Autor Wątek: Stanisław Lem poleca?  (Przeczytany 24231 razy)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Stanisław Lem poleca?
« dnia: Listopada 02, 2015, 07:39:06 pm »
Kusi mnie, aby założyć osobny dział forum "Stanisław Lem poleca", w którym można by podyskutować na temat książek, rekomendowanych przez naszego Patrona. Sporo konkretnych tytułów pada w korespondencji z M. Kandlem, wiele pozycji jest też wymienionych w szkicach i esejach Lema. Czyli najpierw należałoby sporządzić wstępną listę najważniejszych książek, którą należałoby sukcesywnie uzupełniać. Można następnie założyć odrębne wątki dla najciekawszych tytułów, gdzie byłaby okazja o nich (i o ich wpływie na twórczość Lema) swobodnie porozmawiać. Temat trochę rzeka, ale wspólnie może dałoby się go jakoś uregulować.

Czy myślicie, że taki pomysł ma sens i się przyjmie? Może dzięki temu poszerzyłoby się grono aktywnych forumowiczów?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 02, 2015, 08:17:55 pm »
Znakomity pomysł!
R.
pjes: Panie Skrzacie, a kiedy wyniki głosowania na recenzję?
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2015, 08:21:34 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 02, 2015, 10:04:35 pm »
Kusi mnie, aby założyć osobny dział forum "Stanisław Lem poleca", w którym można by podyskutować na temat książek, rekomendowanych przez naszego Patrona.

Jestem jak najbardziej ZA. I z prawdziwą przyjemnością przeniosę tam swoje wątki poświęcone twórczości Dicka, Strugackich, LeGuin, Clarke'a i Bestera z Brownem i Bradburym, jako też remuszkowy topic o Zajdlu.

A pula tematyczna będzie doprawdy szeroka - od w/w SFiarzy po Dostojewskiego chociażby...

Chętnie pozakładam też stosowne wątki o każdym autorze/ważniejszym dziele zresztą, wspomagając się "Filozofią przypadku", "Fif'ą", jako i pamięcią Współforumowiczów ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 03, 2015, 10:04:09 am »
Świetnie, w takim razie zrobimy burzę mózgów i w ciągu tygodnia założymy odrębny dział "Stanisław Lem poleca" w ramach polskiego forum.
Myślę, że na początku działu powinny być 2 wątki przyklejone:

Wątek 1. Wyjaśnienie, dotyczące zawartości działu, czyli że omawiamy w jego ramach:
- książki, które Stanisław Lem cenił i rekomendował
- książki, które wywarły znaczący wpływ na jego rozwój intelektualny oraz twórczość.

Wątek 2. Zwarta lista książek, wątek będzie otwarty, więc forumowicze będą mogli dodawać w nim posty z propozycjami kolejnych tytułów.

Wreszcie każda książka będzie miała osobny wątek ze swoim tytułem i autorem w temacie, gdzie będzie można na jej temat (oraz jej związków z Lemem) swobodnie porozmawiać.

Wszelkie pomysły, propozycje i uwagi mile widziane, oczywiście nie musimy na tym etapie niczego przesądzać.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 03, 2015, 10:05:16 am »
Mnie również ten pomysł się podoba, ale:
Wg mnie rzecz nie w przenoszeniu wątków, masowym tworzeniu nowych tematów - brrr. Po co? Żeby zapchać, zasypać forum?
Po prostu bez chęci do rozmowy o książkach - nie ma to sensu. A łatwo zobaczyć, że od dłuższego czasu takich rozmów na forum sie nie prowadzi (właśnie przeczytałem/nie przeczytałem, Akademia).
Zresztą w akademijnych tematach były już rozmowy o np. Mannie, Dostojewskim i Witkacym (tzn. ja się przy nich upierałam;)) - to wg mnie Ci najważniejsi dla Lema - oraz wielu autorach, o których wspominał, do których nawiązywał.
Pewnie - pomysł świetny, ale jakoś nie widzę możliwości jego realizacji w obecnym malutkim składzie aktywnych forumowiczów (to nie wyrzut/zarzut!...w żadnym razie - po prostu stwierdzenie oczywistej oczywistości).
Z trzeciej - realizacja darmowa - można spróbować - może ożywi się któryś nowo zarejestrowany forumowicz - a sporo ich było w ostatnim miesiącu:)
I coś z tego będzie:)
Pierwsza książka - proszę bardzo: Dostojewski Notatki z podziemia:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 03, 2015, 10:20:56 am »
Mój półścisły glej mówi mi, że można założyć jeden wątek "dla ludzi" - wytrawny, tylko lista czyli bibliografia, pozycja plus jedno zdanie komentarza (gdzie Lem wspomniał - ew. z linkiem) - i ten przypiąć czy inaczej zamocować na stronie, a drugi wątek (np. ten) pozostawić jako roboczy, wewnętrzny, do dyskusji i przekomarzania się.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 03, 2015, 01:17:33 pm »
Wg mnie to dobry podział: wątek organizacyjny czyli wyjaśnienie " ale o co chodzi?" - zamknięty i przyklejony - może uzupełniany tytułami.
Wątek 2 czyli propozycje książek/autorów - z podaniem gdzie? kiedy? (jak napisał maziek) + przekomarzanki.

Wreszcie te osobne tematy dla każdej pozycji...rzeczywiście - na dobry początek - można by przenieść już istniejące wątki poświęcone poszczególnym autorom SF.
Natomiast powstrzymałabym się z masowym zakładaniem topiców dla każdej książki z osobna.
Może najpierw ta lista...a później, jeśli ktoś rzeczywiście akurat przeczyta coś z niej i zechce pogadać, to założy wątek?
Albo jeśli w wątku 2 zarysuje się jakaś rozmowa o książce/autorze i zajdzie potrzeba wydzielenia mu osobnego miejsca - to wtedy?
Czyli powoli - a nie 25 nowych tematów - ad hoc, bo Lem użył nazwiska X w FiFie na stronie 256 i 324, więc trzeba robić z tego wątek i rozprawiać nad spójnikami - wg mnie to nie ma sensu:)

Może przy okazji podawania wyników konkursu na recenzję - dać informację o takiej inicjatywie?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 03, 2015, 01:36:06 pm »
Też bym się powstrzymał przed tym, przed czym Ty się powstrzymujesz :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 03, 2015, 11:47:40 pm »
Pomysł z inspiracji pana wiesioła: lista pozycji, na których Mistrz nie zostawił suchej nitki :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 04, 2015, 01:25:47 am »
lista pozycji, na których Mistrz nie zostawił suchej nitki :-)

Jeśli chodzi o Snerga, to aż przebieram nóżkami aby to przeczytać. W Fantastyce i Futorologii to zdecydowanie więcej na minus, jeśli chodzi o SF. Taką ilość jaką przeczytał Mistrz i to w oryginale, mało który mózg przetrzymie, na co dowodem jest Q;)
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 04, 2015, 07:48:55 am »
Mnie również ten pomysł się podoba, ale:
Wg mnie rzecz nie w przenoszeniu wątków, masowym tworzeniu nowych tematów - brrr. Po co? Żeby zapchać, zasypać forum?
Po prostu bez chęci do rozmowy o książkach - nie ma to sensu. A łatwo zobaczyć, że od dłuższego czasu takich rozmów na forum sie nie prowadzi (właśnie przeczytałem/nie przeczytałem, Akademia).
Zresztą w akademijnych tematach były już rozmowy o np. Mannie, Dostojewskim i Witkacym (tzn. ja się przy nich upierałam;)) - to wg mnie Ci najważniejsi dla Lema - oraz wielu autorach, o których wspominał, do których nawiązywał.
Pewnie - pomysł świetny, ale jakoś nie widzę możliwości jego realizacji w obecnym malutkim składzie aktywnych forumowiczów (to nie wyrzut/zarzut!...w żadnym razie - po prostu stwierdzenie oczywistej oczywistości).
Z trzeciej - realizacja darmowa - można spróbować - może ożywi się któryś nowo zarejestrowany forumowicz - a sporo ich było w ostatnim miesiącu:)
I coś z tego będzie:)
Pierwsza książka - proszę bardzo: Dostojewski Notatki z podziemia:)

Zgadzam się, że potrzebujemy trochę świeżej krwi, stąd właśnie idea, żeby poszerzyć spektrum tematyczne forum. Być może uda się wciągnąć do tego projektu studentów filologii polskiej UJ, ale na razie to nic pewnego. Jeżeli Wam wpadnie do głowy jakiś pomysł, jak przyciągnąć nowych, aktywnych użytkowników, podzielcie się ;-)

Znakomity pomysł!
R.
pjes: Panie Skrzacie, a kiedy wyniki głosowania na recenzję?

Wyniki są już policzone, ale jeszcze weryfikujemy i oficjalnie podamy jutro.
« Ostatnia zmiana: Listopada 04, 2015, 07:52:15 am wysłana przez skrzat »

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 04, 2015, 12:10:58 pm »
Taką ilość jaką przeczytał Mistrz i to w oryginale, mało który mózg przetrzymie, na co dowodem jest Q;)

Chyba masz rację, że coś mi obwody przepaliło, bo ze zgrozą stwierdzam, że zgadzam się z tym co napisałeś ;), że pozycje uznane, a przez Lema ostentacyjnie zmieszane z błotem to też jest ciekawy temat... I pula od Lovecrafta i większej części twórczości Asimova, przez "Ulyssesa" po prace filozoficzne Derridy...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 11, 2015, 07:36:08 pm »
To jak tam sprawa nowego działu skrzacie? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 13, 2015, 11:27:24 am »
To jak tam sprawa nowego działu skrzacie? ;)

Rozesłaliśmy wici w sprawie ewentualnego udziału studentów, ale machiny uczelnianie mielą powoli ;-)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 13, 2015, 04:50:59 pm »
Może by ich spytać czy mają chęć w dyskusje "Akademii Lemologicznej" się włączyć? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki