Autor Wątek: Rosja, ZSRR, Ukraina...  (Przeczytany 181674 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #585 dnia: Lipca 24, 2022, 04:26:40 pm »
Po co Moskwie jeszcze jedna enklawa?
Inna rzecz, gdyby udało się im stworzyć takie połączenie, czyli zdobyć całą strefę przybrzeżną, od Chersonia, poprzez Mikołajów i do Odessy...
A po co im Kaliningrad?
Ale! Właśnie to miałam na myśli - nie enklawa, a krok po kroku od wschodu, przez południe i wy tą solą...największe i strategiczne miasto na południu.
Mikołajów...akurat wczoraj kiedy napisałeś te słowa, że się trzymają to ruscy przypuścili zmasowany atak...
Czytałam, że zmienili taktykę - już nie wchodzą do miast/wsi zanim ich nie zbombardują.
Mam nadzieję, że na Odessę nie mają odwagi (może też sił - by ją utrzymać) i jest tak, jak napisałeś.
Może w porozumieniu nie było, że nie będą atakować magazynów zboża, a tylko, że nie będą atakować statków je wywożących. W związku z tym statków nie atakują tylko próbują zniszczyć zboże zanim zostanie załadowane. Może to taka logika. Formalnie pacta sunt servanda.
Nie sądzę by Rosjanie tak to rozkminiali i dzielili włos na pięcioro - od początku wojny lekceważą prawo międzynarodowe, łamią postanowienia - nihil novi. Inaczej tej wojny by nie było.
Zresztą sami plączą się w zeznaniach, co raczej wskazywałoby na bałagan i brak dobrego porozumienia na linii politycy/wojskowi - w dowodzeniu tą "operacją":

- Rosjanie przekazali nam, że nie mają absolutnie nic wspólnego z tym atakiem i że bardzo dokładnie i szczegółowo badają tę kwestię - mówił w sobotę minister obrony Turcji Hulusai Akar.
Tymczasem w niedzielę gen. Konaszenkow poinformował, że rosyjska marynarka wojenna przeprowadziła uderzenie z użyciem rakiet precyzyjnych na ukraińską jednostkę nawodną i magazyn z przekazanymi Ukrainie przez USA pociskami przeciwokrętowymi Harpoon w porcie w Odessie.


https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art36749541-rosjanie-zapewniali-turcje-ze-nie-zaatakowali-odessy-zmienili-zdanie
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #586 dnia: Lipca 24, 2022, 05:58:41 pm »
Zresztą sami plączą się w zeznaniach, co raczej wskazywałoby na bałagan i brak dobrego porozumienia na linii politycy/wojskowi - w dowodzeniu tą "operacją":

Tak daleko posunęli się w serwowaniu sprzecznych (pół)prawd i postprawd (co od lat stanowiło ich sztandarową technikę dez/informacyjną), że w końcu sami się zakiwali.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #587 dnia: Sierpnia 04, 2022, 12:19:35 pm »
Smutny, SF-owy aspekt sytuacji*:
https://file770.com/numerous-russian-sff-writers-support-ukraine-invasion-in-open-letter/
(U nas podobne listy hańby skończyły się wraz ze stalinizmem, a tam...)

* Od lat się zresztą ciągnący:
https://slate.com/news-and-politics/2014/07/science-fiction-writers-predicted-ukraine-conflict-now-theyre-fighting-it.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #588 dnia: Sierpnia 08, 2022, 02:04:26 pm »


Szef wojsk obrony radiacyjnej, chemicznej i biologicznej sił zbrojnych FR, dowódca garnizonu wyzwolonej elektrowni atomowej w Zaporożu, generał major Walerij Wasiljew przemówił do żołnierzy. Przekazujemy fragment apelu do garnizonu. Jako odpowiedź na panikę, którą wywołują finansowane przez Zachód "międzynarodowe" organizacje, takie jak MAEA.

"Wy wszyscy rozumiecie, że toczy się wojna o prawo do istnienia narodu rosyjskiego. O nasze prawo do życia w pokoju i harmonii ze wszystkimi. Ale jeśli kolektywny Zachód odmówi nam tego prawa, jeśli amerykańska broń, najemnicy i instruktorzy będą wykorzystane do zajmowania terytoriów, które myśmy już wyzwolili - jesteśmy gotowi na różne scenariusze.
Elektrownia ta została zbudowana przez Rosjan dla wszystkich braci Słowian. Teraz naziści postanowili zdekomunizować naszą wspólną przeszłość. Dlatego będzie tu albo rosyjska wolna ziemia - albo wypalona pustynia. A wy, żołnierze wielkiej armii rosyjskiej, musicie być gotowi do wykonania ważnego rozkazu.
Jak wiecie, zaminowaliśmy wszystkie ważne obiekty Zaporoskiej elektrowni atomowej. I nie ukrywamy tego przed wrogiem. Ostrzegliśmy ich. Wróg wie, że stacja będzie albo rosyjska, albo niczyja. Jesteśmy przygotowani na konsekwencje tego kroku.
A wy, żołnierze-wyzwoliciele, musicie zrozumieć, że nie mamy innej drogi. I jeśli zostanie wydany najsurowszy rozkaz, musimy go spełnić z honorem."

https://focus.ua/voennye-novosti/524694-tut-budet-russkaya-zemlya-ili-vyzhzhennaya-pustynya-komandir-okkupantov-na-zaporozhskoy-aes


Na razie opinie analityków co do powyższego są podzielone. Większość uważa, że to kolejny szantaż jądrowy Putina, nic więcej. Ale nie wykluczono, że ruscy mają zamiar wysadzić w powietrze reaktor, by następnie oskarzyć Ukrainę o stworzenie "zagrożenia nuklearnego", a tym samym uzyskać casus belli - pretekst do zastosowania taktycznej broni jądrowej.
Wszystko może się stać. W każdym razie nie zaszkodzi mieć pod ręką jodek potasu. Na wszelki wypadek... ::)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #589 dnia: Sierpnia 08, 2022, 05:29:16 pm »
Musze po raz drugi przyznać, że jestem głupi jak but. Kiedy pojawiły się doniesienia z Buczy do tego stopnia nie mieściło mi się to w głowie, że sądziłem, że to może nie ustawka, ale przynajmniej "twórczy" przekaz Ukraińców, że doszło do pomyłki, wypadku ale nie celowego działania, ludobójstwa. Niestety dalsze dni i miesiące (tak naprawdę dni) wyprowadziły mnie z tego mniemania. Którego chyba chciałem się trzymać, bo trudno przyjąć do wiadomości, że ludzie na powrót stali się potworami działającymi masowo, tak jak piękna skądinąd nacja Niemców upotworniła się masowo na potrzeby DWŚ. Zwłaszcza, że to nie jest jakaś partyzantka czy inne niedobitki, tylko teoretycznie regularna armia państwa łaknącego pokoju. Nie jestem w stanie tego zrozumieć ale przynajmniej przyjmuję do wiadomości. Teraz tego typu informacja, po której niczego nie da się już ukryć, wytłumaczyć czy zwalić na to, że car tak nie kazał ale w regularnej armii Rosji służą ludzie z innych kręgów kulturowych, którzy języka i litości nie znają, i kibla porcelanowego nie widzieli - więc go sobie wzięli.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #590 dnia: Sierpnia 08, 2022, 05:45:58 pm »
O Czeczenii słyszałeś? A o Syrii?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #591 dnia: Sierpnia 08, 2022, 06:07:09 pm »
To też wiadomość wyglądająca na recydywę z innej epoki (przy czym nie chodzi mi o to, że giną, a o klucz rekrutacyjny):
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/zdrajcy-ukrainy-zyja-szybko-ale-umieraja-mlodo/x79v7sz,79cfc278
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #593 dnia: Sierpnia 09, 2022, 04:17:50 pm »
Tymczasem na Krymie...

Edit: dorzucę komentarz:
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/eksplozje-na-krymie-byly-dowodca-grom-u-piekna-koronkowa-robota-ukraincow/nsz0b37,79cfc278

Tu natomiast mamy spojrzenie na dziejące się za naszą wschodnią granicą ludobójstwo z perspektywy chyba najbardziej poruszającej - bliskich ofiar:
https://wiadomosci.wp.pl/ladunek-200-umyl-narzeczona-ubral-w-ulubiona-sukienke-i-pochowal-6762110566501184a

ps. Muszę przyznać, że czerpię pewną - sadomadochistyczną - radość z czytania stron powielających rosyjską propagandę. Kiedy bowiem zdarza mi się natrafić na takie kwiatki jak Dugin płaczący, że car i naród dobry, ale bojarzy dotknięci zgniłym zapadnictwem, to wiem, że się tam musi ostro kotłować na szczytach. Gdy zaś widzę jak Girkin vel Striełkow biadoli, że decyzję o wojnie podjęto chyba z poduszczenia CIA, bo bynajmniej nie kwiaty Rosjan witały, a w ogóle czuje się w tym Doniecku pozostawiony sam sobie przez Putina (któremu los Milošewića lub Kaddafiego wieszczy), Szojgu zaś widzi za kratami za kryminalne... zaniedbania, to nie mogę mieć cienia wątpliwości jak dobrze idzie okupantom. A propos:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2167505,1,igor-girkin-byly-pulkownik-fsb-ostro-atakuje-putina-a-kreml-pozwala.read
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2022, 03:40:41 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #594 dnia: Sierpnia 12, 2022, 10:35:24 am »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #595 dnia: Sierpnia 13, 2022, 08:35:53 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #596 dnia: Sierpnia 13, 2022, 09:03:58 pm »

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #597 dnia: Sierpnia 13, 2022, 11:22:31 pm »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #598 dnia: Sierpnia 15, 2022, 08:38:49 am »
Wspominałem o Girkinie i kotłowaniu się na rosyjskich szczytach, i proszę...
https://tvn24.pl/swiat/ukraina-igor-girkin-strielkow-zatrzymany-na-krymie-chcial-walczyc-w-ukrainie-podaja-media-6068679
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #599 dnia: Sierpnia 15, 2022, 01:47:17 pm »
Ponoć to fejk