Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]  (Przeczytany 290015 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #165 dnia: Marca 11, 2010, 01:48:22 pm »
Jednym z pożytków bytowania na wiecej niż jednym forum zrzeszającym mniej lub bardziej ;) inteligentnych ludzi, jest, że zawsze ktoś gdzieś coś ciekawego wygrzebie i można to wtedy puścić w dalszy obieg. Otóż i znalezisko mojej współmoderatorki z startrek.pl. Bardzo a'propos dyskusji, które toczyliśmy parę stron temu:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,97659,7634018,Bajki_o_robotach.html
(Tytuł też fajny ;).)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #166 dnia: Marca 14, 2010, 09:44:46 pm »
ale czad - jakiż wątek o golemie! na razie tylko liznąłem, a tu trzeba żmudnych studiów!
*
poza wywodami o fundamentalnej niemożności kontaktu a la "solaris" prezentacje maszynowej psyche i rozważania o niej to drugi lejtmotyw w pracach Mistrza. pamiętam np. zapis myśli "przyjaciela", strumień świadomości mózgu-planety z opowiadania, ktorego tytuł wyleciał mi z głowy, pamiętam rozmowę pirxa z nieludzkim pilotem-podwladnym o osobliwościach jego psychiki. a potem ta kulminacja, ten golem...

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #167 dnia: Listopada 29, 2011, 01:02:50 pm »
Przeglądałem ostatnio "The Last Question" Asimova i znalazłem już w pierwszych akapitach taki passus:

"Dwaj członkowie wiernej świty Multivaca — Alexander Adell i Bertram Lupov — wiedzieli najlepiej, jak tylko człowiek mógł wiedzieć, co kryje się za zimną, błyszczącą płytą gigantycznego komputera. A w każdym razie mieli jakieś mgliste pojęcie o ogólnym schemacie obwodów i przekaźników, które narosły w maszynie od owych zamierzchłych czasów, kiedy to pojedynczy człowiek mógł mieć zupełnie jasne pojęcie o całości…
Multivac był maszyną samoadaptacyjną i samokorygującą. Musiał być taki — bowiem żaden człowiek nie byłby w stanie nic w nim naprawić lub zmienić równie szybko i równie trafnie jak on sam. Tak więc Adell i Lupov służyli molochowi jedynie powierzchownie i z pozoru — choć najlepiej, jak tylko było na to stać człowieka. Karmili go danymi, adaptowali pytania, jakie mu stawiano i tłumaczyli odpowiedzi, jakich udzielał. Bez wątpienia więc zasługiwali oni — podobnie jak inni ze świty Multivaca — na swój udział w glorii komputera.
"

Czyż - po zmianie nazw/nazwisk - nie brzmi to jak z "GOLEMa..."? ::) Fajne jest to krążenie idei.


Edit: krążenia przykład jeszcze jeden, to z "Żuka w mrowisku":

"Dosyć szybko przypomniałem sobie, kto to taki ten Izaak Bromberg. Rozumie się, słyszałem już o nim dawniej, być może wtedy, kiedy jako zupełny smarkacz pracowałem w grupie Wolnego Rekonesansu. Jedną z jego książek - “Jak to było naprawdę” - niewątpliwie czytałem, była to historia Koszmaru z Massachusetts. O ile pamiętam, książka ta nie spodobała mi się. Za bardzo przypominała pamflet, autor zbyt się starał, aby obedrzeć z romantyzmu tę rzeczywiście straszną historię i zbyt wiele miejsca poświęcił szczegółom dyskusji o politycznych aspektach niebezpiecznych eksperymentów, dyskusji, która wówczas nie interesowała mnie w najmniejszym stopniu.
Zresztą w pewnych środowiskach nazwisko Bromberga było znane i cieszyło się znacznym autorytetem. Można by go było określić jako “skrajnie lewego” w znanym ruchu dzjunistów, którego założycielem był Lamodoix, głoszący prawo nauki do rozwoju bez żadnych ograniczeń.
Ekstremiści tego ruchu wyznają zasady, które na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie naturalne, ale w praktyce bezustannie okazują się niewykonalne na każdym określonym poziomie rozwoju ludzkiej cywilizacji (pamiętam ogromny szok, jakiego doznałem studiując historię cywilizacji Tagory, gdzie przestrzegano tych zasad z całą bezwzględnością od niepamiętnych czasów ich Pierwszej Rewolucji Przemysłowej).
Każde naukowe odkrycie, które może zostać zrealizowane, z całą pewnością będzie zrealizowane. Trudno się nie zgodzić z tą zasadą, chociaż i tu powstaje mnóstwo zastrzeżeń. A co począć z odkryciem, kiedy już zostało zrealizowane? Odpowiedź - kontrolować jego skutki. Znakomicie. A jeśli nie jesteśmy w stanie przewidzieć tych skutków? A jeśli jedne przeceniamy, a innych, przeciwnie, nie doceniamy? Jeśli wreszcie staje się zupełnie jasne, że nie jesteśmy w stanie kontrolować nawet tych oczywistych i nieprzyjemnych skutków? Jeśli dla kontroli okażą się niezbędne absolutnie niewyobrażalne moce energetyczne i moralne (jak to zresztą stało się z maszyną w Massachusetts, kiedy na oczach oszołomionych naukowców poczęła się i zaczęła wyrastać nowa odczłowieczona cywilizacja na Ziemi)?
"*

podczas gdy w "GOLEMie..." mamy:

"Ta fala sensacyjnych fałszerstw, która obrodziła dziesiątkami przeraźliwie bezmyślnych filmów o „potworze z Massachusetts”, opadła wreszcie po roku."


* choć, żeby tam od razu GOLEMa i Honnest Annie uznać za całą cywilizację, to trzeba iście biblijniej przesady (tam też się od parki zaczęło ;))
« Ostatnia zmiana: Lipca 25, 2016, 07:33:30 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #169 dnia: Lutego 26, 2013, 02:39:25 pm »
Lem S.: Um aber, vor das Allwissen gestellt, doch nicht mit ungesättigter Neugier als ein armer Tor zu bleiben, würde ich all meine Fragen zu einer einzigen reduzieren: Was ist Sinn und was Unsinn in den Reden des von mir ausgedachten Riesen der Artificial Intelligence, genannt "Golem XIV"?

Czyli jakoś tak:
Lem S.: Stojąc przed Wszechwiedzącym, żeby nie być podobnym do biednego głupca z nienasyconej ciekawością, chciałbym ograniczyć wszystkie moje pytania do jednego: co ma sens, a co jest nonsensem w wykładach wymyślionego przez mnie Colossusa Sztucznej Inteligencji o nazwie "Golem XIV"?

(Lem S., Vorwort im Nachhinein. – w ks. «Informations- und Kommunikationsstrukturen der Zukunft. Bericht anlässlich eines Workshop mit Stanislaw Lem». – München: Wilhelm Fink Verlag, 1983, s.9-13).

DillingerEscPlan

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #170 dnia: Lutego 26, 2013, 07:27:11 pm »
Chyba ulegnę licznym a przemożnym presjom zewnętrznym, a specjalnie wewnętrznym, bo i co spoza, to w końcu uwewnętrznione jest, inaczej nie podobna, iżby sens jakikolwiek miało- ulegnę i przeczytam Golema Czternastego, chociaż przyznam, że mam obawy i lęk, że nie podołam, nie zrozumiem, że za wcześnie jeszcze...  ;)

Btw, bo być może na forum nie było... Adaptacja do formy audio-video: GOLEM on Vimeo

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #171 dnia: Marca 21, 2013, 07:18:11 am »
Film na podstawie "Golem XIV":  GOLEM on Vimeo

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #172 dnia: Kwietnia 03, 2013, 11:56:10 am »
Pracujac nad artykulem o "Golemie XIV" wybralem 10 krotkich i najciekawszych (na moj gust) cytatow-aforyzmow (tez podaje ich w jezyku angielskim z odpowiednego wydania Golema XIV z roku 1984 - ciekawo z jest przeciez, jak czytaja Lema anglicy-amerykanie):
 
– Człowiek może zmieniać światopoglądy – lecz NIE MOŻE zniszczyć w sobie elementarnych popędów prostym aktem woli.
– Man may change his outlook on life, but CANNOT destroy the elemental urges within himself by a simple act of will.

– Kultura jest instrumentem niezwykłym przez to, że stanowi odkrycie, które, żeby działać, musi być zakryte przed swymi twórcami.
– Culture is an unusual instrument in that it constitutes a discovery which, in order to function, must be hidden from its creators.

– Ewolucja to leniwy bełkot, uparty w plagiacie, dopóki nie popadnie w opały.
– Evolution is lazy babble, obstinate in its plagiarism until it gets into deep water.

– Nie pracuje dobrze ten, kto z zamiarem sporządzenia łopaty wykonuje rakietę.
– Someone who produces a rocket when intending to make a shovel is a bungler.

– Głupstwo filozofa bawi mocniej od głupstwa idioty.
– The philosopher's blunders are more amusing than the idiot's.

– Miejsce, w którym techniczne dane procesu przerastają w etyczne, nie da się wykryć w niearbitralny sposób.
– The place where the technical data of the process become transformed into the ethical cannot be discovered in a nonarbitrary way.

– Nie ma ziemskiej wiary bez takiej niezborności wewnętrznej, która w przekładzie na logikę równa się sprzeczności.
– There is no earthly faith without the kind of inner astigmatism which amounts to a contradiction when translated into logic.

– Geniusz to kolor w ręku, najczęściej w grze, w której taki rozkład nie wygrywa.
– A genius is all of a suit, most often in a game where such a hand does not win.

– Bóg nie tylko gra ze światem w kości, lecz nie daje zajrzeć do kubka.
– Not only does God play dice with the world – He does not let us see what He has rolled.

– Niewiedza o niewiedzy towarzyszy nieustępliwie poznaniu.
– Ignorance about ignorance accompanies cognition uncompromigingly.

No i rzeczywiście (Go)Lemowe Trzy prawa ewolucji:
– Sensem przekaźnika jest przekaz; Gatunki powstają z błądzenia błędu; Budowane jest mniej doskonałe od budującego.
– The meaning of the transmitter is the transmission; Species originate from a mistaken mistake; The construction is less perfect than what constructs.


sosnus

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #173 dnia: Maja 18, 2014, 11:31:14 pm »
Witam, sens nazwy GOLEM w tym dziele rozumiem, ale...
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, dlaczego Lem postanowił nadać mu akurat numer "XIV"?

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #174 dnia: Maja 18, 2014, 11:44:29 pm »
Bo był XIV wersją z serii GOLEM [XIII rozmontowano w stoczni (to ciekawe) przed rozruchem, bo miał nieusuwalny defekt schizofreniczny...].
A dlaczego Lem wyhamował na czternastce - nie wiem. Może nie chciał już mnożyć nieszczęść dotykających tę serię;)
« Ostatnia zmiana: Maja 18, 2014, 11:46:00 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

sosnus

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #175 dnia: Maja 19, 2014, 12:04:51 am »
Tak, dziękuję, nawet dzisiaj przed zadaniem pytania przeczytałem ten fragment o rodzinie Golemów, (wydanie Wyborczej, okolice 216 strony) lecz mnie chodziło właśnie o to jaki w tym był zamysł Autora. A może ta liczba nie ma tutaj znaczenia?

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #176 dnia: Stycznia 02, 2015, 09:20:40 pm »
Pracujac nad artykulem o "Golemie XIV"...
Oto rezultat: dosc duzy artykul o Golemie XIV:

Victor Yaznevich. Problems and Dilemmas: Lem's Golem XIV.
w ksiazce "Stanislaw Lem w oczach Swiata":
http://www.amazon.com/Lemography-Stanislaw-Liverpool-Science-Fiction/dp/1781381208

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #177 dnia: Stycznia 03, 2015, 09:48:07 pm »
Cytuj
Oto rezultat: dosc duzy artykul o Golemie XIV:
Noo, gratulacje!  :)
Ale sto baksów za knigę... ??? >:(
Może byś wrzucił tu jakiś skrót, choć podstawowe tezy?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #178 dnia: Stycznia 03, 2015, 11:36:54 pm »
I po polsku. Spasiba, Czestnyj Drug :-)
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Golem XIV]
« Odpowiedź #179 dnia: Stycznia 03, 2015, 11:50:09 pm »
Cóż począć... Przyłączam się do chóru próśb o tezy.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki