Autor Wątek: Solipsyzm  (Przeczytany 95027 razy)

Sokratoides

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 390
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #105 dnia: Maja 10, 2006, 03:32:36 pm »
Ależ dzi, ja przecież przyznałem, że to co napisałeś, z grubsza się z prawdą pokrywa, a ty na mnie z siekierą... ??? ::)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #106 dnia: Maja 10, 2006, 03:50:41 pm »
Uzylem slowa "ograniczone" w znaczeniu matematycznym ;)

This user possesses the following skills:

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #107 dnia: Maja 10, 2006, 04:37:45 pm »
"Przeświadczenie jakoby nie mógł przeżyć śmierci, kto naprawdę nie umarł zdaje mi się grubym materializmem".

Soren Kierkegaard

Jak się zdaje Dzi jest bliższy temu stanowisku niż Pseudosokrates  ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2006, 04:58:58 pm wysłana przez Terminus »

Sokratoides

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 390
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #108 dnia: Maja 10, 2006, 04:43:00 pm »
Cytuj
Wielokrotnie na tym forum pisalem ze pajaki wytworzone przez schizofremie *istnieją* dla schizofremika. Uwazam rowniez ze nierelatywne, obiektywne rozpatrywanie tego pojecia jest tylko jednym z mozliwych a odrzucanie "usubiektowienia" istnienia jako herezji jest moim zdaniem lekko ograniczone :)


Po pierwsze:
"Usubiektowienie" wiązałoby się raczej z uprzedmiotowieniem, co implikuje wyraźne granice opisywanego.

Po drugie:
O subiektywiźmie nie możemy  mówić inaczej niż subiektywnie i nikt nie może sprawdzić obiektywnie, że pogląd ten jest słuszny  ::) Sorry, ale takie właśnie wnioski wynikają z Twojego rozumowania.

Pozdrawiam,
SdS

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #109 dnia: Maja 10, 2006, 05:05:37 pm »
Ja uwazam ze o niczym nie mozemy mowic obiektywnie. No ale ja moze jestem solipsystą ;)

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13393
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #110 dnia: Maja 10, 2006, 05:05:58 pm »
Cytuj
"Przeświadczenie jakoby nie mógł przeżyć śmierci, kto naprawdę nie umarł zdaje mi się grubym materializmem"
Ale, ale, czy ten kto umarł doswiadczył śmierci? Chwilę przed jeszcze żył i najwyżej się jej spodziewał, nawet będąc w beznadziejnej sytuacji mógł mieć nadzieję - wieci, faceci którzy wypadli z samolotu i przeżyli, spędzili pół godziny pod lodem, straceńcy, którzy zerwali się ze sznura itp. Zawsze jest nadzieja, do ostatniej sekundy. A potem tylko nicość. A więc jeszcze chwilę przed to nie jest śmierć, a chwilę potem nie ma nic. Więc jak to przeżyć?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #111 dnia: Maja 10, 2006, 05:07:05 pm »
Skad wiesz ze jest nicosc?



Hehe, ok, sory, juz nie bede.  ;D

This user possesses the following skills:

Sokratoides

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 390
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #112 dnia: Maja 10, 2006, 06:24:18 pm »
Cytuj

Jak się zdaje Dzi jest bliższy temu stanowisku niż Pseudosokrates  ;)


Are you talking to me!  ::) ;)

Z całym szacunkiem, Edredonie czy mam rozumieć powyższe na modłę Kagana, jako przytyk ad personam?   ::)

Pozdrawiam,
SdS

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13393
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #113 dnia: Maja 10, 2006, 06:41:17 pm »
Cytuj
Skad wiesz ze jest nicosc? Hehe, ok, sory, juz nie bede.  ;D
Pytanie jest logiczne. Jeśli nie ma nicości, nie ma śmierci ;D
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #114 dnia: Maja 10, 2006, 07:48:06 pm »
doszliście do epikurejczyków  ;)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Sokratoides

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 390
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #115 dnia: Maja 10, 2006, 09:26:15 pm »
Cytuj
Ja uwazam ze o niczym nie mozemy mowic obiektywnie. No ale ja moze jestem solipsystą ;)


Światło rozszczepione przez pryzmat wygląda zupełnie inaczej niż światło przezeń nie przechodzące. Ale czy znaczy to, że nie możemy mówić o świetle jako takim?

Poza tym wyobraź sobie, dla kontrastu, że Twój mózg w odpowiednich warunkach (psilocybe semilanceata  ;)) potrafi wytworzyć iluzję całkowitej pewności otaczającego Cię świata. Będąc w tym stanie, jesteś przekonany, że znasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Paradoks  ??? Uważam, że po prostu nie starcza nam języka (no dobra mnie nie starcza  ::)), żeby wyrazić formalnie cały ten galimatias.

Pozdrawiam,
SdS
« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2006, 09:57:29 pm wysłana przez Sokratoides »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13393
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #116 dnia: Maja 10, 2006, 10:34:27 pm »
Cytuj
(psilocybe semilanceata
Ekhm, a gdzie te psiary rosną i ile tego trzeba, żeby takiej pewności nabrać?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #117 dnia: Maja 11, 2006, 09:12:31 am »
Cytuj
Pytanie jest logiczne. Jeśli nie ma nicości, nie ma śmierci ;D
I wyobraz sobie ze wiele religii juz na to wpadlo ;)

Cytuj

Światło rozszczepione przez pryzmat wygląda zupełnie inaczej niż światło przezeń nie przechodzące. Ale czy znaczy to, że nie możemy mówić o świetle jako takim?

Poza tym wyobraź sobie, dla kontrastu, że Twój mózg w odpowiednich warunkach (psilocybe semilanceata  ;)) potrafi wytworzyć iluzję całkowitej pewności otaczającego Cię świata. Będąc w tym stanie, jesteś przekonany, że znasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Paradoks  ??? Uważam, że po prostu nie starcza nam języka (no dobra mnie nie starcza  ::)), żeby wyrazić formalnie cały ten galimatias.

Pozdrawiam,
SdS
Sluchaj, zakladasz istnienie światła niezaleznie od Ciebie. Dlaczego? O to mi wlasnie chodzi. Istnienie swiata niezaleznie od obserwatora jest podstawowym zalozeniem.... wszystkiego poza solipsyzmem, ale wciaz *zalozeniem*. Solipsysta nie rozumie skad to zalozenie sie bierze (bo chyba jest odosobnionym acz prawdziwym do konca wyznawca brzytwy Ockhama ;) ).

Zreszta aktualnie w fizyce mamy lepszy paradoks, bo wskazuje on na to, ze swiat wlasnie jest zalezny od tego czy na niego patrzymy czy nie (nieoznaczonosc Heisenberga; inna sprawa ze wciaz nie wiemy co to znaczy "patrzymy").

A co do mozgu i pewnosci. Nie wiemy nawet jak, zgodnie z fizyka kwantowa, podejmujemy decyzje. Jak zatem mam zakladac to co zaproponowales: ze gdy mozg wytworzy iluzje "samodzielnie" to bedzie "wszystko wiedzial". Aktualnie z fizyki wychodzi na to ze i tak z gory wszystko jest przesadzone a jednak tego nie wiemy, dlaczego zatem Twoja propozycja mialaby byc prawdziwa?

This user possesses the following skills:

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #118 dnia: Maja 11, 2006, 10:31:46 am »
Cytuj

Are you talking to me!  ::) ;)

Z całym szacunkiem, Edredonie czy mam rozumieć powyższe na modłę Kagana, jako przytyk ad personam?   ::)

Pozdrawiam,
SdS

Do Terminusa mówiłem już Term-in-us, Makrofungela "przezwałem" Wielkim Grzybem a Bladerunnera, Bladym lub Biegaczem. Sam nazwałem się dr tylko z powodu gry literek dr E.dr don i lekko ironicznego stosunku do stopni naukowych (brałem pod uwagę również dr Tojestkura :)) oraz byłem nazwany dj-em, kaczką, doktorkiem (zresztą zgodnie z moimi ironicznymi intencjami). To wszystko tylko ot tak sobie żeby dosolić ...szare życie.  ;)
Pozdrawia z sympatią i pozdrowieniami na dalszą drogę intelektualną (i z lekką zazdrością). (Może kiedy...zapiszę się na uniwersytet trzeciego wieku).

Kaczkoides, Quasikaczor, Pseudokaczka, Kaczkopodobny.
PS:
a Kagana to ja jeszcze...
« Ostatnia zmiana: Maja 11, 2006, 10:48:43 am wysłana przez paszta »

TYTAN

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • TYTAN
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #119 dnia: Maja 11, 2006, 10:58:42 am »
Czysto teoretycznie można by było podłączyć układ nerwowy człowieka do wirtualnego świata tak że odczuwał by on generowane komputerowo zjawiska tak jak w naturalnym świecie. Wtedy z całą pewnością jego otoczenie nie było by prawdziwe. Schizofrenik patrzący na ścianę widzi np. twarz szatana, a człowiek normalny ścianę. Obraz postrzeganego świata jest efektem procesów chemicznych w mózgu.