Autor Wątek: [M] Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.  (Przeczytany 21862 razy)

wysek

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 13, 2008, 04:12:38 pm »
Hej !
Mam podobną prośbę jak kolega.
Mój temat to: "aspekty intelektualne i moralne w książkach Stanisława Lema".
Chodzi przede wszystkim o to, co Lem pisząc swoje książki przewidział (jeżeli chodzi o rozwój techniczny), o aspekty naukowe zawarte w jego książkach (możliwości podróży itd) oraz o sytuacje podlegające moralnemu osądowi (klonowanie, ukrywanie prawdziwego świata przed ludźmi za pomocą chemikaliów w jedzeniu [nie pamiętam jaki to był tytuł]).
Czytałem parę książek Lema, ale brak mi konkretnych tytułów, które mógłbym zawrzeć w bibliografii i zaprezentować.
Proszę o pomoc :)

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 13, 2008, 04:45:14 pm »
Cytuj
Mój temat to: "aspekty intelektualne i moralne w książkach Stanisława Lema".

To polecam przede wszystkim "Głos Pana", "Fiasko", "Wizję lokalną". (Czyli z grubej rury ;))

Pierwsza z tych pozycji jest opowieścią o badaniach naukowych, niepewności poznania (gra sprzecznych hipotez) i odpowiedzialności etytcznej uczonego (upraszczając).

Druga historią o gigantycznej trudności (jeśli nie całkowitej niemożności) zrozumienia innego Rozumu, o przerażającej pustce Kosmosu, a tym jak w ludzkim działaniu z najszlahetniejszych pobudek może rodzić sie zło (znów oczywiście nieco trywializuję).

Trzecia mówi o nanotechnologii, zatarciu różnic pomiedzy "sztucznym", a "naturalnym", pokusie nieśmiertelności, nieszczęściach płynących z nadmiaru możliwości, ale też o konsekwencjach upartego trzymania się starych (lub co gorsza sztucznie narzuconych) absurdalnych rozwiązań społecznych (znów troche uprościłem i spłyciłem).

Cytuj
Chodzi przede wszystkim o to, co Lem pisząc swoje książki przewidział (jeżeli chodzi o rozwój techniczny)

Jest cały temat o tym. Wystarczy go przeczytać :P

Cytuj
o aspekty naukowe zawarte w jego książkach (możliwości podróży itd) oraz o sytuacje podlegające moralnemu osądowi

Doradzam uważną lekturę "Akademii Lemologicznej".

Cytuj
(klonowanie, ukrywanie prawdziwego świata przed ludźmi za pomocą chemikaliów w jedzeniu [nie pamiętam jaki to był tytuł]).

Klonowanie (i ogólnie biotechnologia) to jedna z podróży w "Dziennikach gwiazdowych"

Chemikalia to "Kongres futurologiczny".
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2008, 04:46:05 pm wysłana przez Q »

maziek

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 13, 2008, 05:52:16 pm »
Hm,  z Fiaska płyną wnioski dziwne. Chłopcy tak się starali skontaktować, że rozwalili w perzyne planetę rozumnych braci (bo ci jakoś nie kwapili się do rozmowy).

W Solaris są ciekawe rozterki moralne.

I w Terminusie.

Jest też takie opowiadanie o wynalazcy, który wynalazł sztuczną duszę i umieścił w niej swoją żonę - zabijając ją w naszym świecie a dając nieśmiertelność w sztucznej duszy... (z serii Tichego).

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 13, 2008, 06:38:27 pm »
No i oczywiście "Cyberiada" (z "Bajkami robotów"), wizja zderzenia technologiczej wszechmocy z etyczną małością i pytanie czy da się uszczęśliwić na siłę. (Temat rozwinięty w "Powtórce" - tam dostajemy pytanie o to czy absolutna doskonałość daje się, już nie tylko stworzyć, ale wymyślić.)

Evangelos

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 14, 2008, 01:18:14 pm »
Cytuj
Jest też takie opowiadanie o wynalazcy, który wynalazł sztuczną duszę i umieścił w niej swoją żonę - zabijając ją w naszym świecie a dając nieśmiertelność w sztucznej duszy... (z serii Tichego).

I inne, z serii Tichego, znakomite i glebokie opowiadanie jest w zbiorze "Ciemnosc i plesn". Tam profesor Corcoran stworzyl caly sztuczny swiat - emocje, pragnienia, morderstwa i milosci. Jego byty byly wciaz draznione impulsami elektrycznymi z wielkiego bebna-swiata, co nadawalo realnosc przezyciom (tak jak dla nas swiat odbierany zmyslami, czyli wysylanymi do mozgu bodzcami elektrycznymi, jest prawdziwy). Zabawa w Boga, gdzie stworzone sa sztucznie czujace istoty, ktorych mozgi sa bezustannie bombardowane impulsami dzieki temu "przezywaja" zycie. Bardzo Matrixowe opowiadanie, tylko duzo wczesniejsze i wzbogacone o ciekawa wizje Kreatora, ktory byc moze jest mamiony przez swego Tworce tak samo, jak sam zabawia sie nami.

Evangelos

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 14, 2008, 01:21:31 pm »
Cytuj
...czy absolutna doskonałość daje się, już nie tylko stworzyć, ale wymyślić.)

A jak Ty myslisz Q? Czy twor niedoskonaly jest w stanie wymyslic i stworzyc absolutna doskonalosc?

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 14, 2008, 02:00:55 pm »
Cytuj
I inne, z serii Tichego, znakomite i glebokie opowiadanie jest w zbiorze "Ciemnosc i plesn". Tam profesor Corcoran stworzyl caly sztuczny swiat - emocje, pragnienia, morderstwa i milosci. Jego byty byly wciaz draznione impulsami elektrycznymi z wielkiego bebna-swiata, co nadawalo realnosc przezyciom (tak jak dla nas swiat odbierany zmyslami, czyli wysylanymi do mozgu bodzcami elektrycznymi, jest prawdziwy). Zabawa w Boga, gdzie stworzone sa sztucznie czujace istoty, ktorych mozgi sa bezustannie bombardowane impulsami dzieki temu "przezywaja" zycie.

Owszem, to znakomity utwór. I jeden z moich ulubionych. W sumie poważniejszy od cyklu o Tichym, równie dobrze pasowałby do Pirxa... (BTW: prof. Corcoran przeprowadzając ten eksperyment chce jakby silniej uprawomocnić swoją tezę, że nasz świat może być podobną iluzją...)

Cytuj
Bardzo Matrixowe opowiadanie, tylko duzo wczesniejsze i wzbogacone o ciekawa wizje Kreatora, ktory byc moze jest mamiony przez swego Tworce tak samo, jak sam zabawia sie nami.

Ta paralela była poruszana w wątku filmowym...

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 14, 2008, 02:05:57 pm »
Cytuj
A jak Ty myslisz Q? Czy twor niedoskonaly jest w stanie wymyslic i stworzyc absolutna doskonalosc?

Zacznijmy od tego, że samo nasze pojęcie doskonałości jest zawsze subiektywne i względne, że próby wymyślenia (w wersji dla teistów - wydedukowania :P) cech bytu doskonałego prowadzą do grubych sprzeczności (historia filozofii i religii dowodem).

Obawiam się, że pojęcie doskonałości to nic więcej niż tęsknota ludzkiego umysłu, równie realna co bajki o smokach...

Evangelos

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 14, 2008, 03:22:52 pm »
Ha, wszak Corcoran byl (ponoc) solipsysta i sam przyznal sie do tego, ze w mlodosci zwatpil w realnosc swiata. Pewnie dlatego byl tak niemily dla wszystkich :-)

Druga odpowiedz mi sie podoba, elegancka. Sam wole traktowac byt wszelaki, takze "Wszechbyt", takim, jakim jest i tyle, bo oceny nasze i sady sa wielce subiektywne i skonfudowane wielorakimi czynnikami. Nie wspominajac nawet, ze swiat byc moze iluzja ;-) Ale ladna przeslanka plynie z opowiadania - byc moze ktos drazni nasze zmysly i tak naprawde nie ma miejsca naprawde to, co widzimy i czujemy, ale nasze mysli, wnioski i madrosc, ktora dzieki temu zdobywamy, jest nasza. Byc moze wlasnie o ten rozwoj chodzi, bez wzgledu na to skad plynie?

Powiedz mi tylko, prosze, czy w Matriksie jest wzmianka, ze film jest zainspirowany opowiescia Mistrza?
I jak sie tak ladnie tnie na cytaty czyjas wypowiedz, zeby moc komentowac po kawalku? Nie moge znalezc - ja mam tylko jednego "quota".

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #24 dnia: Lutego 14, 2008, 05:42:05 pm »
Cytuj
Ha, wszak Corcoran byl (ponoc) solipsysta i sam przyznal sie do tego, ze w mlodosci zwatpil w realnosc swiata. Pewnie dlatego byl tak niemily dla wszystkich :-)

I w postaci Corcorana mamy piękną demaskację postawy solipsyzmu - nie sa się być konsekwentnym solipsystą choćby się chciało. Bo zobaczmy - by dowieść nierealności świata Corcoran przeprowadza eksperyment sytworzenia nierealnego świata wewnątrz świata, który też ma za nierealny - czyli nierealność do kwadratu... A tworzy go wszak nie siłą woli czy cuś a z elementów, które ofiaruje mu tenże nierealny świat...

Cytuj
Druga odpowiedz mi sie podoba, elegancka. Sam wole traktowac byt wszelaki, takze "Wszechbyt", takim, jakim jest i tyle, bo oceny nasze i sady sa wielce subiektywne i skonfudowane wielorakimi czynnikami.

Tu gadasz jak taoista...

Cytuj
Nie wspominajac nawet, ze swiat byc moze iluzja ;-)

Tu jak buddusta...

Taoizm + Buddyzm.. Wychodzi Zen ;).

Cytuj
Ale ladna przeslanka plynie z opowiadania - byc moze ktos drazni nasze zmysly i tak naprawde nie ma miejsca naprawde to, co widzimy i czujemy, ale nasze mysli, wnioski i madrosc, ktora dzieki temu zdobywamy, jest nasza. Byc moze wlasnie o ten rozwoj chodzi, bez wzgledu na to skad plynie?

A tu już jak monoteista... (Skądinąd w/w opowiadanie skądinąd przedstawiało świat rzadzony przez jednego boga - ten Corcoranowy...)

Cytuj
Powiedz mi tylko, prosze, czy w Matriksie jest wzmianka, ze film jest zainspirowany opowiescia Mistrza?

Jasssner, że nie.

Cytuj
I jak sie tak ladnie tnie na cytaty czyjas wypowiedz, zeby moc komentowac po kawalku? Nie moge znalezc - ja mam tylko jednego "quota".

Okalasz tymi tekstami w nawiasach kwadratowych (na początku tym długim, na końcu tym krótkim z łamaniem) - kopiując je - wybrane kawałki dużego "quota"...
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2008, 05:45:41 pm wysłana przez Q »

Evangelos

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #25 dnia: Lutego 14, 2008, 06:16:37 pm »
Solipsyzm jako system filozoficzny glosi istnienie jedynie podmiotu doswiadczajacego, natomiast cala reszta rzeczywistosci jest zbiorem jego subiektywnych wrazen i wytworem umyslu. Zatem Corcoran z doswiadczanych przez siebie przedmiotow (produktow swej jazni) stworzyl "podswiat", w ktorym podobni mu ludzie doswiadczali na tej samej zasadzie (rzekomo), co on sam. Byc moze i w tamtym swiecie powstal jakis "podCorcoran" zabawiajacy sie w Boga z jeszcze innymi tworami. Troche jak w ruskiej matrioszce.
Poza tym jesli cos jest nierealne, to juz bardziej nie bedzie i pozostanie po prostu nierealne, czy do kwadratu, czy szescianu.
Ale, kto by sie przejmowal solipsystami. Widzial ktos jakiegos?

Klasyfikacja i zaszufladkowanie moich wierzen widocznie nie jest latwa. Rama Rama Amen.

p.s. A biedni maturzysci chcieli tylko pomoc przy swoich pracach...
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2008, 06:19:51 pm wysłana przez Evangelos »

Hokopoko

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #26 dnia: Lutego 14, 2008, 06:28:23 pm »
Aspektów czysto "intelektualnych" to najwięcej jest w "Fantastyce i futurologii" i "Filozofii przypadku"...  ::)

"Doskonałość" to tylko słowo...

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #27 dnia: Lutego 14, 2008, 06:30:50 pm »
Cytuj
Solipsyzm jako system filozoficzny glosi istnienie jedynie podmiotu doswiadczajacego, natomiast cala reszta rzeczywistosci jest zbiorem jego subiektywnych wrazen i wytworem umyslu.

Znam ten system...

Cytuj
Byc moze i w tamtym swiecie powstal jakis "podCorcoran" zabawiajacy sie w Boga z jeszcze innymi tworami. Troche jak w ruskiej matrioszce.

Owszem, też miałem takie skojarzenia...

Cytuj
Poza tym jesli cos jest nierealne, to juz bardziej nie bedzie i pozostanie po prostu nierealne, czy do kwadratu, czy szescianu.

A to pytanie zostawmy forumowym PT. Filozofom... Ja filozofii mam dość.

Cytuj
Ale, kto by sie przejmowal solipsystami. Widzial ktos jakiegos?

Ja jednego w lustrze, jak miałem naście lat...  :D :D :D

Cytuj
Klasyfikacja i zaszufladkowanie moich wierzen widocznie nie jest latwa. Rama Rama Amen.

 ;D ;D ;D

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #28 dnia: Lutego 14, 2008, 06:36:47 pm »
Cytuj
Aspektów czysto "intelektualnych" to najwięcej jest w "Fantastyce i futurologii" i "Filozofii przypadku"...  ::)

No i w "Summie technologiae"... Ale to wszystko nie beletrystyka.

Cytuj
"Doskonałość" to tylko słowo...

Owszem.

BTW. swego czasu usiłowałem sobie wyobrazić idee platońskie (zacząłam od banalnych idei krzesła i stołu). Za cholerę nie dało się nic takiego wyobrazić - jak cos moze być ideą kadratowego stołu z czterema nogami, okragłego stolika pod wazon (koty uwielbiaja takie coś wywalać) i Okrągłego Stołu jaki znamy z polityki równocześnie... A jeszcze jak pomyślałem, że idea stołu i idea krzesła mieszczą się w idei mebla itd. itd.
Dualizm korpuskularno-falowy to na tym tle pikuś...

Od tego czasu stałem się nieprzejednanym materialistą i wrogiem systemów filozoficznych...
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2008, 06:48:49 pm wysłana przez Q »

Hokopoko

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #29 dnia: Lutego 14, 2008, 07:08:37 pm »
Cytuj

 swego czasu usiłowałem sobie wyobrazić idee platońskie

 ;D ;D ;D

Maziek, słyszałeś??

Q, może spróbuj na początek wyobrazić sobie "wolę mocy", to ponoć trochę łatwiejsze...  ::)