały, mogliby się domyślać ::)

dzi

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #56 dnia: Maja 30, 2005, 10:07:37 am »
Oczywiscie nie mogli by tak jak my nie mozemy teraz.
Jako pierwszy oficjalnie chyba ten problem poruszyl Kartezjusz. W jego "mysle wiec jestem" chodzi wlasnie o to, ze pewni mozemy byc jedynie swojej mysli, reszta moze byc juz przeroznie zmieniona.

A jeszcze pytanie, albo dwa.
Czy to cokolwiek zmienia ze nie mozemy tego poznac? (czytaj: "what is real?")
Czy jakbys zyl w matrixie takim jak filmowy, wolal bys byc na miejscu "uswiadomionych" czy na miejscu "nieuswiadomionych"?
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2005, 10:09:25 am wysłana przez dzi »

Macrofungel

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #57 dnia: Maja 30, 2005, 11:45:56 am »
Odnośnie Simów: wydaje mi się, że choćby dysponowali oni nie wiadomo jak wyrafinowaną sztuczną inteligencją, nie byłoby fizycznej możliwości by odkryli, że istnieją tylko w postaci sygnałów binarnych. Owszem, mogliby tworzyć najprzeróżniejsze teorie- że ich świat spoczywa na grzbiecie ogromnego żółwia, czy tym podobne nonsensy, i może nawet jedna z nich w sposób całkowicie przypadkowy okazałaby się prawdziwa, ale nigdy nie mgliby jej udowodnić empirycznie, bo zarówno oni, jak i wszystko, co stworzą i wymyślą, będzie w dalszym ciągu częścią programu. Nasza rzeczywistość pewnie też jest takim zamkniętym programem, którego elementy są niezdolne do interakcji z elementami innych programów, ale nawet jeśli tak jest w istocie, to nam nie powinno to sprawiać żadnej różnicy. Jak na razie punkt osobliwy w początku naszego Wszechświata wyznacza granicę poznania (bo tam wszystkie prawa fizyki szlag trafia...no, Quark już lepiej wytłumaczy, o co chodzi),i dalej nie potrafimy zajrzeć. Gdyby przykładowo istniały nawet jakieś inne wszechświaty, to pewnie i tak ich nie zobaczymy, więc równie dobrze moglibyśmy przyjąć, że ich w ogóle nie ma. Nie widzę tym samym sposobu by stwierdzić, czy nasza rzeczywistość jest "prawdziwa". Tak właściwie nie potrafimy nawet zdefiniować tego słowa- wygląda bowiem na to, że jest to pojęcie względne- Simom, którzy są integralną częścią swojego świata może się wydawać, że jest on "prawdziwy". Mogą nawet formułować teorie fizyczne, które będą opisywać ten ich świat, i pewnie w jego przypadku będą one poprawne, pomimo że w naszej rzeczywistości nie miałyby zastosowania. Wniosek z tego taki, że "prawdziwość" zjawisk zależy od punktu widzenia.

chmura

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #58 dnia: Maja 30, 2005, 12:03:30 pm »
<http://www.iep.utm.edu/s/solipsis.htm>, :).

chmura

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #59 dnia: Maja 30, 2005, 12:04:25 pm »
o kurde, nie działa! poprawka...
http://www.iep.utm.edu/s/solipsis.htm