Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Dzisiaj o 07:48:34 am »
Gwoli ścisłości: dt nie może być interwałem. To różniczka, wielkość z definicji nieskończenie mała. Jeśli już, to raczej "delta t".
Sorki za czepialstwo ;)


Wracając na chwilę do Twojej zagadki:


Wszystko to samo, lecz masa prawego obciążnika wynosi nie jeden, tylko 1,5 kg. Jaki ciężar wskaże waga podczas ruchu? I dlaczego?
2
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Października 13, 2024, 11:33:28 pm »
Prawda, to jest dopiero przymiarka do siadania rakiet na ogniu (jak w praktyce jest z odzyskiwalnością - dopiero się okaże). O tym, by siadały tam, gdzie (miał) Ariel, parvisowy Helios, czy tym bardziej - Niezwyciężony mowy nie ma. Jednak widoku, który wedle dänikenowskich bajań miał dać początek opowieści o aniele z mieczem ognistym - dożyliśmy ;).
3
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Października 13, 2024, 07:03:43 pm »
Tak. To jest faktycznie niesamowite i byłoby niemożliwe jeszcze z 10 lat temu. Z drugiej strony, to wciąż zabawa, jakkolwiek misterna, w naszej kałuży - i na skok do innej perspektyw póki co wciąż brak.
4
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Października 13, 2024, 05:42:38 pm »
Dzisiejszy test Starshipa przebiegł pozytywnie:

Te widoki. Czysta SF-w-realizacji :).

ps. Komentarz przedstartowy z lemowskim akcentem ;):
https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=894676332763895&id=100066646091836
5
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Października 13, 2024, 04:34:08 pm »
Ale kiedy dt masz stałe (interwał) to chodzi tylko o pomiar sygnału.
6
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Października 13, 2024, 03:06:14 pm »
A istotą próbkowania jest wybór przedziału czasu i/lub poziomu sygnału czy oddziaływania na tyle małego, aby w tym czasie to oddziaływanie można było z dobrym przybliżeniem uznać za stałe. /.../
...o ile układ sił o ile będzie się zmieniał płynnie z momentu na moment o tyle będą to właśnie zmiany płynne i niechaotyczne.
Aż się prosi, by przywołać tu pojęcie różniczki. Nie wyniczku odejmowanka :), tylko dyferencjału.

Co do delty Diraca, to powiedziałbym, że w świecie materialnym, fizycznym, warunki tej quasi-funkcji poniekąd spełnia osobliwość czarnej dziury. Która osobliwość, mimo zerowych wymiarów geometrycznych i nieskończonej gęstości, posiada jednak określoną - i skończoną - masę. Można chyba powiedzieć, że całka po obszarze przestrzennym funkcji gęstości w okolicach CD przybiera wartość niezerową.
7
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Października 13, 2024, 10:43:18 am »
@xetras: Co do delty Diraca to ja mam za mały rozumek. O ile rozumiem definicję to dalszych aplikacji i implikacji nie, za dużo tam chińskich znaczków później. Z walcem i korbą chyba nie trzeba aż takiej idealizacji. Próbkowanie jest standardową procedurą przecież czy to w cyfrowym zapisie muzyki czy dodawania gazu w samochodach (pedał gazu kończy się na enkoderze pod nogą a "linka gazu" zaczyna się w dekoderze wkoło silnika). Żyjemy z tym we wszystkim i obecnie praktycznie wszędzie, bo prawie wszystko trzeba zdigitalizować aby cokolwiek zadziałało, czy to w hucie czy na stole operacyjnym. A istotą próbkowania jest wybór przedziału czasu i/lub poziomu sygnału czy oddziaływania na tyle małego, aby w tym czasie to oddziaływanie można było z dobrym przybliżeniem uznać za stałe. Zwłaszcza jeśli nie interesuje Cię sprawa ilościowa tylko jakościowa, dlaczego w ogóle dzieje się tak a nie inaczej, to dość swobodnie można tym przedziałem manipulować. W tym przypadku wiadomo, że o ile układ sił o ile będzie się zmieniał płynnie z momentu na moment o tyle będą to właśnie zmiany płynne i niechaotyczne. Nie będzie tak, że w chwili t0 siła 1N działa w lewo a w chwili t0+0,00001 s 100kN w prawo. Kolega od szpulki, którego zalinkował LA w ogóle pominął siły i założył jedynie, że nić ciągnięta będzie z prędkością u. Ze szpulką o tyle łatwiej, że kąt ciągnięcia nici definiuje stałe położenie "korby", czyli ramienia, na jakim działa ciągnięta nić na szpulkę. Tak apropos znalazłem inną ciekawa ilustrację problemu:
&ab_channel=SimonsFoundation .


@LA, zgadzam się co do domysłu i mniej więcej podobnie kombinowałem, może z tą różnicą, że założyłem, że najpierw waga (obudowa) jest zamocowana na sztywno, więc po podwieszeniu od wolnej strony obciążnika pokaże oczywista 1 kg. Zamiana siły sztywnego mocowania na siłę od drugiego obciążnika niczego nie zmieni.
8
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Października 13, 2024, 06:08:23 am »
Podejrzewam, że 1 kg.

Słowa kluczowe: "układ jest w równowadze". Moje rozumowanie jest następujące: skoro jest w równowadze, to co stoi na przeszkodzie, by, dajmy na to, zalać klejem jeden z bloczków razem z nicią, przymocowawszy go w taki sposób do podstawy? A następnie odciąć nić z obciążnikiem?
Wskazania wagi przez to się nie zmienią, prawda?
Dalej, a ile wskaże waga sprężynowa, jeden koniec której jest sztywno zamocowany, a do drugiego przywiązano ciężar 1 kg? Nieruchomy bloczek nie zmienia przecież wartości siły, ani też jej ramienia.
9
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Października 13, 2024, 12:14:10 am »
Wracając do walca, korby,...
Nie łapię delty Diraca.
Ani to statyka ani kinematyka.
Właściwie to jedynie pomysł.
(energetyczny)
Kompletnie nie wiem, gdzie jej używa się.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dirac_delta_function
Po polsku to n i e jest funkcja.
(Po prostu skojarzyła mi się z "chwilą" ale nie z momentem, bo ten to już konkretne pojęcie)
Czyli z tym:
Cytuj
Chwila, oczywiście, ma sens fizyczny zwłaszcza taki, że oznacza pewien moment, a szerzej czas, w którym parametry doświadczenia zasadniczo się nie zmienią
Chyba trafnie skojarzyłem, bo:
"delta Diraca jest matematycznym modelem nierealizowalnego fizycznie, nieskończenie wąskiego impulsu "
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Delta_Diraca
10
Lemosfera / Odp: Zagraniczne wydawnictwa, które wydały powieści p. Lema
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lemolog dnia Października 12, 2024, 05:40:07 pm »
Zabieram się za robienie listy ;)

Proszę potem podzielić się rezultatem swojej pracy...
Strony: [1] 2 3 ... 10