Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 507283 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #765 dnia: Czerwca 01, 2020, 09:23:23 pm »
Lem się mylił. Kura jest praktyczna. Kura składając jajko czuje przede wszystkim dużą ulgę (jakby Lem raz złożył raz jajko, to by rozumiał). Ale również myśli sobie "cholera, ulga niby jest, ale w wysiadywanie to się wkopałam". Myślę, że w tej (po tej) książce Lem wykrył to charakterystyczne dla niego "zarządzanie poprzez chaos". Że książki się same piszą a on nie wie jak i w zasadzie za nic nie odpowiada i o co w ogóle chodzi w razie czego. Pamiętam, że czytałem tę książkę w podstawówce i uważałem, że to wszystko prawda, tzn. nie w sensie, że jakaś ziemska rakieta była na jakiejś innej planecie, ale że takie rakiety ogólnie na ziemi są budowane - a Lem to po prostu opisuje jak inni w Młodym Techniku samochody na holzgas.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #766 dnia: Czerwca 01, 2020, 11:12:51 pm »
wydaje mi się ryzykownym, zbyt dalekie odjechanie od domniemanego zamysłu autorskiego.

Co do zasady oczywiście zgoda (z poprawką na to, o czym w ostatnim akapicie), choć w tym wypadku przymknąłbym oko, bo wykładnia Pazińskiego czyni "Eden", jeśli nie ciekawszym, to bardziej ponadczasowym, czyli robi Lemowi dobrze ;). (W najgorszym wypadku można powiedzieć, że P.P. stworzył ciekawy apokryf SF Patronem się podpierając ;).)

Natomiast z tego wyzłośliwienia wyjąłbym motyw grobów, co i Gajewska pierwsza zauważyła. To bardzo silne skojarzenie z przeżyciami autora.

Czyli w tym się sztuproczentowo zgadzamy.

I jak dla mnie, fajny stan wrzucenia bohaterów w zupełnie "niewiadomo". Dziś to często spotykane, ale wtedy? Aldisowy non-stop przychodzi na myśl. Heh, ten sam rocznik.  :)

Ano. Potem "Powrót...", "Diuna" i "Cieplarnia" ten chwyt spopularyzowały, niektóre cokolwiek go modyfikując, i dziś nie tylko u Dukajów i Williamsów, ale nawet w "Zemście Sithów" (tam, oczywiście, w wersji light) za normę robi. Wrzucamy cię, czytelnikowidzu, w środek i orientuj się (bo teraz zwykle odbiorca ma od bohaterów gorzej - oni ogarniają, w końcu to ich świat, on się musi uczyć). Inna sprawa, że tym sposobem zdegenerowała się rzecz do sztuki dla sztuki, swoistego formalnego popisu (z zakresu mniej oczywistego wykładania fabuły na ławę). U Lema (i u wczesnego Aldissa, czy w "Pikniku...") konfuzja odbiorcy miała pozwalać mu się wczuć w zagubienie bohaterów.

Myślę, że w tej (po tej) książce Lem wykrył to charakterystyczne dla niego "zarządzanie poprzez chaos". Że książki się same piszą a on nie wie jak i w zasadzie za nic nie odpowiada i o co w ogóle chodzi w razie czego.

Zdaje się to prawdopodobne... Z drugiej strony w takim wypadku "Eden" (wraz z "Solaris", o którym sam S.L. wprost - wiadomo co - mówił) staje się podatny na dawną cetarianową krytykę Dicka i "Bladego...". Z trzeciej można tę ostatnią kontrować twierdząc, że - jadąc brzydkim frońdyzmem - podświadomość Mistrza tak genialną była (również w stanach słabszych), że nawet świadomość Jego tego nie ogarniała ;).
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2020, 10:08:57 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #767 dnia: Czerwca 26, 2020, 10:31:05 pm »
O tym, że - wbrew pozorom - Mistrz przewidział Internet, a rolę jego:
http://ziemianski.com.pl/blog/jestem-zbojca-gebon-pokonany/
« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2020, 04:00:56 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #768 dnia: Czerwca 30, 2020, 01:36:12 pm »
...a Lem o atomie:
https://smoglab.pl/stanislaw-lem-o-atomie-studenci-powinni-byli-demonstrowac-za-budowa-elektrowni/

Co - jako i "Dzikie Życie" wyjęłam z tego:
https://gadzetomania.pl/61616,stanislaw-lem-o-zmianach-klimatycznych-pisarz-juz-dawno-domagal-sie-odejscia-od-wegla
...widać, że trudno uwolnić się od wiadomego cytatu...ale to dosyć twórcze wykorzystanie;))
Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu" - tego Stanisław Lem akurat nie powiedział. Ale w swoich wielu wizjach i obserwacjach poruszył temat atomu.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #769 dnia: Lipca 01, 2020, 09:45:15 am »
Trochę nie na temat, ale chyba nie ma stosowniejszego wątku? Przypadkowo dowiedziałem się, że Leszek Moczulski, założyciel KPN oraz autor wygłoszonej w Sejmie do postpezetpeerowców deszyfracji akronimu PZPR (płatni zdrajcy, pachołki Rosji) - miał w konspirze m.in. pseudo Lem. Kwestia otwarta, czy z powodu Lema, czy własnych inicjałów.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #770 dnia: Lipca 01, 2020, 12:01:53 pm »
ale chyba nie ma stosowniejszego wątku?

Jest, i nawet już tam o tym było:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1693.0
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #771 dnia: Lipca 01, 2020, 04:05:23 pm »
O Lemie napisano, ale właściwie Lem napisał...hehe...koce i strzały;)))

"Okazało się bowiem, że wg ZUS-u pisarz nie przedstawił wystarczających dowodów, że jest artystą. Dlatego też odmówiono mu emerytury dla twórców.

W odpowiedzi na wasze pismo znak 8135, powiadamiające mnie, iż ZUS nie posiada podstawy /decyzji/, uznającej wykonywaną przeze mnie działalność za twórczą, i tym samym nie należę do osób uprawnionych do zaopatrzenia emerytalnego twórców […], niniejszym oświadczam, że jako nieuprawniony do zaopatrzenia emerytalnego twórców, nie zamierzam wpłacać ZUSowi z tego tytułu składek rocznych, ani zaległych za rok 1980, ani za rok bieżący 1981, ani też w przyszłości. Proszę uprzejmie potraktować moją decyzję jako ostateczną i do tej sprawy już nie wracać"

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=998634350580890&set=a.156912158086451&type=3

https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/stanislaw-lem-na-wojnie-z-zus-em-nie-zamierzam-wplacac-skladek/51evdt0,681c1dfa

Nie pamiętam czy ten list został opublikowany w oporze eM...a nie mogę teraz sprawdzić :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #772 dnia: Lipca 08, 2020, 09:16:21 am »

Ciekawe, czy Lem wygrał (to jest rzeczywiście nie płacił składek), nie wiem jak to było w 1981, ale po 1992 to było niemożliwe.

Rykoszetem:

Realizacja „Wszystko na sprzedaż” (1968) - filmu o Zbyszku Cybulskim, ale bez Cybulskiego - nie układała się tak, jak planowano („Wszystko jest tylko brakuje treści” – mówił Wajda), więc Wajda i Pec-Ślesicka przerwali zdjęcia i wyszukawszy opowiadanie Stanisława Lema, zrealizowali dla TVP komedię „Przekładaniec” z Bogumiłem Kobielą. To Wajdę odprężyło: wróciwszy do „Wszystko na sprzedaż”, zrobił niezbędne dokrętki (kawałki dialogów na tle białej ściany w gabinecie Pec-Ślesickiej, scenę na nasypie kolejowym, z pianą udającą śnieg), ratując znakomity film.

https://wyborcza.pl/7,75410,26104893,barbara-pec-slecicka-jedna-z-najblizszych-wspolpracowniczek.html#S.kultura-K.C-B.5-L.1.maly

Nawiasem Kobiela w "Przekładańcu" grał kierowcę rajdowego, któremu wskutek licznych obrażeń odnoszonych w wypadkach przezeń powodowanych przeszczepiano narządy i rozmaite części ciała pobrane od ofiar tychże wypadków (w tym psa) - co w zgniłym imperializmie rodziło zabawne wątpliwości prawne co do jego tożsamości w perspektywie finansowej (prawa do honorariów, spadku etc.). Prawdziwy Kobiela natomiast zmarł na skutek prawdziwego wypadku po tym, jak prowadzone przez niego białe BMW wbiło się czołowo w autobus. "Przekładaniec" nakręcono w roku 1968, a Kobiela zginął skracając skomplikowany scenariusz "Przekładańca" w 1969... Już po premierze "Wszystkiego na sprzedaż".
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2020, 09:21:42 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #773 dnia: Lipca 08, 2020, 09:28:46 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #774 dnia: Lipca 31, 2020, 04:23:32 pm »
Top 10 ulubionych książek więźniów w Kraju Permskim w Rosji:
...
10. ... Lem S., Solaris
https://progorod59.ru/news/37084

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #775 dnia: Sierpnia 05, 2020, 01:53:12 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #776 dnia: Sierpnia 12, 2020, 04:43:11 pm »
Kolejna, dość oczywista, wyliczanka Lemowych przewidzeń:
https://swiatradosci.pl/stanislaw-lem-100820-bw-medium

Edit:
I staroć, ale cenny (i - z tego, co widzę - nie był), prof. Jarzębski o milczeniu Lem (i nie tylko):
https://krytykanaostro.blogspot.com/2012/10/gos-sychac-ale-nikt-juz-nie-mowi.html
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 16, 2020, 02:28:20 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #777 dnia: Sierpnia 22, 2020, 02:13:14 pm »
Wpadła w oko przy szukaniu związków Lema z PPN (niezbyt owocnych). Była tu?
Jakoś nie pamiętam, ale może luki w pamięci. Jako, że jest cała w pdf-ie, podpinam. Najwyżej bonobo.
Taka magisterka poszerzona  :)
https://www.academia.edu/568888/Stanis%C5%82aw_Lem_wobec_utopii
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #778 dnia: Sierpnia 23, 2020, 01:29:40 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #779 dnia: Sierpnia 23, 2020, 12:42:26 pm »
A na coś takiego trafiłeś?
https://www.amazon.com.au/Dzialacze-PPN-Mazowiecki-Herling-Grudziński-Bartoszewski/dp/123263994X
Tak, widziałem tę linkę, książki nie. Na pierwsze oko, raczej gołe biogramy a mi chodziło raczej o formy współpracy -  dokładniej, bo to zapewne idzie - o prognozy Chochoła,  tzn. czy sam Lem wiedział że z nimi współpracuje?
Bo jeśli były to wyłącznie kontakty osobiste, to można rzec, że Lem współpracował też z masonerią  :D do której należał choćby Lipski.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana