Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1116698 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1425 dnia: Września 23, 2008, 01:27:27 pm »
No dobra, trochę spłaszczam Twoje poglądy ;).

ps. wodę zdaje się też lubisz? ;)
http://www.pbase.com/jeffreyk/water
http://www.wired.com/culture/art/multimedia/2008/06/gallery_faves_water_photos
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1426 dnia: Września 23, 2008, 09:21:00 pm »
Co ciekawe, zerknąłem do art. nt. jądra Ziemi z WiŻ i stoi tam, że w jądrze przy temp. 6000 st. ciśnienie jest tak wielkie (miliony razy większe, niż na powierzchni) że jądro wewnętrzne jest stałe. Poniżej 2 tyś kilometrów mamy więc płynne, wrzące żelazo z niklem a w samym środku żelazny orzech.
No to mnie zaskoczyles, nigdzie nie spotkalem takiej informacji. Bardzo ciekawe.
Ja tak pytam, bo masz duzo informacji w glowie i chcialem miec jako takie pojecie o procesie stygniecia nie tylko dla Ziemi (zastanawia mnie, ze przeciez stygnie juz ca 4.5 miliarda lat i wciaz jest goraca jak przyslowiowe pieklo), ale tez tego giganta, ktorego zalinkowales.
Ciekaw jestem tez jestem czestotliwosci, w ktorych promieniuja planety (ta ogromna i chocby nasz Jowisz). Musze poszukac informacje w necie.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1427 dnia: Września 23, 2008, 09:26:43 pm »
No to Ziemia na tle Jowisza

(Tak dzi, to jest fałszywka zmontowana komputerowo ;).)

i Trochę nieprawdziwych możliwych pejzaży obcych planet:
http://members.wri.com/jeffb/vistapro/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1428 dnia: Września 24, 2008, 10:44:44 pm »
No to mnie zaskoczyles, nigdzie nie spotkalem takiej informacji. Bardzo ciekawe.
To jest nr 6 z 2006 Wiedzu i Życia jak masz dostęp.
Cytuj
Ja tak pytam, bo masz duzo informacji w glowie
Eee, bez przesady. Czyta się. Niestety po fazie "wiedzenia" nastąpiła faza orientacji, gdzie to czytałem, która coraz częściej przeradza się w niejasne przeczucie, że chyba juz o tym słyszałem ;).
Cytuj
chcialem miec jako takie pojecie o procesie stygniecia nie tylko dla Ziemi (zastanawia mnie, ze przeciez stygnie juz ca 4.5 miliarda lat i wciaz jest goraca jak przyslowiowe pieklo), ale tez tego giganta, ktorego zalinkowales.
Musze przyznać, że sam się na to nakręciłem.
Cytuj
Ciekaw jestem tez jestem czestotliwosci, w ktorych promieniuja planety (ta ogromna i chocby nasz Jowisz)
Ta częstotliwość odpowiada częstotliwości z jaka promieniuje ciało nagrzane do takiej temperatury, jaką ma powierzchnia danej planety (a jeśli planeta ma atmosferę to w uproszczeniu temperatura tej części atmosfery, powyżej której jest ona przezroczysta dla tej długości fali). Żeby świeciło o ile pamiętam musi być około 300 iluś st. Celsjusza wówczas jest to wiśniowy żar, przy 800 (żar papierosa) jest pomarańcz itd. poniżej będzie to podczerwień. Jest to o tyle istotne, że na ogół czas jaki potrzebuje ciepło na wydostanie się z planety jest długi i w związku z tym działa ona jak termos, w środku gorąca, ale na zewnątrz zimna. Zawsze mnie fascynowało, że czas jaki jest potrzebny aby energia wygenerowana w Słońcu, w jego jądrze w reakcjach termojądrowych  dotarła do jego powierzchni jest - wg różnych oszacowań - liczony w milionach, bądź dziesiątkach milionów lat... Poza neutrinami, bo te lecą bez przeszkód.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1429 dnia: Września 24, 2008, 11:50:15 pm »
Wiesz co maźku? Nie lubię sadzić komplementów, zwłaszcza facetom ;), ale czytając Cię, mam wrażenie, że gdyby więcej ludzi miało podobne horyzonty i podejście do świata, Mistrz by tak łatwo w ludzkość nie zwątpił.

ps. coś dla tych, którzy tak jak ja nie przepadają za filozofią ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Września 25, 2008, 04:19:33 pm wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1431 dnia: Września 25, 2008, 05:23:21 pm »
« Ostatnia zmiana: Września 26, 2008, 12:46:32 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1432 dnia: Września 25, 2008, 06:05:37 pm »

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1433 dnia: Września 25, 2008, 06:19:12 pm »
Tak w kosmos latają Rosjanie

Zwróćcie uwagę na ostatnim zdjęciu, jak astronautka jest odstawiona, ledwo co miała kilka g ale co tam, świeży makijażyk, frywolne loczki no i oko zrobione... Ech kobiety ;). Faceci na pewno majtek nie zmieniali przez cały pobyt ;-).

edit: i jeszcze luknijcie, że te śpiwory nie sa poli-sroli tylko z naturalnego futra, ani chybi z jenota, co to Janek Lidce rękawice podarował ;-)
« Ostatnia zmiana: Września 25, 2008, 06:23:26 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1434 dnia: Września 25, 2008, 07:00:35 pm »
Zwróćcie uwagę na ostatnim zdjęciu, jak astronautka jest odstawiona, ledwo co miała kilka g ale co tam, świeży makijażyk, frywolne loczki no i oko zrobione... Ech kobiety ;).

"Ech Rosjanki to były kobiety..." jak wspominał stary hrabia... ;D

ps a to dzi specjalnie dla Ciebie (o ile nie znasz).

"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1435 dnia: Września 25, 2008, 08:06:55 pm »
"Ech Rosjanki to były kobiety..." jak wspominał stary hrabia... ;D

Taaak, taaaak, Rosjanki piękne kobiety... A Ruscy piją bimber.
Szczególnie, że to... Iranka  انوشه انصاری, ;D

Stereotypy kolego przez Was przemawiają, stereotypy.

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1436 dnia: Września 25, 2008, 09:26:17 pm »
Cholera, ale wpadka (rozkojarzony ostatnio chodzę, choć to nie wiosna ;)). A sam niedawno o tej pani całe mnóstwo ciepłych słów na startrek.pl wypisywałem... (Bo wielce interesująca to osoba, nie tylko z urody.)

A Rosjan lubię. Dzięki Bułhakowowi i Strugackim. (Dzięki tym drugim polubiłem nawet kwas chlebowy...)


EDIT:
Właśnie zobaczyłem taką krzyżóweczkę...
« Ostatnia zmiana: Września 25, 2008, 09:32:02 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1437 dnia: Września 25, 2008, 11:59:54 pm »
Ta częstotliwość odpowiada częstotliwości z jaka promieniuje ciało nagrzane do takiej temperatury, jaką ma powierzchnia danej planety (a jeśli planeta ma atmosferę to w uproszczeniu temperatura tej części atmosfery, powyżej której jest ona przezroczysta dla tej długości fali). Żeby świeciło o ile pamiętam musi być około 300 iluś st. Celsjusza wówczas jest to wiśniowy żar, przy 800 (żar papierosa) jest pomarańcz itd. poniżej będzie to podczerwień. Jest to o tyle istotne, że na ogół czas jaki potrzebuje ciepło na wydostanie się z planety jest długi i w związku z tym działa ona jak termos, w środku gorąca, ale na zewnątrz zimna. Zawsze mnie fascynowało, że czas jaki jest potrzebny aby energia wygenerowana w Słońcu, w jego jądrze w reakcjach termojądrowych  dotarła do jego powierzchni jest - wg różnych oszacowań - liczony w milionach, bądź dziesiątkach milionów lat... Poza neutrinami, bo te lecą bez przeszkód.
Aaa, to to wiedzialem, racja racja. Bardziej sie zastanawialem nad tym, czy planety (czyli ciala nie przeprowadzajace reakcji termojadrowych) sa w stanie z jakis przyczyn do emitowania promieniowania w wyzszych czestotliwosciach - radiowych, mikrofalowych czy moze nawet wyzszych. Bo Jowisz na przyklad wypromieniowuje tylko cieplo?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1438 dnia: Września 26, 2008, 12:52:45 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1439 dnia: Września 26, 2008, 09:43:40 am »
W końcu jakieś prawdziwe zdjęcie...

Dziwią mnie naukowcy którzy mają "first indication" że w okół podwójnych gwiazd mogą się formować układy planetarne. Mogli mnie zapytać i bym im powiedział że najprawdopodobniej tak bo niby czemu nie? Ogólnie tylko bez przerwy się dziwią, że jest coś za Plutonem, że w okół innych gwiazd latają planety, że są planety podobne do Ziemi itd. Przesadne stosowanie brzytwy Ockhama?

edit:
I tym razem Chińczycy chyba już naprawdę
« Ostatnia zmiana: Września 26, 2008, 09:56:53 am wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills: